Jump to content
Shipfriends

Α/Τ τύπου Adams και Φ/Γ τύπου Knox


Aris

Recommended Posts

Τον ΝΕΑΡΧΟ τον είχε παραλάβει από το San Diego της Αμερικής ο τότε αντιπλοίαρχος Κώστας Καρλής ο οποίος αποστρατεύτηκε το 2004 ως αντιναύαρχος /υπαρχηγός στόλου, ένας από τους καλύτερους επιχειρησιακά αξιωματικούς που πέρασαν από το ΠΝ.

Ύπαρχος ήταν ο σημερινός αρχιπλοίαρχος και διοικητής της Ναυτικής διοίκησης Αιγαίου Δημήτρης Παληάτσος:o

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κατ' αρχήν σας χαιρετώ ως νέο μέλος.

Είχα την τύχη και την τιμή να είμαι στο πλήρωμα παραλαβής του Α/Τ ΝΕΑΡΧΟΣ ως μηχανικός στο πλωριό λεβητοστάσιο στο San Diego το 1991.Πραγματικά στεναχωρέθηκα για τη τύχη των όμορφων αυτών σκαριών, είχαμε ρίξει πολύ δουλειά στο πλοίο, πριν το παραλάβουμε ως USS Wadell μόλις είχε επιστρέψει από εξάμηνο ταξίδι ως πλοίο αποτροπής του εμπορίου ναρκωτικών στα νερά της Κολομβίας και δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση.

Εύχομαι στον υπόλογό μου Αρχικελευστή (τότε) Γ.Λύκο και στον βοηθό του Επικελευστή (τότε) Βουνό καλές θάλασσες αν υπηρετούν ακόμα.Τον Α' και Β' μηχανικό ούτε που τους θυμάμαι καν, θυμάμαι όμως κάποιον ανθυποπλοίαρχο (τότε) μηχανικό τον Παμπλένη, ενώ ο ύπαρχος Παληάτσος δεν μου είχε αφήσει και τις καλύτερες των εντυπώσεων για να μη χαρακτηρίσω αλλιώς, ο κυβερνήτης αντιπλοίαρχος τότε Καρλής μου έδινε την εντύπωση πολύ καλού αξιωματικού.

Κάπου έχω φυλάξει το φυλλάδιο που είχε εκδόσει τότε το ΠΝ για την τελετή παράδοσης παραλαβής στο S.Diego, θα το σκανάρω να το παραθέσω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...