Jump to content
Shipfriends

Α/Γ Κως (L-116)


ΝΗΡΕΑΣ

Recommended Posts

Ήταν κάποτε ένα Αρματαγωγό που καθελκύστηκε το 1953 και το 1954 εντάχθηκε στο Αμερικανικό Ναυτικό με το όνομα USS LST-1169 για να μετονομασθεί το 1955 σε USS Whitfield County (LST-1169) .

Αφού πήρε μέρος σε διάφορες αποστολές, κυρίως, στον Ειρηνικό και ιδιαίτερα στο Βιετνάμ από το 1965 έως το 1972, όπου διακρίθηκε και πήρε ένα σωρό επαίνους για την δράση του, επέστρεψε στην πατρίδα του και παροπλίστηκε το 1973.

Το 1977 πουλήθηκε στην Ελλάδα και εντάχθηκε στο Πολεμικό Ναυτικό με το όνομα Κως L-116 . Παροπλίσθηκε τον Ιούνιο του 2000.

http://www.hellenicnavy.gr/images/oldShips/kos1_hi.jpg

Στις 24 Ιουνίου 2004 μια τυπική ανακοίνωση του ΓΕΝ, για την άσκηση Θύελλα ΙΙΙ/2004, έλεγε ότι έγιναν βολές «κατά πλοίου επιφανείας… με απόλυτη επιτυχία»:

Quote
Από το Γενικό Επιτελείο Ναυτικού ανακοινώνεται ότι ολοκληρώθηκε με επιτυχία η άσκηση ΘΥΕΛΛΑ 3/04 με συμμετοχή φρεγάτας, υποβρυχίου, πυραυλακάτων και τορπιλακάτων.

Κατά τη διάρκεια της άσκησης –το πρώτο μέρος της οποίας παρακολούθησε από την φρεγάτα (Φ/Γ) ΣΑΛΑΜΙΣ και το υποβρύχιο (Υ/Β) ΠΟΝΤΟΣ ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας κ. Σπήλιος Σπηλιωτόπουλος– έγινε βολή τορπίλης κατά στόχου επιφανείας από το εν λόγω υποβρύχιο την 22 Ιουνίου, καθώς και βολές κατευθυνόμενων βλημάτων PENGUIN από τις πυραυλακάτους (ΤΠΚ) ΣΤΑΡΑΚΗΣ και ΝΤΕΓΙΑΝΝΗΣ την 24 Ιουνίου. Τέλος, έγιναν βολές τορπιλών από τις τορπιλακάτους (Τ/Α) ΛΑΙΛΑΨ και ΤΥΦΩΝ.

Όλες οι βολές έγιναν με απόλυτη επιτυχία, γεγονός που καταδεικνύει το υψηλό επίπεδο επιχειρησιακής ετοιμότητας των μονάδων, παρότι τα δύο σενάρια της ασκήσεως ήταν υψηλής επικινδυνότητας ώστε να προσομοιάζουν κατά το δυνατόν σε ρεαλιστικές συνθήκες. Συγκεκριμένα, οι βολές πραγματοποιήθηκαν με ταχύτητα βαλλόντων πλοίων 25 κόμβων και μέτριες συνθήκες καιρού και θαλάσσης.

http://www.hellenicnavy.gr/new_details_old_press.asp?new_id=701

Ποιος ήταν, όμως, «ο στόχος επιφανείας»? Απλούστατα το Α/Γ Κως που ήδη είχε κλείσει 5 δεκαετίες ζωής.

Quote
Final Disposition, sunk as a target, 24 June 2004, during the Hellenic Navy exercise "Thiela III" sunk by Penguin missiles from FACMs (Fast Attack Craft Missile) Ypoploiarchos Degiannis (P-26) and Simeoforos Starakis (P-29).

Kos was also hit by torpedoes from Torpedo Boats Lailaps (P-54) and Typhon (P-56)

http://www.navsource.org/archives/10/161169.htm

Στην συνημμένη φωτό είναι όλη η εξέλιξη των βολών μέχρι την βύθιση του πλοίου.

Όποιος θέλει κάτι παραπάνω μπορεί να δεί τις φωτογραφίες σε μεγάλο μέγεθος εδώ

Αυτό που θα ήθελα να πω είναι το πόσο εντυπωσιακή και τρομακτική είναι η εκτόξευση ενός πυραύλου και να ξέρεις ότι ο στόχος είσαι εσύ! Και πόσο ανατριχιαστική είναι η γραμμή που αφήνει πίσω της η τορπίλη όταν πλησιάζει το…δικό σου πλοίο!

Βάλτε το εαυτό σας επάνω στο Κως και πιστεύω ότι θα συμφωνήσετε μαζί μου.

post-31-128326960302_thumb.jpg

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

H deuterh apo tis micro-photo deixnei to ploio hdh na kapnizei. auto shmainei oti hdh eixan mia apotyxhmenh pros bu8ish prospa8eia?

Telos tetoio dispotition epitrepetai apo ta environmental groups?

Rwtaw giati problepw pollous ploiokthtes na kanoun dwra sto nautiko mia kai soon symfwna me allo post to scraping 8a kostizei.

Link to comment
Share on other sites

H deuterh apo tis micro-photo deixnei to ploio hdh na kapnizei. auto shmainei oti hdh eixan mia apotyxhmenh pros bu8ish prospa8eia?

Telos tetoio dispotition epitrepetai apo ta environmental groups?

Νομίζω ότι ο καπνός στην 2η φωτό είναι από το πλήγμα του πυραύλου, ο οποίος άπό μόνος του δεν νομίζω ότι είναι ικανός να βυθίσει μεγάλο πλοίο, αλλά ο σκοπός είναι να το αχρηστεύσει επιχειρησιακά. Δεν είμαι βέβαια και ειδικός σε τέτοια θέματα...

Εκείνο όμως που παρατηρώ στην ίδια φωτό είναι ότι σα να βλέπω και μιά γραμμή άλλης τορπίλης που περνάει πίσω από την πρύμη του πλοίου...και μάλλον δεν ευτύχησε...

Όσο για το εάν "epitrepetai tetoio dispotition" δεν νομίζεις ότι είναι άλλοι οι αρμοδιότεροι από εμένα για να απαντήσουν:D

Link to comment
Share on other sites

Σε κανονικές συνθήκες ακόμα κι ένας πύραυλος ή μια τορπίλη είναι ικανοί να βυθίσουν ένα πλοίο για τον απλό λόγο ότι αυτά μεταφέρουν τα πυρομαχικά τους και τα καυσιμά τους.

Σε συνθήκες παροπλισμού, παλαιότερα σε κάποιο από τα FRAM αφού οι βολές μια μέρας δεν κατάφεραν να το βυθίσουν επιβιβάστηκαν και αφού άνοιξαν πόρτες, στεγανά κλπ κατάφεραν να το βυθίσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Αυτό που θα ήθελα να πω είναι το πόσο εντυπωσιακή και τρομακτική είναι η εκτόξευση ενός πυραύλου και να ξέρεις ότι ο στόχος είσαι εσύ! Και πόσο ανατριχιαστική είναι η γραμμή που αφήνει πίσω της η τορπίλη όταν πλησιάζει το…δικό σου πλοίο!

... και επιπλέον πρέπει να έχεις την ψυχραιμία να κάνεις ελιγμούς, να ενεργοποιείς αντίμετρα, να βάλεις με όλα τα όπλα μήπως και πετύχεις τον πύραυλο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χαιρετώ όλους τους χρήστες. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μάθω από όποιον γνώριζε κάτι παραπάνω για το αρματαγωγό ΚΩΣ L116 .Διάβασα το άρθρο του ΝΗΡΕΑΣ και με συγκίνησε αρκετά, λόγο του ότι πριν πολλά χρόνια , 25 υπηρέτησα στο καράβι αυτό την θητεία μου. Παρακαλώ όπως μου απαντήσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...