Jump to content
Shipfriends

Άλλα νέα για πληρώματα


94867

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 549
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Εδώ και λίγες ήμερες είναι δεμένο στο μωλο της ΔΕΗ το Ro-Ro Carrier Sea Anemos

στην πλοιοκτήτρια εταιρεία του οποίου αρχιπλοίαρχος είναι ο Cpt Νίκος Καζώνης πολλά χρόνια πλοίαρχος της ΔΑΝΕ και τελευταίος πλοίαρχος του ΔΙΑΓΟΡΑΣ (επί ΔΑΝΕ πάντα)

Edited by Earl Granville
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και στα 5 πλοία που διακρίνονται στην φωτογραφία έχει υπηρετήσει είτε ως πλοίαρχος είτε ως αξιωματικός ο Τάσος Τρέσος.

Έχει κάνει και στο Ολυμπία ο cptΤάσος; Ποια χρονιά;

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχει κάνει πρέπει να είναι στις αρχές που είχε έρθει το πλοίο, όποτε θα ήταν αξιωματικός της γεφύρας.

Σαν καπετάνιος να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι να έχει κάνει. Εκτός είχε πάει για πολύ λίγες εμφανίσεις 1-2 ταξίδια για να αντικαταστήσει κανένα συνάδελφο του

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ένας τεράστιος πλοίαρχος της ακτοπλοίας κατέθεσε τα χαρτιά του για την σύνταξη. Ο Cpt Μιχάλης Δεναξάς έπειτα από πάρα πολλά χρόνια θαλάσσιας υπηρεσίας πριν δύο εβδομάδες βγήκε από το SUPERFAST 11 και πέρασε στην εφεδρεία. Καλή ξεκούραση!!!!

Link to comment
Share on other sites

ο καπτα Μιχαλης Μπενας "ταξιδεψε" ......απο προχτες ειναι και παλι στα χειριστηρια του στελα σολαρις, στα ταξιδια της αιωνιας γαληνης....καλο ταξιδι καπτα Μιχαλη....

Link to comment
Share on other sites

τι να πει κανεις για τον ΑΝΘΡΩΠΟ κ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΜΙΧΑΛΗ ΜΠΕΝΑ...να θυμισω μονο μια φραση του αλλου μεγαλου ΕΛΛΗΝΑ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΤΡΑ ΟΤΙ ΑΠ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ Κ ΝΑ ΣΤΗΨΕΙΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΤΟΥ ΜΠΕΝΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ

Καλο ταξιδι

Link to comment
Share on other sites

Γεννηθεις στις 8 μαρτιου του 1924 στην κωσταντινουπολη ταξιδεψε για αλλες θαλασσες.Για πολλους γνωστος απο το stella solaris και για καποιους αλλους ξανασυστηθηκε στο περιοδικο εφοπλιστης Αυγουστος 1999 με ενα καταπληκτικο αφιερωμα στην γεματη απο ναυτοσυνη ζωη του

Link to comment
Share on other sites

Τον κάπτεν Μιχάλη Μπενά τον είχα γνωρίσει ένα καλοκαίρι, κάπου στα τέλη των 70s. Έχω αναφερθεί σε παλαιότερο μου ποστ στο θέμα του SOLARIS για την σχέση που είχα με ΤΟ πλοίο.

Θυμάμαι, πρώτη φορά που τον είχα αντικρύσει, πρέπει να ήμουν στην ρεσεψιόν του πλοίου, Δευτέρα πρωί στον Πειραιά, στην παγόδα. Κάποιος δίπλα μου ψιθύρισε : "O πλοίαρχος". Γύρισα και είδα έναν άνθρωπο "ίσα με το ταβάνι", να μην σου πω ότι το ξεπέρναγε. Έτσι είχε φανεί τότε στα μάτια μου, 16-17 χρονών να ήμουν. Ο καπετάνιος του STELLA SOLARIS....... Mου είχε φανεί απίστευτο ότι αντίκρυζα τον άνθρωπο που κυβερνούσε αυτό το υπέροχο πλοίο. Είχα νοιώσει πραγματικά δέος.

Όπως δέος ένοιωθα κάθε φορά από τότε, όποτε τον έβλεπα ή τύχαινε -σπάνια- να συνομιλήσουμε. Ευγενέστατος άνθρωπος, "άρχοντας" όπως συνηθίζουμε να λέμε για τέτοιους ανθρώπους.

Καλό του ταξίδι, και από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ένα αντίο στον Μιχάλη Μπενά που υπήρξε επί μιά εικοσαετία σχεδόν καπετάνιος τού STELLA SOLARIS και που έφυγε γιά το μεγάλο ταξίδι.....

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αλλος ενας ναυτικος χαθηκε μεσα στο πλοιο που εργαζοταν και συγκεκριμενα στο ΔΙΑΓΟΡΑΣ :(

Θρήνος στη ναυτική οικογένεια. Ναυτικός που εργαζόταν ως Α’ ηλεκτρολόγος στο επιβατικό πλοίο «ΔΙΑΓΟΡΑΣ» βρέθηκε χωρίς τις αισθήσεις του μέσα σε χώρο του πλοίου.Άμεσα του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες από προσωπικό του ΕΚΑΒ και μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο όχημα στο Γενικό Νοσοκομείο Ρόδου όπου διαπιστώθηκε ο θάνατος του, ενώ παραγγέλθηκε νεκροψία- νεκροτομή-τοξικολογική εξέταση.

Ο «ΔΙΑΓΟΡΑΣ» βρισκόταν αγκυροβολημένο στο λιμάνι Ακαντιάς Ρόδου και προανάκριση διενεργείται από το Κεντρικό Λιμεναρχείο Ρόδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νεός σε ηλικία κι απροδόκητα έλυσε κάβους για το απέραντο γαλάζιο ο Cpt Διονύσης Σιδηροκαστρίτης. ΄Με πολλά χρόνια παρουσίας στα Ζακυνθινά βαπόρια , ήταν πλοίαρχος του ΙΟΝΙΣ για αρκετό διάστημα κι έπειτα ήταν ο τελευταίος πλοίαρχος του ΖΑΚΥΝΘΟΣ Ι.

Link to comment
Share on other sites

Για τον τραυματισμό 23χρονου Έλληνα ναυτικού, που υπηρετούσε ως Γ' μηχανικός στο Φ/Γ «AEGEAN ANGEL» Ν.Π. 11328, ενώ αυτό έπλεε από Μεξικό για Ισπανία, ενημερώθηκε το Ενιαίο Κέντρο Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης του Λιμενικού Σώματος - Ελληνικής Ακτοφυλακής.

Ο τραυματίας αποβιβάστηκε σε λιμάνι στις Μπαχάμες, όπου μεταφέρθηκε σε τοπικό νοσοκομείο, ενώ το πλοίο συνεχίζει το δρομολόγιό του.

Πηγή: naftemporiki.gr

Να ευχηθούμε περαστικά στον νέο αυτόν αξιωματικό και να μην είναι τίποτα σοβαρό!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...