Jump to content
Shipfriends

Horizon (IMO 7203637)


Recommended Posts

Η νέα εταιρία που εμφανίζεται ως ιδιοκτήτρια ονομάζεται Pelican Denizcilik San Tic Ltd με έδρα την Κωνσταντινούπολη και διαχειρίστρια από ότι φαίνεται θα είναι η Aras Marine Group (ή πιο αναλυτικά Aras Deniz Insaat As).

Πάντως σε εκείνο το κομμάτι μεταξύ Ισραήλ, Λιβάνου, Κύπρου και Τουρκίας δραστηριοποιούνται διάφορα μικρά ferries και Ro/Ro ένα εκ των οποίων είναι και το MED STAR (ex ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ, ΛΗΜΝΟΣ κτλ). Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν το δούμε να ταξιδεύει κάπου εκεί.

Από την άλλη πάλι, βλέποντας την ποικιλία τομέων με τους οποίους ασχολείται η Aras Marine, μπορώ να φανταστώ χίλια δυο πράγματα που μπορεί να κάνει το βαπόρι ακόμα και στη Μαύρη θάλασσα. Από μεταφορικό μέσο και πλωτό κατάλυμα έως φυσικά τη διάλυση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...
  • 4 months later...
  • 11 months later...
  • 5 years later...
On 1/27/2024 at 12:45 AM, ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ said:

FERRY NANIWA
επιβατηγό/οχηματαγωγό
Οsaka Kochi Ferry
Koyo ,Mihara 1971

4714 grt  120.8x20.4x4.9 m

4 Niigata 5884 kw  17.0 kts
810 επιβάτες  530 lane
δρομολόγια εσωτερικού Ιαπωνίας
1990 πώληση Green Shg,Panama

όνομα VIGNESSWARA
1995 πώληση Sunbeam Nav,St Vincent & Grenadines

όνομα DIGNITY
Eπίσημη κάρτα

FERRY NANIWA.jpg

Ωραίο καραβάκι αυτό..και ιδανικό για Αιγαίο αλλά και Ιόνιο. Πως ξέφυγε από τους δικούς μας..? 

Edited by proud_ionian
quote/μεταφορά
Link to comment
Share on other sites

Από την συγκεκριμένη εταιρεία (Δεν υφίσταται πλέον) που ανήκε τότε το ΙΟΝΙΣ προέρχονται και τα ΘΕΟΛΟΓΟΣ του Παναγιωτάκη και ΔΙΑΓΟΡΑΣ της Blue Star Ferries

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Strofalos said:

Ωραίο καραβάκι αυτό..και ιδανικό για Αιγαίο αλλά και Ιόνιο. Πως ξέφυγε από τους δικούς μας..? 

>IGNIS...IONIS...HORIZON!

Γνωρίζει κανείς ποιανού ήταν αυτή η Sunbeam που τα έφερε στην Ελλάδα ;; Πάντως το βαποράκι ήταν όλο πωλήσεις κ ναυλώσεις

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/27/2024 at 11:59 PM, ΕΥΔΟΞΟΣ said:

European seaways/Αρκουμάνης ξέρω εγώ.

Πιστεύω ότι δεν το έφερε αυτός Μετά πουλήθηκε στην Τyme Nav που πρέπει να ήταν του Αρκουμάνη Κατόπιν στη Roussan Shg που σίγουρα ήταν άλλου Ύστερα σε μιά Ιοnisus που μάλλον ήταν του Αρκουμάνη κ τελικά τελείωσε με αυτόν

Link to comment
Share on other sites

On 1/27/2024 at 1:54 PM, nomikos said:

Από ταχύτητα δεν έλεγε πολλά,15 κόμβοι στη κατηφόρα και με το ζόρι.

Εχεις μια εμμονη να λες τις ταχυτητες με το ΦΠΑ μεσα.

Εγω παντως χωρις να ειμαι και σιγουρος παντα στον Αρκουμανη θυμαμαι να ανηκει. Οι αλλαγες εταιριων εχουν να κανουν με τα οικογενειακα τους μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...