Jump to content
Shipfriends

European Express (IMO 7355272)


Recommended Posts

Με αφορμή μια φωτογραφία που υπάρχει στο site του Σουηδού του Millenium Express, στο Αμβούργο της Γερμανίας, ενώ κανονικά θα έπρεπε να ήταν κάπου νοτιότερα σε πιο ζεστά κλίματα. :D

Ο λόγος που βρίσκεται εκεί είναι ότι γίνονται εργασίες σε μια από τις δυο μηχανές του πλοίου λόγω σοβαρής μηχανικής βλάβης (Αντικατάσταση στρόφαλου και σε αυτό :mad: ).

______________________________________________________________________

(1974, ex- Takachiho Maru,  Ho Maru, Millennium Express, to be scrapped as Express)

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 802
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 6 months later...

Πριν λίγο μέρες που είχα μιλήσει με κάποιον, μου είπε ότι το πλοίο ακόμα δεν έχει τελειώσει την επισκευή του. Μου φαίνεται ότι δε βιάζονται διότι το πλοίο δεν έχει βρει ακόμα ναύλο για το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εμενα αυτο που με εντυπωσιαζει στη δευτερη φωτογραφια Αρη, ειναι τι απεικονιζει του φουγαρο το πλοιου. Εμενα προσωπικα ετσι οπως το βλεπω μου θυμιζει πολυθρονα η καναπέ. Ρε λες να ειναι ναυλωτης ο Σωκρατης ο Κοκκαλης και να το βαλει στη μαρινα του Φαληρου για να μαζευομαστε εμεις οι γαυροι και να βλεπουμε τις Ευρωπαικες διοργανωσεις του ποδοσφαιρου?:eek::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σύμφωνα με το equasis.org το ΕUROPEAN EXPRESS ανήκει στην STRAND MANAGEMENT SA με δ/νση 33, Akti Miaouli, Piraeus GREECE, στη δ/νση δηλαδή που μεταξύ άλλων ήταν κάποτε και τα γραφεία της ΔΑΝΕ.

Ταξιδεύει απο τις 19/6 ναυλωμένο στην algerie ferries. Περισσότερα εδώ αλλα στα γαλλικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 6 months later...
  • 4 months later...
...πάλευε μια ώρα να δέσει στον ΝΜΔ αλλά δεν τα κατάφερε...

Για ποιό λόγο άραγε ? Μήπως δεν υπήρχε χώρος ? Το Σάββατο που πέρασα από την Δραπετσώνα πράγματι δεν ''έπεφτε καρφίτσα'' στον μόλο.

Αλλά και πάλι, δεν το ξέρανε όταν ξεκίναγε προς τα κει το πλοίο ? Περίεργη όλη αυτή η ...βόλτα. :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η max ταχυτητα που ειχε απο το ναυπηγειο νομιζω οτι ηταν 25.5 μιλια.Ταχυτητα που δεν μου κανει εντυπωση αν σκεφτει κανεις οτι γενικα τα Γιαπωνεζικα βαπορια εχουν δρομο.

Τωρα εκει που ηταν νομιζω οτι δεν πηγαινε πανω απο 17-18 μιλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχουμε κανένα νεότερο για την πορεία των εργασιών στο δεύτερο ...μακροβιότερο επιβατηγό (σε παραμονή) στην Δραπετσώνα μετά το Santa Maria I ???

To πλοίο έχει μπει ήδη στον πέμπτο μήνα παραμονής του εκεί, και όπως λέει και ο Neptune :

...ο Νεος Μώλος οπου να ναι θα ειναι ασυμφορος μολις κλεισει 6μηνο...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ένας λόγος της μεγάλης διάρκειας παραμονής στο Ν.Μ Δραπετσώνας είναι ότι αλλάζει το στρόφαλο στην άλλη κύρια μηχανή. Στη Γερμανία πριν 2,5 χρόνια είχε αλλάξει τον αριστερό στρόφαλο και τώρα αλλάζει το δεξιό στρόφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε πει το European Express ανέβηκε στη μεγάλη δεξαμενή του Περάματος, ενώ έχει καθυστερήσει να πέσει από τη δεξαμενή πέντε ημέρες από τον αρχικό σχεδιασμό. Το υφαλα του είναι φρεσκοβαμμένα αλλά και οι μπαντες του πλοίου (μου έκανε θετική εντυπωση, η κατάσταση που έδειχνε οι λαμαρίνες του πλοίου). Στο πλοίο βέβαια ακόμα υπάρχουν τα ανάγλυφα γράμματα με το προηγούμενο όνομα του πλοίου (Millenium Express) και το λιμάνι νηολογίου (Limassol), οπού βαφόταν στο όνομα το Express πάνω στα ανάγλυφα και το European πάνω στο Millenium όπως και το λιμάνι νηολοιου Panama.

Ο λόγος της καθυστέρησης είναι μάλλον που έχουν τραβήξει έξω τους δυο τελικούς άξονες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τα χαρακτηριστικά (εκτός σημαίας) έχω την εντύπωση ότι παραπέμπουν σε ΕUROPEAN EXPRESS.

αν δεν κάνω λάθος έχει σημαία Παναμά?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...