Jump to content
Shipfriends

Δρομολόγια Ικαρίας - Σάμου


Recommended Posts

Τα δρομολόγια τις ημέρες του Πάσχα για τον ΠΗΓΑΣΟ είναι:

Μ.Δευτέρα 17:00:Σύρο Μύκονο Εύδηλο Καρλόβασι Βαθύ

Μ.Τετάρτη 17:00:Σύρο Μύκονο Εύδηλο Καρλόβασι Βαθύ

Μ.Πέμπτη 17:00:Σύρο Μύκονο Εύδηλο Καρλόβασι Βαθύ

Μ.Παρασκευή 21:00:Σύρο Μύκονο Εύδηλο Καρλόβασι Βαθύ

Το πλοίο από Σάββατο πρωί θα παραμείνει στο Βαθύ της Σάμου και θα αναχωρήσει την Δευτέρα του Πάσχα στις 19:00 για Καρλόβασι Εύδηλο Μύκονο Σύρο Πειραιά.

Από Πειραιά θα φύγει την Τρίτη του Πάσχα στις 8:00 το πρωί για Εύδηλο Βαθύ και από εκεί θα φύγει πάλι στις 19:0 για Καρλόβασι Εύδηλο Μύκονο Σύρο Πειραιά.

Μετά θα γυρίσει στα κανονικά του δρομολόγια.Είναι τα ίδια δρομολόγια που κάνει κάθε χρόνο η HSW.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εντός των επομένων ημερών καταπλέει στην Ελλάδα

HSC περίπου 103 μ.700 επιβάτες 3 φορτηγά και 156 περίπου IXE, με servise speed 36 μ/ώρα.

Το πλοίο θα δρομολογηθεί απο Πειραιά ή απο Λαύριο κατευθείαν για Ικαρία -Σάμο.

Για την αποφυγή 2πλού πληρώματος θα προσεγγίζει Εύδηλο/Αγ.Κήρυκο και Καρλόβασι/Βαθύ, 3 φορές στο πρώτο ζευγάρι και 2 στο 2ο.

Τη θερινή σαιζόν θα κάνει 6 δρομολόγια/εβδομάδα με ρεπό κάθε τετάρτη και το χειμώνα μετά την αποδρομολόγηση των 125 ημερών θα κάνει 5 δρομολόγια με ρεπό κάθε τρίτη και τετάρτη.

Προφανώς θα ενταχθεί στις δηλώσεις της προκήρυξης του ΥΕΝ που έληξαν στις 16/4/07 και αφορούν αποκλειστική εκμετάλλευση των γραμμών για 3 χρόνια

:mad:

Link to comment
Share on other sites

είναι απο τα πιο ευχάριστα νέα.γνωρίζουμε και τον χρόνο έλευσης καθώς και την εταιρεία. Μπραβο τους πάντως όποιοι κι αν είναι.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αυτό που ξέρω είναι ότι το ΡΟΜΙΛΝΤΑ μπορεί το καλοκαίρι να κάνει ένα δρομολόγιο κάθε Σάββατο για Άγιο Κήρυκο-Φούρνους-Καρλόβασι-Βαθύ-Καρλόβασι-Φούρνοι-Άγιο Κήρυκο-Πάρο-Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Εντός των επομένων ημερών καταπλέει στην Ελλάδα

HSC περίπου 103 μ.700 επιβάτες 3 φορτηγά και 156 περίπου IXE, με servise speed 36 μ/ώρα.

Το πλοίο θα δρομολογηθεί απο Πειραιά ή απο Λαύριο κατευθείαν για Ικαρία -Σάμο.

Για την αποφυγή 2πλού πληρώματος θα προσεγγίζει Εύδηλο/Αγ.Κήρυκο και Καρλόβασι/Βαθύ, 3 φορές στο πρώτο ζευγάρι και 2 στο 2ο.

Τη θερινή σαιζόν θα κάνει 6 δρομολόγια/εβδομάδα με ρεπό κάθε τετάρτη και το χειμώνα μετά την αποδρομολόγηση των 125 ημερών θα κάνει 5 δρομολόγια με ρεπό κάθε τρίτη και τετάρτη.

Προφανώς θα ενταχθεί στις δηλώσεις της προκήρυξης του ΥΕΝ που έληξαν στις 16/4/07 και αφορούν αποκλειστική εκμετάλλευση των γραμμών για 3 χρόνια

:eek:

Αγαπητέ μου, είναι δυνατόν να ξέρεις τόσα πολλά για το πλοίο...και να μην ξέρεις ποιάς εταιρείας είναι?

Γιατί ταλαιπωρείς τόσους συνταξιδιώτες να ψάχνουν και να υποθέτουν?

Link to comment
Share on other sites

:eek: Επειδή καταλαβαίνω ότι μάλλον δημιούργησα πρόβλημα ,δηλώνω ότι σέβομαι την επιθυμία να διατηρηθεί η ανωνυμία του πλοιοκτήτη μέχρι εκείνος,όπως είναι και το λογικότερο, το ανακοινώσει.Αλλωστε δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω.

Πηγή που με εμπιστεύεται, μου τα είπε και εγώ απλά τα μετέφερα.Δεν έχω και κανένα λόγο να επιμείνω γιατί αν ήταν να μου πούν θα μου το έλεγαν.

Τώρα εάν ανήκει και αυτό στη σφαίρα των σεναρίων τύπου LIAMONE &TAURUS τότε τί να πώ;Αλλά το εάν δρομολογηθεί ή όχι δεν έχει σημασία.

Διακρίνω έναρξη εχθροπραξιών στο άκουσμα της έλευσης του ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ και αυτό με ανησυχεί διότι στις 15 Σεπτεμβρίου θα μείνουμε πάλι με την νέα τεχνολογία στο χέρι, τουλάχιστον έτσι είπε ο άρχοντας σε τοπικό Ρ/Σ.

Απο τον frank-shipbroker το μόνο που τεριάζει με τις διαστάσεις της περιγραφής είναι το HSC SARDINIA EXPRESS 10ετίας και λογική τιμή.μικρό πρωτόκολλο αλλά τα ναυπηγεία να είναι καλά.Οι παλαιότεροι και εμπειρότεροι του central port τί λένε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αυτό που ξέρω είναι ότι το ΡΟΜΙΛΝΤΑ μπορεί το καλοκαίρι να κάνει ένα δρομολόγιο κάθε Σάββατο για Άγιο Κήρυκο-Φούρνους-Καρλόβασι-Βαθύ-Καρλόβασι-Φούρνοι-Άγιο Κήρυκο-Πάρο-Πειραιά.

Ορθόν:Απο τον Ιούνιο και κάθε Σάββατο 23.59 απο Πειραιά άφιξη 12.00 και κάθε Κυριακή 15.00 ή 16.00 απο Βαθύ άφιξη;

:P Επιτέλους μετά απο 10 +; χρόνια η ΡΟΜΙ ξανά στα νερά της Σαμοικαρίας και με νέο look.Μετράτε φορτηγά κόντρα στο ΜΥΚΟΝΟΣ το πρωί 07.30.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ο καπτα Μάκης το καλοκαίρι θα έχει έξι δρομολόγια στην γραμμή.3 το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ ,2 το ΜΑΡΙΝΑ και ένα το ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ(δεν θα πιάνει όπως και πέρυσι Άγιο Κήρυκο).

Φέτος σε σύγκριση με πέρυσι θα απουσιάσει το ΡΟΔΑΝΘΗ που έκανε το δρομολόγιο της Κυριακής χωρίς όμως να μειωθούν τα δρομολόγια.

Τελικα δε θα εχει 6 αλλα μαλλον 5 ο Αγουδημος. Το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ μας χαιρετα για τα ξενα ενω το ΑΝΘΗ απ οτι ξερω θα κανει μονο Δωδεκανησα αν κ κρατω μια μικρη επιφυλαξη μηπως κανει το Σαββατιατικο για Βαθυ Σαμου. Το ΜΑΡΙΝΑ θα κρατησει τη γραμμη για λογαριασμο του καπτα Μακη. Θα υπαρχει βεβαια κ ενα ενισχυτικο δρομολογιο του ΡΟΜΙΛΝΤΑ. Το κενο στη γραμμη θα καλυψει κ με το παραπανω το ΜΥΚΟΝΟΣ:P που θα κανει 7 εβδομαδιαια αντι 5 που εκανε μεχρι περσυ ο ΠΗΓΑΣΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το ΆΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ θα κάνει μόνο δωδεκάνησα κι από ότι φαίνεται παρά το ότι πέρυσι πήγε καλά αυτό το σαββατιάτικο δρομολόγιο δεν θα γίνει φέτος.Ούτε και το ΡΟΔΑΝΘΗ θα έρθει όπως ερχόταν τα προηγούμενα χρόνια κάθε κυριακή.

ΜΑΡΙΝΑ κι ένα δρομολόγιο το ΡΟΜΙΛΝΤΑ θα είναι και πιθανόν αν επαληθευτούν οι φήμες που λένε ότι ο καπτα Μάκης πέρνει ταχύπλοο μπορεί να το στείλει κι αυτό κάποια δρομολόγια από τα μέρη.

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο συνολο της η γραμμη εχει αναβαθμιστει φετος. Περσυ ειχε 11 εβδομαδιαια, φετος 12 κ μαλιστα με την προσθηκη του ΜΥΚΟΝΟΣ το οποιο εχει μεγαλυτερο γκαραζ απο την αγαπημενη ΠΗΓΑΣΑΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται από την στιγμή που αν παρει τελικά ταχύπλοο είναι σχεδόν άμεσα σε θέση να δρομολογηθεί.Επίσης μην ξεχνάμε και το ταχύπλοο που λέει παραπάνω ο ΜΥΚΗΝΑΙ.

Είναι μια φήμη που κυκλοφορεί ευρέως στα νησιά και πιθανότατα αν έχει βάση σύντομα να έχουμε ανακοινώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και το όνομα αυτού CORSICA EXPRESS.Αύριο καταθέτει δρομολόγια ο εξ Ικαρίας ορμόμενος 'Ελλην πλοιοκτήτης.Απο Πειραιά για Εύδηλο/Αγιο-Βαθύ/Καρλόβασι τις 1,3,5,7/2,4,6 ημέρες.Δεν πήρε το sardinia express ήρε το αδελφό του.Επίσημη πρώτη λοιπόν.... για τους κοινούς θνητούς μεθαύριο,για μας απο σήμερα.Το όνομα του πλοιοκτήτη για τον EARL GRADVILE είναι θέμα δευτερολέπτων, αφού έχει αυτίκοες άκρες στο νησί του Ικάρου.

Θα βουλιάξω απο κόσμο τη Νικαριά δήλωσε γιαυτό μπορεί και το όνομά του να έχει σχέση με το νησί του.Εάν βέβαια θελήσει και απο Λαύριο, όλα τα charter's flight θα συνδέονται σε 4,5 ώρες οπότε θα μαζέψει όλο το χαρτί, εάν φερθεί έξυπνα. Αλλαγή σκυτάλης.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αυτο, ε δεν ειναι κ κατι σπουδαιο. Θυμιζει ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ 2 με αρκετα μικροτερο πρωτοκολλο ομως. Καλως να ορισει κ μακαρι να μακροημερευσει (απο Σεπτεμβρη κ μετα χλωμο το βλεπω). Ειναι Ικαριο. Δεν ειναι παιξε γελασε. Όσο για καπτα-Μακη εγω εξακολουθω να αμφιβαλλω για το αν θα φερει ταχυπλοο. Αλλα και να το φερει, για Παροναξια το βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Πλοιοκτήτης φέρεται κάποιος κ.Σπανός με καταγωγή από ένα χωριό (Κάμπος) δίπλα στον Εύδηλο.

Σύμφωνα με πληροφορίες τα δρομολόγια που έχει κατα νου και θα ζητήσει είναι από Πειραιά για Εύδηλο και Βαθύ.:mad:

Είναι ένα πραγματικό τόλμημα από πολλές απόψεις αν αναλογιστούμε τις συνθήκες δρομολόγησης ενός ταχύπλοου σε αυτή την γραμμή κι από κάποιον ο οποίος δεν είναι στον ακτοπλοικό κόσμο γνωστός.

Link to comment
Share on other sites

...Θα βουλιάξω απο κόσμο τη Νικαριά δήλωσε γιαυτό μπορεί και το όνομά του να έχει σχέση με το νησί του.Εάν βέβαια θελήσει και απο Λαύριο, όλα τα charter's flight θα συνδέονται σε 4,5 ώρες οπότε θα μαζέψει όλο το χαρτί, εάν φερθεί έξυπνα. Αλλαγή σκυτάλης.

Καράβι βέβαια μακάρι να έλθει (κι' αν είναι όμορφο ακόμα καλύτερα), αλλά από κόσμο η Ικαρία πως θα βουλιάξει? Τι υποδομές έχει η Ικαρία να υποδεχθεί τις μυριάδες των υποτιθέμενων επισκεπτών και πόσες charter flights θα κλειστούν και θα γεμίσουν μεσα στο κατακαλόκαιρο (διότι η σεζόν για την Βόρεια & Δυτική Ευρώπη έχει ήδη αρχίσει και όλοι έχουν προγραμματίσει τις διακοπές τους) για να τροφοδοτηθεί το νέο πλοίο και να μαζευτεί όλο το χαρτί? To σενάριο μου θυμίζει τον Σπανό που θα έλυνε το πρόβλημα της Σύμης...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος Νηρέα ότι ο άρχοντας άν φέρει το ταχύπλοο θα το βάλει Ικαρία -Σάμο?Γιατί σαν να πείρε το αυτί μου ότι για αλλού το πάει, αν το φέρει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Λευτέρη, παρεξήγησες τα λόγια μου (:mad: =σαρκασμός). Απλώς, πιστεύω ότι δεν θα έρθει κανένα νέο ταχύπλοο στη Νικουριά.

Ούτε από τον Άρχοντα ούτε από κανέναν άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Λευτέρη, παρεξήγησες τα λόγια μου (:D =σαρκασμός). Απλώς, πιστεύω ότι δεν θα έρθει κανένα νέο ταχύπλοο στη Νικουριά.

Ούτε από τον Άρχοντα ούτε από κανέναν άλλο.

Κι όμως θα έρθει.Για την λεπτομέρεια πρόκειται για το HSC CORSICA EXPRESS THREE και έχει και ωραία δρομολόγια κόντρα στο ΜΥΚΟΝΟΣ.

Υπομονή μέχρι αύριο....άπιστοι θωμάδες.:D :D

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και γω ότι από πολύ εγκυρη πηγή γνώριζα εδώ κια αρκετο καιρό για το ενδιαφέρον κάποιου "Σπανού" για το συγκεκριμένο πλοίο πλην όμως δεν ξέρω αν τελεσφόρησε.

Link to comment
Share on other sites

Για την λεπτομέρεια πρόκειται για το HSC CORSICA EXPRESS THREE και έχει και ωραία δρομολόγια κόντρα στο ΜΥΚΟΝΟΣ.

Υπομονή μέχρι αύριο....άπιστοι θωμάδες.:D :D

Από την στιγμή που δεν προκύπτει, μέχρι στιγμής, (από καμιά έγκυρη πηγή) πώληση ή ναύλωση του CORSICA EXPRESS THREE...παραμένει στη σφαίρα της φημολογίας και άρα δικαιούμαστε να είμαστε "άπιστοι Θωμάδες".

Πάντως, ακόμα και τώρα η CORSICA FERRIES το δείχνει για δικό της πλοίο

Ε, εάν τώρα το αγοράσει ή το ναυλώσει μέσα Μαϊου...το φέρει Ιούνιο...το συνεφέρει, πάρει χαρτιά...και το δρομολογήσει Ιούλιο...μάλλον ρώσικη ρουλέτα θα παίξει όποιος το κάνει. Πόσο μάλλον όταν αυτός ο κάποιος δεν ξέρει το πλοίο και θα έχει απέναντί του τον Κύριο Μάκη, αλλά και τον Καπτά Μάκη:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...