Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Έχουμε πει πολλάκις οτι η κοινοπραξία σήμερα είναι αύριο δεν είναι. Και επειδή το αύριο αυτό δεν είναι πολύ μακριά, κανείς δεν ξέρει το νέο έτος τι θα φέρει. Μάρτης γδάρτης...

Τα Κρητη χρόνια τωρα είχαν κουμπώσει στο Ηράκλειο. Αλλά πλέον δεν είναι ικανοποιητικό σχήμα απέναντι στον ανταγωνισμό,  για όσο αυτός υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 11/7/2019 at 10:21 PM, .voyager said:

Το Αρετούσα (Girolata) προοριζόταν για Πάτρα-Ηγουμενίτσα-Βενετία από τη Grimaldi, αλλά η GNV έδωσε καλύτερα χρήματα.

On 11/19/2019 at 4:04 AM, MILTIADIS said:

Απο τις 21 Μαρτιου και μεχρι τα τελη του ετους η γραμμη Savona-Barcelona-Tanger εμφανιζεται ανενεργη με το Cruise Smeralda να απουσιαζει απο το συστημα κρατησεων και απο τις υπολοιπες γραμμες της εταιρειας.

Θα μπορούσε τo Cruise Smeralda να είναι το πλοίο που φέρεται να μπαίνει τη νέα σεζόν στο Πάτρα-Ηγουμενίτσα-Βενετία με 2 δρομολόγια την εβδομάδα, ώστε τα μεγάλα Cruise να φτάνουν μόνο Ancona. Και παλιός γνώριμος της γραμμής είναι, και στα χαρακτηριστικά (capacity) του τύπου πλοίου που έψαχνε η Grimaldi είναι και στην τωρινή γραμμή του δεν εμφανίζεται. Στην οποία δεν ξέρω αν μεταφέρει πολλούς επιβάτες ακόμα και το καλοκαίρι, θα περίμενα κάτι σε Euroferry σε αυτή.

*Αναρωτιέμαι ποιό να είναι το MN_Cruise_A κατά τα συστήματα αντικαθιστά το Corfu για 2 μήνες από μέσα Δεκέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, .voyager said:

Για να δούμε. Γιατί με την υπόθεση ότι το Αρετούσα προοριζόταν για Βενετία, το Ίκαρος κολλάει.

Mπορει να ανεβει κ κανενα απο το Μπριντεζι προς τα πανω κ να εχει απο 1 σε βενςτια κ μπριντεζι

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 11/21/2019 at 5:04 PM, .voyager said:

Αναρωτιέμαι ποιό να είναι το MN_Cruise_A κατά τα συστήματα αντικαθιστά το Corfu για 2 μήνες από μέσα Δεκέμβρη.

Μάλλον είναι το Cruise_Ausonia, τελικά, που δεν τολμούσα να το ξεστομίσω καν για αυτή τη γραμμή, μη μπω φιδέμπορα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι μούφα, δεν ξέρω. Απλώς είδα ένα εικαστικό στα ιταλικά (σε ελληνικό γκρουπ), σίγουρα όχι επίσημο εικαστικό. Έχω ρωτήσει για πηγή. Μην είναι ενδεχομένως κάποιος που σήμερα στο σύστημα αντιλήφθηκε αυτό που υπάρχει εδώ κι ένα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Η δρομολόγηση του Ausonia Αδριατική γράφτηκε κι σε άρθρο του elliniki aktoploia...Δεν νομίζω να γράφουν τζάμπα άρθρα για δρομολόγηση πλοίου που αρχίζει σε 10 μέρες..

Link to comment
Share on other sites

 

2 minutes ago, bigman said:

Η δρομολόγηση του Ausonia Αδριατική γράφτηκε κι σε άρθρο του elliniki aktoploia...Δεν νομίζω να γράφουν τζάμπα άρθρα για δρομολόγηση πλοίου που αρχίζει σε 10 μέρες..

Kαι για το Golden Bridge έγραφε στις 11.11 ότι σταματά 23.11 κι ακόμα δρομολόγια κάνει. Η πηγή του άλλωστε είναι "άγνωστη" και δανείζεται φώτο μας. Και ότι το Norman θα ξαναταξιδέψει δεν έγραφε; Και άλλα που διαψεύστηκαν κατά καιρούς. Δυστυχώς, δεν θεωρείται καθόλου έγκυρη ιστοσελίδα, χωρίς καμία διάθεση κακή το σημειώνω.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, speedrunner said:

Απο τη στιγμή που ο Κοραής μένει πάνω.

1.Ποιος μπαίνει στη θέση του ? Αζόρες? Κατερίνα?

2.Τα πλοία της ΣΑΟΣ τελικά τι θα γίνουν? Βόλο?Κέρκυρα?

Link to comment
Share on other sites

Το Αζόρες θα είναι πραγματικά πολύ όμορφο να δρομολογηθεί στις Δυτικές. Θα θυμίσει παλιές καλές εποχές Εξπρές Μήλος, και οι ξενοδοχειακοί του είναι άψογοι για τη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, speedrunner said:

Αλίμονο, μην δούμε αργοκίνητο μαθουσάλα κατευθείαν στις Δυτικές Κυκλάδες!!!

Μαθουσάλας ΝΑΙ  αλλά δεν νομίζω ότι το Αzores Express είναι αργοκίνητο!!!!

Πιάνει 18 - 19 κόμβους πολύ θετικό για την ηλικία του κι είναι full ανακαινισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ οπως λάβω μι ααπάντηση απο κάποιον που έχει μάθει τιποτα και ξέρει, και όχι ευχολόγια ...Αν ήταν έτσι θα έγραφα για τον Πήγασο :D 

Link to comment
Share on other sites

On 11/22/2019 at 3:28 PM, giorgos_249 said:

 Βλέπω για το καλοκαίρι ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ Λ στη Σαμοθράκη, Andros Jet στα ενδοκυκλαδικά και Aqua ή στα Κύθηρα ή στις Αζόρες.... 😁😎 Τι λετε ?

Εγώ βλέπω το Άνδρος Τζετ στα ενδυκυκλαδικα, το Aqua Jewel αρχικά στην άγονη των Κυθήρων και από το Μάιο στις Αζόρες, οπότε το Αλεξάνδρα Λ το βλέπω στην άγονη των Κυθήρων στη θέση του Aqua Jewel.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μακάρι η ΖΑΝΤΕ να ναυλώσει το Αζόρες Εξπρες και να το δρομολογήσει Δυτικές.Το αδελφάκι του Μήλος Εξπρές,επιστροφή μετά από 20 σχεδόν χρόνια!!!

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
2 hours ago, svo said:

Αν στην Attica  επικρατήσει η λογική ''  όμοια με όμοια '' τότε και ο Διαγόρας θα πρέπει να βαφτεί με τα σινιάλα της Hellenic Seaways .

 

7 minutes ago, Strofalos said:


Αν όμως στέκει τα Μύκονος και Χίος και γίνουν Blue Star Mykonos&Blue Star Chios, τότε να περιμένουμε και τα Διαγόρας και Blue Horizon να περνάνε στην Hellenic.

και γιατι να μη συμβαινει το αναποδο. να περασουν και τα υπολοιπα της HSW  στην BS ως Blue Κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...