Jump to content
Shipfriends

Παιχνίδια με πλοία για pc (Ship Simulator etc)


harlek

Recommended Posts

Αρκετα καλη καρτα παιρνεις και με τα μισα σχεδον λεφτα απο αυτα που διαθετεις.Το θεμα ειναι οτι χρειαζεσαι μαλλον γενικοτερη αναβαθμιση για ορατα αποτελεσματα,δλδ επεξεργαστη,motherboard και μνημη.

Link to comment
Share on other sites

Ε, περίπου ναυτικέ! Μην το βάλουμε τον άνθρωπο και σε περιττά έξοδα!

Κοίτα, όντως με τα λεφτά που δίνεις παίρνεις μια καλή (μεσέα θα έλεγα κάρτα γραφικών). Για τις ανάγκες σου πιστεύω πως είναι μια χαρά. Δεν πιστεύω ότι χρειάζεσε και μια 7800gt που έχω εγώ.

Στο θέμα μας. Αν θες απλά να παίξεις ένα παιχνίδι, όπως το virtual sailor ή το ship simulator μπορείς άνετα να κάνεις δουλειά. Δες εδώ. Η συγκεκριμένη είναι πάρα πολύ καλή για το μηχανημά σου. Πιθανόν να έχεις και πλεοναζον ισχύ. Δλδ να μπορεί η κάρτα γραφικών να "περιμένει" τον επεξεργαστή σου.

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις την και να κάνεις και μια αναβάθμιση την μνήμη σου (δες εδώ. Με την μνήμη θα δεις και σημαντική αύξηση των επιδόσεων και σε περιβάλλον windows.

Η εγκατάσταση είναι αρκετά εύκολη (για μένα). Αν δεν θες να το κάνεις μόνος σου πήγαινε σε κατάστημα π.χ. πλαίσιο να στο κάνουν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απορία, ίσως χαζή:

Όταν ένα πλοίο πηγαίνει πρόσω, γυρνώντας το τιμόνι αριστερά η πρύμη ανοίγεται δεξιά και η πλώρη γυρίζει αριστερά.

Όταν κάνει ανάποδα και πηγαίνει προς τα πίσω, το τιμόνι αριστερά οδηγεί την πρύμη προς τ' αριστερά.

Και τώρα, ερώτησις:

Όταν πηγαίνει προς τα εμπρός (έχοντας φόρα), αλλά κάνει τις μηχανές ανάποδα και τότε στρίψει το τιμόνι αριστερά τότε η πρύμη προς τα ποια κατεύθυνση πάει; Δεξιά (λόγω της κίνησης του πλοίου προς τα εμπρός), ή αριστερά, όπως επιβάλλει ο συνδυασμός "ανάποδα-τιμόνι αριστερα"?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το "ανάποδα" δεν επηρεάζει την επίδραση του τιμονιού, εφόσον η φορά κίνησης του πλοίου παραμένει προς τα εμπρός. Αν ισχύει αυτό (λογικό ακούγεται) το Ship Simulator 2006 (το παιχνίδι) έχει σοβαρότατο bug αντιρεαλισμού!

Link to comment
Share on other sites

μια και ανέφερες το ship simulator και μιας και έχω λίωσει στο συγκεκρίμενο (το έχω τερματίσει) θα πω την αποψή μου!

Δεν νομίζω να ισχύει ότι έχει bug! Δοκίμασε με μεγάλα πλοία. Όπως Τιτανικός ή τάνκερ. Ας πούμε στον Τιτανικό. Αν πηγαίνει με max speed βάλε τις μηχανές φουλ ανάποδα και στρίψε το τιμόνι δεξία. Η πρύμνη του θα πάει αριστερά. Όταν αρχίζει να πέφτει όμως η ταχυτητά του θα σταθεροποιηθεί και αρχίζει να πηγαίνει δεξιά η πρύμνη. Το ίδιο κάνει και το yatch! (αρκετά πιο γρήγορα πάντως)

Κανένας της γέφυρας να μας ενημέρωσει στα σίγουρα?! :(

Link to comment
Share on other sites

Αν πηγαίνει με max speed βάλε τις μηχανές φουλ ανάποδα και στρίψε το τιμόνι δεξία. Η πρύμνη του θα πάει αριστερά. Όταν αρχίζει να πέφτει όμως η ταχυτητά του θα σταθεροποιηθεί και αρχίζει να πηγαίνει δεξιά η πρύμνη. Το ίδιο κάνει και το yatch! (αρκετά πιο γρήγορα πάντως)

Κανένας της γέφυρας να μας ενημέρωσει στα σίγουρα?! :(

Α, θα διαφωνήσω, φίλτατε! Ειδικά το γιώτ δεν το κάνει αυτό! Δίνοντας ανάποδα ενώ έχεις αναπτύξει π.χ. 16 κόμβους και αμέσως όλο αριστερά, η πρύμη του αρχίζει να φεύγει προς τ' αριστερά πολύ πριν ακινητοποιηθεί! Αυτό το παράξενο φαινόμενο, άλλωστε, μου δημιούργησε και την απορία...

Link to comment
Share on other sites

μμμμ, το ξαναείδα. Κοίτα για το yatch συγκεριμένα αν πηγαίνεις με 18 (το max του δλδ) αν βάλεις φουλ πίσω και όλο δεξιά, η πρύμνη πάει αριστερά αλλά μέχρι να πιάσει 14,5 κόμβους. Μετά γυρνάει αριστερά η πρύμνη. Άλλωστε το yatch δεν κάνει πάνω από 8-9 δεύτερα μέχρι να αδρανοποιηθεί αν το βάλεις φουλ ανάποδα. Πάντως για τον Τιτανικό και το τάνκερ το κάνουν σίγουρα.

Οπότε πιστεύω πως είναι ένας συνδυασμός αδράνειας πλοίου (μάζας του δλδ + την ταχύτα που έχει) και ιπποδύναμης. Π.χ. διαφορετική συμπεριφορά θα είχαν τα Ν. Μύκονος από το Μυτιλήνη ας πούμε. Πάντως δεν νομίζω και κανένας πλοίαρχος να βάζει φουλ ανάποδα αν το πλοίο πάει με 20 κόμβους π.χ.!!!

Περίμενουμε κάποιον γνώστη...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εδω παιζει ρολο και το μεσο της προωσης. Αλλο το τιμονι και αλλο το azipod που εχει το κοτερο και αλλο η εξωλεμβια που εχει το μικρο ταχυπλοο. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Οι δυνάμεις που επιδρούν ισχύουν για όλα τα είδη πρόωσης και διεύθυνσης.

Εαν υπάρχει κότερο με Αζιποντ, θα ήθελα να το δώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιξε τοτε Shipshim και δες στα specs του συγκεκριμενου και θα το δεις.

Και δεν εχει καμια σχεση η συμπεριφορα του ιδιου σκαφους σε μηκος πλατος ιπποδυναμη οταν εχει προπελα και τιμονι και οταν εχει εξωλεμβια, εσωεξωλεμβια ή azipod ή jet.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

παιδια δεν ξερω αν το αναφεραται παραπανω αλλα μηπως γνωριζετε αν το ship simulator 2006 πωλειται στην Ελλαδα η πρεπει να το παραγγειλω απο το internet και την τιμη του στο περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πολύτιμη η βοήθεια κάποιου σχετικά με το πως μπορώ να προμηθευτώ κάποιο simulator κατά προτίμηση με διπλέλικα πλοία και διπλά χειριστήρια...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει βγει ένα νέο add-on για το ship simulator που περιέχει ένα νέο russian tug. Από τα ενδιαφέρον που έχει το νέο πλοίο είναι ότι δουλεύουν τα όργανα στην γέφυρα και υπάρχουν ήχοι. Για όσους ένδιαφέροντε να το κατεβάσουν...

Και έχουν την έκδοση 1.0 (δλδ δεν έχουν βάλει κάποιο patch)

Ship Simulator 2006 1.7 patch (.exe -- 353MB)

Όσοι είχαν την έκδοση 1.6...

Ship Simulator 2006 1.6 => 1.7 patch (.exe -- 32MB)

Για περισσότερες πληροφορίες για το download εδώ

Εννοείτε πως πρέπει να έχετε αγουράσει το παιχνίδι ή τεσπα να το έχετε από κάπου :confused:

Επίσης στις 30-01-07 βγαίνει μεγάλο expansion pack με νέα πλοία. Για περισσότερο εδώ. Δεν λέει αλλά λογικά αυτό θα είναι επί πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Γνωριζετε οτι απο τις αρχες του μηνα εχει κυκλοφορησει η ανανεωμενη εκδοση 2008 του ShipSimulator?Ο εξομοιωτης εχει εμπλουτιστει αρκετα σε σχεση με την προηγουμενη εκδοση,διαθετει πλεον 14 πλοια διαφορων τυπων και μεγεθων,καθως επισης και αρκετα λιμανια και αποστολες.

Τα γραφικα και ο ρεαλισμος της αποκρισης των σκαφων βρισκονται σε πολυ καλο επιπεδο γεγονος που ενθουσιαζει τον καθε φανατικο του ειδους.Επισης στη νεα εκδοση μπορεις πλεον να κυβερνησεις ενα σκαφος ελευθερα και οχι αποκλειστικα μεσα στα ορια μιας αποστολης.Μειονεκτημα εξακολουθει το οτι δεν μπορεις να εισαγεις δικα σου μοντελα,οπως γινεται πχ στο Vitual Sailor.

Προκειται παντως για ενα αξιολογο εξομοιωτη πλοιων και οσοι πιστοι προσελθετε...

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία, πως και μου ξέφυγε αυτο :P

Μια ερώτηση πριν το βάλω καθώς το pc μου εδώ είναι ιδιαιτέρος αργό, κάνει εγκατάσταση πάνω στο παλιό (ship simulator 2006 + add on pack) ή κάνει μια ξεχωριστή εγκατάσταση?

Ο προβληματισμός μου είναι αν θα έχουν τα παλιά πλοία τα καινούργια χαρακτηριστικά του παιχνιδιού. (π.χ. εμφάνιση ζημιών)

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω αν κανει ανανεωση του ηδη εγκατεστημενου 2006.Εγω το εβαλα απο την αρχη,σου συστηνω να κανεις το ιδιο για καλυτερα αποτελεσματα.Αργο PC και ShipSim08 δεν ειναι καλος συνδιασμος....:P

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καποια ενασχοληση με το ShipSim 2008,διαπιστωνω οτι η νεα εκδοση του εξομοιωτη πλοιων εχει αναβαθμιστει αρκετα!Στα πολυ θετικα ειναι η θαλασσια συμπεριφορα των σκαφων και μου αρεσει ιδιαιτερα η δυνατοτητα για πολλαπλη χρηση των καβων του καθε πλοιου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ηθελα να προσθεσω στα θετικα επισης κατ επεκτασην στο μυνημα του φιλου Ναυτικου την υπαρξη ενος πραγματικου Φερυ (Πραιντ οφ Ροτερνταμ) και ενος ακομα ταχυπλοου Εγ/Ογ.

Τουλαχιστον με αυτο εχεις μια πληρη ψευδεσθηση οτι μπορεις να αυτοσχεδιασεις και να μανουβραρεις ενα πραγματικο Φερυ μεσα στα Λιμανια ακομα και να το αραξεις.

Επισης κατι αλλο καταπληκτικο στο παιχνιδι αυτο ειναι το οτι μπορεις να περπατησεις στα καταστρωματα να βρεθεις μεσα στη γεφυρα και το καλυτερο απ'ολα να χειριστεις το πλοιο απο τη βαρδιολα οπου εχει χειριστηρια και τιμονακι

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πως βγαινω στη βαρδιολα; Δεν το εχω καταφερει ακομα και μανουβραρω σαν αρχαριος απ εξω :)

Και εγω το ίδιο πρόβλημα έχω :rolleyes::D. Παντως η τωρινή έκδοση σίγουρα είναι καλύτερη από την προηγούμενη (2006), αν και κάποιες αποστολές φαίνονται ιδιαίτερα εύκολες λόγω έλλειψης μεγάλης κίνησης στα λιμάνια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...