Jump to content
Shipfriends

Νήσος Κάλυμνος (ΙΜΟ 8704212)


Recommended Posts

Από ότι φαίνεται τέλειωσαν οι εργασίες για την αντικατάσταση των κυριών μηχανών. Για αυτό σήμερα βγήκε πάνω από 5 ώρες για sea trials. Η μεγίστη ταχύτητα που έβγαλε ήταν μέχρι 15,4, άρα έπεσαν μέσα στους υπολογισμούς της.

Οι υπάρχουσες μηχανές' date=' όταν ήταν καινούριες έβγαζαν έως 1580 ίππους και τις δουλεύανε στους 1300 - γιατί καμιά μηχανή δεν μπορεί να δουλεύει μονίμως στο μάξιμουμ της δύναμής της. Οι νέες μηχανές θα βγάζουν 1800 ίππους και θα τις δουλεύουν στους 1600 ίππους. Αυτό σε μίλια σημαίνει: εκεί που το Ν. ΚΑΛΥΜΝΟΣ ταξίδευε με 11-12 μίλια την ώρα, θα ταξιδεύει με 15-16 μίλια και με τις μηχανές να «πατάνε» μόνο το 80% της δύναμής τους. [/quote']

Το ΝΗΣΟΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ γύρω στις 18:25 πέρασε τα φανάρια του λιμανιού του Πειραιά για να δέσει στην Ακτή Ξαβεριου με τη πλώρη προς τα έξω.

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο κατά τις 9.30 το βράδυ του Σαββάτου αναχώρησε από τον Πειραιά για την Κάλυμνο.

Καλοτάξιδο να 'ναι, και καλά κέρδη στην εταιρεία του που σε δύσκολους οικονομικά καιρούς "έριξε" αρκετά χρήματα για να το αναβαθμίσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Aς δούμε -έστω και λίγο καθυστερημένα- ένα άρθρο-καλωσόρισμα (πολύ ενδιαφέρον ;):)) του πλοίου, από την "ΑΡΓΩ ΤΗΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ", με την ευκαιρία της επιστροφής του στο νησί μετά την αλλαγή των μηχανών του.

30.03.2009 Κατέπλευσε το Ν. ΚΑΛΥΜΝΟΣ με τις καινούριες μηχανές

Πειραιά-Κάλυμνος σε περίπου 12 ώρες. Ταχύτητα, πάνω από 15 μίλια την ώρα. Αυτές είναι οι νέες επιδόσεις του ανανεωμένου Ν. ΚΑΛΥΜΝΟΣ. Που κατέπλευσε στο λιμάνι της Καλύμνου, την Κυριακή, 29.3.09, στις 11:20 π.μ. Ανανεωμένο, δυνατό και έτοιμο για γρήγορα και ευχάριστα ταξίδια στα νησιά της επαρχίας Καλύμνου (Αστυπαλιά, Λέρο, Πάτμο, Λειψούς, Αγαθονήσι, Αρκιοί) και μέχρι τη Σάμο.

Από την ανακοίνωση για την αγορά των καινούριων μηχανών μέχρι την εγκατάστασή τους και την επιστροφή του πλοίου στην Κάλυμνο, πέρασαν λιγότερο από δύο μήνες. Στις 5.2.03 ο κ. δήμαρχος και το προεδρείο της ΑΝΕΚ ανακοίνωσαν στα ΜΜΕ την απόφαση τους για αγορά καινούργιων μηχανών για το Ν. ΚΑΛΥΜΝΟΣ. Παρόντες στη συνάντηση ήταν ο διευθύνων σύμβουλος και στελέχη της Ολλανδικής εταιρίας Vartsila. Το κόστος των μηχανών ανήλθε στις 450.000€ και το συμφωνητικό μεταξύ Δήμου-εταιρίας υπογράφηκε ενώπιον των δημοσιογράφων, για την ενημέρωση της κοινής γνώμης.

Οι παλιές μηχανές μεταφέρθηκαν στην Κάλυμνο και το Δ.Σ. της ΑΝΕΚ θα αποφασίσει για την τύχη τους, που δεν μπορεί να είναι άλλη από την πώληση. Η κατάστασή τους επιτρέπει, με μια καλή επισκευή, να τοποθετηθούν σε άλλο πλοίο. Αυτό είναι όμως το δευτερεύον. Το σημαντικό είναι ότι το Ν. ΚΑΛΥΜΝΟΣ επέστρεψε με άλλες προδιαγραφές και το μεγάλο του πλεονέκτημα, εκτός από την ασφάλεια εγγύηση που παρέχουν οι καινούριες μηχανές, είναι η ταχύτητα. Και όπως φαίνεται από τα πράγματα, οι δύο βασικοί στόχοι του διοικ. σ/λίου της ΑΝΕΚ είναι η ασφάλεια των καινούργιων μηχανών και η ταχύτητα, στην οποία επενδύει και την εξυπηρέτηση των νησιών της επαρχίας Καλύμνου αλλά και την ανάπτυξη της τουριστικής κίνησης προς Κάλυμνο.

Με τις νέες μηχανές η δημοτική Αρχή και η ΑΝΕΚ θα έχουν ένα επιπρόσθετο κέρδος, θα γλιτώσουν από τις καταγγελίες Καλυμνίων, που επιδεικνύουν υπερβολική ευαισθησία στα ακτοπλοϊκά, αλλά έδιναν ανελέητες μάχες αποκλειστικά με θέμα τις αδυναμίες του Ν.ΚΑΛΥΜΝΟΣ και τα διοικητικά της ΑΝΕΚ εν γένει, ενώ για την ακτοπλοϊκή εγκατάλειψη της Καλύμνου από την κυβέρνηση και, προπάντων, για τους «σκυλοπνίχτες του Αιγαίου» δεν είχαν κάτι να πουν…

Η ΑΝΕΚ όμως προχωράει με υπευθυνότητα και προσεγμένα βήματα. Σειρά τώρα έχει, και αναμένεται όπου να ‘ναι, η ανακοίνωση για την παραγγελία του νέου ταχύπλοου της ΑΝΕΚ, όπως ανακοίνωσε ο κ. δήμαρχος και το προεδρείο της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

[...]Από την ανακοίνωση για την αγορά των καινούριων μηχανών μέχρι την εγκατάστασή τους και την επιστροφή του πλοίου στην Κάλυμνο, πέρασαν λιγότερο από δύο μήνες.

[...]Το κόστος των μηχανών ανήλθε στις 450.000€

[...]Σειρά τώρα έχει, και αναμένεται όπου να ‘ναι, η ανακοίνωση για την παραγγελία του νέου ταχύπλοου της ΑΝΕΚ

Με το συμπάθειο βρε παιδιά, αλλά -λαμβανομένου του μεγέθους της εταιρείας και τηρουμένων των αναλογιών- τέτοιες επενδύσεις...σε αυτή την οικονομική συγκυρία...δεν κάνει ούτε η Attica. Βέβαια, δική τους είναι η εταιρεία και αυτοί ξέρουν καλύτερα, αλλά δεν παύει να μου κάνει εντύπωση.
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ρε παιδια, αλλα δεν καταλαβα; η εταιρεια φορεσε ενα φεσι κοντα στο μισο εκατομμυριο (οσο η αξια του βαποριου περιπου) για να αντικαταστησει 2 μηχανες που...

Η κατάστασή τους επιτρέπει, με μια καλή επισκευή, να τοποθετηθούν σε άλλο πλοίο.

δεν ειμαι δημοτης καλυμνου, ουτε μετοχος της εταιρειας, αλλα πραγματικα μενω αφωνος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μετον προσφατο στουκο, ξαναηρθαν στην επιφανεια παλιοτερες (ιανουαριος 2008) και πιο προσφατες (ιουλιος 2009) καταγγελιες της ΠΕΜΕΝ και αλλων σωματειων για την κατασταση του πλοιου. για τσιμενταρισματα και αλλα τετοια μιλουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Απαγόρευση απόπλου Ε/Γ-Ο/Γ «ΝΗΣΟΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ» στη Λέρο

Πηγη: ΥΟΑΝ & ΥΠΠ

Η Λιμενική Αρχή Λέρου απαγόρευσε, χθες στις 19.50, τον απόπλου του Ε/Γ-Ο/Γ «ΝΗΣΟΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ» Ν. Καλύμνου 02, για Κάλυμνο, κατά την εκτέλεση προγραμματισμένου δρομολογίου (Κάλυμνος – Λέρος – Λειψοί – Πατμος – Αρκιοί – Αγαθονήσι – Πυθαγόρειο και επιστροφή), διότι σε έλεγχο των ναυτιλιακών εγγράφων του πλοίου, διαπιστώθηκε ότι ήταν ληξιπρόθεσμα το έγγραφο συμμόρφωσης της διαχειρίστριας εταιρείας (DOC) και το πιστοποιητικό διαχείρισης της ασφάλειας του πλοίου (SMC).

Στο πλοίο επέβαιναν είκοσι ένας (21) επιβάτες για Κάλυμνο, οι οποίοι προωθήθηκαν με το Ε/Γ-Τ/Ρ «ΚΑΤΕΡΙΝΑ» Ν.Καλύμνου 234.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Νομίζω πως όχι, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στο ...βαγγέλιο :D . Φαντάζομαι θα θυμάται ο Π100.

Σωστά θυμάσαι Σείριε. Πέρυσι το Νήσος Κάλυμνος δεν είχε δεξαμενιστεί. Όποτε φέτος κατά το δεξαμενισμό του είχαν βγάλει τους άξονες και τα τιμόνια του, ενώ γινόταν λαμαρινοδουλεια πρυμα δεξιά. Επισης το πλοίο περάστηκε με primer και μετά με «πιστολι» τα χρώματα του. Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι είχαν καλύψει όλα τα τζάμια του πλοίου γύρω από τις πορτοκαλί επιφάνειες για να μην γίνουν πορτοκαλί και αυτά!!

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Παιδια μηπως ξερουμε ποτε το Νησος καλυμνος φευγει απο πειραια για να επιστρεψει ξανα στα δρομολογια του στα δωδεκανησα???

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου προσωπικά δεν το γνωρίζω. Ένας πολύ απλός τρόπος για να μάθεις είναι να πληκτρολογήσεις στο google "ANEK SEA LINES" και να βρεις κάποια τηλέφωνα (εταιρείας, πρακτορείων) όπου και φαντάζομαι θα μπορούν να σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έστω και αργά μάθαμε τι γίνεται με το πλοίο. Αν και προσωπικά δεν θα απέκλεια και το ενδεχόμενο η παράταση ακινησίας να οφείλεται στα τεκταινόμενα στη Κάλυμνο σχετικά με την ΑΝΕΚ και τα οικονομικά της.

Από το πλοίο «Παναγία Θεοτόκο» θα καλύπτεται από τη Δευτέρα 28/03 δρομολογιακά και για τρεις φορές την εβδομάδα το Αγαθονήσι, τόνισε σε δηλώσεις του ο Γενικός Γραμματέας Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής Δημήτρης Χαλκιώτης.

Ο Γενικός Γραμματέας πρόσθεσε επίσης, ότι αρχές Απριλίου αναμένεται να επαναδρομολογηθεί για την ακτοπλοϊκή σύνδεση του νησιού και το πλοίο «ΑΝΝΑ exrpess», ενώ κάθε Σάββατο αρχής γενομένης από αυτό, το νησί θα εξυπηρετείται και από «Καταμαράν».

Το πλοίο Patmos star δεν θα συνεχίσει το δρομολόγια του στο νησί.

Ο κ.Χαλκιώτης τόνισε επίσης ότι το πλοίο «Νήσος Κάλυμνος» έχει μηχανική βλάβη και έχει τεθεί σε ακινησία.

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_24/03/2011_384534

Link to comment
Share on other sites

περα απο το κοστος επισκευης των παλιων μηχανων (που μου εξακολουθει να μου φαινεται υπερβολικο) οι καινουργιες (συμφωνα με το αρθρο) εχουν ενα χρονο εγγυηση. μετα τι θα γινει, οταν σε κανα 2 χρονια θα ζητανε ανταλλακτικα και θα τρεχουν και οι επισκευες και τα δανεια;

[...]Από την ανακοίνωση για την αγορά των καινούριων μηχανών μέχρι την εγκατάστασή τους και την επιστροφή του πλοίου στην Κάλυμνο, πέρασαν λιγότερο από δύο μήνες.

[...]Το κόστος των μηχανών ανήλθε στις 450.000€

[...]Σειρά τώρα έχει, και αναμένεται όπου να ‘ναι, η ανακοίνωση για την παραγγελία του νέου ταχύπλοου της ΑΝΕΚ

Με το συμπάθειο βρε παιδιά, αλλά -λαμβανομένου του μεγέθους της εταιρείας και τηρουμένων των αναλογιών- τέτοιες επενδύσεις...σε αυτή την οικονομική συγκυρία...δεν κάνει ούτε η Attica. Βέβαια, δική τους είναι η εταιρεία και αυτοί ξέρουν καλύτερα, αλλά δεν παύει να μου κάνει εντύπωση.

καλα εγω ειμαι και σαββατογεννημενος, αλλα και εσυ δεν πας πισω.;)

αληθεια γνωριζουμε τι ακριβως βλαβη επαθαν οι μηχανες; αν θελουν αλλαγμα και οι δυο, μιλαμε τουλαχιστον για μπλοκ και δεν ξερω γω τι αλλο ακομη. τι διαολο, απο στοκαδικο τις πηραν;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω επιφυλάξεις σχετικά με τις μηχανές και για το εάν πρέπει να ξαναλλαχτούν. Εάν υπήρχε αυτή η προοπτική, γιατί το πλοίο έμεινε μια βδομάδα στη δεξαμενή? Κάτι δεν μου κολλάει...

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάντως που το είδα από κοντά στο μώλο ΔΕΗ, εξωτερικά τουλάχιστον ήταν κουφέτο. Άψογα βαμμένο στην τελευταία του λεπτομέρεια, έδειχνε πανέμορφο στον πρωινό ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...