Jump to content
Shipfriends

Σαπφώ (IMO 6612403)


Recommended Posts

Εγώ πάντως θυμάμαι ότι όταν είχα ταξιδέψει με το ΣΑΠΦΩ (1990 ή 91,δέν θυμάμαι ακριβώς) ,στον Πειραιά είχα μπεί από τον κεντρικό καταπέλτη και μέσα από μιά πόρτα στα αριστερά που έβγαζε στους χώρους επιβατών.Νομίζω ότι δίπλα σ'αυτήν την πόρτα,στο γκαράζ,υπήρχε ένας περιφραγμένος χώρος "διά τάς αποσκευάς¨".

ΥΓ 1.Μερικά από τά "τρίκυκλα πράσινα φορτηγάκια", (όπως αυτό που διακρίνεται στο κέντρο τής φωτογραφίας-γιατί αυτό που διακρίνεται στα δεξιά του είναι απλώς τρίκυκλη μοτοσυκλέτα) κυκλοφορούν ακόμη και σήμερα.Τα περισσότερα από αυτά ήταν ιαπωνικής κατασκευής (MAZDA).

ΥΓ 2.Το πλοίο που διακρίνεται δεξιά τού ΣΑΠΦΩ ξέρει κανείς ποιό είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα που δεν ειχα τι να κανω ολη μερα, μελετωντας μεταξυ αλλων σοβαρων θεματων στη ζουγκλα του Ταρζαν ειδα μια υπερπαραγωγη με την πασιγνωστη Ελενη Ντανου που προσφατα ξαναεκανε φιρμα ο Λαζοπουλος. Το πιο ενδιαφερον φυσικα στην ταινια ειναι η ΣΑΠΦΑΡΑ η ατελειωτη.. Πλανα απο το πλοιο απο το 6ο λεπτο και μετα και ενα φουνταρισμα στη μαγευτικη Μυτιληνη την ωρα της αφιξης.

Το λινκ της ταινιας εδω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η σφυριχτρα παντως που ακουγεται στο 8.34 δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικη του ΣΑΠΦΩ ;) Ειχε απο τις ωραιοτερες που εχω ακουσει ποτε σε πλοιο,την ακουγες και ηξερες οτι εφτασε το πλοιο ακομα κι αν δεν εβλεπες το λιμανι.

ΥΓ.Εκτος αν το 72 ηρθε με αλλη σφυριχτρα και στην πορεια του την αλλαξαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

34 μέρες δεξαμενισμός της τότε 11χρονης ΣΑΠΦΟΥΣ

http://agrorama.files.wordpress.com/2010/12/122.jpg?w=540&h=484

Ομολογώ ότι και εκεί που έβαλα αρχικά το ποστ στο θεμα του Μυτιλήνη δεν κόλλαγε και πολύ. Ο μόνος λόγος ήταν για την αντίθεση με αφορμή αυτό που έγραψε ο gpap

Ναι μάλλον δεξαμενή. Οπότε 5 μέρες η φετινή ετήσια του 38χρονου ΜΥΤΙΛΗΝΗ.

Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ειναι φοβερη η συγκριση της ετησιας του 77 με την σημερινη του ΜΥΤΙΛΗΝΗ(την 6ημερη :rolleyes: ).Μπορει βεβαια να ειχε να κανει επισκευες καιρο(πχ να μην ειχε δεξαμενιστει για 2 χρονια)οποτε να μαζευτηκε μπολικο επισκευαστικο εργο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι οι μερες που αναφερονται ειναι μονο για δεξαμενη,οποτε μου φαινεται νορμαλ χρονος για ετησια.Ακομα και τωρα τα πιο πολλα βαπορια περιπου 1.5-2 μηνες σταματανε,μην κοιταμε που η ΝΕΛ τα τελευταια χρονια και με εξαιρεση την περιοδο της Β'Διαχειριστικης κανει τις περισσοτερες φορες επισκευες στο ποδι

Υ.Γ Οπως και να χει το δημοσιευμα ειναι ιστορικο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για το δημοσίευμα!Σαπφάρα ατελείωτη! ;)

Ε, η αλήθεια είναι ότι συνήθως ακόμα και τώρα τα βαπόρια παίρνουν το χρόνο τους στην επισκευη... :)

Μιας και βγηκαμε λιγο εκτός, να συμπληρώσω ότι πέρσι πχ το Μυτιλήνη είχε κάτσει ένα μήνα περίπου εκτός, τώρα φέτος λίγο άλλαξαν τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το έγραψα λίγο βιαστικά το προηγούμενο ποστ και προφανώς 1 μήνας εκτός δεν σημαίνει και 1 μήνα στη δεξαμενή. Με αφορμή τα video που έβαλε ο Νήσος Χιος εχθές, έψαχνα κάποια πράγματα για τη ΣΑΠΦΩ και έπεσα πάνω στο δημοσίευμα που παρέθεσα, και το έβαλα γιατί μου έκανε εντύπωση η διαφορά με το ποστ του gpap που πριν λίγο είχα διαβάσει.

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι ενώ μέχρι τώρα στο φόρουμ έχουμε δεί ότι τα κάγκελα που χωρίζουν την τρίτη θέση ξηλώθηκαν το 92

Στην πραξη το thesi control υπηρχε μεχρι το 92 που ξηλωθηκαν οι καγλεκοπορτες που χωριζανε την τριτη θεση.Απο το 92 και μετα υπηρχε μεν αλλα μπορουσες να πας σε ολο το πλοιο απο το καταστρωμα αλλα και απο εσωτερικο διαδρομο οπως γινεται και σημερα στο ΜΥΤΙΛΗΝΗ αλλα και στο ΘΕΟΦΙΛΟ.Για να βρεις το εσωτερικο περασμα παντως θυμαμαι ηταν δυσκολο.Πριν το 92 ανεβαινες τις σκαλες που αναφερει ο χιωτης και ουσιαστικα ησουν αποκλεισμενος απο το υπολοιπο βαπορι.

στο πρώτο βίντεο, που σύμφωνα με το χρήστη που το ανέβασε στο youtube είναι του 94, φαίνονται ακόμα τουλάχιστον στο ντεκ του σαλονιού της Α΄ θέσης, μεταξύ της 2ης και 3ης(κάτω από την τσιμινιέρα) λέμβου. Εγώ δυστυχώς δεν θυμάμαι τίποτε από αυτά καθώς η πρώτη φορά που ταξίδεψα με τη ΣΑΠΦΩ ήταν το 1999.

Ήταν λοιπόν 18 Φερβρουαρίου (όπως και σήμερα) του 1999, Πέμπτη τότε, και ο μικρός τότε teo βρισκόταν δίπλα στον καταπέλτη της ΣΑΠΦΟΥΣ στον Πειραιά. Ο καιρός ήδη φαινόταν άσχημος και κάποιοι από το πλήρωμα που συζητούσαν με κάποιους από τους λιγοστούς επιβάτες στον καταπέλτη έλεγαν ότι ισως θα έπρεπε να είχε δώσει απαγορευτικό. Πρόκειται για το ταξίδι που ο cpt Παναγιώτης Καπετανάκης έλεγε αργότερα στη συνέντευξή του στον Εφοπλιστή για τη φωτιά στη ΣΑΠΦΩ "ευτυχώς που δεν μας έτυχε τότε"

Τότε ήταν η πρώτη (και μοναδική) φορά που είχαμε πάρει καμπίνα Α' θέσης. Ήταν λίγο πιο μπροστά από τη reception στη δεξιά πλευρά. Εντύπωση μου είχε κάνει ότι ήταν αρκετά άνετη (τουλάχιστον σε σχέση με τα καράβια που είχα ταξιδέξει μέχρι τότε) και το μπάνιο αρκετά μεγάλο για τα συνήθη δεδομένα.

Μετά τον κάβο Ντόρο τα εμετοδοχεία είχαν την τιμητική τους και μερικοί γενναίοι χάζευαν το κύμα που έσκαγε στα παράθυρα των υπέροχων πλευρικών διαδρόμων. Το ίδιο έκανα και εγώ αλλά το πάνω κρεβάτι της καμπίνας, αφού και αυτή στο διάδρομο έβλεπε. Ίσως είμαι και λίγο υπερβολικός αλλά ακόμα και με αυτές τις συνθήκες το κούνημα μου προκαλούσε μόνο μια ευχάριστη νύστα. Είχε πράγματι πολύ καλό ταξίδεμα, αν και δεν μπορώ να το συγκρίνω με την προ της αλλαγής των μηχανών εποχής, που όπως λέτε ταξίδευε ακόμη καλύτερα.

Αυτό που θυμάμαι και εγώ να μου έχει κάνει εντύπωση είναι τα σχεδιαγράμματα με τη "τρισδιάστατη" τομή του πλοίου. Κάθε φορά έλεγα ότι στο επόμενο ταξίδι θα φέρω και ένα κατσαβίδι μαζί να ξεβιδώσω ένα να το πάρω! Δυστυχώς ποτέ δεν το έκανα, πάντως υπήρχαν μέχρι και που έφυγε το πλοίο από την Ελλάδα. Στη ΣΑΠΦΩ έμαθα και εγώ τη λέξη καταιωνιστήρ. Αν δεν είχα ταξιδέψει μαζί της θα είχε μείνει μια μάλλον άγνωστη λέξη για μένα.

Τα φινιστρίνια στις καμπίνες στην πλώρη στο ντεκ κάτω από το ντεκ της reception δεν τα θυμάμαι και εγώ ποτέ ανοιχτά, αλλά φαίνονταν σαν να είχαν κάποτε τη δυνατότητα να ανοίγουν και να την είχαν χάσει από τα πολλά στρώματα μπογιάς. Στο φυλλάδιο που αναφέρει πάντως ο polmyt φαίνεται σε μια καμπίνα ανοιχτό.

Οι εσωτερικοί χώροι (τουλάχιστον όσους έβλεπε ο επιβάτης) ήταν καθαροί μέχρι και το τέλος και τα εξωτερικά καταστρώματα φροντισμένα. Το πλοίο έδειχνε την ηλικιά του, αλλά κυρίως λόγο σχεδιασμού και αισθητικής της διακόσμησης. Τα αυθεντικά υλικά φαινόντουσαν ποιοτικά και δεν είχαν κάποια αξιόλογη φθορά, χειρότερα ήταν τα πράγματα εκεί που έβελε η ΝΕΛ χέρι και άλλαξε κάποια πράγματα. Είχα διαβάσει πάντως και αλλού απόψεις που έλεγαν ότι ο σχεδιασμός και η διακόσμηση του πλοίου ήταν σχετικά συντηρητικοί και για την εποχή που κατασκευάστηκε. Υπήρχαν και δυο σημεία στα οποία νόμιζες ότι είχες βρεθεί στο Μυτιλήνη. Ίσως οι αλλάγες είχαν γίνει τότε το 91 ή 92 μαζί με την αλλαγή των μηχανών ή γενικά στο διάστημα που μετασκευαζόταν το Μυτιληνη. Το ένα ήταν ένας διάδρομος με αεροπορικά καθίσματα παρεμφερή με αυτά του Μυτιλήνη πίσω από το self service κατα πάσα πιθανότητα (ίσως από την τραπεζαρία) σε έναν χώρο που μάλλον πριν ανήκε στην κουζίνα. Μοκέτα, ψευδοροφή, φώτα, το πλαστικό γύρω από τα παράθυρα ήταν όπως στο Μυτιλήνη. Επίσης είχε δημιουργηθεί μια καμπινα για Άτομα ΜΕΑ στο ντεκ με τις καμπίνες στην πλώρη ακριβώς αριστρά από τη σκάλα που οδηγούσε από το ντεκ της reception εκεί. Μπουλμές, πόρτα ήταν όπως στις καμπίνες του Μυτιλήνη. Εκεί μάλιστα όπως εχει αναφερθεί και πιο πάνω δεν υπήρχαν ψευδοροφές και έβλεπες σωλήνες από πάνω. Για 2 μέτρα πάλι μπροστά από την καμπίνα είχε τοποθετηθεί ψευδοροφή και φώτα αλα Μυτιλήνη και μετά συνέχιζαν οι σωλήνες δημιουργώντας ένα "χαζό θέαμα"

Επίσης θυμάμαι και μου άρεσε ότι στο σαλόνι της Ά θέσης υπήρχε ένα τραπέζι, σχεδόν στο κέντρο, με λουλούδια και ένα ταμπελάκι "πλοίαρχος". Μια ακόμα όμορφη λεπτομέρεια ήταν οι κατάλογοι στην τραπεζαρία σε σχήμα τσιμινιέρας ΣΑΠΦΟΥΣ. Αν δεν κάνω λάθος εκείνη την εποχή πρέπει να ήταν έτσι και στα άλλα πλοια της ΝΕΛ, αλλά όπως και να έχει στη ΣΑΠΦΩ είχε άλλη χάρη.

Τέλος αν δεν κάνω λάθος στη ΣΑΠΦΩ και στο πλήρωμά της είχε πέσει η τραγική υποχρέωση να μεταφέρουν στη Χιο τον καπτα Βασίλη Γιαννακή. Για μένα θα ήταν αρκετά ψυχοφθόρο να ήμουν στο πλήρωμα εκείνη τη μέρα

Edited by teozan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και μαλλον εκει παραμενει σβηστο οπως φαινεται και στην τελευταια του φωτο στις 22/3

Για καποιο λογο το παραπανω λινκ για το mrshoppy οδηγει στην παρακατω φωτο :D Την κανω attach γιατι μπορει να χαθει κι αυτη

post-2049-0-24121700-1304374375_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να και μια αναχωρηση του ΣΑΠΦΩ απο παλια καρτ ποσταλ.

Λογικα πρεπει να ειναι τελος 70-αρχες 80 αφου στην πλωρη υπαρχουν τα κρενια ενω το ΝΕΛ LINES ακομα δεν εχει γραφτει στο πλαι.

gallery_1819_232_835190.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κι αλλα πλανα απο το παραπανω ταξιδι(αποβιβαση στην Χιο απο πλαγια με εκεινες τι σκαλες που ειχε το λιμανι παλια κ για το Ν.ΧΙΟΣ και αφιξη μεχρι την Θεσσαλονικη).Τελικα η ημερομηνια ειναι Ιουνιος του 1990 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Eπεσα τυχαια πανω σε αυτο το blog οπου καποιος εξιστορει τις περιπετειες του με το πλοιο,τον αυγουστο του 1992.

We're going to visit some friends of Irini in Peristeri and have lunch with them before we are to board in Piraeus again.

We have all the time in the world, but nevertheless we call at the office of the ferry company in the port area already at 19.00. We get a surprise! Tonight there's no boat. "But we have the tickets", I say. The boat has been cancelled due to technical problems. Now what? We call the friends of Irini and they have a solution. We take a taxi to the airport and they agree to put my car the next night on the boat. The key is under the mat, the ticket in the glove box. This very evening we fly back to Chios. The car will come later.

Much later, I learn. When I enter the port of Chios on a borrowed scooter at 05.00 hours on Tuesday, I just see the 'Sappho' leaving the port rather than arriving, my car still on board. Other people arrive with stuffed bags in their hands, shouting and screaming that the boat has left too early. A few tourists look around, confused. The representative of the ferry company takes in the chaos and raises his arms again and again in a typical Greek gesture that says "so it is, no different, I also cannot help it". And so my car is on an unplanned boat trip to Kavala.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ας ανακινησουμε λιγο το θεμα μετα απο τρια χρονια βλεποντας το πλοιο στην αρχικη του μορφη πριν ακομα ερθει στην Ελλαδα,απο καρτα της τοτε εταιριας του που εχω στη συλλογη μου.Πραγματικα πανεμορφο

 

gallery_1819_845_1085023.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Πανεμορφη και σπανια φωτο,μιας και δεν κυκλοφορουν και πολλες, της ΣΑΠΦΑΡΑΣ σαν SPERO.Σε αντιθεση με την παραπανω φωτο βλπεουμε οτι το βαπορι ειναι βαμενο πιο σκουρο

 

gallery_1819_845_391136.jpg

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ένα πολύ ωραίο βίντεο (ο ήχος ειναι ψιλοχάλια αλλά ακούγεται κάποια στιγμή το "άσπρα καράβια τα όνειρά μας") με εικόνες (και) απο το εσωτερικό του πλοίου, (ψηφιδωτό και ένα από τα εστιατόρια όπου ξεχωρίζουν φυσικά τα μενου-τσιμινιέρες) ενω στην άφιξη έχουμε και πλάνα απο την ταυτόχρονη άφιξη του Όμηρος.

 

Όμορφες αναμνήσεις κυρίως απο τη Σαπφάρα, τη "Ζαμφώ" όπως την έλεγαν οι ντόπιοι, που μαζί με το Μυτιλήνη αποτέλεσαν σήματα κατατεθεντα μιας ολόκληρης εποχής.

 

Εντύπωση μου κάνει η πλευρική σκάλα εν έτει 1991 (όπως λέει το βίντεο) την οποία δεν τη θυμάμαι καθόλου.

Edited by kyr1
Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση μου κάνει η πλευρική σκάλα εν έτει 1991 (όπως λέει το βίντεο) την οποία δεν τη θυμάμαι καθόλου.

Τη σκαλα τη θυμαμαι να υπαρχει στο λιμανι της Μυτιλήνης αλλα προσωπικα δεν ειχα δει ποτε να χρησιμοποιηται.

Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα επίσης μιά σκηνή που είχα δεί το ΣΑΠΦΩ να δένη στον Πειραιά,δίπλα στην γερανογέφυρα που υπήρχε εκεί τότε,με τον καπετάνιο να δίνη τίς εντολές γιά την πρόσδεση με...σφυρίχτρα.Πρέπει να ήταν την τελευταία χρονιά που έκανε δρομολόγια το πλοίο

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις χρησιμοποιουσαν τις πλαινες σκαλες ποτε , αλλα εμπαινε σκαλα ΟΛΠ στην πλαγια πορτα που οδηγουσε στο ανω γκαραζ ΙΧ, και απο εκει ηταν  ενα ντεκ πιο πανω η ρεσεψιον

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...