Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Αυτό που περιγράφεις @Nick the Greek είναι προβληματικό αλλά δεν είναι καινούριο. Τα τελευταία χρόνια αυτή είναι η εικόνα. Στην προκειμένη μου φαίνεται καλύτερα από το 18, 19 όταν ο κόσμος ξεχυλιζε από τα υπόστεγα και ήταν ένα με τα αυτοκίνητα. By the way, από καραβολατρικής άποψης φέτος το highlight ήταν η Νάξος. 

Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστικότατο το βίντεο. Δεν είναι καινούρια προφανώς η εικόνα, προυπήρχε σε διαφορετικές κλίμακες όποτε έχω πάει στη Νάξο. Το ρεζουμέ είναι το εξής:

 

- Η Νάξος χρειάζεται ολοκαίνουριο λιμάνι που να μην χρησιμοποιεί τις οδικές υποδομές της Χώρας

- Φυσικά καινούριο λιμάνι στη Νάξο πρόκειται να γίνει το έτος 2521:rolleyes: από τους εξωγήινους από τον πλανήτη Romulus:D που ως τότε θα έχουν κατακλύσει τον πλανήτη μας. Ως τότε, πρέπει να επανασχεδιαστούν τα δρομολόγια. Δεν γίνεται να πέφτουν 3 και 4 βαπόρια σε διάστημα 30 λεπτών(και πολλά λέω) σε ένα χώρο μικρότερο από το πάνω γκαράζ του Μιλένα. Ειδικά όταν επίκεται προσέγγιση πλοίου μεγέθους Αριάδνη, αυτή πρέπει να γίνεται σε ώρα που δεν περνάει τίποτε άλλο.

- Αν και αυτό είναι ανίκανοι να εκτελέσουν οι παριστάνοντες τις Αρχές, μια άλλη ιδέα που έχει αναφερθεί και αλλού, είναι ο περιορισμός μεγεθών στα πλοία. Η Άττικα και ο Γκριμάλντι μπορεί να θέλουν να βάζουν πλοία μεγέθους Αριάδνη και Φαιστός Παλάς γιατί έτσι τους συμφέρει, από την άλλη δεν μπορεί να σταματά η ζωή στην Χώρα της Νάξου(βάλτε και όποιο άλλο νησί θέλετε με παρόμοια θέση) για ώρες μέχρι να ομαλοποιηθεί η κίνηση. Σκεφτείτε για παράδειγμα να έχετε ένα επείγον περιστατικό, να πρέπει να μεταφέρετε κάποιον δικό σας άνθρωπο στο νοσοκομείο και να μη μπορείτε λόγω όλου αυτού που είδαμε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εδω βαλανε σημερα το Αριαδνη να φτασει 5 παρα κ εκατσε 1.30ωρα κ πηγε κ το Δηλος πισω 1ωρα κ ερχοντε με καθυστερηση 1ωρας κ 2 πανω,κ συ λες για προγραματισμο;δε το γνωριζαν στο γραφειο πως θα γινει ετσι;δε το ειδαν στα 3 προηγουμενα σαββατα που εγινε χαμος σε παρο κ ναξο;;

Οι δρομοι στη ναξο ειναι μονοδρομοι κ για να σπασουν προς τα χωρια πρεπει να μπεις μεσα 3 χιλιομετρα σε μονη λωριδα κ μετα να γινει ο διαχωρισμος στη διασταυρωση στο κεντρο Υγειας για τα χωρια!βαλε κ οτι οι περισσοτεροι ερχονται πρωτη φορα κ πανε αργα κ ειναι στο ψαξιμο το κανει ακομα χειροτερο!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nick the Greek said:

Χαρακτηριστικότατο το βίντεο. Δεν είναι καινούρια προφανώς η εικόνα, προυπήρχε σε διαφορετικές κλίμακες όποτε έχω πάει στη Νάξο. Το ρεζουμέ είναι το εξής:

Φίλε Nick the Greek δεν ξέρω αν είσαι Αξώτης, αλλά περιγράφεις την κατάσταση καλύτερα και από εμένα που κατάγομαι από την Νάξο και πάω διακοπές στο νησί μου.. 

Επειδη κατάγομαι από χωριο της Νάξου και οχι απο τα παράλια  ουτε  απο την χωρα της ναξου, οι μοναδικές φορές που επισκέπτομαι την χωρα τους καλοκαιρινούς μηνες είναι όταν παω στο νησί και όταν φευγω. Και ο λογος ειναι το χάος που περιγράφεις παραπάνω.. 

Edited by proud_ionian
τεχ βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/14/2021 at 10:44 PM, margaritis24 said:

Εδω βαλανε σημερα το Αριαδνη να φτασει 5 παρα κ εκατσε 1.30ωρα κ πηγε κ το Δηλος πισω 1ωρα κ ερχοντε με καθυστερηση 1ωρας κ 2 πανω,κ συ λες για προγραματισμο;δε το γνωριζαν στο γραφειο πως θα γινει ετσι;δε το ειδαν στα 3 προηγουμενα σαββατα που εγινε χαμος σε παρο κ ναξο;;

Οι δρομοι στη ναξο ειναι μονοδρομοι κ για να σπασουν προς τα χωρια πρεπει να μπεις μεσα 3 χιλιομετρα σε μονη λωριδα κ μετα να γινει ο διαχωρισμος στη διασταυρωση στο κεντρο Υγειας για τα χωρια!βαλε κ οτι οι περισσοτεροι ερχονται πρωτη φορα κ πανε αργα κ ειναι στο ψαξιμο το κανει ακομα χειροτερο!

Φίλε Μαργαριτη, την βορεινη πλευρά του λιμανιού, γιατί δεν την χρησιμοποιούν έστω για τα ταχυπλοα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οταν φυσαει δε στεκεται ταχυπλοο με το καιρο στη μπαντα,μονο εαν ειναι μπουνατσα!τα blue star  δε πανε λογω βυθισματος γιατι κοντα στο ντοκο εχει πετρες αλλα τα ταχυπλοα μπορουν!3 χρονια επεφταν εκει τα champion jet 

Link to comment
Share on other sites

Το θυμάμαι ότι αραζαν τα champion εκεί τα προηγούμενα χρόνια όπως και το Naxos jet όταν διανυκτερεύε. Αλλά φέτος δεν είδα κανένα και με μπουνατσα...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι επιτρέπεται η πρόσδεση πλέον στον βοριά. Πέρα όμως από αυτό, άντε και επιτρεπόταν, φανταστείτε να πρέπει να κάνουν φόρτωση-εκφόρτωση τρία πλοία. Εδώ δεν τα καταφέρνουν δύο, όχι τρία.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τη μία θέση στο κεφάλι,υπάρχουν δύο θέσεις στο πλαι με τη πλώρη προς ΝΑ.Η 1η η εξωτερική χρησιμοποιείται πολύ ως γνωστόν.Η 2η η εσωτερική όχι και τόσο.Εκεί μπορούν να προσεγγίζουν ταχυπλοα και μικρά εγ/ογ σαν το Άρτεμις.

Ολόκληρη η Νάξος όπως και η Σαντορίνη εκτός από το λιμάνι δεν έχουν πουθενα αλλού προβλήτα να πέφτει πλοίο και να υπάρχει δρόμος.Στη Νάξο στο προβλήτα της Αγίας Άννας μέχρι τι μεγέθους πλοία μπορούν να προσεγγίσουν;

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι Σκοπελιτη κ seajetaki,4 μετρα το πολυ βαθος κ οχι σε ολο το πλατος της!μικρος που ημουν θυμαμαι ηταν πιο βαθεια σε ολο το μηκος της αλλα τωρα με τους καιρους κ τα ταχυπλοα που σκαβει το κυμα την αμμο εξω εξω εχου γινει ρηχα τα νερα κ σε ολο το μηκος της παραλιας απο Αγ.Προκοπη μεχρι Πλακα κατω εχει φυγει κ η αμμο απο τη παραλια

Edited by margaritis24
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μαργαριτη, κατά την γνώμη σου, που θα ήταν δυνατόν να γίνει νεο λιμάνι;

όλη η δυτικη ακτογραμμή είναι άκρως τουριστική έως και το πυργακι -αγιασσο οπότε λίγο δύσκολο. Από την ανατολική πλευρά της μουτσουνας, ψιλής άμμου, λιγαριδια κλπ, υπάρχει χώρος αλλά πολυ δυκολο διότι είναι μακριά από την χωρα και για να διασχίσεις την ενδοχώρα θα πρέπει να ανεβοκατεβεις βουνα. Οποτε η μονη λυση ειναι βόρειο ανατολικά προς την περιοχή των εγγαρων

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η μόνη λύση είναι να μείνει το λιμάνι ως έχει, ή να πάει προς την περιοχή της Αγιάσου. Εγώ δεν μπορώ να προβλέψω μια άλλη θέση για την κατασκευή νέου λιμανιού.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλά και τώρα στο μάτι του βοριά είναι το λιμάνι.. Κατά την γνώμη μου το λιμάνι δεν πρέπει να απομακρυνθεί και να πάει μακριά από την χώρα. Δεν είναι μικρό νησί η Νάξος, ούτε διαθέτει το οδικό δίκτυο να υποστηρίξει κάτι τέτοιο.  Δεν έχει κανένα νόημα να πάει στην άλλη πλευρά του νησιού από την στιγμή που η πλειοψηφία του κόσμου(τουρίστες και μη) διαμένουν στην Χώρα και στα πέριξ αυτής.
Κάποια στιγμή είχα ακούσει/διαβάσει ότι θα έκαναν μελέτη μήπως το φτιάξουν κάπου εκεί στην Στελίδα απο την πλευρά της Λαγκούνα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο, Νάξος δεν είναι ΜΟΝΟ η χώρα...

Έχει πολύ κόσμο που ανεβαίνει μένει  στα χωριά.. 

Σε σχέση με αλλά νησιά έχει αρκετά καλό δίκτυο... ειδικά προς τα μεγάλα χωρια..

Το ίδιο πράγμα εγινε και με Τ αεροδρομιο του νησιού, οπου υπηρχε μελέτη να γίνει στο Σαγκρι Νάξου, αλλά το έκαναν τελικα κοντα στην χωρα μέσα σε υδροβιότοπο!!!

Όσον αφορά για την περιοχή της Λαγκουνας και Στελιδας, Μιλάμε για την πιο ακριβή περιοχή της Νάξου, δεν νομίζω να αφήσουν να γίνει κάτι προς τα εκει. Εξάλλου και τα βάθη είναι πολύ ρηχά.. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, basilis89 said:

Το θυμάμαι ότι αραζαν τα champion εκεί τα προηγούμενα χρόνια όπως και το Naxos jet όταν διανυκτερεύε. Αλλά φέτος δεν είδα κανένα και με μπουνατσα...

Φέτος η θέση στον βοριά δεν διατειθεται γιατί έχει μπαζωθεί με Πέτρες .

Edited by Annivas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα για να ξεφύγουμε λίγο από το θέμα της Attica με την ΑΝΕΚ, αποφασίστηκε η χωροθέτηση νέου εμπορικού λιμανιού στην Νάξο, στην θέση Αι Γιάννηδες. Η περιοχή βρίσκεται βορειοδυτικά λίγο πιο έξω από την πόλη της Νάξου.. 

https://naxostimes.gr/naxos/120065/apokleistiko-deite-poy-tha-ginei-to-emporiko-limani-tis/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 year later...
On 1/29/2024 at 8:09 PM, Αρακλειανός said:

Εμένα μου είπαν πως δεν έδεσε και όπως βλέπω στο AIS πρέπει να ισχύει. Σχεδόν μια ώρα το πάλευε.

Δυστυχώς έτσι είναι κάνουν μια λωρίδα τσιμέντο στη θάλασσα δύο τρεις μπιντες και το βαφτίζουν λιμάνι.

Edited by proud_ionian
quote/μεταφορά
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν παλιά.., τώρα το'χουμε εξελίξει το θέμα. Σε αυτή την κατασκευή που προανέφερες, χτίζουμε έναν κόντρα μώλο, κλείνουμε τον καιρό μέσα στο λιμάνι ώστε να μην μπορεί να μπει κάποιο πλοίο με ασφάλεια, και χτίζουμε έναν ντόκο στην άκρη του κόντρα μώλου για να δένουν εκεί τα καράβια. Έτσι, ξεγελάμε επιτυχώς τον καιρό και κάνουμε την δουλειά μας με άνεση.

Link to comment
Share on other sites

Στο λιμάνι της Νάξου η βόρεια προβλήτα έχει μπαζώσει κι ενώ παλαιότερα εξυπηρετούσε κάποια ταχύπλοα όταν υπήρχαν ταυτόγχρονες αφιξοαναχωρήσεις , τώρα δεν μπορεί να τα εξυπηρετήσει παραμόνον τα τζετάκια.

Όμως και δεξιά από την θέση στο κεφάλι και μέχρι τον κυματοθραύστη έχει επίσης μπαζώσει και ως εκ τουτου τα μεγάλα πλοία να μην μπορούν να πάνε καλά ψηλωμένα (και ιδιαίτερα η πρύμη τους) με δυνατό βοριά με αποτέλεσμα μέχρι να πιαστούν  να τους ξεπέφτει την πρύμη πολύ χαμηλά και η προσέγγιση να γίνεται αδύνατη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...