Jump to content
Shipfriends

Νήσος Κάλυμνος (ΙΜΟ 8704212)


Recommended Posts

Στην προβλήτα του λιμένα της Πάτμου προσέκρουσε τη Κυριακή 27/03/05, κατά τη διάρκεια χειρισμών πρόσδεσης, το Ε/Γ-Ο/Γ «Ν.ΚΑΛΥΜΝΟΣ» :mad: :mad: με αποτέλεσμα να προκληθούν υλικές ζημιές στην αριστερή πλευρά της πρύμνης του πλοίου. Το πλοίο εκτελούσε το δρομολόγιο Κάλυμνο-Λέρο-Λειψοι-Πάτμο-Αρκιοι-Αγαθονησι-Πυθαγόρειο με 24 επιβάτες.

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παντως ολοι λενε οτι (φταιει) το πληρωμα :) , ειναι ολοι νεοι και δεν εχουν μαθει καλα τα λιμανια για την προσδεση B) .

Η ζημια του αποκατασταθηκε 3 μερρες μετα και τα δρομολογια του πανε καλα.

Αργει ομως να δεσει σε ολα τα λιμανια.

Ημουν μεσα στις 6/4/05 απο ΛΕΙΨΟΥΣ για ΛΕΡΟ και εκανε να δεσει στη ΛΕΡΟ 15 λεπτα :eek::confused: .

Παλια εδενε στο 5 λεπτο B)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχτές το μεσημέρι πέτυχα το ΝΗΣΟΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ στο Πυθαγόρειο το οποίο είχε αρκετά καλή κίνηση ξεφόρτωσε γύρω στα 10 ΙΧ παρέλαβε αλλα 5 και 6 δίκυκλα άφησε καμιά 20αριά επιβάτες και πήρε καμιά 30αριά ακόμα.

Η μανούβρα του πλοίου στο Πυθαγόρειο απελπιστηκά αργή γέρασα μόνο και μόνο που την έβλεπα γύρισμα πάνω στην άγκυρα και συνεχείς διορθώσεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Παντα (το καλοκαιρι) απο ΣΑΜΟ παιρνει κοσμο - κατα βαση προς ΠΑΤΜΟ και λιγοτερο για τα αλλα νησια...

Οντως ειναι αργο στο δεσιμο του , σε ολα τα λιμανια :confused: .....

ΛΑΚΚΙ ΛΕΡΟΥ ενα απο τα μεγαλυτερα λιμανια στην ΕΛΛΑΔΑ και μου εχει τυχη να κανει να δεσει 15 λεπτα :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είδα όταν με την μοτοσυκλέτα βρισκόμουν ακόμα έξω από το Πυθαγόρειο κι αυτό έμπαινε μέσα άνοιξα γκάζι για να προλάβω να βγάλω καμια φώτο κι όταν έφτασε στην προβλήτα αυτό ακόμα μανουβράριζε.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 8 months later...
  • 2 months later...

Ο πάτος της δεξαμενής έχει γεμίσει κομματάκια κατεστραμμένης λευκής μπόγιας από την υδροβολη που γίνεται στο πλοίο. Το όνομα του πλοίου στη πλώρη αριστερά και στη πρύμη έχει σβηστεί από τη μπόγια που έχει φύγει και μόνο στη πλώρη δεξιά φαίνεται το όνομα

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη, το αγαπημενο σου πλοιο αναδυθηκε σημερα απο τη δεξαμενη βαμμενο σε χρωμα κρεμ στο hull και ανοιχτο κοκκινο στην υπερκατασκευη. Θυμιζει λιγο τη φανελλα της Ρομα, αλλα εγω προσωπικα το βρηκα εξαιρετικα καλογουστο και πρωτοτυπο. Μπραβο λοιπον σε αυτους που το σκεφθηκαν και σε αυτους που το εξετελεσαν.

Link to comment
Share on other sites

ασε ρε παναγιωτη:confused: . εχω ταξιδεψει με σουελ χωρις αερα κατακαλοκαιρο και λεγαμε τι ωραια θα ειναι το χειμωνα

Το ασυνηθιστο της διαδρομης αυτης ειναι οταν γυρω στις 2 ωρες (25 μιλια δηλαδη) απο τη Ροδο περνας κατω απο την Τουρκια. Πλεον εχεις αφησει το αιγαιο πισω σου. Εκει ο αερας κοβει και το ελαχιστο αερακι ειναι καυτο ενω η θαλασσα εχει εντονη ρεστια (μιλαω για αυγουστο παντα).
Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτει κανεις οτι σημερα εχει απαγορευτικο στο νοτιο Αιγιαιο και οτι ειναι ενα καραβακι 60 μετρα οσο σταθερο και να ειναι θα την ακουσει για τα καλα

Link to comment
Share on other sites

Εχω περασει το στενο (ταξιδι Αστυπαλαια - Καλυμνο) Αστυπαλαια (ακρωτηριο Πουλαρη) -Κω (το βουνο της Κεφαλου) με 9αρι γεματο (μας βρηκε στο δρομο με το Καλυμνακι) για αυτο μιλαω και λεω οτι στεκετε καλα στο καιρο.......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 8 months later...
  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...