Jump to content
Shipfriends

Άλλα νέα για πληρώματα


94867

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 549
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Έφυγε απο την ζωη ένας πασίγνωστος πλοιαρχος της ακτοπλοιας , ο καπετάν Βασιλης Πασχαλης !!!

Συλληπητηρια στους οικείους του 

Είχε διατελέσει σε  πολλα πλοία της ακτοπλοΐας την δεκαετία του 90 και του 2000 . Πιο συγκεκριμένα στα Άνεμος , Εξπρές Ολυμπία , Ναιας Εξπρές , Σουπερναιας , εξπρές Αθηνα , εξπρές Αφροδίτη , Δημητρουλα , Ροδάνθη , Ιεραπετρα Λ, Πρεβελης , Λατω κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυσάρεστη είδηση, και σχετικά νέος άνθρωπος. Διακεκριμένος ναυτικός, όπου πλοιάρχευσε το έκανε με επιτυχία, εγώ θυμάμαι επιπλεόν και τα Κρήτη, τόσο στο Αιγαίο όσο και στη γραμμή της Βενετίας ένα καλοκαίρι. Γνωστός και ως "Θεός" εξ' αιτίας μιας πολύ παλιότερής του συνέντευξης αν θυμάμαι καλά. Καλό του ταξίδι. 

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη απώλεια,συλλυπητήρια στους συγγενείς του.Πλοίαρχος του Άνεμος στο δρομολόγιο Ηράκλειο Θεσσαλονίκη.Με πολλά χρόνια προσφοράς στην άγονη της Κασοκαρπαθίας και των Δωδεκανήσων..

Link to comment
Share on other sites

Ο καπτα Βασιλής Πασχάλης που ήταν στον Ανεμο και στην Blue Star μετά έχει φύγει εδώ και πολλά χρόνια ο άλλος Βασίλης Πασχάλης δεν ξέρω αν ήταν συγγενείς που μας άφησε τώρα ήταν καπετάνιος στο express olympia...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε @Ermenegildo ο πλοιαρχος που μας έχει αφήσει εδώ και χρόνια και ήταν μετέπειτα στη Μπλου σταρ ήταν ο αείμνηστος καπετάν Γιάννης Πασχαλης ο οποίος  κι αυτός είχε θητεύσει στο Άνεμος .

ο καπτα Βασιλης Πασχαλης είχε διατελέσει πλοιαρχος στο Άνεμος πριν πάει στο εξπρές ολυμπια.

Απλη συνωνυμία είχαν ο μεν καπετάν Γιάννης με καταγωγή απο Σκιαθο κι ο δε καπετάν Βασιλης  απο Πόρο .

Edited by Annivas
Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύω μια επιστολή ενός πλοιάρχου της Ακτοπλοΐας για την απώλεια του  cpt Βασίλη Πασχάλη, που μου ζήτησε να την δημοσιεύσω στο forum μας.

Quote

Σήμερα ενημερώθηκα από φίλους, ότι "έφυγε" για το τελευταίο ταξίδι, ένας τεράστιος καπετάνιος, ένας άριστος δάσκαλος, ένας άνθρωπος που υπήρξε σημείο αναφοράς στην καριέρα μου.

Για να είμαι ακριβοδίκαιος, υπήρξαν και άλλοι τεράστιοι, σαν εκείνον, Πλοίαρχοι που ήταν "πνευματικοί μου μπαμπάδες", αλλά ο καπεταν-Βασίλης, άφησε εκτός από το στίγμα της ναυτοσύνης του και άλλα πολλά σε μένα.

Για αυτή την κληρονομιά, θέλω να τον ευχαριστήσω, να υποβάλω ταπεινά τα συλλυπητήρια μου στην οικογένεια του και να "ζήσουν να τον θυμούνται", όπως λέμε σε αυτές τις περιπτώσεις.

Εμείς και ένας από αυτούς εγώ, θα σε θυμόμαστε και θα σε ευχαριστούμε για όλα όσα έκανες για μας, για όσα μας δίδαξες, για όσα μας συμβουλευσες, για όσα μας έδωσες το παράδειγμα.

Καλό ταξίδι καπετάνιε μου και όπως μας έλεγες, θρύλε "ΘΕΕ" μου, Ολυμπιακέ μου.

 

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εντελώς ξαφνικά κι απροσδόκητα έφυγε σε ηλικία μόλις 46 ετών απο την ζωη ο Cpt Σωκρατης Σκλάβος . Ένας Εξαιρετικός πλοιαρχος της κρουαζιέρας που διαφήμιζε την ελληνική ναυτοσύνη σε παγκόσμιο επίπεδο . 
πλοιαρχος στην Costa Crociere, ήταν ο πλοιαρχος στα δοκιμαστικά και στην παραλαβη του Costa Firenze στο οποίο βρισκόταν μέχρι τον περασμένο Μάρτιο όπου βγήκε σε άδεια . 
Ο θεός να τον αναπαύσει και να δινει κουράγιο στην οικογένεια του !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Εξαιρετικός άνθρωπος με μακρά προυπηρεσία στα πλοία και των δύο Αγούδημων, της Nel Lines, της Aegan Speed Lines, της Hellenic Seaways , της Golden Star Ferries και της Seajets .Παράλληλα από το 2017 έως τοπ 2021 ήταν στο Δ.Σ του Πανελλήνιου Συνδέσμου Οικονομικών Αξιωματικών με την ιδιότητα του Αντιπροέδρου.

Συλλυπητήρια στους οικείους του.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η AEGEAN FLYING DOLPHINS με λύπη ανακοινώνει την αιφνίδια απώλεια του αρχιμηχανικου και μετόχου της εταιρείας κ. Σίμου Νικολάου, ο οποίος έφυγε από κοντά μας χθες 18/09.

Η εξόδιος ακολουθία θα τελεστεί στο Α' Νεκροταφείο Παλαιού Φαλήρου τη Τετάρτη 21/09 και ώρα 11:00.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Έφυγε απο την ζωη η Λινα ζορμπά , υπεύθυνη ξενοδοχειακού και πληρωμάτων στην Seajets. Είχε ξεκινήσει ως επίκουρος στα δελφίνια του Λιβανου , μεταπήδησε στου Αιολους και κατέληξε στην Seajets όπου εξελίχθηκε ως τις προαναφερόμενες ιδιότητες . Θερμά συλληπητηρια στους οικείους της . 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δυστυχώς τον σημάδεψε το ναυάγιο του Express Samina, κυρίως, και του Νηρέα παλαιότερα.

Πάντως, είχε τη φήμη ενός πολύ καλού πλοιάρχου και πολύ καλού "μανουβραδόρου" όπως λέγαμε πιο παλιά.

Είναι γνωστό το περιστατικό όταν είχε σώσει τη Βιργινιώ όταν έπαθε μπλακ άουτ μπαίνοντας στο Καρλόβασι και πήγαινε κατευθείαν απέναντι σε ένα φορτηγό που ξεφόρτωνε πυρομαχικά του στρατού, γυρίζοντας το επ΄ άγκυρα.

Συλλυπητήρια στο γιο του, Γιώργο Γιαννακή, έναν από τους καλύτερους φωτογράφους πλοίων που έχουμε.

Καλό του ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Z.Gk. said:

 

Πάντως, είχε τη φήμη ενός πολύ καλού πλοιάρχου και πολύ καλού "μανουβραδόρου" όπως λέγαμε πιο παλιά.

Είναι γνωστό το περιστατικό όταν είχε σώσει τη Βιργινιώ όταν έπαθε μπλακ άουτ μπαίνοντας στο Καρλόβασι και πήγαινε κατευθείαν απέναντι σε ένα φορτηγό που ξεφόρτωνε πυρομαχικά του στρατού, γυρίζοντας το επ΄ άγκυρα.

Το μοτορσιπ ΚΑΠΕΤΑΝ ΧΡΗΣΤΟΣ ήταν που ήταν δεμένο. Το γεγονός ότι ήταν γεμάτο κηροζινες για τα αεροπλάνα του στρατού και σε περίπτωση ατυχήματος θα γινόταν παρανάλωμα όλο το Καρλοβασι , κάνει ακόμη μεγαλύτερο τον άθλο του καπτα Βασίλη .

Δυστυχώς ο θάνατος του καπτα Βασίλη είναι μια πολύ δυσάρεστη είδηση. Ανεξαιρέτως του ναυαγίου όπου οι ευθύνες του ήταν τυπικές λόγω του βαθμού του και όχι ουσιαστικές  , ήταν ένας απο τους καλύτερους πλοιαρχους των 90s , γνήσιος Ναυτικός με μεγάλη πείρα σε όλο το Αιγαίο και ένας εξαιρετικός άνθρωπος . Στην γραμμή της Σαμου έμεινε με το Βεργινα πολλά χρόνια κατα τα οποία φρόντιζε να πιάνει σε όλα τα λιμάνια με οτιδήποτε καιρό και αν επικρατούσε . Ήταν ιδιαίτερα αγαπητος στα πληρώματα του και στους συναδέλφους του οι οποίοι παντα είχαν έναν καλό λόγο να πουν για τον καπτα Βασίλη .
αιωνία του η μνήμη . 

 

Link to comment
Share on other sites

Θερμα συλλυπητηρια στην οικογενεια του. Οι σκεψεις μας ειναι στην οικογενεια τους που πρεπει να διαχειριστουν τον πονο τους. Κουραγιο στον γιο του Γιωργο Γιαννακη οπου τον αειμνηστο καπεταν Βασιλη τον σημαδεψε το ναυαγιο του Express Samina οπως μας ειπε ο αγαπητος μας @Ζ.Gk. και ο Νηρεας παλιοτερα.

Αγαπητε μας Καπεταν Βασιλη καλο Παραδεισο. 😪

το πλοιο Νηρεας εννουσα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...