Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 3.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

10 minutes ago, Giorgos Pettas said:

Αυτό να μου πεις. Εδώ απ'οτι γράφτηκε θα έχει Ιταλική σημαία... 

Σοβαρά σε ρωτάω. Και αυτό για την ιταλική σημαία επίσης θέλω να μου το εξηγήσεις γιατί νομίζω ξέρουμε όλοι αρκετές ακόμη εταιρείες που είχαν ή έχουν κυπριακή σημαία αλλά δεν είδα να γίνεται κανένας χαμός 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα, αλλά της κυπριακής προηγήθηκε η βρετανική σημαία. Να μην αναφερθώ στα ελληνόκτητα rust buckets της Αδριατικής με ότι σημαία μπορεί να φανταστεί κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δε νομιζω πως ειναι αν θα εχει ιταλικη σημαια το πλοιο. Το θεμα ειναι τι πληρωμα θα απασχολει. Γτ με τα υπαρχοντα πλοια στην ακτοπλοια με κυπριακη σημαια οι ναυτικοι ειναι ολοι ελληνες. Και ειναι και συμβεβλημενα με το Νατ. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, gtogias said:

Αν και το κάναμε chat και οσονούπω θα πέσει βαρύς ο πέλεκυς των συντονιστών, 

ειπαμε, τα σεναρια στη γωνια του κουτσομπολη ;) B)

τουλαχιστον μην κανετε quote το αμεσως προηγουμενο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Να δω ιταλο καπετανιο να βαζει το θεριο στα λιμανια αιγαιου και σε χρονο dt με μελτεμι αυγουστου.....αξια ανεκτιμητη.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε δει σε πολλες φωτο στο γκαλερυ και αφηγησεις (του @Nick the Greek, του @.voyager και αλλων), σε τι λιμανια μπαινουν στα νησια και νησακια της δυτικης ιταλιας και στην κορσικη. οπως εχει γραφτει και παλιοτερα, μια χαρα θα τα πανε, οπως τα εχουν παει και οι δικοι μας στο εξωτερικου.

Link to comment
Share on other sites

Μην το δενουμε και κομπο οτι θα εχει Ιταλο καπετανιο.Οπως εχουμε ξαναδει ο Γκριμαλντι εχει Ελληνες πλοιαρχους σε υπο Ιταλικη σημαια πλοια του και οι δε Μινωικες στις οποιες θυμιζω οτι ανηκει το πλοιο και οι οποιες θα το λειτουργουν ειχαν διαχρονικα μια πολυ καλη δεξαμενη καπετανιων και αξιωματικων.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Giorgos Pettas said:

Μου κάθεται πολύ βαρύ. Έχουμε δει το Μανώλη με μεικτό πλήρωμα σε ανδριατικη. Μπορεί κάλλιστα να το εφαρμόσει στο Αιγαίο.

H γραμμή της Αδριατικής εξυπηρετεί δύο χώρες συνεπώς δεν μπορεί να του πεί κανείς κάτι για αυτό και από τη στιγμή μάλιστα που είναι Ιταλική εταιρεία . Είναι σαν να παραπονούνται οι Ιταλοί ότι τα Superfast έχουν Ελληνικό πλήρωμα.

 Τα δρομολόγια στο Αιγαίο είναι γραμμή εσωτερικού. Αλλά με τόσους Ιταλούς που έχουμε σαν τουρίστες  δεν θα είναι και περίεργο ούτε και κακό να έχει και 20 Ιταλούς μέσα στο πλήρωμα στο ξενοδοχειακό . Για  Ιταλό Πλοίαρχο τώρα νομίζω πως δύσκολα Θα δούμε .   Επίσης συμφωνώ με τον @MILTIADIS ,  γιατί έχουμε αποκλείσει την πιθανότητα το Μykonos Palace   να περάσει καθαρά  στο  Οperation της Μινόαν  δίπλα στα Festos Palace και Knossos Palace ?

Εdit : μόλις το είδα

 

Edited by svo
Link to comment
Share on other sites

On 4/29/2018 at 1:51 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Διαγόρας στην άγονη γραμμή μέχρι τη Καβάλα που έκανε το Νήσος Ρόδος. 

Το Νήσος Χίος στη θέση του Διαγόρας στην άγονη των Δωδεκάνησων. 

για να δουμε κιολας η αγονη της καβαλας θα τερματιζει πειραια ή ροδο?

Link to comment
Share on other sites

εφόσον το Ν. Ρόδος πάει Χίο - Μυτιλήνη κάνω μια εκτίμηση:

Ν. ΡΟΔΟΣ/Ν. ΣΑΜΟΣ ΨΑΡΑ - ΟΙΝΟΥΣΣΕΣ - ΧΙΟΣ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ

N. ΜΥΚΟΝΟΣ/ΔΙΑΓΟΡΑΣ : ΣΥΡΟΣ - ΜΥΚΟΝΟΣ - ΕΥΔΗΛΟΣ - ΑΓΙΟΣ ΚΗΡΥΚΟΣ - ΦΟΥΡΝΟΙ - ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ - ΒΑΘΥ - ΧΙΟΣ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ - ΛΗΜΝΟΣ - ΚΑΒΑΛΑ

BS1/BS2/N. ΧΙΟΣ : ΠΑΤΜΟΣ - ΛΕΡΟΣ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ - ΚΩΣ - ΡΟΔΟΣ & ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ - ΛΕΙΨΟΙ - ΝΙΣΥΡΟΣ - ΤΗΛΟΣ - ΣΥΜΗ - ΚΑΣΤΕΛΛΟΡΙΖΟ - ΚΑΡΠΑΘΟ

BS DELOS/BS NAXOS/BS PAROS/BS PATMOS : ΠΑΡΟΣ - ΝΑΞΟΣ - ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ & ΣΥΡΟΣ - ΤΗΝΟΣ - ΜΥΚΟΝΟΣ & ΙΟΣ - ΑΝΑΦΗ - ΑΜΟΡΓΟΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΣΧΟΙΝΟΥΣΑ - ΚΟΥΦΟΝΗΣΙ - ΔΟΝΟΥΣΑ

B HORIZON/B GALAXY : ΚΡΗΤΗ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ - ΧΑΝΙΑ)

ΕΞΠΡΕΣ ΣΚΙΑΘΟΣ : ΒΟΛΟΣ - ΣΚΙΑΘΟΣ - ΓΛΩΣΣΑ - ΣΚΟΠΕΛΟΣ - ΑΛΟΝΝΗΣΟΣ

ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΓΑΣΟΣ : ΛΑΥΡΙΟ - (ΜΕΣΤΑ ΧΙΟΥ)-ΑΓΙΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ - ΛΗΜΝΟΣ - ΚΑΒΑΛΑ

ΑΡΤΕΜΙΣ : ΛΑΥΡΙΟ - ΚΕΑ - ΚΥΘΝΟΣ - ΣΥΡΟΣ - ΤΗΝΟΣ - ΑΝΔΡΟΣ - ΠΑΡΟΣ - ΝΑΞΟΣ - ΙΟΣ - ΣΙΚΙΝΟΣ - ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟΣ - ΚΙΜΩΛΟΣ - ΜΗΛΟΣ - ΣΕΡΙΦΟΣ - ΣΙΦΝΟΣ 

 

τα ταχύπλοα τα πουλάει... (λογικά)

(απορία: το Εξπρές Σκιάθος, το Εξπρές Πήγασος & το Άρτεμις θα πουληθούν σε βάθος χρόνου??)

Link to comment
Share on other sites

Ενω οπως φαίνεται η μεταβίβαση του Σουπερφαστ 12 θα γίνει στον Γκριμάλντι χωρις κανένα πρόβλημα, αφου ηδη αντικαταστάθηκε απο το Μπλου Σταρ 1, αναρωτιέμαι με ποιον τρόπο μπορεί να γίνει η μεταβίβαση του Χαισπηντ 7 στις Μινωικές, αφου το πλοίο βρίσκεται σε λειτουργία, οι εταιρείες ειναι διαφορετικές, γίνεται έκδοση εισιτηρίων για ολόκληρη την δρομολογιακή περίοδο, θα πρέπει να προετοιμαστεί η κατάλληλη τεχνική ομάδα για το οποιοδήποτε θέμα προκύψει, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα διαδικαστικά που έχω την εντύπωση δεν μπορούν να γίνουν εν μέσω δρομολογίων. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...