Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Δε νομίζω να έρθει τίποτα από Καναδά.., τουλάχιστον όχι για τα σινιάλα της Golden. Της Βlue ίσως, κι αυτό σε 2-3 χρόνια που λήγει και η περιόδος αυτοσυγκράτησης που της επέβαλε η Επιτροπή Ανταγωνισμού κατά την συγχώνευση με την Hellenic και η φάση με τον κορονοϊό. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ότι οι Καναδοί πέταξαν τόσα λεφτά για να μας το γυρίσουν πίσω ούτε 30 χρόνων όταν αντικατέστησε 50χρονο :D:ph34r: Μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί κάτι σχετικά με το θέμα που γράφω. Σύμφωνα με καλά επιβεβαιωμένες πηγές εδώ στην Άνδρο από το περιβάλλον των αδερφών Στεφάνου, οι Αφοί αγόρασαν ή πρόκειται να αγοράσουν το Blue Star Myconos έναντι 25 εκατομμυρίων. Τις επόμενες μέρες ή σε λίγους μήνες θα μάθουμε αν όντως ισχύει αυτή η πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν ξέρεις.Δίνουνε το Superferry ii και φέρνουνε το Superferry iii το BS Myconos.Και στέλνουν τους ανταγωνιστές για τσάι με αυτή τη προσθήκη.Ούτως η άλλως η Άττικα δε θα έλεγε όχι στο να πουλήσει κάποιο από τα πολλά πλοία που έχει.Ενώ η ενδεχόμενη πώληση του BS Myconos δεν επηρεάζει κάποια από τις γραμμές που ήδη δραστηριοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alex1987 said:

 Σύμφωνα με καλά επιβεβαιωμένες πηγές εδώ στην Άνδρο από το περιβάλλον των αδερφών Στεφάνου, οι Αφοί αγόρασαν ή πρόκειται να αγοράσουν το Blue Star Myconos έναντι 25 εκατομμυρίων. 

Μπορεί να το λέμε “γωνιά του κουτσομπόλη” αλλά μην το μπερδεύαμε και με την πρωταπριλιά…

Επειδή και πέρσι οι πηγές σου ανέφεραν αγορά του Hellenic Highspeed από την Golden Star και  αγορά ενός επιπλέον συμβατικού από την Fast Ferries, θα πρότεινα να μην τους δίνεις και μεγάλη σημασία…

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alex1987 said:

Δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί κάτι σχετικά με το θέμα που γράφω. Σύμφωνα με καλά επιβεβαιωμένες πηγές εδώ στην Άνδρο από το περιβάλλον των αδερφών Στεφάνου, οι Αφοί αγόρασαν ή πρόκειται να αγοράσουν το Blue Star Myconos έναντι 25 εκατομμυρίων. Τις επόμενες μέρες ή σε λίγους μήνες θα μάθουμε αν όντως ισχύει αυτή η πληροφορία.

25 εκατομμύρια για ένα εκ των βασικών της χαρτιών που της επιτρέπει να χτυπάει από επιδοτούμενα σε βόρειο ή νότιο Αιγαίο αν χρειαστεί, και να μπαλώνει τρυπες σε Κυκλάδες και Ικαροσαμια, και γενικά να παίζει όπου θέλει με ταχύτητες ταχύπλοου, δε νομίζω να στέκει και τόσο η πληροφορία (χωρίς να σου αφήνω μομφή). Απλά δεν ταιριάζει στα μάτια μου. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Alex1987 said:

Δεν ξέρω αν έχει ξαναειπωθεί κάτι σχετικά με το θέμα που γράφω. Σύμφωνα με καλά επιβεβαιωμένες πηγές εδώ στην Άνδρο από το περιβάλλον των αδερφών Στεφάνου, οι Αφοί αγόρασαν ή πρόκειται να αγοράσουν το Blue Star Myconos έναντι 25 εκατομμυρίων. Τις επόμενες μέρες ή σε λίγους μήνες θα μάθουμε αν όντως ισχύει αυτή η πληροφορία.

Πρέπει να δώσανε κάτι παραπάνω για το νέο Super(Duper)Ferry και είπαν να το διπλώσουν με κάτι πιο φτηνό...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είναι ίσως φιδιά αλλα ακούγεται πως 3 πλοία της Attica ειναι πολύ πιθανόν να αλλάξουν χέρια.

Το ίδιο και για 2 κρουαζιερόπλοιο της Carnival προς Ελληνική εταιρεία πάλι.

Επειδή μιλάμε για 5 πλοία,αν πρόκειται για φιδιά "ανακόντα" να με λιθοβολήσετε εις το κόκκινο φάρο με τα μπάζα του ταινιόδρομου 😛

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πώς η Attica έχει μόνο 2 ταχύπλοα οπότε εάν ισχυεί μιλάμε και για συμβατικά πλοία!!!!!

Edited by proud_ionian
quote αντί reply
Link to comment
Share on other sites

On 9/15/2020 at 11:16 AM, Alex1987 said:

Σύμφωνα με καλά επιβεβαιωμένες πηγές εδώ στην Άνδρο από το περιβάλλον των αδερφών Στεφάνου, οι Αφοί αγόρασαν ή πρόκειται να αγοράσουν το Blue Star Myconos έναντι 25 εκατομμυρίων. Τις επόμενες μέρες ή σε λίγους μήνες θα μάθουμε αν όντως ισχύει αυτή η πληροφορία.

@Petros P έχει να κάνει  μήπως και με το παραπάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Μα γι’αυτο και λέγεται γωνία του κουτσομπόλη. Εγώ θεωρώ δεδομένο την αποχώρηση του XI, και από κει και πέρα ίσως 2 ταχύπλοα προς Ηλιοπουλο μεριά. Όπως και να έχει ο φιλος Πέτρος ανέφερε ότι θα παραμείνουν σε ελληνικά νερά, όποτε μια αναδιάταξη στόλου μεταξύ των εδώ εταιριών δεν θα είναι κακη.

Link to comment
Share on other sites

Ο Petros P νομίζω ότι αναφέρεται στο Εξπρές Πήγασος, στο Διαγόρας και στο Blue Horizon σαν τα τρία πλοία της Attica Group. Τώρα για αγοραστή αυτών των πλοίων έχει ακουστεί η Seajets. Η Seajets ενδιαφέρεται για αγορά συμβατικού πλοίου, οπότε για αυτό υπήρξε η υποβολή του φακέλλου για την άγονη γραμμή των δυτικών Κυκλάδων. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να σχολιάσω είναι πως αν η Άττικα πουλήσει κάποια πλοία της σε άλλη εταιρεία του Αιγαίου,σίγουρα τα πλοία αυτά δεν θα προορίζονται να ανταγωνιστούν τα πλοία της πρώτης σε γραμμές φιλέτα της.Για παράδειγμα η πώληση του Πήγασος και η δρομολόγηση του στις Δυτικές εκεί που αποδεδειγμένα υπήρχε κενό φέτος,δεν θα επηρεάσει την Άττικα. Ο Διαγόρας θα μπορούσε να αντικαταστήσει το Aqua Blue στο Βόρειο Αιγαίο όντας πιο οικονομικός και νεότερος,κλειδώνοντας τη συγκεκριμένη άγονη στη Sea Jets για πολλά χρόνια.

Τώρα για το Blue Horizon που ανήκει στην Άττικα πολλά χρόνια και έχει κουμπώσει στο Ηράκλειο έχω κάποιες επιφυλάξεις.Θα πόνταρα σε κάποιο άλλο πλοίο που άνηκε στη HSW και δε πληρεί πλέον τα στάνταρ της Άττικα. Νήσος Σάμος,Νήσος Ρόδος που είναι μεγάλα και δε κάνουν για το μισό Αιγαίο,ή Εξπρές Σκιάθος;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μένει τίποτα κρυπτόν υπο τον Π100 για αυτα μιλάω.Οσον αφορά τα κρουαζιερόπλοια μάλλον πέφτω έξω για το 1...να δούμε το 2ο..γιατι αν πέσω μεσα για το 2ο ίσως να υπάρχει ένα άλλο το οποίο να έρχεται μαζι. Αλλα ολα αυτά είναι φήμες,ειδικά για τα κρουαζιεροπλοια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...