Jump to content
Shipfriends

Ελλάς Εξπρές (IMO 7225635)


Recommended Posts

Lider Clipper (IMO 7225635)

(1972, ex-Άγιος Σπυρίδων, Ελλάς Εξπρές, Θήρα ΙΙ, Accorn II, Χρυσή Άμμος ΙΙΙ, Epirus V, Shirahama)

Ένα από τα ιστορικά πλοία της ακτοπλοίας μας, αν σκεφτεί κανείς το για πόσα χρόνια και σε πόσες γραμμές δραστηριοποιήθηκε. Δεν είχε τύχει ποτέ να ταξιδέψω μαζί του, το θυμάμαι όμως σαν εικόνα, ως ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙΙ στην Ραφήνα, στις αρχές των '80s.

Nα το δούμε σε δύο φωτογραφίες ως ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ από την Κέρκυρα, 1, 2, στα τελευταία χρόνια της δραστηριοποίησης του στην χώρα μας.

Σημ. Κοίτα πόσα μπορεί να μάθει κανείς όταν παρακολουθεί καθημερινά το shipfriends, εεε συγγνώμη, το AIS ήθελα να πω !!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Με το ποστ του φιλου ΝΑΞΟΣ το ξαναθημηθηκα.

Στην Χίο είχε τρακάρει στον κυματοθραύστη (νομίζω το 79-80) και είχε πάθει πολύ ζημιά (ήρθε άλλο πλοίο και το φόρτωσε γιατί δεν ήταν αξιόπλοο και το πήγε για επισκευή). Η πλώρη είχε πάει όλη μέσα και μπορούσες να δεις το γκαράζ από την πλώρη. Νομίζω μετά το τράκο δεν ξαναήρθε στη Χίο.

Λεπτομέρειες δεν θυμάμαι - ούτε και έχω φωτό - μιας και τότε ήμουν 4-5 χρονών.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Φίλε giopet είσαι σίγουρος για το ατύχημα αυτό? Όλες οι εφημερίδες της εποχής αναφέρονται στο Άθενς Εξπρές και όχι στο Ελλάς Εξπρές.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε giopet είσαι σίγουρος για το ατύχημα αυτό? Όλες οι εφημερίδες της εποχής αναφέρονται στο Άθενς Εξπρές και όχι στο Ελλάς Εξπρές.

Κατά πάσα πιθανόητα έχεις δίκιο. Απλά θυμόμουν ένα ατύχημα με κάποιο Εξπρές 5 ή 6 χόνια πριν το τράκο του Νήσος Χίος. Μάλλον θυμόμουν το λάθος Εξπρές.

Παρακαλώ συγχωρήστε μου την παραπληροφόρηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 2 years later...
  • 4 weeks later...
  • 10 months later...
  • 4 weeks later...

Ευχαριστούμε.Για το μέγεθος του είχε αρκετές καμπίνες δεδομένου πως δούλευε άγονες ΒΑ Αιγαίου.Στη Κέρκυρα τις είχαν ξηλώσει;

Edited by nomikos
Link to comment
Share on other sites

μπορει να τις κρατησε για το πληρωμα και να εκανε αποθηκη η κατι αλλο το τελευταιο καταστρομα πανω απο την γεφυρα που ειχε ηδη καμπινες πληροματος , παντως την πρωτη φορα που ηρθε στην κερκυρα το '77 και επιανε και ιταλια τις ειχε , οπως και στην ραφηνα και στον νομικο

 

 

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...