Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ραφήνα – Μύκονος με Highspeed: Economy 38,50 / IX 66,00 (σε 2:30’)

Λαύριο – Μύκονος με Παναγία: Economy 39,00 / IX 70,00 (σε 2:50’)

Πειραιάς – Μύκονος με Highspeed: Economy 44,50 / IX 82,00 (σε 3:00-3:30’ ανάλογα με το πλοίο)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

αληθευει οτι η blue star χρεωνει γυρω στα 5 την αριθμημενη αεροπορικη;

εκλεισαν για αυγουστο κατι φιλοι πειραια παρο. στο πηγαινε +5 στο γυρνα +3,5 χωρις φοιτητικο.

Link to comment
Share on other sites

χρεωνει γυρω στα 5

μήπως εννοείς συν 5 στην του decK? :D

αν ναι, είχα αναφέρει κάτι παρόμοιο για την HSW. (το οποίο σημειωτέων το θεώρησα μεγάλη κοροιδία απέναντι στο επιβατικό κοινό...)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε συνεχεια οσων εχουν ειπωθει σε αλλα τοπικ αλλα και στο συγκεκριμενο, μου δημιουργηθηκε η εξης απορια: Παλαιοτερα στο Παναγια Τηνου, η πρωτη απο την τριτη θεση ηταν χωρισμενη με καγκελα τοσο εξωτερικα, οσο και εσωτερικα με συνεπεια στην περιπτωση emergency να μην υπαρχει προσβαση απο τους επιβατες της πρωτης θεσης στις σωσιβιες λεμβους.

Σημερα λοιπον εχουμε το φαινομενα(κατα τα λεγομενα οσων εχουν ταξιδεψει μια και εγω δεν το εχω κανει ακομα με το καινουριο status), να απαγορευεται σε οσους εχουν εισιτηριο ντεκ ακομα και να εισελθουν για να πανε στο μπαρ η στο wc. Με δεδομενο λοιπον οτι στα καινουρια πλοια οπως το Νησος Μυκονος η το Ιθακη τα MES ειναι προσβασιμα μονο απο το εσωτερικο και δεν υπαρχουν λεμβοι, δεν υπαρχει ισως ενα ειδος διαχωρισμου στη δυνατοτητα προσβασης σε σωστικα μεσα με βαση την τιμη του εισιτηριου?

Ξαναλεω οτι ΔΕΝ εχω ταξιδεψει ακομα με το καινουριο συστημα και ο προβληματισμος μου βασιζεται σε οσα εχουν γραψει αλλοι φιλοι.

Link to comment
Share on other sites

Αν συμβει κατι μαλλον θα επιτραπει η εισοδος.Εξαλλου δεν υπαρχουν καγκελα κτλ σημερα απλα ελεγχος απο πληρωμα.Οποτε δεν εμποδιζεται η προσβαση στα σωστικα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και βγαίνουμε εκτός topic, εγώ χτες που ταξίδεψα με Ν. Μύκονος με εισητήρειο deck, έμπαινα και έβγαινα όποτε ήθελα.... Το μόνο σημείο που υπάρχει ένας είναι στην είσοδο vip (λογικό). Το είχα διαβάσει ότι είπαν σε πρακτορείο ότι δεν επιτρέπετε να μπαίνει μέσα αλλά εγώ αυτό που ξέρω είναι οτί απλά δεν μπορείς να κάτσεις. Δλδ άμα θες να πας τουαλέτα δεν μπορείς?! Θα σκάσεις!;) Ή στο εστιατόριο του πλοίου. Δεν νομίζω οι εταιρείες να μην θέλουν όσοι έχουν πάρει κατάστρωμα να μην μπορούν εκμεταλευτούν τα εσωτερικά μαγαζιά του πλοιου!

Επίσης θα είναι τελείως ακραίο και απαρέδεκτο να υπάρχει διαφορετική προσβασιμότητα στις λέμβους ανάλογα με το πορτοφόλι σου;) Τιτανικός είμαστε?:P

Λογικά υποθέτω πως στην περίπτωση πλοίων όπως το Παναγιά Τήνου (χωρίς να έχω μπει) θα τις ανοίγουν τις πόρτες σε έκτατες καταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά υποθέτω πως στην περίπτωση πλοίων όπως το Παναγιά Τήνου (χωρίς να έχω μπει) θα τις ανοίγουν τις πόρτες σε έκτατες καταστάσεις...

Aλλες εποχες τοτε...και φυσικα θα τις ανοιγαν αν χρειαζοταν.

Αλλα σημερα δεν νομιζω οτι με τους κανονισμους που ισχυουν καποια εταιρια θα εβαζε καγκελα για να εχει η πρωτη θεση δικο της καταστρωμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση:

Νάξος-Κατάπολα, Πλοίο: Blue Star Paros, Αναχώρηση 23:10 , Άφιξη 02:05 , Τιμή: 10.00Ευρώ (φοιτητικό)

Κατάπολα-Νάξος, Πλοίο: Παναγία Πάρου, Αναχώρηση 13:05, Άφιξη 14:15, Τιμή: 4.90(φοιτητικό)

Για πιο λόγο τέτοια διαφορά?? Και στο κάτω κάτω πάω σε 1 ώρα με το Παναγία Πάρου ενώ με το Παρος θέλω 3ώρες και έχει και τα διπλάσια λεφτά.:confused::o

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αλλαγη στις τιμες των εισιτηριων απο σημερα.

Πατρα-Σαμη: ΙΧ 55€ ατομικο 14,5€

Κυλληνη-Αργοστολι-Ληξουρι: ΙΧ 42,8€ ατομικο 12,8€

Κυλληνη-Πορος: ΙΧ 36,9€ ατομικο 8,5€

Link to comment
Share on other sites

Κυλληνη-Αργοστολι-Ληξουρι: ΙΧ 42,8€ ατομικο 12,8€

Κυλληνη-Πορος: ΙΧ 36,9€ ατομικο 8,5€

μια μικρηηηηη διορθωσουλαB):o :o :

Κυλληνη-Αργ-Ληξ: ΙΧ 44,6€

Κυλληνη- Πορος: ΙΧ 38,10€ Ατομικο 8,10€

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ταιριάζει στο παρών θέμα...

Όπως αρκετοί γνωρίζουν την Παρασκευή - Σάββατο - Κυριακή δεν ισχύουν οι εκπτώσεις (ΝΑΤ, πολύτεκνοι, φοιτητικά κλπ). Γνωστός που ήταν στην προηγούμενη κατηγορία έκανε καταγγελία στο λιμεναρχείο (δεν έχει σημασία πιο) και ύστερα από κόπους έκοψε τελικά με έκπτωση. Δεν ξέρω πόσοι έχουν το κουράγιο να κάνουν αυτοί την διαδικασία κάθε φορά, αλλά όσοι έχουν πραγματική ανάγκη καλό είναι να το ψάξουν.

Αυτή την στιγμή υπάρχει υπουργική απόφαση που υποχρεώνει τις εταιρείες να έχουν εκπτώσεις. Οι εταιρείες από την πλευρά τους δεν συμφωνούν στο να ισχύει για όλη την χρονιά οι εκπτώσεις και έχουν καταφύγει σε διακαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εφ΄οσον το JETFERRY παει ταχυτητα σχετικα χαμηλη , γιατι το ΣΑΟΣ ΙΙ θελει ατομικο εισητηριο για Αλλονησο 18.80 € και το JETFERRY 34.00 € ανα ατομο ανα διαδρομη , υπερβολη δεν ειναι 92 % παραπανω :)

Link to comment
Share on other sites

Με το Διαγόρας, Πειραιάς Αστυπάλαια Οικονομική Θέση 32 Ευρώ και Αστυπάλαια Πειραιάς Οικονομική Θέση 33,50 Ευρώ

Ενώ με το Δημητρουλα, Πειραιάς Αστυπάλαια 26,80 Ευρώ και Αστυπάλαια Πειραιάς Οικονομική Θέση 28 Ευρώ:mad:

Περίπου 19,5 % ακριβότερος ο Διαγόρας:) !!

Link to comment
Share on other sites

Σωστο Παναγια μου, αλλα βεβαια αυτη η διαφορα αντικατοπτριζει τοσο τη διαφορα των πλοιων μεταξυ τους σε ολα τα επιπεδα, αλλα και το επιπεδο παρεχομεων προς τον επιβατη υπηρεσιων. Μιλαμε παντα για τον μεσο επιβατη κι οχι καποιον σαν εμας που θα ταξιδεψει με ενα πλοιο μονο και μονο επειδη εχει ωραια καταστρωματα η περιπετειωδες δρομολογιο:)

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε δεν θα είχε νόημα (ιδιαίτερα στην υψηλή περίοδο) να είχε η Blue Star δύο διαφορετικά ναυλολόγια για Δωδεκάνησα, συνεπώς και ο Διαγόρας έχει τις ίδιες τιμές με το Blue Star 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...