Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

όλοι θυμόμαστε νομίζω τις δηλώσεις της blue star ήρθαμε για να μείνουμε στη Χ-Μ οπως κάνουμε σε όλες τις γραμμές που έχουμε πάει κλπ....κλπ. τώρα όμως είναι και τα "σίγουρα" λεφτά της άγονης,,,,το σενάριο να παει το πάτμος χειμωνιάτικα παροναξία έστω και βραδύνο εμένα μου μοιάζει σαν ανεκδοτο ας το αφήσουνε καλύτερα δίπλα στο Δήλος ώστε να τα βλέπουν και πιο εύκολα υποψηφιοι αγοραστές....και η ζωή συνεχίζεται αλλά δεν ανησυχούμε σε λίγο ερχέται η ανάπτυξη...

πάντως μου κάνει εντύπωση τα βρήκε η νελ με τη μπλου σταρ και τόσο καιρό δεν μπορούσε να τα βρεί η χελλενικ με τη μπλου σταρ ώστε να θωρακιστούν σε Χ-Μ??

Edited by Stefanos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα, αν ακούει κανείς από την ΑΤΤΙΚΑ ας μην χάσει την ευκαιρία( αφού τελειώσει τις σκάτζες στο Μπάρι) να το βάλει το Horizon στην γραμμή του Μπρίντιζι.

Τα πλοία του Γκριμάλντι στην γραμμή του Μπρίντιζι(πλέον μονοπώλειο) είναι επιεικώς άθλια αλλά και το σέρβις εντός του πλοίου είναι άκρως απαράδεκτο.

Εάν βάλει τον Ορίζοντα στο μπρίντιζι, θα έχουμε εκτόας από τον ανταγωνισμό και ένα αξιοπρεπεστατο πλοίο στην συγκεκριμένη γραμμή(αποψή μου είναι ότι είναι κακώς υποτιμημένη)

αλλά και μόνιμη δουλεία για πολλούς Έλληνες ναυτικούς.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Εδεσε το SFXII για να μειωσει μισθους και καυσιμα και θα ανοιξει αλλα μετωπα τετοιο καιρο;;; Δε νομιζω καθολου ομως!!! Θα κανει τις ετησιες οσων κανει και τερμα...

Link to comment
Share on other sites

Να το βάλει το πλοίο η Attika στο Μπρίντιζι, όλοι μας θα το θέλαμε φαντάζομαι (και ελληνικό πλήρωμα και βαπόραρος), αλλά μήπως με μια τέτοια κίνηση θα αφαιρέσει κίνηση από την γραμμή του Μπάρι, όπου έχει το μονοπώλιο και 2 νέα πλοία που επείγει να αποσβέσουν τα δάνεια με τα οποία αποκτήθηκαν; Δυστυχώς, οι γραμμές της Αδριατικής πάνε για μοίρασμα και αποκλειστική εκμετάλλευση αυτών από την κάθε εταιρεία. Μακάρι, ξαναλέω, να βλέπαμε τον Ορίζοντα στο Μπρίντιζι δίδυμο πχ με την Βασίλισσα, αλλά... :/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μαλιστα ισως συντομα δουμε στη γραμμη Χανια-Πειραιας οτι και στις αλλες δυο γραμμες(Αγκωνα-Ηρακλειο)δηλαδη τη μια μερα Ανεκοπλοιο και την αλλη Αττικοπλοιο

 

ειμαι περιεργος που θα παει το horizon οταν τελειωσει τις σκαντζες (στην αδριατικη και πιθανον και στα 12νησα).

 

θα παει στα χανια, στα πλαισια μιας διευρυνσης της κοινοπραξιας;

θα παει δωδεκανησα στη θεση του bs1 και το bs1 να μεινει ηρακλειο, ειτε λογω πωλησης ενος μεγαλου κοκκινου, που θα γυρισει το ΧΙΙ στην αδριατικη (αν δεν πουληθει αυτο), ειτε λογω παροπλισμου ενος απο τα μεγαλα κοκκινα;

θα μεινει bari με ενα απο τα κοκκινα του bari να πηγαινει ancona (ειτε λογω πωλησης, ειτε λογω παροπλισμου του ενος μεγαλου κοκκινου);

θα παει χιο μυτιληνη για να μεταδρομολογηθει αλλου το πατμος (χανια ή δωδεκανησα στα πλαισια των παραπανω σεναριων);

 

δεν πιστευω παντως να ετοιμαστηκε, για να ξαναδεσει σε τρεις μηνες.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι περιεργος που θα παει το horizon οταν τελειωσει τις σκαντζες (στην αδριατικη και πιθανον και στα 12νησα).

θα μεινει bari με ενα απο τα κοκκινα του bari να πηγαινει ancona (ειτε λογω πωλησης, ειτε λογω παροπλισμου του ενος μεγαλου κοκκινου);

Εγω αυτο θα εβλεπα σαν ρεαλιστικοτερο σεναριο, με παροπλισμο μεγαλου κοκκινου ομως απο Σεπτεμβρη (ελπιζοντας πως θα καταφερουν να πουλησουν κατι μεχρι τοτε).

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μπορει να παει ειτε το HORIZON, ειτε το BS1 αλλα νομιζω οτι η Blue Star θα παει στα σιγουρα οσο αναφορα την αντικατασταση του PATMOS και το ΔΗΛΟΣ ειναι η ιδανικοτερη επιλογη.Το να στειλει το BS1 που οταν ειχε παει πριν καποια χρονια τα ειχε βρει σκουρα νομιζω οτι ειναι ρισκο.

 

Για Αιγαιο παντως δεν το βλεπω να μενει μιας και ο κοσμος δυσκολα θα το αποδεχτει στα Δωδεκανησα.Αν δεν παροπλιστει ξανα μαλλον στην Αδριατικη θα μεινει.Ολα αυτα βεβαια με τα σημερινα δεδομενα γιατι αν πουληθει καποιο πλοιο τοτε αλλαζουν ολα τα σεναρια

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειπα ετοιμαζεται εννοουσα οτι θα μπει πρωτα εκει κ μετα τις σκαντζες στα αλλα στις κυκλαδες!

αλλα παιζει δυνατα κ ο Διαγορας για χιο μυτιληνη αλλα θα πρεπει να παει το Δηλος απο κει να σκατζαρει αυτον...

το θεμα ομως ειναι τι θα κανει η ΑΝΕΚ γιατι αμα φερει το SPIRIT στα χανια θα βρει δουλεια το πλοιο στην αδριατικη

Link to comment
Share on other sites

ειμαι περιεργος που θα παει το horizon οταν τελειωσει τις σκαντζες (στην αδριατικη και πιθανον και στα 12νησα)

 ...

δεν πιστευω παντως να ετοιμαστηκε, για να ξαναδεσει σε τρεις μηνες.

Μπορει να ετοιμαστηκε κ για πωληση...

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειπα ετοιμαζεται εννοουσα οτι θα μπει πρωτα εκει κ μετα τις σκαντζες στα αλλα στις κυκλαδες!

 

τωρα συμφωνουμε.

 

απο τις 20/4 που ξεκινα το δηλος, μεχρι την 1/7 που ξεκινα το ιθακη, εχουμε πανω απο 9μισυ εβδομαδες :D  (11+). ακομη και 21/6 να βγει ραφηνα το ιθακη (του αγιου πνευματος) παλι ειναι αρκετος χρονος. ολο αυτο το διαστημα το 1 απο τα 4 μπλε των κυκλαδων (ναξος, παρος, ιθακη και δηλος) περισσευει. ο χρονος ειναι υπεραρκετος για να κανουν την ακινησια τους τα τρια μικρα, ο διαγορας (δυο εβδομαδες το καθενα θελει) και να δεσει καμια βδομαδα το πατμος αν χρειαζεται.

 

τωρα αν θα ειναι σερι το δηλος στο πρωινο παροναξιας και στη θεση του διαγορα παει καποιο απο τα παρος/ναξος, αν θα δουμε το δηλος να πηγαινει για την ακινησια του ιθακη, συρο τηνο μυκονο, αυτο νομιζω ουτε στην εταιρεια εχουν καταληξει.

 

τωρα για την ολιγοημερη ακινησια του παρμος, αν υπαρξει, οσο πιθανο ειναι το δηλος, αλλο τοσο ειναι ενα μεγαλο μπλε ή το horizon. απο τοτε που ειχε ξαναπει στη χιο το bs1 εχουν περασει πολλα χρονια, εχει βαθυνει το λιμανι αρκετα και εοχυν μπει και μεγαλυτερα πλοια.

Link to comment
Share on other sites

Με τα μεχρι στιγμης δεδομενα επιβεβαιωνεται το επικρατεστερο απο τα σεναρια που λεγαμε πιο πισω δηλαδη το Horizon κατεβαινει Δωδεκανησα,το μεγαλο Μπλου Σταρ μενει Ηρακλειο και το ΧΙΙ παει Αγκωνα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...