Jump to content
Shipfriends

A Nepita (IMO 9211511)


Recommended Posts

Σύμφωνα με το φόρουμ του shipspotting.com, το Superfast X θα παραδοθεί αύριο (12 Φεβρουαρίου) στην VEOLIA/SNCM

και θα μετονομασθεί σε Jean Nicoli.

 

__________________________

(2002, ex-Superfast X, Jean Nicoli, Seafrance Moliere, Moliere, Dieppe Seaways)

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 246
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το όνομα το επιβεβαιώνει και το σημερινό shippax.se: "SUPERFAST X gets JEAN NICOLI".

Τελικά, αυτός που το έγραψε στο shipspotting.com είχε άριστη πληροφόρηση:D .

Η αλήθεια είναι ότι αμφέβαλλα λίγο για το όνομα, όταν είδα ποιός ήταν ο JEAN NICOLI. Κορσικανός ήρωας της αντίστασης κατά της Ιταλικής κατοχής στον 2ο ΠΠ, σοσιαλιστής (ίσως και κομμουνιστής), και ο οποίος συνελήφθη, δικάσθηκε και εκτελέσθηκε από τους Ιταλούς το 1943. Οπότε μου φάνηκε περίεργο μια πολυεθνική να δίνει ένα τέτοιο όνομα στο πλοίο. Φαίνεται όμως ότι υπερίσχυσε το "χαρτί" του Κορσικανού αγωνιστή που έχει μεγάλη επίδραση στους Κορσικανούς αυτονομιστές. Νυν υπέρ πάντων ο ανταγωνισμός.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη προκαταβολικα για το εκτος θεματος, αλλα με βαση οσα ειπες για τον Ζωρζ Μουστακι Νηρεα, φανταζεσαι να ονομαζονταν καποιο ακτοπλοικο πλοιο στην Ελλαδα, "Αρης Βελουχιωτης"?:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Not bad!!!!Σιγουρα κατα τη γνωμη μου θα ηταν καλυτερο με ολικη αφαιρεση των φτερων της τσιμινιερας.Παντως αυτο το μπλε και το στυλ του χρωματισμου-αντιθετα με το αθλιο του Grimaldi ή το μουσταρδι της Corsica-του παει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα κατα τη γνωμη μου θα ηταν καλυτερο με ολικη αφαιρεση των φτερων της τσιμινιερας.

Συμφωνω και επαυξανω. Το Mega Express Four χωρις τα φτερα ειναι πολυ καλυτερο. Του παει το καινουριο χρωματακι. Ξερουμε σε ποια γραμμη θα παει τελικα? Δεν πεφτει λιγο μακρυ για τα εκει λιμανια?

Link to comment
Share on other sites

τι σημασια εχει??? σημασια εχει οτι πηγαν σε ξενα χερια και σε ξενους επενδυτες αλλωστε δεν υπαρχουν και πολλες δουλειες για τους ναυτικους μας που πηγαν αυτοι οι αν8ρωποι??

8α φυγουν και αλλα 2 αυτο ειναι σιγουρο περιμενε και 8α δειτε

8αυμασιοοοοοοοο:P;):D εεεεεε?

Link to comment
Share on other sites

Kι εμένα μου αρέσει με τα μπλε. Δεν μπορώ να πω.

Αλλά έχω μια απορία ρε παιδιά: Σε αυτό γιατί δεν βάλανε τριήρη:D;):D Καλύτερο είναι αυτό από τη ΧΟΖΟ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Ωραίο σχεδιασμό έκαναν στην VEOLIA.:P Ακόμα δεν το πήραν το βγάλαν στο σφυρί...Και ποιος απο την Ελλάδα θα δώσει 112+ εκ ευρώ για να το πάρει? Το βλέπω να πηγαίνει στην TALLINK ή το πολύ πολύ στην COLOR LINE...

Link to comment
Share on other sites

Λεμε για τους δικους μας αλλα να παιρνεις βαπορι και μετα να λες τι να το κανω αφου πεφτει μεγαλο για τα λιμανια που το θελω.. Τετοιες βλακειουλες οι δικοι μας δεν τις κανουνε οχι :P

Link to comment
Share on other sites

Καλά εμείς εδώ ξέρουμε, ότι στα λιμάνια της Κορσικής το όριο για να μπει ένα πλοίο είναι τα 180 μέτρα.Αυτοί πως νόμιζαν ότι θα χώρούσε το θηρίο με τα 203+ μέτρα?Πως θα έδενε μέσα στα στενά λιμάνια του νησιού?Δεν ήξεραν δεν (μας) ρώταγαν?:P Και εμείς κατηγορούμε τη ΝΕΛ για την αγορά των Αίολων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στράτο νομίζω ότι η τιμή του Χ είναι λίγο αλμυρή για την ΑΝΕΚ.Από τα 101 εκ καθαρά που μάζεψε από την αύξηση, τα 80 περίπου θα πάνε για αγορά νέου πλοίου και τα υπόλοιπα για μείωση δανεισμού.Αν κρίνουμε ότι τα αδερφά Blue Star 1 και 2 έχουν βγει κατά καιρούς στους brokers για πώληση στα 170 εκ,τότε η ΑΝΕΚ είναι πιο κοντά σε αυτά παρά στο 10...Φιλικά Δημήτρης.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν, δεν έχω δεί τίποτε νεώτερο εάν πουλήθηκε και σε ποιόν...αν και πήρε το μάτι μου ότι υπήρξε κάποια εμπλοκή στην αγοραπωλησία. Πάντως, πιστεύω ότι αφού είναι για πούλημα...κάποια στιγμή θα πουληθεί. Και για να μην νομίζετε ότι τα περί πώλησης τα έβγαλα από την κοιλιά μου:eek: ... δείτε σχετικά εδώ ...:eek:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τελικά πουλήθηκε το πλοίο, αλλά δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα ο αγοραστής.

Θέλετε και τιμή? 110 εκατ. ευρώ.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι η SNCM αγόρασε το πλοίο για να έχει αντικαταστάτη σε περίπτωση που δεν ανανέωνε τη συνεργασία της με την CMN. Tελικά την ανανέωσε και το πλοίο της έμεινε ;).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...