Jump to content
Shipfriends

Ocean Majesty (IMO 6602898)


Recommended Posts

Στις 7 το πρωί, κλείνοντας τις πρωινές αφίξεις κρουαζιεροπλοίων. 3 άτομα μετρώ στα καταστρώματα στις υπόλοιπες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε πρόκειται περί λάθους. Κάμποσα χρόνια πριν το πλοίο λεγόταν Kypros Star, εδώ σε μια φωτογραφία του Alex Duncan. Μια ακόμη εκπληκτική μεταμόρφωση πλοίου:

gallery_2126_286_218336.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικη φωτογραγια.Πραγματικα βλεπουμε ενα διαφορετικο βαπορι

Για την συμπεριφορα του στη θαλασσα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα οποτε ισως αυτο να οφειλεται και στην μετασκευη που εφαγε

Τοτε δουλευε σαν ferry ή σαν κρουαζιεροπλοιο?

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο με τα δύο φουγάρα, κοινό χαρακτηριστικό αρκετών πλοίων της ίδιας εταιρείας ήταν ferry. Και όταν ήλθε στην ανατολική Μεσόγειο πάλι δούλεψε ως ferry.

Αρκετά ομόσταυλα του κατέληξαν στην Ελλάδα, άλλα με μακρά καριέρα και άλλα σχετικά άτυχα όπως το Saray Star και το Sol Olympia II που και τα δύο καταστράφηκαν από πυρκαγιές στα Ελληνικά νερά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • 7 months later...

To βαπόρι "παρφουμαρίζεται" στη δεξαμενή στα ναυπηγεία Χαλκίδας. Εκεί βρίσκεται τουλάχιστον από το Σάββατο που το είδα.

Link to comment
Share on other sites

Aργά το βράδυ χθες έφυγε το πλοίο από τα ναυπηγεία της Αυλίδας και αυτήν την ώρα βρίσκεται στα δυτικά της Χίου με προορισμό την Σμύρνη (την παλιά, όχι την νέα).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

German Hansa Touristik to charter Ocean Majesty in Summer 2013 after rebuilding

In winter 2012/13 Ocean Majesty will be be extensively remodeled and adapted to the German market at a Greek shipyard. Hansa Touritik charters the Ocean Majesty from Greek Majestic International Cruises and will use the ship on routes north to the North Cape and Spitzbergen, and in the Baltic Sea, and will change to the Mediterranean in mid-August.

(Source: Vesseltracker.com)

Link to comment
Share on other sites

Extensively remodeled ένα πλοίο 46 ετών ; Αν μη τι άλλο μου προκαλεί εντύπωση, μένει να δούμε την έκταση του refit και αν θα πάει καλά κλπ. Είχα αναφέρει σε παλιότερο Post μου ότι παρόλα τα χρόνια του το πλοίο κρατιέται σε ένα εξαιρετικό επίπεδο όσον αφορά στο ξενοδοχειακό. Από άλλη πηγή (πολύ αξιόπιστη) είχα μάθει επίσης ότι στον μηχανολογικό τομέα δεν υπήρχε καμιά υστέρηση και ίσα ίσα η εταιρεία του το φρόντιζε και το είχε στην πένα.

Αν γίνει σε ελληνικό ναυπηγείο ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εμαθα οτι ο πλοιοκτητης του(που ειναι χιωτης απ οτι μ ειπαν)ειχε καποια βαφτιση στο νησι και γιαυτο εχει μεινει το πλοιο ολες αυτες τις μερες στην ραδα.

Link to comment
Share on other sites

Ε, ο Νήσος Χίος, θα μας τρελλάνει τελείως!!

Εγώ πάλι άκουσα ότι ο proud επαληθεύεται περί αλλαγής boss και κατά πάσα πιθανότητα, την ερχόμενη Κυριακή επανέρχεται στις κρουαζιέρες του!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενώ στο πρόγραμμα του ΟΛΠ αναφέρεται μέχρι τις 5 Νοεμβρίου, το πλοίο βρίσκεται ήδη δεμένο στα ναυπηγεία Χαλκίδας με σβησμένα εντελώς τα σινιάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κατά τις 10 Μαίου, το πλοίο θα βρίσκεται στο λιμάνι του Πειραιά, καθώς 12 Μαίου θα αναχωρήσει για Βενετία, όπου θα κάνει και το embarkation και στις 15 Μαίου ξεκινά τις κρουαζιέρες του και πάλι έως τις 3 Νοέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...