Jump to content
Shipfriends

Tάλως (IMO 7043843)


Recommended Posts

  • Replies 386
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σωστός ο Μάνος. Το πλοίο εκτέλεσε το δρομολόγιο Πειραιάς-Εύδηλος-Βαθύ-Μυτιλήνη- Καβάλα (χωρίς προσέγγιση σε Χίο και Λήμνο, τα φορτηγά από Χίο ήρθαν στη Μυτιλήνη με το European Express ενώ η Λημνος εξυπηρετηθηκε με το Aqua Maria).

Χτες το πλοίο έκανε απευθείας δρομολόγιο από Καβάλα για Μυτιλήνη και σήμερα στις 6 το πρωί πραγματοποιήθηκε η απευθείας επιστροφή στην Καβάλα.

Κανονικά στις 18 το πλοίο εχει αναχώρηση απο Καβάλα για Μυτιλήνη-Βαθύ-Ευδηλο-Πειραιά, αλλά θα έχει μια δίωρη τουλάχιστον καθυστέρηση λόγω αυξημένης κίνησης.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα δρομολόγιο σήμερα για το πλοίο από Πειραιά (Κερατσίνι) για Εύδηλο - Βαθύ - Μυτιλήνη - Καβάλα! Πάντως εξακολουθώ να απορώ γιατί αφήνουν εκτός δρομολογίου τη Χίο...το πλοίο περνάει έξω απο το λιμάνι...

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που μαθαίνω χθές φόρτωσε αρκετά Σαμιώτικα και Μυτιληνιά οπότε θα ρίξανε τα Χιώτικα μέσα στο Εuropean exp !!!Δεν έχει και τρελές χωρητικότητες το Μυκονάκι μη νομίζεις,επάνω βάζει μέχρι 9μετρο ;) φορτηγό και αυτό ανάλογα με το βάρος του :eek: !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Στο δελτιο του ΟΛΠ εμφανιζει το Μυκονος να ειναι δεμενο στο Ν.Μ. Δραπετσωνα και σαν πρακτορα την εταιρεια που ανηκει!! Δηλαδη Μυκονος ΑΝΕ!! Μαλλον τελειωσε η ναυλωση του στην ΝΕΛ και επεστρεψε στην εταιρεια του!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...

Σκραπ ή δρομολόγηση ???Και τα δύο ακούγονται έντονα πάντως ;)  :ph34r:

 

Μαλλον θα υπαρξει κατι θετικο για το μελλον του πλοιου!!! Υπαρχει εντονο ενδιαφερον απο εταιρεια (που δεν εχει σχεση με την ακτοπλοια) για να αγορασει το βαπορι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εάν έχω πληροφορηθεί σωστά η πώληση του Μύκονος πρέπει να ολοκληρώθηκε. Η εταιρεία που φαίνεται ότι αγόρασε λέγεται Καλλίνα ΝΕ, με ένα τίμημα γύρω στο 1 εκ. Ευρώ. Η εταιρεία αυτή έχει ακόμα το εφοδιαστικό Άγιος Γεώργιος Ι και παλιότερα είχε το εφοδιαστικό Κούρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άρχισε η αποκαθήλωση των τιμημένων B) σινιάλων. Οι τσιμινιέρες είναι φρεσκοβαμένες μπλε ενώ υπάρχει μεγάλη κινητικότητα επί του πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω για να πω τη γνωμη μου, αυτη η υποθεση μου θυμιζει εξαιρετικα το ΣΠΟΡΑΔΕΣ. Αγοράστηκε το 2010 σε ηλικια 41 ετων ( οπως και τουτο ) , δρομολογηθηκε τον Αύγουστο, ταξιδεψε κανενα μηνα, και μετα εβγαλε ενα χρονο τα λεφτα του σε ναυλωσεις του Ερυθρού σταυρού και πηγε για κοψιμο....

 

Δε νομιζω οτι θα εχει και πολυ διαφορετικη εκμεταλευση και κατάληξη το πλοίο, στα 42 του, από το <<ξεζούμισμα για 1 - αντε δυο - σεζόν σε ναυλωσεις και σκραπ >>. Δεν το λεω επειδη εχω καποιες πληροφοριες, η ξερω κατι παραπανω, απλα ετσι πιστευω οτι προκειται να γίνει ! Μακάρι να διαψευστώ ! Τουλάχιστον θα ξαναταξιδέψει και αυτό είναι πολύ καλό.....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν εχει καμια σχεση το Σποραδες με το Μυκονος!! Το Μυκονος αγοραστηκε απο μια εταιρεια που δραστηροποειται στη μεταφορα καυσιμων στα νησια και προφανως ψαχνουν καποια εναλλακτικο τροπο για τη μεταφορα τους και απευθυνεται σε πολλα νησια η παρουσια τους

Ποιος βρισκεται πισω απο την ανασταση του πλοιου;;;

Το Ro-Ro πλοίο «Μύκονος» που έχει περάσει σε χέρια Κρητικών επιχειρηματιών οπως λεει το Emprosnet. Νομιζω οτι ο διευθυνων συμβουλος της εταιρειας λεγετει Γιαννης Κουκιανακης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...