Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 490
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλό θα ήταν το πλήρωμα του Απόλλωνα να προσέχει κάποια πράγματα και να μην κοιτάει μόνο την βολεψη του Δεν μου αρέσει να κακολογω πλήρωμα αλλά έτσι όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα με την πανδημία λυπάμαι αλλά πρέπει να λέμε τα στραβά που βλέπουμε .

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κιόλας αλλά έχει δίκιο ο @Nikos_Chania

πετάς μια ατάκα χωρίς την παραμικρή εξήγηση και ο λόγος για εμένα τουλάχιστον δεν είναι καθόλου ευνόητος. 

είτε το όποιο κακώς κείμενο παρατίθενται με κόσμιο τρόπο είτε ας μην γίνεται αναφορά. δεν μπορεί να παίρνει η μπάλα της μομφής όλο τον κόσμο που δουλεύει στο πλοίο (σε οποιοδήποτε πλοίο, οποιασδήποτε εταιρείας) από τον πλοίαρχο μέχρι τον τελευταίο ναύτη έτσι απλά. 

εντελώς φιλικά 

Edited by hayabusagr
Link to comment
Share on other sites

Σε περίοδο πανδημίας θεωρώ ανεπίτρεπτο το επάνω σαλόνι να παραμένει κλειστό,προφανώς για να μην το λερώσει ο κόσμος.Επειδη όμως η πόρτα από την έξω μεριά ήταν ανοιχτή αρκετοί μπήκανε για να μην στριμώχνουν με τον κόσμο που ήταν στο κυρίως σαλόνι. Όταν το πηρε χαμπάρι το πλήρωμα τους έδιωξε όλους με την δικαιολογία ότι είναι κλειστό.Αναμεσα σε αυτούς που έδιωξαν ήταν και η μητέρα μου η οποία είναι ηλικιωμένη και δεν είναι και ότι πιο εύκολο να κατεβαίνει σκάλες κουβαλώντας πράγματα γιατί εγώ εκείνη την στιγμή ήμουνα στο μπαρ.Ξαφνικα την βλέπω μπροστά μου και μου εξήγησε τι έγινε Μετά ήρθε και ο υπόλοιπος κόσμος και αρχισε να παραπονιέται γιατί το σαλόνι εκεί ήταν γεμάτο.Προφανως το πλήρωμα αγχώθηκε και με φωνάζει ένας από το μπαρ και μου λέει ότι μπορώ να ανεβώ επάνω .Του απαντάω εγώ μα αφού μας διώξατε, και μου απαντάει εμείς σας διωξαμε; Και μετά έγινε το έλα να δεις Αφού ανεβήκαμε τελικά επάνω το σαλόνι είχε γεμίσει γιατί το βαπόρι είχε πολύ κόσμο..Όλα αυτά σε περίοδο πανδημίας. Ντροπή

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω ούτε το σκεπτικό, αλλά ούτε και την πλευρά του "λύκου", μπορώ να καταγράψω δυο σκέψεις.

1. Η απόφαση για την μη χρήση του σαλονιου ίσως σχετίζεται με μείωση του πρωτοκόλλου επιβατών, και για αυτό ήταν κλειστό.

2. Μία τέτοια απόφαση δεν έχει ληφθεί από το πλοίο, αλλά από την πλοιοκτητρια εταιρεία. Το πλήρωμα εφαρμόζει όσα πρέπει σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

Εάν οι σκέψεις είναι αυτό που ενδεχομένως ισχύει, τότε δεν πρόκειται για την βόλεψη κανενός, αλλά απλά εφαρμογή των όσων ισχύουν για το πλοίο. Βέβαια το οτι επέτρεψαν σε σενα ή/και σε άλλους και το αν όντως υπήρχε συνωστισμός, είναι κάτι μεμονωμένο που δεν μπορεί να μας δώσει την γενική εικόνα. Σε κάθε περίπτωση, φαντάζομαι, αν είχατε υποψία υπεράριθμων επιβατών, θα είχατε προβεί σε καταγγελία προς τις λιμενικές αρχές.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nikos_Chania said:

Χωρίς να ξέρω ούτε το σκεπτικό, αλλά ούτε και την πλευρά του "λύκου", μπορώ να καταγράψω δυο σκέψεις.

1. Η απόφαση για την μη χρήση του σαλονιου ίσως σχετίζεται με μείωση του πρωτοκόλλου επιβατών, και για αυτό ήταν κλειστό.

2. Μία τέτοια απόφαση δεν έχει ληφθεί από το πλοίο, αλλά από την πλοιοκτητρια εταιρεία. Το πλήρωμα εφαρμόζει όσα πρέπει σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

Εάν οι σκέψεις είναι αυτό που ενδεχομένως ισχύει, τότε δεν πρόκειται για την βόλεψη κανενός, αλλά απλά εφαρμογή των όσων ισχύουν για το πλοίο. Βέβαια το οτι επέτρεψαν σε σενα ή/και σε άλλους και το αν όντως υπήρχε συνωστισμός, είναι κάτι μεμονωμένο που δεν μπορεί να μας δώσει την γενική εικόνα. Σε κάθε περίπτωση, φαντάζομαι, αν είχατε υποψία υπεράριθμων επιβατών, θα είχατε προβεί σε καταγγελία προς τις λιμενικές αρχές.

Συγνωμη αλλα θα διαφωνησω μαζι σου ως προς το κομματι κλεισιματος του σαλονιου απο την μερια της εταιρειας.Επισης θεωρω απαραδεκτο απο την στιγμη που καθονται ηδη καποιοι ανθρωποι να τους διωχνεις,ποσο μαλλον οταν ειναι ηλικιωμενοι με μπαγαζια.Εγω προσωπικα επειδη ημουνα στο μπαρ εκεινη την ωρα μολις ειδα την μητερα μου να ψαχνει καπου να κατσει με μπαγαζια στο χερι και μου εξηγησε οτι την διωξανε μου ηρθε στο μυαλο εκεινη την στιγμη να τον πλακωσω στις φαπες και μαλιστα χωρις τυψεις.Ντροπη τους!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
On 1/2/2022 at 11:15 PM, sv1kyk said:

Συγνωμη αλλα θα διαφωνησω μαζι σου ως προς το κομματι κλεισιματος του σαλονιου απο την μερια της εταιρειας.Επισης θεωρω απαραδεκτο απο την στιγμη που καθονται ηδη καποιοι ανθρωποι να τους διωχνεις,ποσο μαλλον οταν ειναι ηλικιωμενοι με μπαγαζια.Εγω προσωπικα επειδη ημουνα στο μπαρ εκεινη την ωρα μολις ειδα την μητερα μου να ψαχνει καπου να κατσει με μπαγαζια στο χερι και μου εξηγησε οτι την διωξανε μου ηρθε στο μυαλο εκεινη την στιγμη να τον πλακωσω στις φαπες και μαλιστα χωρις τυψεις.Ντροπη τους!!

Παιδια, δυστυχώς το πλήρωμα του συγκεκριμένου πλοίου, πολλά χρόνια τώρα, δέν είναι ούτε το τυπικότερο, ούτε το πρέπον, ούτε το ευγενέστερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Η ανακοίνωση του ΥΕΝ για τη πρόσκρουση του Ε/Γ-Ο/Γ Απόλλων Ελλάς στην Αίγινα

Quote

Μεσημβρινές ώρες σήμερα, κατά τη διαδικασία προσέγγισης του Ε/Γ-Ο/Γ πλοίου «ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΛΛΑΣ» Ν.Π. 11228, στον λιμένα ν. Αίγινας, σημειώθηκε ελαφριά πρόσκρουση στον προβλήτα, ενώ το πλοίο προσέδεσε με ασφάλεια στον λιμένα ν. Αίγινας. Παράλληλα ενεπλάκη ο κάβος πρόσδεσης στο δεξιό ελικοφόρο άξονα και άμεσα έγινε κράτηση δεξιάς κύριας μηχανής.

Ειδικότερα, το πλοίο εκτελούσε προγραμματισμένο δρομολόγιο από τον λιμένα Πειραιά στον λιμένα ν. Αίγινας με 591 επιβάτες, 89 οχήματα και 25 δίκυκλα, που και αποβιβάστηκαν με ασφάλεια στον εν λόγω λιμένα. Στο πλοίο πραγματοποιήθηκε επιθεώρηση από μέλη του Τοπικού Κλιμακίου Επιθεώρησης Πλοίων της οικείας Λιμενικής Αρχής, ενώ επαγγελματίες δύτες προέβησαν σε απεμπλοκή του δεξιού ελικοφόρου άξονα. Από το περιστατικό δεν παρατηρήθηκε θαλάσσια ρύπανση.

Εν συνεχεία, ενημερώθηκε η Λιμενική Αρχή Αίγινας, από επιβάτιδα του εν λόγω πλοίου, ότι κατά την διάρκεια πρόσκρουσης του «ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΛΛΑΣ» στον προβλήτα ν. Αίγινας, χτύπησε τον αριστερό ώμο και αυχένα σε χώρο εντός του πλοίου, χωρίς να χρειαστεί να της παρασχεθούν πρώτες βοήθειες από το πλήρωμα του «ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΛΛΑΣ» και χωρίς να επιθυμεί την μεταφορά της, στο Κέντρο Υγείας Αίγινας.

Από την οικεία Λιμενική Αρχή απαγορεύτηκε ο απόπλους του «ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΛΛΑΣ» μέχρι την αποκατάσταση της βλάβης και την προσκόμιση βεβαιωτικού διατήρησης κλάσης από τον νηογνώμονα που παρακολουθεί το πλοίο, ενώ οι επιβάτες που είχαν προγραμματισμένη αναχώρηση για τον λιμένα Πειραιά προωθήθηκαν με έτερο πλοίο.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Εν συνεχεία, ενημερώθηκε η Λιμενική Αρχή Αίγινας, από επιβάτιδα του εν λόγω πλοίου, ότι κατά την διάρκεια πρόσκρουσης του «ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΛΛΑΣ» στον προβλήτα ν. Αίγινας, χτύπησε τον αριστερό ώμο και αυχένα σε χώρο εντός του πλοίου, χωρίς να χρειαστεί να της παρασχεθούν πρώτες βοήθειες από το πλήρωμα του «ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΛΛΑΣ» και χωρίς να επιθυμεί την μεταφορά της, στο Κέντρο Υγείας Αίγινας.

Αυτό τώρα τι είναι? Εφόσον λέει δεν ήθελε και από τη στιγμή που δε χρειάστηκε είτε να της παρασχεθεί κάποια ιατρική βοήθεια ή να μεταφερθεί σε κάποιο κέντρο υγείας, τότε γιατί πιο λόγο το ανέφερε ?? Τι παραλογισμός είναι αυτός? 

Link to comment
Share on other sites

Να χαμε να λεγαμε και να χαμε να πούμε η συγκεκριμένη ανακοίνωση. 

 

Στα καλά νέα το πλοίο έχει επανέλθει κανονικά από σήμερα οπότε να ευχηθούμε όλα να κυλησουν ομαλά στο εξής!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...