Jump to content
Shipfriends

HSC Cat (IMO 8903703)


ΝΗΡΕΑΣ

Recommended Posts

Εν τω μεταξύ αν ζουμάρει κανείς στη φωτογραφία, κάτω από το Sea Speed Jet φαίνεται σαν να έχει φράγμα περιορισμού πετρελαιοκηλίδας, δεν ξέρω αν είναι τυχαία εκεί ή αν υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Βλέπουμε ότι έβγαλαν μια μηχανή από το πλοίο!! Φαίνεται τέλειωσαν με τις μηχανές του Highpspeed Jet και ξεκίνησαν να γίνεται πηγή ανταλλακτικών το Seaspeed Jet!! Όποτε εξηγείται και αυτή η αλλαγή θέση στα ναυπηγεία της Χαλκίδας!!

On 24/12/2017 at 3:04 PM, proud_ionian said:

αν βλεπω καλα με τα κυαλια μου:):P, απο τον ακαλυπτο μου στην πατρα, sea speed jet (ή οπως το λενεB)), αναμεσα στις δεξαμενες, 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι τίποτα δεδομένο με την Seajets και την δρομολόγηση των πλοίων της, αλλά με βάση αυτό, δεν σχετίζονται με εξεύρεση ανταλλακτικών οι εργασίες της Elikas αλλά πρόκειται για επισκευή?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εκτός θέματος, αλλά δε νομίζω ότι "περισσεύουν" πλοία. Με βάση τον ως τώρα σχεδιασμό, ίσως και να λείπουν. Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ άξιο αναφοράς ότι σχεδόν ταυτόχρονα με τις εργασίες στο πλοίο ήρθε και η δήλωση δρομολόγησης. Στοίχημα βέβαια δεν βάζω για το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Στα θέματα του ΣΑΣ στις 8/05/18, βλέπουμε ότι το Sea Speed Jet ζητάει στο θέμα 17 την αποδρομολόγηση από τη γραμμή Πειραιά Πάρο Νάξο Ικαρία Σάμο/Πάτμο (αναμενόμενο αυτό), ενώ στο θέμα 105 ζητάει να κάνει τα δρομολόγια Ραφήνα Άνδρο Σύρο με το όνομα HSC Cat, αντί για τη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων!!! Πραγματικά ήθελα να μάθω πόσες δηλώσεις δρομολόγησης έχει το συγκεκριμένο πλοίο και ειδικά όταν μιλάμε για ένα πλοίο που δεν πρόκειται να ταξιδέψει!!!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο πλοίο είναι η προσωποποίηση του παραλογισμού και του εξευτελισμού του υφιστάμενου νομικού πλαισίου. Μαζευόμαστε, συζητάμε και δουλευόμαστε μεταξύ μας. 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Είναι ένα θέμα αυτό Παναγία μου, το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ ονομάζοντας τις φωτογραφίες μου από εκείνην την ημέρα. Κι αυτό γιατί μπορεί εμείς να βλέπουμε γραμμένο το Seaspeed Jet στην πλώρη, μπορεί να βλέπουμε στις δηλώσεις δρομολόγησης HSC Cat, πλήν όμως στις επίσημες πηγές όπως το Equasis, το πλοίο εξακολουθεί να ονομάζεται Superfast Cat, δηλαδή το τελευταίο του όνομα πρίν το Seaspeed Jet. Και γνωρίζοντας πόσο διάτρητες είναι οι δηλώσεις δρομολόγησης, αναρωτιέμαι αν ποτέ έχει μετονομαστεί όντως το πλοίο. Δεν ξέρω αν γνωρίζει κανείς να μας διαφωτίσει τι λέει τελικά το έγγραφο εθνικότητάς του..

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και το Λατώ είχε μπει στην λίστα του στόλου, δεν σημαίνει ότι ταξίδεψε. 

Σημάδια δρομολόγησης από την seajets δεν λαμβάνουμε. Η seajets ρίχνει στο Αιγαίο ότι και όταν το έχει έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 2/17/2019 at 8:51 PM, Nick the Greek said:

Είναι ένα θέμα αυτό Παναγία μου, το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ ονομάζοντας τις φωτογραφίες μου από εκείνην την ημέρα. Κι αυτό γιατί μπορεί εμείς να βλέπουμε γραμμένο το Seaspeed Jet στην πλώρη, μπορεί να βλέπουμε στις δηλώσεις δρομολόγησης HSC Cat, πλήν όμως στις επίσημες πηγές όπως το Equasis, το πλοίο εξακολουθεί να ονομάζεται Superfast Cat, δηλαδή το τελευταίο του όνομα πρίν το Seaspeed Jet. Και γνωρίζοντας πόσο διάτρητες είναι οι δηλώσεις δρομολόγησης, αναρωτιέμαι αν ποτέ έχει μετονομαστεί όντως το πλοίο. Δεν ξέρω αν γνωρίζει κανείς να μας διαφωτίσει τι λέει τελικά το έγγραφο εθνικότητάς του..

2014-2015 Cook Islands με λιμάνι νηολογίου Avatiu.

Από το Μάρτιο του 19 το πλοίο είναι δηλωμένο με σημαία Κύπρου.  Στο μεσοδιάστημα δεν γνωρίζω τι έγινε. Επίσης σύμφωνα με το P&I του (American Club) το πλοίο λέγεται επίσημα HSC Cat

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 10 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...