Jump to content
Shipfriends

Αριάδνη (ΙΜΟ 9135262)


Recommended Posts

Καλύτερη ώρα αναχώρησης νομίζω ότι ήταν η περυσινή με τη διαφορά όμως  τις ημέρες επιστροφής που έρχεται πρώτα στη Νάξο να φεύγει μια ώρα αργότερα από Πειραιά για να μη πέφτει πάνω στην απογευματινή αναχώρηση του Δήλος για πειραια

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αλλο ενα καλο καλοκαιρι για το πλοιο στα νερα μας γιατι η ξενιτια το ετρωγε,με μεγαλες πληροτητες στα 12νησα αλλα κ γεματο γκαραζ τα Σαββατα για Παροναξια Σαντορινη!Ας το δουμε λοιπον Σαββατο Αυγουστου να ρεμετζαρει στη Ναξο  κανοντας αριστερη στροφη εξω απο το φαναρι κ μετα με αναποδα να ερχεται πισω για τη θεση του!οσες φορες κ να το ειδα απο stby μεχρι να πεσει ο καταπελτης 15λεπτα αιγουρα εκανε καθε φορα

Link to comment
Share on other sites

Μετά από χαοτικα σκουπισματα απόψε σε Νάξο και Πάρο η αρχόντισσα πεταει τωρα προς πειραια με 23,2. Ήταν τελευταίο Σαββατο που κατέβηκε Κυκλάδες. Απομένουν δυο κυριακάτικα σκουπισματα, αυριο και 4/9.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλάβει κάτι, τις Κυριακές απο Πειραιά για Ναξο Πάρο παει κενη; Κάνει άλλο δρομολόγιο;

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

Προσεγγίζει και Συρο τη Κυριακή. Κανονικό δρομολόγιο κάνει, υποθέτω με χαμηλές πληροτητες πλεον προς τα νησιά και φισκα στην επιστροφή. To κυριακάτικο δρομολόγιο προς Δωδεκάνησα φευγει κατά τα μεσάνυχτα. 

Edited by gpap2006
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, HS_4 said:

Εγω δεν εχω καταλάβει κάτι, τις Κυριακές απο Πειραιά για Ναξο Πάρο παει κενη; Κάνει άλλο δρομολόγιο;

Με βάση το σύστημα παίρνει κόσμο μονο για Νάξο τις Κυριακές από Πειραιά. Για Πάρο κ Σύρο όχι (ουσιαστικά το έχουν έτσι ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη χωρητικότητα στο "σκουπισμα" της κυριακάτικης επιστροφής από τα 3 νησιά)

Πλάκα πλάκα πρέπει να είναι καλή φάση να ταξιδεύεις αυτές τις Κυριακές για Νάξο από Πειραιά με το Αριάδνη. Απευθείας σε 5 ώρες κ με πολύ μεγάλη άνεση (αφού δεν υπάρχουν επιβάτες για άλλα νησιά)

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά πλοία της Παροναξίας (Εξπρές Σαντορίνη, Εξπρές Απόλλων, Παναγία Εκατονταπυλιανή) έκαναν αυτό το δρομολόγιο σε έκτακτα δρομολόγια στο ένα ρεπό που είχαν την εβδομάδα. Δηλαδή Πάρο Νάξο Πειραιά στις εξόδους και στις επιστροφές Νάξο Πάρο Πειραιά 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/1/2022 at 2:54 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Αριάδνη αναμένεται να δεξαμενιστεί στη δεξαμενή Πειραιάς ΙΙΙ από τις 30/11/22 έως τις 12/12/22.

Το Αριάδνη αναμένεται να ολοκληρώσει τα καλοκαιρινά του δρομολόγια στα Δωδεκάνησα στο τέλος Σεπτεμβρίου. Ενώ ο δεξαμενισμός του Αριάδνη μετατέθηκε για τις 13/01/23 έως τις 25/01/23.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καθε φορα που ερχεται στο πειραια του εχουν κρουαζιεροπλοιο απεναντι δεμενο κ γυρναει μεταξυ δοντιου dock 3 κ του τουριστικου,10 μετρα μπροστα κ 10 πισω..ριχνει κ 5 κλειδια απο πριν για να κραταει τη πλωρη στο γυρισμα του αλλα κ για να βγαλει τη πλωρη  στον αποπλου

Link to comment
Share on other sites

Τι υπέροχο πλοίο είναι η Αριάδνη. Είχα τη χαρά να ταξιδέψω μαζί του στη Ρόδο τον περασμένο μήνα. Ένα όμορφο, καλά σχεδιασμένο πλοίο, άψογα συντηρημένο και υπέροχο πλήρωμα. Νομίζω ότι μπορεί να είναι το αγαπημένο μου πλοίο. Μπορείτε να δείτε μια παρουσίαση φωτογραφιών που τράβηξα στο ταξίδι σε αυτόν τον σύνδεσμο:

https://www.flickr.com/photos/worlddiscoverer/albums/72177720302783605

Απολαμβάνω

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, JonB72 said:

Απολαμβάνω

Αχ...και εγώ φίλε μου, με γύρισες στο καλοκαίρι του 2021 όταν έκανα ακριβώς το ίδιο ταξίδι, αλλά αντίστροφα (από Ρόδο προς Πειραιά), περνώντας ομοίως από Σύμη και Κω. Λατρεμένο πλοίο από όλες τις απόψεις. Ήσουν μάλιστα και πιο τυχερουλης από μένα, γιατί βλέπω πέτυχες και το a la carte restaurant σε λειτουργία 

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2022 at 5:57 PM, gpap2006 said:

Από 14/11 το Αριάδνη στη θέση του blue Star 2 στο κορμό των Δωδεκανήσων. 

Ελπίζω μόνο να μην έχει πολλες δυσκολίες στο λιμάνι της Καλύμνου 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Δεν είναι η πρώτη φορά που αντικαθιστά το Blue Star 2

Με πάσα επιφύλαξη (δεν έχω κ κάποιο σχετικό αρχείο), νομίζω είναι η πρώτη φορά που θα κάνει κορμό Δωδεκάνησα,  δηλαδή Σύρο- Πατμο- Λέρο-Κάλυμνο- Κω- Ρόδο.

Edited by pilot
Link to comment
Share on other sites

OK, σε ευχαριστώ φίλε το είχα ξεχάσει. Άρα δοκιμασμένο στα σχετικώς δύσκολα λιμάνια των βορείων Δωδεκανήσων 

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το χάζευα σήμερα στη θέση των Κρητικών πανέμορφο. Η συγκεκριμένη θέση το αναδεικνύει πλήρως και από την αριστερή μπαντα που φαίνεται ολοκληρο στο λιμάνι αλλά και από την δεξιά που πλάγιοδετεί. Θύμισε ομορφες εποχές 2007. Ωστόσο στη συγκεκριμένη θέση ο πρυμνιός πλάγιος καταπέλτης δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Και ερωτώ γιατί τόσα χρόνια δεν κάνουν μια μικρή μετασκευή για τη δημιουργία 2 πρυμνιων καταπέλτων; Στα περισσότερα ελληνικά λιμάνια ο πλαϊνός μένει ανεκμετάλλευτος και νταλίκες και αυτοκίνητα πρέπει υπομονετικά να φορτοεκφόρτωθουν από έναν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...