Jump to content
Shipfriends

Horizon (IMO 7203637)


Recommended Posts

  • 2 months later...

Οχι το πλοιο παραμενει λευκο (με μικρες πινελιες καφε κυριως στην πλωρη) :D. Τα φουγαρα εχουν γινει κοκκινα με μπλε καπελα και απλα πρυμα κοντα στο ονομα αναγραφεται το site της εταιριας του.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο έχει γίνει μπλέ και όντως τα φουγάρα έχουν βαφτεί κόκκινα. Επίσης έχει γραφτεί και το europeanseaways.com στις μπάντες.Υπάρχουν σχετικές φωτογραφίες και στο site της εταιρείας αλλα και στο syros-observer.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε το IONIS ήταν δεμένο στο παλιό λιμάνι της Ηγουμενίτσας και το πλήρωμα έπλενε το γκαράζ. Εγώ ήμουν μαζί με έναν φίλο ο οποίος έκανε το εξής σχόλιο: "Το IONIS και αν το πλένεις το σαπούνι σου χαλάς....". Εγώ έχω να πω: "Το IONIS και αν το βάφεις, το ντουκόχρωμα χαλάς...." και ο νοών, νοείτω!!!

Link to comment
Share on other sites

...Υπάρχουν σχετικές φωτογραφίες και στο site της εταιρείας αλλα και στο syros-observer.

Προσωπική μου άποψη, από τις φωτογραφίες του πλοίου στο syros-observer, είναι ότι το πλοίο σουλουπώθηκε με τα "καινούργια" του χρώματα, τα οποία του πηγαίνουν πολύ.

High light βέβαια το όνομα του πλοίου..... Στην πρύμη με λευκά γράμματα στο μπλε φόντο, και στην πλώρη με μπλέ γράμματα μέσα σε λευκό πλαίσιο πάνω στο μπλε φόντο... :eek::D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Γνωρίζουμε που βρίσκεται το πλοίο ? Το Σάββατο που μας πέρασε το είδα κάποια στιγμή στο AIS, δυτικά της Ζακύνθου με νότια πορεία.

Να έχει έρθει άραγε στα μέρη του Πειραιά για την ετήσια του, όπως μας είχε πει και πιό πάνω ο Π100 (έστω και με μια μικρή χρονική καθυστέρηση) ???

Link to comment
Share on other sites

Το Ιονις τη Δευτέρα ανέβηκε για δεξαμενισμό στη μεγάλη δεξαμενή του Βασιλειάδη. Οπού έπεσε τη Τρίτη από τη δεξαμενή μετά το καθαρισμό και βάψιμο των υφάλων και έδεσε δίπλα από τις δεξαμενές.

Πάντως με τα νέα χρώματα της European Seaways δείχνει πιο όμορφο. Καθώς έχω την εντύπωση ότι με τα χρώματα του αφεντικού του, η εξωτερική εμφάνιση είναι σαφώς καλύτερη από ότι ήταν ναυλωμένο στη Ventouris Ferries.

Παρατηρήστε ότι τα παράθυρα στο κατάστρωμα κάτω από τη γέφυρα είναι βαμμένα μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα και ειχα μια ελπιδα να παρει καμια αγονη :D Συμφωνω με οσα λες παραπανω περι χρωματων. Αρκετα καλυτερο απο πριν το κρυο ασπρο στο οποιο τα κρεμασματα εκαναν μπαμ :rolleyes:

Παντως το βαπορι οσο και να μην του φαινεται εχει αρκετα αξιοπρεπες εσωτερικο και πολυ ωραιες καμπινουλες. Αλλα με 12-13 μιλια δρομο ακομα και στην Αλβανια πλεον εισαι αργος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μια χαρα το βλεπω το ΙΟΝΙΣ με το μπλεδακι.Και να σκεφτει κανεις οτι εχουν περασει και 5-6 μηνες απο τη μερα που ξεκινησε δρομολογια

Εκτος κι αν η νυχτα και το μπλε του χρωματος κρυβουν τις ατελιες:P

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το τιμιο βαπορακι οταν ακομα ηταν στην Ιαπωνια με το ονομα Ferry Naniwa. Φωτο απο το αρχειο του Α. Duncan

post-23-128326997787_thumb.jpg

Βλεπουμε οτι εχει υποστει μετασκευη μεχρι και στη γεφυρα. Ειχε και ενα αδερφακι που ειχε πουληθει στις Φιλιππινες και ταξιδευε με το ονομα Sweet Glory αλλα δε νομιζω να υπαρχει πια παρα μονο στις καρδιες τους :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εάν δε κάνω λάθος όντως άλλαξε σημαία. Πριν είχε Μάλτα και τώρα έβαλε Αγίου Βικεντίου. Να πούμε ότι το πλοίο έφυγε τη Παρασκευή το βραδύ έφυγε από το Ν.Μ Δραπετσώνας και για να ξεκινήσει τα δρομολόγια του μεταξύ Μπάρι Δυρραχίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...