Jump to content
Shipfriends

Kungsholm (IMO 6512354)


Recommended Posts

Να πουμε αν και νομίζω γράφεται και στα σχόλια οτι το πλοίο σταμάτησε να λειτουργει σαν ξενοδοχείο εφόσον ανοιξε το Crown Plaza στην ιδια περιοχή Στον ίδιο σύνδεσμο πέφτουν κάποια υπονοοούμενα ότι το πλοίο πουλήθηκε για σκραπ. Δεν ξέρω βέβαια αν έχει φυγει από το Duqm καθώς ειναι πάνω από 600χλμ μακριά απο εδω που μένω και ακομα και η αεροπορική συνδεση δεν ειναι συχνή, πάντως απ'ότι διαβάζω εδώ η Βερόνικα άφησε ανάμικτες εντυπώσεις ως ξενοδοχείο. Όμορφο με διακόσμηση 60's -70's εσωτερικό, με κάποια παράπονα που αφορούσαν περισσότερο την κατάσταση στα μπάνια τόσο σαν διακόσμηση όσο και στην ποιότητα των εγκαταστάσεων. Βέβαια δεν μου φαίνεται εντελώς παράδοξο, 48 ετων βαπόρι να βγάζει καφέ νερό από τις βρυσες αλλά οπωσδήποτε δεν ειναι ευχάριστο. Γι'αυτούς τωρα που διαμαρτυρηθηκαν για τη θεση του πλοίου-ξενοδοχείου ΟΚ είναι γνωστό εδώ ότι το Duqm ειναι στη μέση του πουθενα η πολη που υπολογίζουν να χτιστεί ακόμα βρίσκεται στη 2η φάση, ενω το ίδιο το πλοίο είναι σε μια τεράστια εγκατάσταση -λιμάνι η οποία ειναι ακόμα - στο μεγαλύτερό της μέρος- αναξιοποίητη, αν εξαιρέσεις βέβαια τα drydocks. Τι μπορεί να περιμένει κανείς σε αυτες τις συνθήκες ; :)

 

Είναι πάντως πολύ όμορφο σκαρί !

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλα είχα διαβάσει κάπου οτι στο πλοιο είχαν αφαιρεθεί οι άξονες του.. Οποτε όπου παει θα παει με ρυμουλκό :/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έμαθα πως το Veronica δεν είναι πλέον στo Duqm. Aγνωστο όμως το που εχει πάει, οσο κι αν έψαξα ακρη δεν βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...