Jump to content
Shipfriends

Διακριτικά πληρωμάτων


proud_ionian

Recommended Posts

τα διακριτικα των πληρωματων των επιβατηγων οπως ειναι αναρτημενα στα πλοια των Μινωικων.

ετσι για να βοηθουνται οι επιβατες να μην μπερδευουν τον αρχικαμαρωτο με τους λοχαγους:D

post-13-128326960222_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάθε εταιρεία εφαρμόζει μια πολιτική στο θέμα αυτό...Υπάρχουν εταιρείες που δεν ξέρουν τι πάει να πει παντελόνι και πουκάμισο και άλλες που δίνουν ότι ζητήσει ο ναυτικός και με το παραπάνω.

Όσον αφορά το dress code και την τήρησή του,λίγες είναι οι εταιρείες που διακρίνονται γι αυτό!

Στη συλλογική σύμβαση όμως αναφέρεται το τι δικαιούται ο ναυτικός από τη στιγμή της πρόσληψής του.

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι, οι στολές είναι υποχεωτικές στα επιβατηγά, και όχι γούστο του εφοπλιστή.

Ο ναυτικός δεν ζητάει αφού είναι υποχρέωση να του παραχωρούνται.

Ο πίνακας με τα διακριτικά δεν μπορεί να είναι αυθαίρετος, και να χρησιμοποιεί ο καθένας ότι θέλει.

Βέβαια, εκφυλιστικές τάσεις υπάρχουν παντού, γιατί τα διακριτικά να μείνουν απ' έξω? ιδιαίτερα δε όταν οι φέροντες δεν τα σέβονται..

Link to comment
Share on other sites

η HSW χορηγεί στους αξιωματικούς δυο καλοκαιρινές στολές (παντελόνι-πουκάμισο) και ένα σετ επωμίδες. Και το χειμώνα μια στολή (παντελόνι, πουκάμισο, σακάκι, γραβάτα) και ένα μπουφάν με τα διακριτικά της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Help, help

Ξάδερφός μου είναι Οικονομικός Αξιωματικός. Έχει ένα κακό όμως, ότι είναι λίγο φλού. Έπλυνε ο μ...... το πουλόβερ με τα διακριτικά του μαζί και το μεν πουλόβερ του βγήκε μπεμπέ τα δε σειρίτια (πως τα λένε τέλοσπάντων) λεοπαρδαλέ.

Αποτέλεσμα να θέλει κανούριο. Επειδή όμως ήδη έχει χρεώσει την εταιρεία του με άλλες δύο παρόμοιες χαζομάρες του είπαν ευγενικά, μάγκα ψάξε βρες μόνο σου και πλέρωκέ τα κιόλας. Και κατ' εμέ έχουν δίκιο.

Και μου ζήτησε να βγάλω εγώ τα κάστανα από τη φωτιά. Μόνο και μόνο επειδή είναι χαζός θα τον βοηθήσω.

Όμως δεν ξέρω βασικά πράγματα:

1)Μπορώ εγώ, ως μη ναυτικός, να αγοράσω αυτό που θέλει;

2)Αν μπορώ εγώ να το πάρω, που υπάρχει τέτοιο μαγαζί που τα πουλάνε;

Link to comment
Share on other sites

1.Μπορεις απ'οτι ξερω

2.Υπαρχουν μαγαζια που πουλανε στρατιωτικες στολες.Νομιω οτι σε τετοια θα βρεις αυτο που θες.Ψαξε στο κεντρο στην Ακαδημας.Εκει εχει δυο τρια

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στη Ακτή Μιαούλη ο Ματιατος, δίπλα από τον Άγιο Σπυρίδωνα, άλλος ένας είναι δίπλα του αλλά δε θυμάμαι το όνομα του και ο Καρνεσης στη Μπουμπουλινας & Φίλωνος, αλλά δε θα στο συνιστούσα το τελευταίο, γιατί δεν έχει τη καλύτερη ποιότητα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Οι στολές είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να κοιτάξει κάποιος....κατ' αρχάς το ποιο σημαντικό είναι να φτάσουν με ασφάλεια οι επιβάτες στον προορισμό τους....έαν δεν λειτουργούν σωστά τα πυροσβεστικά & σωστικά μέσα του πλοίου , εάν δεν είναι τηρείται η ομαλή ναυσιπλοία,εάν δεν υπάρχει σωστός συντονισμός αξιωματικών & πληρώματος...........οι στολές & τα διακριτικά δεν παίζουν κανένα ρόλο......υπάρχουν καπεταναιοί που είναι πανάξιοι & ικανοί και δεν φορούν στολή και διακριτικά....αντιθέτων υπάρχουν άλλοι που υστερούν σε πολλά βασικά πράγματα και δίνουν σημασία σε πουκάμισα,γραβάτες και γαλόνια........ο ναυτικός κάνει την στολή και όχι η στολή τον ναυτικό.....

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνει κανεις, αλλα το συγκεκριμενο θεμα ειναι ακιρβως για οσους εχουν κατα νου τα υπολοιπα, αλλα σε ενα επιβατηγο πλοιο θελουν (και πρεπει) να μπορουν να ξεχωριζουν τι ειναι ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...