Jump to content
Shipfriends

Αριάδνη (ΙΜΟ 9135262)


Recommended Posts

Θα δεσει στη θεση του Παλατιου με την πλωρη προς τα μεσα και προκειται να πεσει δυτης για κανει τον ελεγχο.

Οποτε εικαζω οτι μαλλον κολησε το δεξι μερος του βαποριου

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν ειναι πρωτη φορα. Και τα Κρητη και το Λισσος την εχει παθει στη συγκεκριμενη θεση. Εχουμε ξαναναφερθει σ αυτο το θεμα. Το προβλημα δημιουργειται με τα αποβλητα που βγαινουν σε εκεινο το σημειο και λασπωνουν τον ηδη ρηχο βυθο του Αγ. Διονυσιου. Το καλο ειναι οτι μιλαμε για λασπη οποτε αποκλειεται περιπτωση ζημιας στο βαπορι. Μονο η ταλαιπωρια μενει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους έλεγα ότι το έβλεπα να συνεχίζει τη ναύλωση στην ΑΝΕΚ (χωρίς να είχα ακούσει κάτι, απλά είχα το feeling)

στην algerie ferries για τα επομενα καλοκαιρια το Αριαδνη. ηδη εμφανιζεται στις κρατησεις της εταιρειας.

(απο το fose)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχουμε να λεμε ολοι μας για την πλωρακλα της κουκλας...ας την δουμε

στην Αδριατικη;)Ετσι θα σκιζει τα κυματα και στο καβο ντορο:D

ΥΓ.Μπραβο η Κονιτσα βιντεακι:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Το Ελ. Βενιζέλος εντάξει, κάποια στιγμή θα την κάνει για Τυνησία. Το Αριάδνη όμως, ξέρουμε αν θα πάει για ετήσια συντήρηση ή σε κάποια άλλη γραμμή ???

Προς το παρόν μάλλον θα δέσει για κάποιες εργασίες. Για μετά έχει Αλλάχ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν προλαβαίνεις φίλε μου. Εκτός κι αν βιαστείς... ;):)

Τη Κυριακή 10/05/09 έχουμε ανακατατάξεις στα πλοία της ΑΝΕΚ

Το Κρήτη ΙΙ θα μετατεθεί ξανά στη γνώριμη του γραμμή του Ηρακλείου, στη θέση του Αριάδνη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί για το δικό τους "επιχειρηματικό" μυαλό η ναύλωση του πλοίου να αποφέρει ευρώπουλα, για μένα (και για πολλούς άλλους φαντάζομαι) είναι απαράδεκτο ένα τέτοιο πλοίο να μην ταξιδέυει στην Ελλάδα. Κι από εκεί που απο πέρυσι είχαμε Έλυρο-Αριάδνη στα Χανιά (και λίγο από Λατώ μέχρι να έρθει ο Έλυρος) φέτος έχουμε στάνταρ Λατώ και τον Έλυρο να χρυσώνει το χάπι. Με αυτά που διαβάζω τις τελευταίες μέρες και τα χειρότερα που μπορεί να μην έχουν έρθει ακόμα, θέλω SUPERFAST και στα Χανιά ASAP.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΝΕΚ δίνει στη HSW ένα ποσό γύρω στα 10000 ευρώ για τη ναύλωση του πλοίου, ενώ αυτή θα εισπράττει από υπερναύλωση στην Algerie Ferries ένα πόσο γύρω στα 25000 ευρώ την ημέρα.

Είναι πολλά τα λεφτά της ναύλωσης για την ΑΝΕΚ;)

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΝΕΚ δίνει στη HSW ένα ποσό γύρω στα 10000 ευρώ για τη ναύλωση του πλοίου

To ποσό αυτό μου φαίνεται πολύ μικρό:

Ενα από τα ενδιαφέροντα στοιχεία της ετήσιας έκθεσης είναι οτι η ναύλωση του Αριάδνη κοστίζει περίπου €30.000 ανα ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτη ηταν μια ζωη η φιλοσοφια της ΑΝΕΚ. για εναν καλο ναυλο αλλαζαν δρομολογια, αλλαζαν βαπορια κλπ. δεν ηταν ποτε η εταιρεια που θα επενδυε στο brandname στη συνεπεια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν φύγει για το Οράν, έκανα ακόμα μια φορά το καθήκον μου.;) Στο Αριάδνη έχουν βαφτεί τα σινιάλα της Algerie Ferries στις μπάντες του πλοίου (μου φαίνονται αρκετά μικροσκοπικά για το μέγεθος του πλοίου). Ενώ επιπλέον έχουν γίνει από ένα άνοιγμα στο πάνω γκαράζ σε κάθε μπάντα του πλοίου. Μήπως γίνει κανένα μπαρκαριζο για να μπαίνουν οι επιβάτες από εξωτερικές σκάλες?? Πάντως στο πίσω μέρος της τσιμινιέρας δεν έχει σβηστεί όλο το κίτρινο χρώμα από τα σινιάλα της ΑΝΕΚ

Το άμοιρο Αριάδνη έχει αλλάξει τόσα σινιάλα τα τελευταία δυο χρόνια, όσο αλλά πλοία έχουν αλλάξει σε 30 χρόνια ζωής.:o Αφού ξεκίνησε με τα χρώματα της HSW, μετά φόρεσε της MINOAN LINES, έπειτα της ANEK LINES και τώρα της ALGERIE Ferries:o

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως από από εδώ και πέρα όλα τα καλά πλοία θα φεύγουν μισθωμένα έξω ή θα είναι στην Αδριατική. Και γιατί να είναι στο Αιγαίο μιά και δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Ουσιαστικά κυριαρχούν 2 εταιρείες. Δεν είναι δύσκολο να τα βρούν.

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε πια γραμμη θα κανει;

Επισης ποτε ληγει η μισθωση της algerie απο την ανεκ, και η μισθωση της ανεκ απο την hs;

ΥΓ. Χασαμε την μπαλα με το νοικιασμα του νοικιασμενου!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το site της Algerie θα κάνει Οράν-Μασσαλία, Οράν-Αλικάντε και Αλγέρι-Μασσαλία.

Όσο για το δεύτερο, κάτσε να δούμε μη ναυλωθεί κι ο ΕΛΥΡΟΣ όπως πάμε....

Edited by doctorvgs
Link to comment
Share on other sites

Τα σημερινα ευχαριστω μπαινουν εδω(απο μενα)για την ανταποκριση(1,2)απ την Μασσαλια του nikias;)

Thank you very much for the pics,enjoy ARIADN-ara:D in your hometown and we expect other photos from you:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...