Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

On 2/1/2014 at 5:29 PM, Hastaroth said:

Πάντως θα τους κουφάνη όλους εκεί στίς Σποράδες με τον θόρυβο που κάνει.

 

On 2/1/2014 at 11:48 PM, giorgos_249 said:

Οχι οτι ο ΠΡΩΤΕΥΣ ειναι και το πιο αθόρυβο καράβι βέβαια, αλλά τούτο δεν παίζεται !

 

On 4/1/2017 at 2:03 PM, Nick the Greek said:

Καλά τα καθίσματα και το ματσακόνι, ελπίζω να τους έχει όμως απασχολήσει και το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια το vibration της μηχανής είναι απλά ανυπόφορο, όπως και το ότι ο γενικότερος θόρυβος που βγαίνει από το πλοίο, θυμίζει Μιλένα και Νταλιάνα στην πρώτη τους χρονιά εν Ελλάδι.

 

20 hours ago, manch84 said:

Στις μηχανές τι θα κάνουν; 

 

Να μια καλή ιδέα τι πρέπει να κάνουν. Ήδη από τα τελευταία του χρόνια με την Hellenic ο θόρυβος είναι απλά ανυπόφορος. Αν μένεις Χατζηκυριάκειο κοντά στη Ζωοδόχο Πηγή για παράδειγμα, το ακούς δυνατά από τα φανάρια μέχρι να περάσει την παγόδα. Σαν δίχρονο μηχανάκι με κομμένη εξάτμιση ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 495
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...

Πραγματικά αυτός ήχος ήταν πάντα ενοχλητικός και ιδιαίτερα έντονος. Εγώ απ' όσο ξέρω και έχω ακούσει δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να τον μειώσουν (θα το είχαν κάνει τόσο χρόνια), απ' όσες εταιρείες πέρασε καμία δεν έκανε κάτι για να τον βελτιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνουμε μια ξενάγηση στα ανακαινισμένα σαλόνια του Απόλλων Ελλάς. Ξεκινώντας από το πρυμνιό σαλόνι με το καφέ δάπεδο με σκούρα απόχρωση του γκρι στους πλευρικούς καναπέδες και μπεζ καρέκλες. Προχωρώντας στο μεσαίο σαλόνι πρίμα βλέπουμε ότι είναι ίδια διακόσμηση μέχρι το μπαρ. Ενώ μετά το μπαρ, η μοναδική αλλαγή είναι ότι στο πλωριό μέρος το χρώμα του δαπέδου που είναι καφέ ανοιχτό, όπως και στο κλιμακοστάσιο για το πάνω σαλόνι στο κατάστρωμα της γέφυρας. Πλέον είναι ανοιχτό και το πλωριό σαλόνι, που παλιότερα ήταν κλειστό με τζαμαρία. Τα πρώτα σχόλια των επιβατών είναι θετικά για το ξενοδοχειακό του πλοίου, μέχρι και ότι είναι ανώτερο από το Φοίβος.

Υ.Γ: Οι καρέκλες στα τραπεζάκια πρέπει να είναι προσωρινές σε όλα τα σαλόνια εάν έχω καταλάβει καλά.

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

Χίλιες φορές όπως ήταν πριν !! Ο,τι ανακαινίζεται γίνεται ακριβώς έτσι! Αυτό το άθλιο καφέ (πάντα όμως) πλαστικό μέσα που σημειωτέον ξεκίνησε από τα ΓΛΥΚΟΦΙΛΟΥΣΑ, η έλλειψη φαντασίας από τους σχεδιαστές σε όλο το μεγαλείο της ! Υπάρχουν πολλά πρακτικά υλικά σε διάφορα χρώματα, ακόμη και οι καινούριες παντόφλες που χτίζονται σήμερα για τη Σαλαμίνα είναι πιο ωραίες εσωτερικά !!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν με χαλαει για να πω την αληθεια

Μου φαινεται πιο φωτεινο και πιο μοντερνο σε σχεση με παλια, αλλα γουστα ειναι αυτα

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι πιο μοντέρνο και πιο καλόγουστο. Αυτό δείχνει ότι η εταιρεία του νοιάζεται για τα βαπόρια της και ότι επίσης ο Φοίβος απέκτησε σοβαρό "ανταγωνιστή". 

Link to comment
Share on other sites

για τα δικά μου μάτια έγινε πολύ καλό. μην ξεχνάτε πως κανει ένα μικρό δρομολόγιο και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει με όσα αυτό συνεπάγεται. οπτικά το εσωτερικό του έγινε πολύ ξεκούραστο και όμορφο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι το πλοίο δείχνει πολύ ωραίο πλέον. Διαθέτει μια μοντέρνα σύγχρονη εμφάνιση η οποία ήταν αναγκαία μετά από τόσα χρόνια στη γραμμή. Πραγματικά οι καρέκλες πρέπει να αλλάξουν επειγόντως, εάν επαληθευτεί ο @Panagia Ekatontapiliani, καθώς θυμίζει σάλα εστιατορίου πάρα πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2020 at 4:28 PM, Petros P said:

Μαλλον του κουτιού, το 1990 στις 8/7 ,κοντά στην Ε9 εκει που εδενε το Κρητη

http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=3150183

Όντως πρέπει να είναι λίγες ημέρες πριν ξεκινήσει δρομολόγια. Εάν θυμάμαι καλά είχε ξεκινήσει στις αρχές Αυγούστου και το Σεπτέμβριο πρέπει να είχε το ατύχημα με το Σαρωνικός στην Αίγινα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταια 2 Σκ που ετυχε να ταξιδεψω με το συγκεκριμενο πλοιο δυστυχως οι εντυπωσεις δεν ειναι καλες.Συγνωμη που το λεω ετσι αλλα αυτη ειναι η αληθεια.Στιβιαζεται ο κοσμος και επιβιβαση μονο απο την μια μερια Ο κοσμος μονο παραπονα εκανε

Link to comment
Share on other sites

Με τα νέα μέτρα πως θα γίνει επιβίβαση από τη δεύτερη σκάλα?? Όταν στη μια σκάλα είναι δυο άτομα πλήρωμα για να κάνουν τον έλεγχο των εισιτήριων, να μαζεύουν τα έντυπα για το Covid 19 (που πολύ επιβάτες τα συμπληρώνουν κατά τη διάρκεια της επιβίβασης) και να γίνονται υποδείξεις οι επιβάτες να φοράνε τις μάσκες τους

Link to comment
Share on other sites

Το λιμεναρχείο θα πρέπει να υπενθυμίζει (να μην πω να τους επιβάλει) στους επιβάτες που κάνουν ουρά στη προβλήτα να κρατάνε τις αποστάσεις, αλλά και οι ίδιοι επιβάτες να τηρούν τις αποστάσεις και να μην δυσανασχετούν και να κάνουν παράπονα στο πλήρωμα ότι ταλαιπωρούνται!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...