Jump to content
Shipfriends

Αριάδνη (ΙΜΟ 9135262)


Recommended Posts

Στο γνωστο μας site;),αβεβηκαν 2 καινουργιες φωτο του.

http://apostolossphotos.fotopic.net/p42537750.html

http://apostolossphotos.fotopic.net/p42537749.html

Εχω την εντυπωση πως επρεπε το μπλε ελεκτρικ,να φτασει πιο ψηλα ακομα για να εχει το τελειο αισθητικο αποτελεσμα.Αν παρατηρησετε αναλογους χρωματισμους σε αλλα βαπορια(BLUE STAR,SUPERFAST,N.MYKONOS/ΧΙΟΣ),το βασικο χρωμα φτανει αρκετα ψηλα κ τους παει.Βεβαια μπορει οντως να το πανε σε μεγαλυτερο υψος αλλα μου φαινεται πως θα τ αφησουν εκει.

Επισης εγιναν σε 2 DECK μαυρα τα παραθυρα,κ απο τι φαινεται στην 2η φωτο,γινεται πανικος απο εργασιες που σημαινει πως αργει να τελειωσει ακομα.

Παντως ειναι κουκλα οπως κ να εχει το πραγμα!:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να πούμε ότι 4 αμπαλαρισμένες ολοκαίνουριες βάρκες βρίσκονται δίπλα του και είναι έτοιμες να τοποθετηθούν στα καπόνια.

Το βαπόρι εξωτερικά που το είδα γίνεται πανέμορφο.

Εκείνο που μου κίνησε την περιεργια είναι ο πρυμνιός καταπέλτης.Μέχρι τώρα παραμένει ως εχει και με δεδομένο το μικρό μήκος του αν δεν τον αλλάξει πιθανότατα να κάνει μεγαλη γωνία κάτι που θα δυσκολέψει την φόρτωση κυρίως των φορτηγών και πούλμαν.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω τον εχουνε μεγαλωσει. Αν συγκρινεις με φωτο απο την εποχη που πρωτοεφτασε ειναι σχεδον ο διπλασιος. Απ εξω οντως ειναι κουκλα και αμα δεις και τα υλικα που θα πανε μεσα θα πεις οτι θα γινει κουκλαρα :D

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα για ναάυλωση η πώληση στο εξωτερικό σαν σοβαρότερη πιθανότητα απο ότι η αγορά του από την ΑΝΕΚ.Βασικά αυτό που διαφαίνεται είναι ότι πάνε με τη λογική του όποιος δώσει περισσοτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να χαιρετήσω και εγώ τους shipfriends. :D

Ψάχνοντας πληροφορίες για το Νήσος Χίος έπεσα πάνω στην είδηση που λέει οτι το Αριάδνη θα ξεκινήσει δρομολόγια 20 μέρες αφότου ξεκινήσει δρομολόγια το Χίος.

Περισσότερα εδώ: http://www.capital.gr/news.asp?details=328726

Link to comment
Share on other sites

Το Αριάδνη πριν το τέλος Αυγούστου είναι πολύ δύσκολο να είναι έτοιμο.

Και οι δικες μου πληροφοριες λενε 25 Αυγουστου με Αρχες Σεπτεμβριου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το πλοιο πλεον ειναι με τα σινιαλα του κ στην τσιμινιερα ενω εχουν τοποθετηθει οι βαρκες του(χτεσινη φωτο του ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ) κ εξωτερικα δειχνει πανεμορφο κ ετοιμο.Ξερει κανεις με το μεσα τι γινεται,αφου αυτο απ οτι φαινεται το καθυστερει...?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά είναι ΒΑΠΟΡΑΡΟΣ !!! Δεσπόζει.

Την παρακάτω φώτο την τράβηξα σήμερα από πολύ μεγάλη απόσταση, (την έχω κροπάρει), και παρόλο που ανάμεσα στον φακό

και το πλοίο μεσολαβεί ο μόλος Δραπετσώνας, ο οποίος αν προσέξετε είναι γεμάτος πλοία, η Αριάδνη κυριαρχεί στο τοπίο.

Σημειώστε δε ότι το φουγάρο της ήταν ορατό κανένα 20άλεπτο πριν τραβηχτεί η φώτο.

post-929-128326967135_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στις 16/07/07 στα εγκαίνια του Νήσος Χίος, είχε γράψει το capital ότι:

Μετά από 20 ημέρες, όπως ανακοίνωσε η διοίκηση της HSW, το πλοίο θα αντικατασταθεί από το "Αριάδνη". Στη συνέχεια το "Νήσος Χίος" θα μεταδρομολογηθεί στη γραμμή Πειραιάς- Χίος-Μυτιλήνη, στη θέση του "Νήσος Μύκονος".

Έχουν περάσει ήδη σαράντα ημέρες (οι διπλάσιες μέρες), αλλά ακόμα δεν έχει ξεκινήσει. Όπως φαίνεται έπεσαν έξω στις προβλέψεις του οι άνθρωποι της διοίκησης:D.

Ενώ εμείς τους τα λέγαμε ότι προς το τέλος Αυγούστου θα είναι έτοιμο (αλλά φαίνεται δε μας διαβάσανε).:D:D:p

Το Αριάδνη πριν το τέλος Αυγούστου είναι πολύ δύσκολο να είναι έτοιμο.
Και οι δικες μου πληροφοριες λενε 25 Αυγουστου με Αρχες Σεπτεμβριου.
Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα πλάνα του Νήσος Χίος στην γραμμή των Χανίων είναι ανοιχτά μέχρι και τέλη Οκτωβρίου σημαίνει κάτι???

Άντε να το δούμε και αυτό στις θάλασσες μας:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδιά σαν πολύ ησυχία δεν πεφτει??

Αριαδνη ακούω και Αριάδνη δε βλέπω πουθενα!!!B)

Μήπως ξέρει κανείς πότε περίπου θα εγκαινιαστεί ή ποτε θα δρομολογηθεί ή αν είναι τελειωμένο το βαπόρο ή εστω μία προσφατη φωτό του??:rolleyes:(:D:p)

Link to comment
Share on other sites

Μιλαγα το πρωι με πληρωμα απο το ΜΥΚΟΝΟΣ κ μου ειπανε 26 του μηνα βγαινει,ειναι στα μαζεματα.Για την ταχυτητα του εχω καποιες επιφυλαξεις λογου τις μετασκευεις που εγινε θα γινει πιο βαρυ συν το φορτιο που θα μεταφερει δεν νομιζω νατα πιασει τα 25 μιλακια

Link to comment
Share on other sites

Μιλαγα το πρωι με πληρωμα απο το ΜΥΚΟΝΟΣ κ μου ειπανε 26 του μηνα βγαινει,ειναι στα μαζεματα.Για την ταχυτητα του εχω καποιες επιφυλαξεις λογου τις μετασκευεις που εγινε θα γινει πιο βαρυ συν το φορτιο που θα μεταφερει δεν νομιζω νατα πιασει τα 25 μιλακια

Τα 25 σιγουρα μπορει να τα πιασει αφου πριν μετασκευαστει,με maximum τις μηχανες επιανε 27,5.Δεν πιστευω να χασει 2,5 κομβους.Το θεμα ειναι να τα πιανει σε στροφες του κινητηρα που δεν καταναλωνει υπερβολικα και δεν ταλαιπωρειται,αλλιως δεν θα ταξιδευει με 25...B)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω περασα απο το καραβι την Παρασκευη και ειχα την ευκαιρια να μπω και μεσα (χαρη σε αυτους που με πηραν μαζι:D). Το πλοιο ειναι πανω απο 95% ετοιμο. Στα σαλονια και τα καταστρωματα γινονται τα τελευταια μαζεματα αλλα μενει το βαψιμο και συμαζεμα του garage το οποιο ακομα ειναι στην κατασταση σχεδον οπως ειχε ερθει.Παντως ελεγαν πως θα ξεκινησει νωριτερα απο 25.Εγκαινια θα κανουν και στον Πηραια και στα Χανια.Απο ταχυτητα λενε πως θα εχει υπηρεσιακη 25 γεματα μιλια και οι χρονοι που θα κανει θα ειναι οι 6.30 ωρες ,οπως ειχαν πει απο την αρχη και εχουν βγει τα δρομολογια. Παντως ειλικρινα ειναι μια κουκλα. Προσωπικα οταν στεκομουν στον γιγαντιαιο καταπελτη με επιανε δεος.Αν και ειναι μικροτερη απο τα Palace,Champion,Spirit και Superfast προσωπικα εμενα μου φαινεται πολυ πιο τεραστια απο ολα αυτα.Ειναι σαν μια πληθωρικοτατη diva κατι σαν την Monica Belucci (η ιδανικη νονα θα ηταν:D:D:D).Εχει ογκο και τον διχνει:) Αναρωτιεμαι αν θα καταφερει ποτε να γεμιζει απο κοσμο αλλα και απο αυτοκινητα.

Link to comment
Share on other sites

Simfonw para poly me auto pou eipe o Highspeed 4 gia to exoterikw, mallon einau to pio wraio vapori pou eir8e apo Iaponia, alla, dystixws, prepi na pw oti sta esoterika to Ariadni den m'aresei ka8oloy, san to Nissos Mykonos kai to Nissos Chios. Gia th gnomh mou exei para polla aeroporika pandou kai den exei olla ta salonia pou egw perimenw apo ena karavi 192 metrwn. Xrima.

Link to comment
Share on other sites

...αν είναι τελειωμένο το βαπόρο ή εστω μία προσφατη φωτό του??

Δύο φώτο του ...βαπόραρου, φρέσκες φρέσκες, σημερινές, στη γνωστή του θέση. Στην δεύτερη η υπέροχη πλώρη του, με πρώτο πλάνο το ''Αλεξάνδρα''.

...mallon einau to pio wraio vapori pou eir8e apo Iaponia...

Συμφωνώ με τον φίλο mlulurgas.

post-929-128326968436_thumb.jpg

post-929-128326968439_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...