Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ωραία όλα αυτά παιδιά αλλά εμείς οι μισθωτοί δικαιούμεθα να ζητήσουμε επίναυλο στους μισθούς μας;

Γιατί στο τέλος,όλες αυτές οι επιβαρύνσεις από τη δική μας τσέπη τού καταναλωτή βγαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Επισης συγγεκριμενα η HSW εχει και εκπτωση στα μετ'επιστροφης εισιτηρια του ΜΥΚΟΝΟΣ κατι που θα επρεπε κατα τη γνωμη μου να διαφημιστει απο την εταιρεια αλλα δεν εχει γινει μεχρι τωρα...

Όντως! Λίγοι το ξέρουν αυτό! Στη Μυτιλήνη είχε βγει τουλάχιστον μια αφίσα στο κεντρικό πρακτορείο που έλεγε για την έκπτωση αλλά στη Χίο δεν το έχω δει πουθενά! Βλακεία τους πάντως. Εγώ έχω πάει 3 φορές Χίο - Πειραιά με το Ν. Μύκονος με 14,4 ευρώ από 21 που είναι κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Στο κεντρικό έχει φυλλάδια και άφισσα που διαφημίζουν το 30%.

Και πάντα η κοπέλα μου το λέει όταν πηγαίνω να κόψω εισιτήριο <<μήπως θέλετε επιστροφή με έκπτωση 30%?>>.

Αλλά στη Χίο πολλοί μπερδεύουν τα πρακτορεία και νομίζουν ότι το κεντρικό είναι το παλιό της ΝΕΛ που εκδίδει εισιτήρια και των δύο εταιρειών και καταλαβαίνετε τι παιχνίδια που παίζει...

Link to comment
Share on other sites

καλά άσε έκει στη Χίο υπάρχει ένα μπάχαλο με τα πρακτορεία.

Σε ένα νησί με τρεις εταιρείες υπάρχουν 5 κεντρικά πρακτορεία!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάει 3 φορές Χίο - Πειραιά με το Ν. Μύκονος με 14,4 ευρώ από 21 που είναι κανονικά...

Σου έκαναν έκπτωση πάνω στην έκπτωση?Το κανονικό εισιτήριο είναι 26-27ευρά, 21 είναι το φοιτητικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είπανε του Έλληνα ακτοπλόου να απελευθερωθεί κι' αυτός, άντε να μη γράψουμε τι έκανε. Αθήνα-Ρόδος €120 με την Aegean (ο κανονικός ναύλος, όχι η προσφορά των €19, 19 ημέρες πριν) , €119,50 Α' θέση στο Ροδάνθη (και 19 ώρες). Δεν καταλαβαίνει ο καπετάν Γάτος ότι θα χάσει όλους τους "ακριβούς" επιβάτες (οι οποίοι και θα φάνε και θα πιούνε μέσα στο καράβι) και θα του μείνουν τα αυτοκίνητα και η μαρίδα; Έτσι θα γίνουν ανταγωνιστικοί και θα γεμίσουν τα καράβια τους ή μήπως τελικός σκοπός τους είναι να σπρώξουν τον κόσμο μακρυά τους; Μωραίνει Κύριος όν βούλεται απωλέσαι.

Link to comment
Share on other sites

Από 13/6 αλλάζουν οι τιμές και για την Blue Star Ferries. Από μια πρώτη ματιά οι αυξήσεις στην οικονομική θέση κυμαίνονται από 5%-9,9%, στα αριθμημένα καθίσματα από 16,5%-29% και στην πρώτη θέση από 13,3%-18,6%. Στα αυτοκίνητα δεν έχει γίνει καμία αύξηση.

Αυξήσεις πρέπει να έχει κάνει και η GA (όπως γράφει ο georgios express) αλλά δεν έχω τις παλιές τιμές για σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξαν και τα πλάνα της ΝΕΛ για την καλοκαιρινή περίοδο (μετά της 15/6), με νέες τιμές. Για τη Μυτιλήνη που κοίταξα δεν υπάρχουν αυξήσεις στην οικονομική θέση, υπάρχουν όμως σε όλες τις καμπίνες (3€ ανά επιβάτη) εκτός από την Β4 που από 33€ γίνεται 44€. Στο garage οι νέες τιμές είναι: ΙΧ<4,25 100€ (από 88€), μηχανή 20€ (από 17€) και ΙΧ>4,25 110€ (από 88€ που είχε προσφορά το χειμώνα).

Link to comment
Share on other sites

αλλά η Χίος έχει αυτή την στιγμή ένα από τα φθηνότερα εισιτήρια

άμα λες ένα από τα φθηνότερα σε σχέση με τι το συγκρίνεις? Με ποιο νησί και με πλοίο?

Για τη Μυτιλήνη που κοίταξα δεν υπάρχουν αυξήσεις στην οικονομική θέση

Δλδ συνεχίζει το 10αρικο για Χίο και 13 ευρώ για Μυτιλήνη? Επίσης με ΝΕΛ υπάρχουν φοιτητικά για Παρασκευή - Σάββατο - Κυριακή? Γιατί η HSW απλά τα έκοψε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική Δημοσίευση από Polman

Δλδ συνεχίζει το 10αρικο για Χίο και 13 ευρώ για Μυτιλήνη?

Αυτές οι τιμές που αναφέρεις δεν ισχύουν από προχθές. Υπήρχε ένα τιμολόγιο της ΝΕΛ μέχρι 31/5, ένα ενδιάμεσο τιμολόγιο μέχρι 15/6 και οι νέες τιμές που θα ισχύσουν για την καλοκαιρινή περίοδο. Είναι η τρίτη φορά που η ΝΕΛ αλλάζει την απόφαση της για την τιμολογιακή της πολιτική μέσα σε 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Και μιάς και γίνεται πολύς λόγος για τα τιμολόγια (νέα και παλιά) θα ήθελα να θίξω ένα γενικότερο ζήτημα. Τα δύο τιμολόγια ΙΧ <4,25 μ και > 4,25.

Κατ’ αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι το τουτού μου είναι καμιά δεκαριά πόντους άνω του κρίσιμου ορίου και πως πάντα πληρώνω για την μικρή κατηγορία (πχ επί παλιάς ΝΕΛ, BS Δωδεκάνησα, Ραφήνα κλπ.)

Ποτέ δεν με ρώτησαν πόσο είναι ακριβώς ούτε έβγαλε κανείς την μεζούρα να μετρήσει το τουτού.

Ίσως, γιατί μου χρωστάγανε πολλούς πόντους από το παλιό μου ΙΧ που ήταν κάπου 70 πόντους κάτω από το όριο. :rolleyes:

Το λοιπό, ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Πότε θα καταργηθεί αυτή η γελοιότητα με το 4,25? Εντάξει, εάν θέλουν διαφορετικά τιμολόγια, ας βάλουν τιμή με τον πόντο…στην ανάγκη με το χιλιοστό! Ή ας βάλουν περισσότερες κατηγορίες.

Εκείνα τα έρμα τα Σμαρτ τα σκέφτηκε κανένας? Που πληρώνουν του κόσμου τα κερατιάτικα!

2) Ποιες εταιρείες και σε ποιες γραμμές τηρούν σήμερα αυτό το όριο? Υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν και μεζούρα? Και δε μιλάω να βάλεις καμιά Μπουϊκ με μικρό τιμολόγιο, αλλά για το πάνω-κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικός στόχος είναι να πληρώνουν την κατηγορία V2 τα “θηριώδη” Jeep και κάποια πραγματικά μεγάλα αυτοκίνητα. Συνήθως κανείς δεν κυνηγάει ένα αυτοκίνητο που είναι 4,35 με τη μεζούρα. Από την άλλη υπάρχουν και εταιρίες που έχουν κατηγορία και για τα μικρά ΙΧ (HSW και Blue Star νομίζω). Εγώ προτιμώ την διαφοροποίηση στις τιμές ανάλογα με το μέγεθος για δύο λόγους:

1. Θεωρώ δίκαιο να πληρώνει κάποιος παραπάνω όταν το όχημα του καταλαμβάνει περισσότερο χώρο (και βάρος στο garage). Σκέψου πως 4 μεγάλα Jeep καταλαμβάνουν τον ίδιο χώρο με 5 κανονικού μεγέθους αυτοκίνητα..

2. Αν καταργηθεί η διαφοροποίηση, το πιο πιθανό είναι η προσαρμογή της τιμής θα γίνει προς τα πάνω για τα υπόλοιπα αυτοκίνητα.

Ουσιαστικό πρόβλημα μπορεί να αντιμετωπίζει κάποιος που το αυτοκίνητο του να είναι όπως λες λίγο πάνω από το όριο, αλλά σε αυτή την περίπτωση πιστεύω πως όλες οι εταιρίες είναι ελαστικές.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θυμάται κανείς πόσο είχε το εισιτήριο (κατάστρωμα) Πειραιά – Χανιά με την ΑΝΕΚ; Από σήμερα έχει 30€ και νομίζω πως είχε 22€ δηλαδή αύξηση 36%:P:D

Το ΙΧ<4,25 πήγε 86€ δηλαδή μισό ευρώ ακριβότερο από το Highspeed…

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω, αλλά σε μία κράτηση που μόλις έκανα για Χανιά για τον Ιούλιο με την ΑΝΕΚ, μου χρέωσε 24,10 το κατάστρωμα Πειραιάς - Χανιά και 24,50 το κατάστρωμα Χανιά - Πειραιάς. :P Το ΙΧ έχει όντως 86 ευρώ.

edit

Κι επειδή πειραματίστηκα λίγο, σε ημερίσιο δρομολόγιο χρεώνει το ΙΧ 69 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το online booking δίνει την τιμή που λες (24,10). Ο τιμοκατάλογος λέει 30€ όπως και οι τιμές στο online booking όταν επιλέγεις θέση γράφουν 30€ αλλά τελικά σε χρεώνει 24,10€. Ή έχουν κάνει λάθος στον τιμοκατάλογο, ή τον ανέβασαν στο site τους και δεν έχουν περάσει τις τιμές στο σύστημα κρατήσεων.

Link to comment
Share on other sites

George

Δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω, αλλά σε μία κράτηση που μόλις έκανα για Χανιά για τον Ιούλιο με την ΑΝΕΚ, μου χρέωσε 24,10 το κατάστρωμα Πειραιάς - Χανιά και 24,50 το κατάστρωμα Χανιά - Πειραιάς. Το ΙΧ έχει όντως 86 ευρώ.

Orestis

Πραγματικά το online booking δίνει την τιμή που λες (24,10). Ο τιμοκατάλογος λέει 30€ όπως και οι τιμές στο online booking όταν επιλέγεις θέση γράφουν 30€ αλλά τελικά σε χρεώνει 24,10€. Ή έχουν κάνει λάθος στον τιμοκατάλογο, ή τον ανέβασαν στο site τους και δεν έχουν περάσει τις τιμές στο σύστημα κρατήσεων.

Τελικά είχε συμβεί το δεύτερο… δεν είχαν περάσει τις νέες τιμές στο σύστημα. Από σήμερα το διόρθωσαν και η νέα τιμή είναι 30€. George αν πρόλαβες και πλήρωσες το εισιτήριο σου είσαι τυχερός!!!

Έτσι λοιπόν η ΑΝΕΚ αυξάνει κατά 36,9% την διαδρομή Πειραιάς-Χανιά (30€ από 21,90€) και 25% τη διαδρομή Χανιά-Πειραιάς (30€ από 24€).

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα σημερα εισητήρια από το κεντρικό της ΗSW(Συγγρού 98) για Ίο και έμαθα τα εξής:υπάρχει κατηγορία αυτοκινήτων < 3,70μ(smart, matiz, atos κλπ) στην οποία υπάρχει έκπτωση 30% .Δηλαδή για Ίο από 95 ευρώ πλήρωσα 67.:confused:;):P Αυτό ισχύει για όλες τις γραμμές που εξυπηρετεί η HSW και με ταχύπλοα και με συμβατικά.:D

Link to comment
Share on other sites

Στα 3,70 παίζουν και τα CORSA, POLO, STARLET...γενικά αυτή η κατηγορία.Σε πλοίο της ΕΛΛΕΝΙΚ που έβλεπα φόρτωση ήρθε ένα στάρλετ και επειδή ήταν στο όριο έβγαλαν την μεζούρα και ήταν 3,60 οπότε ήταν μέσα σε αυτή την κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν και μεζούρα?

Νάτη η μεζούρα που λέγαμε! :confused: Εάν το Στάρλετ έχει και κοτσαδόρο, τι γίνεται? Τον ξηλώνει ή ξηλώνετε ο οδηγός? ;)

Link to comment
Share on other sites

Μεζούρα την περασμένη Δευτέρα βγήκε και στο Μυτιλήνη. Ένα βανάκι 9 ατόμων μετρήθηκε και η οδηγός (μάλλον ξένη) έτρεχε να αλλάξει το εισιτήριο.

Όσο για την ΝΕΛ, άκουσα από αντίστοιχους δικαιούχους ότι Πολυτεκνικά και εισιτήρια ΝΑΤ από 50% η έκπτωση έγινε 30%. Απελευθερωθήκαμε...

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι,

Εάν σε κάποιο πλοίο βγάλουν μεζούρα, δεν δικαιούμαι και εγώ να βγάλω την δική μου και να παρκάρω στο γκαράζ τηρώντας τις αποστάσεις (πυρ)ασφαλείας από τα διπλανά αυτοκίνητα? :mad:

Ποιες είναι άραγε αυτές? Τις έχει δεί ποτέ κανένας? Τις ξέρει κάποιος? Κάτι μου έχει καρφωθεί για 50 εκ. μπρος πίσω και 70 εκ. δεξιά-αριστερά. Δεν ξέρω. :confused:

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις τυχόν απαντήσεις σας! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΝΗΡΕΑ έχεις δίκιο, αφού πολλές φορές τα αυτοκίνητα τα βάζουν σχεδόν κολλημένα το ένα με το άλλο. Έχω την εντύπωση πάντως ότι πρέπει στο δάπεδο να υπάρχουν οι κίτρινες γραμμές και τα αυτοκίνητα να σταθμεύουν σύμφωνα με αυτές.

Σημειώνω ότι εγώ με POLO πέρυσι σε HIGHSPEED πλήρωσα <4,25 και όχι την κατηγορία που λέτε! Φέτος θα το ψάξω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για άλλες γραμμές, αλλά στον τύπο εισιτηρίου που πληρώνω, και στις αντίστοιχες γραμμές παρατήρησα αύξηση:

Πειραιάς - Σαλαμίνα 18% και Σαλαμίνα- Πέραμα 9%.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάται κανείς ποιες ήταν οι τιμές της GA Ferries για την Ρόδο πριν από τις τελευταίες αυξήσεις? Οι σημερινές τιμές είναι Deck 39,4 / δίκλινη εξωτερική 119,5 και το αυτοκίνητο 100,4

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...