Jump to content
Shipfriends

Αριάδνη (ΙΜΟ 9135262)


Recommended Posts

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, gpap2006 said:

Αρχικά στα δρομολόγια του BS2 από Τεταρτη 31/3. Μετά υποθέτω θα ΄κάνει το Σαντορίνη (ή Βαθυ) Κω Ροδο.

Εάν κάνει το συγκεκριμένο δρομολόγιο, θα χωράει να μπει στη Σύμη; Τις Κυριακές τα καλοκαίρια υπάρχει δρομολόγιο για Σαντορινη- Κω-Σύμη- Ρόδο.

Επιπλέον μένει να δούμε και τί ταχύτητα πια πιάνει ο βάπορας 

Edited by pilot
Link to comment
Share on other sites

Εγώ υπολογίζω ότι θα ταξιδεύει με ταχύτητα 20+ κόμβων σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού και όχι όπως το Blue Star 2, που συνήθως μέχρι τη Σύρο πάει 23+ κόμβους και στη διάρκεια της νύχτας πέφτει μέχρι 17 κόμβους.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με την όλη κατάσταση και τα covid δρομολόγια φαντάζομαι ότι θα κινηθεί συντηρητικά όπως τα Blue. Περισσότερο στα θερινά αναφερόμουν. Αν δουμε επιτέλους την κούκλα να ανοίγει. 

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να στεριωσει σε αυτην τη γραμμη, που μεταξυ μας, το κοβω χλωμο.

14 χρονια ποτε δεν εγινε το πλοιο καποιας γραμμης. καλοκαιρινες (και οχι μονο) ναυλωσεις, πολυμηνες ακινησιες το χειμωνα, για τη μια γραμμη ειναι μεγαλο, για την αλλη εχει πολλα αεροπορικα, για την παραλλη δεν ειναι τοσο γρηγορο κ.ο.κ.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Petros P said:

Κατα τη ταπεινή μου άποψη το βαπόρι πρέπει να πάει Χανιά και ηλικία και γκαράζ καλυτερο.

 

Και σαφές καλύτερο απο το galaxy

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στη γραμμή Χίου- Μυτιλήνης είχε βρει μια χαρά το ρόλο του το πλοίο, και όλα τα χρόνια που δούλεψε εκεί, ούτε πρόβλημα δημιούργησε και είχε πράγματι αγαπηθεί από τον κόσμο. Εάν η hsw (μετά την αποχώρηση Αγαπητού) δεν είχε προτιμήσει να το ναυλώσει στην tirrenia, ίσως να ήταν ακόμα εκεί. Μακάρι φέτος να αγαπηθεί και στα Δωδεκάνησα. Πάντως ως γκαράζ, ταχύτητα, και μέγεθος, προσωπικά θεωρώ ότι του "κουμπώνουν" καλύτερα οι γραμμές της Κρήτης (ακόμη και ως προς το όνομά 😉😄)

Να αναφέρω επίσης πως ο Αντώνης Αγαπητός είχε πιστέψει πολύ στο συγκεκριμένο πλοίο και νομίζω πως "κάτι" ήξερε

Edited by pilot
Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα ένα τέτοιο πλοίο να μην έχει στεριώσει τόσα χρόνια μετά. Και εγώ θεωρώ τα Χανιά την ιδανική λύση για να μακροημερεύσει. Γραμμή για την οποία φτιάχτηκε και πληρεί τα χαρακτηριστικά της. Ίσως μια εσωτερική μετασκευή με αφαίρεση κάποιων εκ των 1.050 αεροπορικών, και προσθήκη περισσότερων καμπίνων να το βοηθησει να κουμπώσει σε κάποια γραμμή. Αξιοπρέπεστατη ταχύτητα, καλοτάξιδο σκαρί και με μεγάλο γκαραζ. Σίγουρα καπου θα κουμπώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που δεν έχει τα κρεβάτια που απαιτεί η γραμμή των Χανίων. Όταν ήταν ναυλωμένο στην ΑΝΕΚ και έκανε τη γραμμή των Χανίων, οι επιβάτες γκρίνιαζαν ότι δεν έβρισκαν κρεβάτια. Το Αριάδνη έχει 459 κρεβάτια και το Blue Galaxy έχει 626 κρεβάτια

Edited by proud_ionian
λαθος edit
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, pilot said:

Μακάρι φέτος να αγαπηθεί και στα Δωδεκάνησα.

Όσο θα φοράει τα σινιάλα της HSW δύσκολα να αγαπηθεί το πλοίο στα Δωδεκάνησα. Μου θυμίζει το Νήσος Χίος τη πρώτη χρονιά που δρομολογήθηκε στα Δωδεκάνησα με τα σινιάλα της Hellenic Seaways, δεν το έβλεπαν με καλό μάτι οι κάτοικοι των νησιών. Πέρυσι που φόρεσε τα σινιάλα της Blue Star Ferries άλλαξαν στάση.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Όσο θα φοράει τα σινιάλα της HSW δύσκολα να αγαπηθεί το πλοίο στα Δωδεκάνησα. Μου θυμίζει το Νήσος Χίος τη πρώτη χρονιά που δρομολογήθηκε στα Δωδεκάνησα με τα σινιάλα της Hellenic Seaways, δεν το έβλεπαν με καλό μάτι οι κάτοικοι των νησιών. Πέρυσι που φόρεσε τα σινιάλα της Blue Star Ferries άλλαξαν στάση.

Δεν είναι τα σινιάλα το πρόβλημα άλλα οι 17 ώρες περίπου που θα πρέπει να περάσει κάποιος καθισμένος σε μια αεροπορική μέχρι τη Ροδο, αν δεν θέλει να πάρει καμπίνα. Η αντίδραση θα έρθει όταν θα σκευφτει σε πιο πλοίο έχει πιο πολύ άνεση.

Το ίδιο γίνεται και με το Χίος, σε μεγάλο ποσοστό αριθμημένες και πολύ στενές όλες οι καμπίνες του

19 minutes ago, Stratos said:

Στειλτε το Ροδος ή το Σαμος στα Δωδεκανησα.

Φερτε μας την Αριαδνη πισω!

(Στην Χιο-Μυτιληνη..😉)

Σας τα χαρίζουμε και τα 3😅

Link to comment
Share on other sites

(Δεν είναι τα σινιάλα το πρόβλημα άλλα οι 17 ώρες περίπου που θα πρέπει να περάσει κάποιος καθισμένος σε μια αεροπορική μέχρι τη Ροδο, αν δεν θέλει να πάρει καμπίνα. Η αντίδραση θα έρθει όταν θα σκευφτει σε πιο πλοίο έχει πιο πολύ άνεση.)

Θα συμφωνήσω απόλυτα, ειδικά ως προς το θέμα των ωρών (ειδικά για τον επισκέπτη της Ρόδου). Πάντως ως προς την άνεση, δε νομίζω ότι λείπει η άνεση από την Αριάδνη...τουναντίον θα έλεγα 😉

Edited by pilot
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι τόσο στις ώρες όσο στην διάφορα ενός καθίσματος αεροπορικού τύπου σε αντίθεση με έναν καναπέ σε ένα σαλόνι.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ταξιδέψει ακόμα με το Αριάδνη για να ξέρω την άνεση των κοινόχρηστων χώρων αλλά ξέρω τι σημαίνει να είσαι καθισμένος σε ενα αριθμημένο κάθισμα σε αντίθεση σε έναν καναπέ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...