Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες όσον αφορά τα πλοία αλλα στη συγκεκριμένη περίπτωση πήγα και στις 2 περιπτώσεις με κλειστού τύπου πλοία που μάλιστα έκαναν ακριβώς τον ίδιο χρόνο!!! Βέβαια θα μου απαντήσεις οτι ήταν διαφορετικό μέγεθός,σωστο κ παλι αλλά η διαφορά και πάλι  ειναι μεγάλη!!!

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το Aqua jewel που έχει 81 ευρώ το αμάξι για Κύθηρα είναι "λίγο'' τσιμπημένη η τιμή ή μου φαίνεται(αν σκεφτείς οτι ειναι και επιδοτούμενο τι δρομολόγιο) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύγκριση τιμών για ταξίδι στην Σαντορίνη , σε μονόκλινη καμπίνα με παράθυρο (γιατί είμαστε και μερακλήδες Shipfriends 😎)

Prevelis : 83 ευρώ

Blue Star Patmos : 89,5 ευρώ

Olympus : 119 ευρώ 

 

Edited by Svo
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν Έχεις αυτοκίνητο, δυστυχώς συμφέρει Τ αεροπλάνο..

Εγώ με τη  γυναίκα μου βρήκαμε -3 ημερες νωρίτερα από την ημερομηνία αναχώρησης μας- 30€ από Νάξο για την Αθήνα. Οπότε η επιλογή του αεροπλάνου ήταν μονόδρομος..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρόλο που εδώ και πολύ καιρό έχει μειωθεί ο ΦΠΑ, τα εισιτήρια της ΑΝΕΣ από Μαντούδι προς Σποράδες είναι στην ίδια τιμή, χωρίς καμμία μείωση, σε αντίθεση με τον Βόλο που το εισιτήριο έπεσε στα 19,5 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Μειώθηκε(!!!)στα 38€ το εισιτήριο της blue star από Πειραιά για Σαντορίνη στην οικονομική.Μετα από πολύ καιρό αυξήσεων επιτέλους έπεσε ο ναύλος.Περυσι είχε φτάσει τα 43.5...

Link to comment
Share on other sites

Αν περυσι εκανε 43.5, με τη μειωση του ΦΠΑ απο το 24% στο 13% η τιμη θα επρεπε να πεσει στα 39.6, οχι στα 38.

Οποτε ειτε περυσι ηταν πιο φθηνο απο 43.5, ειτε το μειωσαν επιπλεον, περαν της μείωσης του ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν θυμαμαι αν το εχουμε αναφερει ,αλλα το οτι το εισιτηριο Σιγρι -Πειραιας ειναι φθηνοτερο απο το Σιγρι-Μυκονος στο ιδιο δρομολογιο πραγματικα με ξεπερναει

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, polmyt said:

Δεν θυμαμαι αν το εχουμε αναφερει ,αλλα το οτι το εισιτηριο Σιγρι -Πειραιας ειναι φθηνοτερο απο το Σιγρι-Μυκονος στο ιδιο δρομολογιο πραγματικα με ξεπερναει

Οταν αυτο ομως γινεται σε επιδοτουμενη γραμμη το θεωρω εντελως απαραδεκτο.Που ειναι το κρατος;Δε θα επρεπε να επιβαλλει καποιες προυποθεσεις και ορους στη καθε εταιρεια που περνει την εκαστοτε γραμμη.Και επειδη αναφερθηκαν καποια παραδειγματα απο τους φιλους ανωτερω.Να αναφερω πως Πρεβελης και Σολωμος ακολουθουν πολυ ορθολογικες τιμες στις ενδονησιωτικες συνδεσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, polmyt said:

Δεν θυμαμαι αν το εχουμε αναφερει ,αλλα το οτι το εισιτηριο Σιγρι -Πειραιας ειναι φθηνοτερο απο το Σιγρι-Μυκονος στο ιδιο δρομολογιο πραγματικα με ξεπερναει

Να μη σε ξεπερνά καθόλου 😁 και το Τήνος - Πάρος είναι πιο ακριβό από το Τήνος - Ραφήνα 😎

Link to comment
Share on other sites

Άλλο παράδειγμα είναι το Πειραιάς-Μύκονος με το WCJ κοστίζει 59,70€ , ενώ το Πειραιάς-Νάξος 49,70€ & το Πειραιάς-Πάρος 44,70€. Άρα ένας επιβάτης για Μύκονο μπορεί να βγάλει εισιτήριο για τους επόμενους προορισμούς και να κατέβει στη Μύκονο χωρίς κανένα πρόβλημα. Προφανώς σε όλα αυτά παίζει ρόλο ο ανταγωνισμός και το τι επιβάτης ταξιδεύει προς κάθε προορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό, χωρίς να θέλω να σας μειώσω @pie ρόλο παίζει δυστυχώς το μάτι του εκάστοτε λογιστή κι ο έλεγχος κατά την αποβίβαση, αφού δεν υπάρχουν τα ανάλογα τεχνικά μέσα.

Βλέπε (θου Κύριε) τις μπάρες του Μετρό.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Αντε και υπαρχει,θα μου πει εμενα καποιος γιατι κατεβηκα πχ Μυκονο ενω το εισιτηριο μου λεει Πειραιας.

Η πιο ευκολη απαντηση ειναι προσωπικοι λογοι και τελειωνει εκει η κουβεντα.Ασε που δεν εχεις κανενα λογο να διακιολογηθεις.Το προβλημα υπαρχει οταν εχεις μαζι και αυτοκινητο οποτε εκει δεν παιζουν τετοια κολπα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν έχεις αμάξι δε συντρέχουν προσωπικοί λόγοι;

Το αφήνεις στο γκαράζ κι ότι γίνει;

Αρκεί να βγω απ'το πλοίο για τις internal affairs μου;

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι ειναι πιο δυσκολο.Το πιο πιθανο ειναι να ειναι ντανιασμενο με αλλα και να ειναι αδυνατο να βγει χωρις να μετακινηθουν αλλα 20

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Αυτό που είδα κ με παραξένεψε  αρκετά ήταν ότι με το ταχύπλοο της Fast ferries Thunder, 1 εισιτήριο επιβάτη με Ι.Χ. Πειραιάς-Μύκονος για 7 Αυγούστου έχει 115,00€ χωρις επιστροφή ενώ ή Seajets με το World Champion jet το αντίστοιχο το έχει 146,70€ και θεωρώ πως η διαφορά είναι μεγάλη σύν ότι η Seajets φεύγει 07:00 που προσωπικά δεν με βολεύει & η Fast 12:00 το πρωί. 

Εσείς τη γνώμη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι διαφορετικές ζώνες αναχωρησης και απευθύνονται σε άλλο κοινό . Η πρωινή αναχώρηση απευθύνεται στους Αθηναίους που θέλουν να κερδίσουν όλη την ημέρα στο νησί , η σε τουρίστες που βρίσκονται ήδη σε ξενοδοχεία της Αθήνας .

Το 12 , απευθύνεται σε πρωινές αφίξεις πτήσεων που θέλουν απευθείας ανταπόκριση για τα νησιά , για ανθρώπους απο την επαρχία που δεν χρειάζεται να φύγουν  μεσα στη νύχτα απο το σπίτι τους για να μπουν στο βαπόρι... κλπ. Γενικά παρότι είναι ένα νέο δρομολόγιο πιστεύω ότι θα πάει καλά . 
 

Ειναι ξεκάθαρα τι βολεύει τον κάθε ενδιαφερόμενο επιβάτη . Ωστόσο η διαφορά στα εισιτήρια είναι ιδιαίτερα σημαντική. 

Link to comment
Share on other sites

Μαθαίνω απο έγκυρες πηγές οτι η Αττικα έχει στα 'συρτάρια' της αύξηση 9% στα ναυλολόγια και εαν και όποτε εφαρμοστεί φαντάζομαι θα ισχύσει για τις γραμμές τις οποίες μονοπωλεί, δηλαδή Χίος-Μυτιλήνη, Ικαρία-Σάμο και Δωδεκάνησα. Επισης με την ευκαιρία να πώ οτι η πολυδιαφιζόμενη προσφορά για επιβάτες των 20€ έχει πάψει να υπάρχει δια παντός απο τον περσμένο Μάρτιο οταν ξεκίνησε η πανδημία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...