Jump to content
Shipfriends

Five Continent Cruises


Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες, υπέθετα ότι το Countess θα αργήσουμε να το δούμε στα μέρη μας και ότι θα συνέχιζε τη ναύλωση στη Βραζιλία. Τώρα που μας λες ότι γυρίζει, πραγματικά παραξενεύομαι.

Κάποιο πρόβλημα με το Vision ή το Athena? Γιατί για προβλέψεις για υψηλές πληρότητες και αναγκαιότητα δεύτερου πλοίου σε κάποια διαδρομή, δε πιστεύω να υπάρχουν για φέτος...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Γιώργος.Σύμφωνα λοιπον με τιw τελευταίες φήμες του λιμανιού το Vision είναι πολύ κοντά στη ναύλωσή του για τον γύρο του κόσμου και σαν αποτέλεσμα το Countess επιστρέφει για να συνεχίσει τις 3-4 ημερες που θα ξεκινήσει για φέτος το Ocean Majesty.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γιατί το Vision θα ήταν μια καλή ανανέωση για την εταιρία.

Έχω όμως μια απορία. Αν το Countess επιστρέψει, ποιός θα πάρει τη θέση του?

Το πλοίο που αντικατέστησε είναι το άλλοτε "Love Boat", νυν Pacific το οποίο πρέπει να βρίσκεται ακόμα σε ναυπηγείο στη Γένοβα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα ναυλωθεί για λογαριασμό της Peaceboat, πάντως είναι πολύ κακό αυτό για την εταιρεία.Άλλο ένα αρνητικό για την εταιρεία είναι οτι επειδή το Athena θα αργήσει λίγο να ανέβει από την Αυστραλία έχει προγραμματιστεί το Arion να κάνει δύο 7ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα της εταιρίας φαίνεται να ξεκινάνε τα 3ήμερα από αύριο, 13/3.

Το Vision Star δεν είναι στον Πειραιά, αλλά έχει ειπωθεί εδώ ότι ενδέχεται να μην το δούμε φέτος στα νερά μας.

Θα χρησιμοποιηθεί κάποιο άλλο πλοίο αύριο ή απλά αναβάλλεται η έναρξη της σαιζόν?

Link to comment
Share on other sites

Από τους 700+ επιβάτες που είχαν κλείσει κρουαζιέρα μονάχα οι 350 ταξιδεψαν σήμερα με το Aquamarine έπειτα απο συμφωνία που είχαν οι δύο εταιρίες.Απο κει και πέρα η έναρξη της σεζόν αναβάλεται μεχρι να ετοιμαστεί το Ocean Majesty.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αλλά επειδή η εταιρεία έχει κάνει κρατήσεις και βαπόρι δεν έχει και επειδή το Pearl είναι σχεδόν έτοιμο και επειδή το Majesty είναι ναυλωμένο και είναι μικρότερης χωριτηκότητας, θα ξεκινήσει και θα γίνει κάποιος διακανονισμός μεταξύ των δύο εταιρειών για να εξυπηρετηθουν οι επιβάτες.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως κατάλαβα.B)

Αλλά μια ματιά στο site Mediterranean Classic Cruises πλέον έχει εξαφανίσει τα αναρτημένα της δρομολόγια για τις 3ημερες και 4ημερες κρουαζιέρες.:mad:

Η εταιρεία δεν δείχνει σημάδια «σοβαρής εταιρείας»:( με όλες αυτές τις αλλαγές τις τελευταίας στιγμής. Μήπως τελικά τους ενδιαφέρει περισσότερο το ευκαιριακό κέρδος, παρά να αποκτήσουν ένα όνομα στην αγορά με κυρός και σοβαρότητας.:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ελπίζω σύντομα η εταιρία να ξεκινήσει, χάνει σημαντικά έσοδα σε δύσκολους καιρούς.

Είναι κρίμα και για τους εργαζόμενους σε αυτή.

Άραγε πόσοι επιβάτες προωθούνται στη Louis σε κάθε αναχώρηση?

Link to comment
Share on other sites

Kαι αναρωτιέμαι...

Τo Blue Monarch, γιατί δεν ενεργοποιείται μέχρι να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα?

Μπορεί να μην ανήκει στην εταιρία εξ'ολοκλήρου, αλλά θα ήταν μια καλή λύση.

Εύλογη η απορία σου φίλε giorgosz. To ίδιο ακριβώς (σύμπτωσις :)) αναρωτήθηκα και εγώ διαβάζοντας το ποστ του Π100.

...Ακυρώνει συνέχεια τις προγραμματισμένες κρουαζιέρες μη έχοντας διαθέσιμο πλοίο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Τελικά η εταιρία συνεργάζεται με την EasyCruise και πουλάει τις κρουαζιέρες με το EasyCruiseLife.

Σχετικά με τα τιμολόγια που ακολουθεί δεν έχω κάποια ενημέρωση αλλά κρίνοντας από τις τιμές που ανακοινώνει η Easy και μη γνωρίζοντας κάτι για προσφορές προς το παρών, μου φαίνονται λίγο υψηλότερες από τον ανταγωνισμό.

Όπως και να έχει, τουλάχιστον η εταιρία εξακολουθεί να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πλέον δεν εμφανίζει κανένα άλλο πλοίο στο στόλο της, η Mediterranean Classic Cruises εκτός του Easycruise Life (ούτε τον Hermes:p, ούτε το Aegean Glory).

Πάντως μου αρέσουν τα μελλοντικά τους πλάνα. Εδώ δε μπόρεσαν να πραγματοποιήσουν τα υπάρχοντα τους πλανά τα μελλοντικά πλανά τους μαράνανε.:(:(

Our Future Plans:

• Expansion within the Mediterranean by introducing more units to the fleet

• Cruise programs with itineraries that commence from ports in neighboring Italy

• Expansion of the itineraries in the Eastern Mediterranean

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...