Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ναι αλλα αν δεν κανω λαθος το Blue Star 2 εχει 10% πιο ακριβο εισητηριο λογω του οτι ειναι κατω απο 10ετια.Λογικα λοιπον δεν θα επρεπε να εχει διαφορετικο τιμολογιο απο τον ΔΙΑΓΟΡΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εφ΄οσον το JETFERRY παει ταχυτητα σχετικα χαμηλη , γιατι το ΣΑΟΣ ΙΙ θελει ατομικο εισητηριο για Αλλονησο 18.80 € και το JETFERRY 34.00 € ανα ατομο ανα διαδρομη , υπερβολη δεν ειναι 92 % παραπανω :(

Κανω παραθεση στον εαυτο μου , καλυτερα 92 % ακριβωτερα και με το JETFERRY παρα ταξιδι με το ΣΑΟΣ ΙΙ , αυριο θα πω στο αναλογω treed για το βαπορι τουτο ..

Θου φυλακη το στοματι μου :P , ποιος εγω να λεω καλυτερα να ταξιδευα με βαπορι του Καπτα Μακη :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν νομίζω να είχε αναφερθεί αλλά τα εισητήρεια της ΝΕΛ για Χίο - Μυτιλήνη είχαν αύξηση 15%. Προφανώς μπήκε το καπέλο των καθισμάτων....

Παλιά είχε 20,8 ευρώ για Χίο ενώ τώρα έχει 24 ευρώ.

Μ'αρέσει που μιλούσα για το 10εύρω. Πάντως σε συζήτιση που (κρυφ- :( ) άκουγα τις προάλλες στο Ν. Μύκονος έλεγαν πως από 1η Νοεμβρίου θα ξαναμπούν οι μεγάλες εκπτώσεις της ΝΕΛ. (Στο openseas υπάρχουν δρομολόγεια μέχρι και 1η Νοεμβρίου με τις νορμάλ τιμές)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Νέες τιμές από την 1η Απριλίου για την Blue Star. Οι αυξήσεις στην οικονομική θέση είναι 5,5%-8% και στη διακεκριμένη 13%-15%.

Επιπλέον για το διάστημα 1η Ιουλίου – 16 Σεπτεμβρίου, η εταιρία εφαρμόζει (όπως και πέρσι) αυξημένες τιμές στο αριθμημένο κάθισμα και στη διακεκριμένη θέση.

Link to comment
Share on other sites

1η Ιουλίου – 16 Σεπτεμβρίου, η εταιρία εφαρμόζει (όπως και πέρσι) αυξημένες τιμές στο αριθμημένο κάθισμα και στη διακεκριμένη θέση.

Υποθετω οι αυξησεις αυτες θα γινουν πανω στις νεες τιμες απο την 1η Απριλιου. Ανταγωνιστειτε ελευθερα μας λεγανε(που λενε και οι Ρωμαιοι λεγεωναριοι στον Αστεριξ οταν τρωνε ξυλο).:(

Link to comment
Share on other sites

Νέες τιμές από την 1η Απριλίου για την Blue Star. Οι αυξήσεις στην οικονομική θέση είναι 5,5%-8% και στη διακεκριμένη 13%-15%.

Επιπλέον για το διάστημα 1η Ιουλίου – 16 Σεπτεμβρίου, η εταιρία εφαρμόζει (όπως και πέρσι) αυξημένες τιμές στο αριθμημένο κάθισμα και στη διακεκριμένη θέση.

Στη γραμμή των Δωδεκανήσων πρέπει να έχει ήδη δώσει μια αύξηση γύρω στα 7%!! Γιατί έχω κάποιο εισιτήριο για Ρόδο για ένα κρεβάτι σε τετράκλινη εξωτερική καμπίνα το Φεβρουάριο που κόστιζε 70,5 €, ενώ μια εβδομάδα πιο μετά ήταν στα 75,5 €!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η Blue Star δεν έχει και φοιτητικό μέσα στο Πάσχα?

Γιατί έτσι μου τα βγάζει το forthcrs...

Γιατί έτσι?

Tελικά από πράκτορα έμαθα ότι βγάζει. Βέβαια το φοιτητικό που έχει είναι 2πλάσιο σε σχέση με το φοιτητικό του καπτα-Μάκη...

Μιλάω για Νίσυρο, φοιτητικό Διαγόρα 31,5 ευρώ και G.A. για Κω 12,80 ευρώ!

Ξέρω, δεν είναι το ίδιο, αλλά αν υπολογίσουμε και το τοπικό 3-5 ευρώ...?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Φιλος μου ταξιδεψε ΠΕΙΡΑΙΑ -ΧΙΟ με το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ,και οι τιμες για αριθμημενη θεση ειναι 24 φοιτητικο κ 31 ολοκληρο,σε σχεση με το Πασχα που ηταν 21 κ 28(ευρω) αντιστοιχα...Ενα 1000αρικακι δηλαδη πανω!

Μαλιστα τον ρωτησα επιτηδες γιατι ακουσα στις ειδησεις πως οι εταιριες δικαιολογουν αυτες τις αυξησεις(φανταζομαι σε ολες θα ανεβηκαν οι τιμες),λεγοντας πως εχουν να πληρωνουν προστιμα για τη μολυνση των λιμενων κ 'τικετ' σε καθε οργανισμο λιμενα ξεχωριστα...Δεν μας λενε καλυτερα πως ηρθε το καλοκαιρι:)

Link to comment
Share on other sites

Και ομως ΜΗΣΟΣ ΧΙΟΣ οσο και να μη μας αρεσει ειναι καλες.Αν σκεφτουμε οτι απο το αεροδρομιο για να κατεβεις στα νιτια προαστεια θελεις 20-25 ευρω οι τιμες των πλοιων ειναι αρκετα χαμηλες.Μονο να αναλογιστουμε τα εξοδα του καθε πλοιου φτανει.Και τωρα τα πλοια δεν παιρνουν υπεραριθμους οπως τα αξεχαστα ωραια χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Το ΜΗΣΟΣ ΧΙΟΣ μαλλον εγινε καταλαθος υποθετω:):D.Συμφωνω μαζι σου για τις τιμες,απλα γελαω με τις δικαιολογιες που λενε για τις αυξησεις κ επισης αν πηγαινουμε 3 ευρω το τριμηνο για διαφορους λογους του χρονου,ποσο θα εχει παει το εισητηριο δηλαδη....Αλλα αυτο αφορα βεβαια κυριως κ το υπεροχο κρατος μας βεβαιως βεβαιως,που παντα βλεπει ολα να πηγαινουν καλα(πληθωρισμους ακριβεια κλπ)!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
28 Ευρω πλεον το εισητηριο του ακατανομαστου (ΒS Iθακη) Πειραια. Εντελως απαραδεκτο για ενα πλοιο απαραδεκτο ετσι και αλλιως.

28 Eυρω για να ανεβεις στο καραβι και να καθησεις πιθανοτατα στο καταστρωμα (οπου το χειμωνα βγαζουνε και τις καρεκλες ακομα στο χορο του Φλοκαφε και δεν μπορεις να κατσεις ουτε εξω αφου μεσα γινετε χαμος).

α ρε GA ποτε θα χτυσεις κανα καραβακι να κανει Συρο- Τηνο- Μυκονο.

Μεχρι τοτε θα ταξιδευουμε βραδια για πειραια με τα περαστικα πλοια του GA οποτε εχει. Τερμα κυριοι το Ιθακη. 28 Ευρω? ε οχι...

Μάλλον δεν έχεις κάνει ολοκληρωμένη έρευνα αγοράς….

Με 28 ευρώ το εισιτήριο, παίρνεις αριθμημένο κάθισμα, συνεπώς σίγουρα έχεις κάπου να κάτσεις.

Από τα μέσα Ιουλίου και μετά (που η GA Ferries και η Blue Star αυξάνουν τις τιμές τους) η Blue Star έχει το αριθμημένο κάθισμα από Σύρο για Πειραιά 29,5 και το deck 25 ευρώ, φθηνότερο κατά 5,3% από τη GA Ferries που το έχει 26,4 ευρώ

Συνεπώς σε αυτή τη διαδρομή που αναφέρεσαι, το Μαρίνα είναι ακριβότερο στις τιμές καταστρώματος κατά 5% από το Ιθάκη και το Blue Star 2.

Link to comment
Share on other sites

Aπο Συριανους φιλους μου παντως -χωρις να ξερω εγω προσωπικα τις τιμες- τα πλοια του Αγουδιμου τουλαχιστον για Συρο δεν εχουν και καμια τρελη διαφορα.Με το ΑΝΘΗ-ΜΑΡΙΝΑ ταξιδεψε φιλος μου με 21 ευρω.Με το Blue Star 2 και σε 3 ωρες και 1 τεταρτο το φοιτητικο εισητιριο ειναι 19 ευρω και το ιδιο και με το ΙΘΑΚΗ (σχεδον 4 ωρες πλεον).Με τα Ηighspeed 4/5 το φοιτητικο ειναι 29 ευρω (2.15-2.30 ωρες).Με το Μαρινα δε γνωριζω τιμη αλλα οι σχεδον 5.30 ωρες για Συρο ειναι σχεδον κοροιδια.Καποτε ο Απολλωνας εκανε 5 ωρες την Παρο και το Ναιας ΙΙ 4 ωρες τη Συρο.;)

Link to comment
Share on other sites

Μη συγκρίνεις το φοιτητικό του HS με το ολόκληρο του ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ και των υπολοίπων. Τι σύγκριση είναι αυτή;

Με αυτή τη λογική θα σου πω κι εγώ ότι 11,30 είναι το φοιτητικό της GA για Μύκονο ενώ το HS θέλει 44 ευρώ ολόκληρο.:D

Για Μύκονο πχ θέλει 22 ευρώ ο καπτα Μάκης, 28,50 το ΙΘΑΚΗ και 44 το HS.

Θα συμφωνήσω απόλυτα ότι κάποτε κάναμε με το ΝΑΪΑΣ ΙΙ 3:50 για Σύρο και τώρα πληρώνουμε παραπάνω το ταχύπλοο ΙΘΑΚΗ για να κάνει την ίδια ώρα.

Επίσης θα συμφωνήσω ότι οι 5:30 του ΜΑΡΙΝΑ καταντάνε λίγο απαράδεκτες αλλά πλέον πρέπει να προσαρμοστούμε στα σημερινά αισχρά δεδομένα.;)

Link to comment
Share on other sites

Στη κατάσταση που οδηγήθηκε η ακτόπλοια σε λίγο θα έρθουν και τα χειρότερα είμαστε η του βάθους η του ύψους απο τη μια τα highspeed με τα διπλάσια εισητήρια και απο την άλλη τα ταχύπλοα;) Μαρίνα και Μιλένα

Link to comment
Share on other sites

Ειδα τις 'καλοκαιρινες' τιμες της ΝΕΛ κ ειπα να τις συγκρινω με τις αντιστοιχες της HSW..Οι τιμες που σας παραθετω αφορουν αριθμημενο καθισμα στο πιο οικονομικο deck(aegean) του Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ.

ΠΕΙΡ-ΜΥΤ 39.50 ΠΕΙΡ ΧΙΟΣ 31.50 / ΜΥΤ ΠΕΙΡ 41.00 ΧΙΟΣ ΠΕΙΡ 33.00

Αν τις συγκρινεται με εκεινες του αριθμημενου καθισματος στην ΝΕΛ,της ΕΛΛΕΝΙΚ ειναι 5-6 ευρω ακριβοτερες.Δεν συγκρινω εκεινες των καμπινων,γιατι στην ουσια δεν μπορει να υπαρξει συγκριση.Εννοειται πως αν θες κρεβατι πας με ΝΕΛ.Απο κει κ περα τα συμπερασματα δικα μου κ δικα σας.Με μια ευχη βεβαια,του χρονου τετοια εποχη,να μην ειναι 10 ευρω πανω οι τιμες κ των 2 εταιριων...:eek:

Link to comment
Share on other sites

eida shmerino ar8ro sto flash.gr kai parolo pou den me endiaferei na kanw ta parakatw ta3eidia, eimai periergos ws pros thn egkyrothta ths ereunas. Einai to flash kalytero apo to shipfriends? :)

Δυσβάστακτο το κόστος των ακτοπλοϊκών εισιτηρίων

Δυσβάστακτο το κόστος των ακτοπλοϊκών εισιτηρίων για τις καλοκαιρινές διακοπές, όπως προκύπτει από έρευνα που παρουσιάζει σήμερα ο flash 96.

550 ευρώ απαιτούνται για μια τετραμελή οικογένεια με αυτοκίνητο για Μυτιλήνη με το συμβατικό πλοίο. 498 για Νάξο, 470 για Ηράκλειο Κρήτης και 556 για Ρόδο και μάλιστα χωρίς καμπίνα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ακουσα το συγκεκριμενο ρεπορταζ live στο ραδιο του flash,πιστευω πως ειναι αρκετα εγκυρο.Ειχαν βαλει μια κοπελα-δημοσιογραφο,οπου καλουσε σε ενα κεντρικο πρακτορειο του Πειραια κ ρωτουσε(ακουγονταν οι συνομιλιες)τις τιμες για τους διαφορους προορισμους(ΛΕΣΒΟ,ΧΙΟ,ΙΚΑΡΙΑ,ΣΑΜΟ,ΚΩ,ΡΟΔΟ,ΠΑΡΟ,ΝΑΞΟ,ΜΥΚΟΝΟ,ΗΡΑΚΛΕΙΟ,ΧΑΝΙΑ,ΡΕΘΥΜΝΟ)με συμβατικο/γρηγορο συμβατικο/ταχυπλοο.

Οι τιμες κυμαινονταν απο 400-600 ευρω,οπως λεει κ το αρθρο...Καλες διακοπες λοιπον:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δε μας αναφέρει το τύπο πλοίου που κοίταγε, τη θέση, εάν στα μέλη της οικογένειας είναι κάποιο παιδί που δικαιούται έκπτωση?? Δε λέω ότι μπορεί να μην έχουν τόσο??

Μόνο για τη Ρόδο, που ξέρω πόσο περίπου έχουν τα εισιτήρια με τη Blue Star, με ένα πολύ πρόχειρο υπολογισμό βγαίνουν περίπου στα 540€.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος,οι τιμες αφορουσαν οικογενεια 4 μελων(με ανηλικα παιδια αλλα οχι βρεφη),αυτοκινητο,καμπινα(οπου υπηρχε)κ με ημερομηνια γυρω στις 10 Αυγουστου.Γενικα,οπως λες κ εσυ,καπου τοσο βγαινει το κοστος.Αντε κ του χρονου ετσι οπως παει,100 ευρωπουλα πανω...

Link to comment
Share on other sites

Καλα΄η GA FERRIES τρελάθηκε το δρομολόγιο για Πάρο κατάστρωμα κοστίζει 28.60!!! ακριβότερα και απο blue star και φυσικά το αυτοκίνητο είναι ακριβότερο ap;o blue star. Καλά θα κάνω 7 ώρες για να πάω ΠΑΡΟ και θα πληρώσω τόσο. Για Μ...... ψάχνουν

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...