Jump to content
Shipfriends

Επισκέψεις πολεμικών πλοίων σε Ελληνικά Λιμάνια


sv1xv

Recommended Posts

  • Replies 413
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτα ειχαν ερθει περυσι... Δειτε εδω την περσινη ανακοινωση..Εκανα στο fb μια ερωτηση στο πολυπληθεστερο γκρουπ του ΠΝ και μου παν πως λογικα θα ναι απο φρεγατες η φρεγατα Ψαρα...μετα απο χρονια θυμαμαι να ερχεται μια ΜΕΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο,την πάτησα...ζαλισμένος από την δουλειά.

Σωστά, τα τελευταία χρόνια όλο "Kortenaer" έρχονται. Τον Οκτώβριο ήταν ο ΚΟΥΝΤΟΥΡΙΩΤΗΣ κ λόγω εκσυγχρονισμού ας πούμε ότι είδαμε κάτι διαφορετικό,στα ηλεκτρονικά τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κρίμα ... Εμείς στα άλλα λιμάνια της χώρας πάλι αδικημένοι ...

Κάθε δύο χρόνια στην Ναυτ. Εβδομάδα πλοία καταπλέουν κ σε άλλα λιμάνια κυρίως του Ανατ. Αιγαίου. Φέτος λόγω της κρίσης δεν έγινε αλλά είχαμε τις εκδηλώσεις γιά τους Βαλκανικούς Πολέμους με την ευκαιρία των οποίων πάλι έγιναν κατάπλοι σε πολλά μέρη. Επιπλέον υπάρχουν κ οι διάφορες τοπικές επέτειοι. Βέβαια δεν έχει πάντοτε επισκεπτήριο.

Αν επιτρέπεις, εσύ που είσαι;

Edited by ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα να στο πω. Από Κεφαλλονιά είμαι.

Εμάς, τα τελευταία 20 χρόνια, μας έχουν ξεχάσει τελείως. Θυμάμαι τη δεκαετία του 80, το Α/Τ Θεμιστοκλής, το Υ/Β Παπανικολής (S-114), συχνά ΤΠΚ, Γαλλικά πολεμικά, Ιταλικά κ.α. στο Αργοστόλι. Πάντα επισκέψιμα! Από το 90 και μετά, τουλάχιστον προσωπικά, δε θυμάμαι κανένα πολεμικό (Ελληνικό) στην Κεφαλλονιά, με εξαίρεση 2-3 φορές κανένα Ν/Α ... Ούτε στις 21 Μαϊου δεν έρχεται πλέον τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Tι μου θυμίζεις! Α/Τ τύπου FRAM, Υ/Β τύπου GUPPY... O ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ήταν στην Ναυτ.Εβδομάδα του '72 την πρώτη που πήγα,πιτσιρικάς τότε, το είχα επισκεφθεί κ στα μάτια μου φάνταζε μεγάλο. Ήταν άρτι αφιχθέν από τις ΗΠΑ εκείνη την εποχή.

Ίσως οι δικοί μας να δίνουν περισσότερη έμφαση τώρα στο Αιγαίο. Στα ξένα που έρχονται Πειραιά το επισκεπτήριο έχει ελαττωθεί σε σχέση με παλιά από το 2001 κ εδώ λόγω τρομοκρατίας,τρομολαγνείας λέω εγώ.

Στις 21 Μαϊου έχετε τοπική εορτή;

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμισατε παιδια,καλο ειναι να το αναφερω.Ο κοινοταρχης Αναφης μου ειπε οτι τα τελευταια 2-3 χρονια δεν εχει προσεγγισει πολεμικο πλοιο στην Αναφη.Παλαιοτερα 1-2 φορες το χρονο εφταναν στην Αναφη κανονιοφοροι και πυραυλακατοι δωριζοντας το εμβλημα του πλοιου τους.

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

21 Μαϊου 1864 ήταν η ένωση των Επτανήσων με την Ελλάδα.

Το Θεμιστοκλής ήταν θηρίο στα μάτια μου. Πιστεύω, απόκτησε και ελικοδρόμιο αργότερα. Πρέπει να το είδα μια φορά έτσι στο νησί. Ο Παπανικολής ήταν το κάτι άλλο ... καθέλκηση πριν από 69 έτη, 12 Δεκεμβρίου, σκαρί του Β' Παγκοσμίου ... Τρομερή αίσθηση να βρίσκεσαι στα έγκατά του!

Link to comment
Share on other sites

Γιά την επέτειο εκεί πήγε το μυαλό μου όταν το ξανασκέφθηκα αργότερα.

Ο ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ όταν παραλήφθηκε δεν είχε δυνατότητα γιά ελικόπτερο διότι ήταν φυλακίδα Ρ/Ε (radar picket) κ στον χώρο αυτό είχε κεραίες κατεύθυνσης αεροσκαφών. Όντως απέκτησε ένα μικρό υπόστεγο κ ελικοδρόμιο γιά 1 ε/π Αlouette III κ αργότερα το υπόστεγο αντικαταστάθηκε από ένα μεγαλύτερο τηλεσκοπικό που έπαιρνε 1 AB212 ASW.

Τυχερός είσαι που μπήκες σε Υ/Β του Β' Π.Π. αν και ό,τι είδες, τεχνολογικά ήταν του 1953.

Εγώ έχω μπει μόνο σε κάποια Τύπου 209.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο. Το θυμάμαι με το μεγάλο υπόστεγο για το ΑΒ212. Τελευταία φορά που ήταν στο νησί, δεν είχε πλαγιοδετήσει και μας πέρνανε/φέρνανε με τις βάρκες :-)

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Βικτωρα συμφωνα με την ανακοινωση του ΠΝ ερχονται Φ/Γ ΨΑΡΑ ,ΤΠΚ ΔΑΝΙΟΛΟΣ και ΥΒ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ

Nαι, το είδα κ εγώ. Οπότε νέα προσπάθεια γιά να μπούμε στο Υ/Β ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ όσοι δεν μπήκαμε την άλλη φορά! Κάτι οι εργάσιμες ώρες,κάτι ο καιρός που χαλάει, ας ελπίσουμε τα πράγματα να είναι πιό χαλαρά διότι την άλλη φορά πλάκωσε κ κόσμος άσχετος, σου λέει "Πάμε να δούμε αυτό το Υ/Β που έγινε τόσος ντόρος".

Link to comment
Share on other sites

Χθες επισκέφθηκα τα πολεμικά στον Πειραιά. Ο κόσμος λόγω ημέρας κ ώρας ήταν σαφώς λιγότερος από την περασμένη φορά.

Στο υποβρύχιο,πιό οργανωμένοι τώρα, έδιναν αριθμό προτεραιότητας οπότε δεν περίμενες στην ουρά κ μπορούσες στο μεταξύ να πας στα άλλα καράβια. Σε ολιγομελή γκρουπ γινόταν μικρή ξενάγηση (υπήρχαν κ μερικοί τουρίστες) κ μας έδιναν ενημερωτικό φυλλάδιο γιά το καράβι στο οποίο υπάρχει λάθος ως προς το πρώην όνομα του 2ου Παπανικολή, ήταν USS HARDHEAD κ όχι HAMMERHEAD όπως γράφουν. Εντυπώσεις μου, η έντονη καινουργίλα που μυρίζει το Υ/Β αλλά περισσότερο η εικόνα του Αγ.Νικολάου η ίδια που υπήρχε στον 1ο κ 2ο Παπανικολή. Ειλικρινά συγκινήθηκα.

Δυστυχώς στην Φ/Γ ΨΑΡΑ κ στο ΤΠΚ ΔΑΝΙΟΛΟΣ δεν υπήρχε ενημερωτικό φυλλάδιο στα πλαίσια των περικοπών φαίνεται. Αν κ εμείς οι πολεμικοκαραβολάτρες ευνόητο είναι ότι είμαστε ψαγμένοι νομίζω, ωστόσο τα συγκεκριμένα έντυπα έχουν συλλεκτική αξία κ προσωπικά διατηρώ τέτοια από τους πρώτες μου κιόλας επισκέψεις το μάλλον μακρυνό 1974.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αφιξη του πυρηνικου καταδρομικου Moskva του Ρωσικου Πολεμικου Ναυτικου την Παρασκευη που μας περασε...
 
Απλα ΘΗΡΙΟ!!
 
 
Στοιχεια για το πλοιο στη περιγραφη του βιντεο...
 

 

 

 
Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οπως γινεται καθε χρονο εν οψει των Θεοφανειων στο κεντρικο λιμανι του Πειραια , εχουν ερθει  τα Ευρωπη και Καλυψω..Ισως ερθει ακομα ενα ναρκαλιευτικο/ναρκοθηρευτικο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως γινεται καθε χρονο η Δ.ΝΑΡ. εστειλε 2 μοναδες του στολου της (παλιοτερα 3) για τον εορτασμο των Θεοφανειων στο λιμανι του Πειραια. Οπως αναφερθηκε και λιγο παραπανω ενα απο τα 2 ναρκοθηρευτικα που ηρθαν εφετος ηταν το ΕΥΡΩΠΗ . Το αλλο ηταν το ΚΑΛΥΨΩ.Το 1ο το πηραμε απο το Royal Navy...και το αλλο απο το US Navy.

Στο παρακατω βιντεο μπορειτε να δειτε την αναχωρηση του "Βρετανου"  B)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...