Jump to content
Shipfriends

Seajets


Recommended Posts

Με 34+ το Naxos σε δοκιμαστικό (31-32 υπηρεσιακή)αποκλείεται να μην πάει σε γραμμή!Θα το προτιμούσα για Δυτικές ή για Πρωινό Ραφήνας παράλληλα με το Tera έως Σαντορίνη ή το Πειραιάς Πάρος Ιος Σαντορίνη αντί του Master!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα Champion πιστεύω ότι έχουν ταιριάξει απόλυτα στην γραμμή Πειραιά Μύκονο Νάξο Σαντορίνη(παρόλο τις βλάβες του 1 πέρυσι) και Ηράκλειο Κυκλάδες και θα ήταν σφάλμα να τα πήγαιναν σε άλλες γραμμές!Τώρα το σύστημα από Πειραιά δίνει το Blue Power!.

Edited by Champion Jet_2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όλα αυτά με τα πλοία είναι τελείως στον αέρα αυτή τη στιγμή. Το ποιο θα πάει που. Το σίγουρο είναι ότι αυξάνονται οι πιθανότητες να δούμε πλοίο της εταιρείας τελικά στην Πάτμο, μετά τις τελευταίες εξελίξεις. Θα μάθουμε νεότερα σύντομα.

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Χωρητικότητα αν δεν πειράξουν κάτι το Champion έχει μεγαλύτερη!Τώρα από ταχύτητα αν του βάλλουν τις μηχανές του πολεμικού που είχε χτυπηθεί από ρουκέτα θα είναι σχεδόν παραπλήσια!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω 40 κόμβους έχουν μέγιστη και τα 2 ( στις φουλ στροφές ) . Για πάτμο;; Ποιες είναι οι τελευταίες εξελίξεις , δεν έχω πάρει πρέφα τπτ 

επισης το πολεμικό δεν θα φτιαχτεί ;

Edited by HIGHSPEED 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
47 minutes ago, gtogias said:

Μάλλον εκτός θέματος, αλλά δε νομίζω ότι "περισσεύουν" πλοία. Με βάση τον ως τώρα σχεδιασμό, ίσως και να λείπουν. Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ άξιο αναφοράς ότι σχεδόν ταυτόχρονα με τις εργασίες στο πλοίο ήρθε και η δήλωση δρομολόγησης. Στοίχημα βέβαια δεν βάζω για το παραμικρό.

Θα ξανά κάνουμε μια ανασκόπηση στα δρομολόγια και πλοία που έχει δηλώσει και εμφανίζει μέχρι στιγμής η Seajets!!

Quote

Το Πειραιά Μύκονο Νάξο Σαντορίνη με το  Blue Power

Το Πειραιά (Σέριφο) Σίφνο Μήλο Φολέγανδρο Ίο Θήρα Αμοργό Κουφονησι Νάξο Μύκονο το πρωί με το Sea Jet 2

Το Πειραιά Σέριφο Σίφνο Μήλο Φολέγανδρο Θήρα Ίο το μεσημέρι με το Andros Jet (εγώ πιστεύω ότι θα γίνει με το Super Jet)

Το Πειραιά Πάρο Ίο Θήρα με το Master Jet (εγώ πιστεύω ότι δε θα γίνει το δρομολόγιο)

Το Πειραιά Πάρο Νάξο Ικαρία Σάμο Πάτμο δηλώνετε το Seaspeed Jet (εγώ πιστεύω ότι δε θα γίνει το δρομολόγιο)

Το Ραφήνα Τήνο Μύκονο Πάρο Νάξο με το Tera Jet

Το Ραφήνα Τήνο Μύκονο Νάξο Σαντορίνη με το Champion Jet 2

Το Ραφήνα Τήνο Μύκονο το μεσημέρι με το Sea Speed Jet (που το είδαμε να δηλώνετε και στη γραμμή Πειραιά Πάρο Νάξο Ικαρία Πάτμο, οπότε πιστεύω ότι δε θα γίνει το δρομολόγιο)

Το Ραφήνα Άνδρο Σύρο δεν το εμφανίζει πουθενά αλλά έχουν δηλώσει το Paros Jet

Το Ηράκλειο Κυκλάδες με το Champion Jet 1, το Sifnos Jet δεύτερο ταχύπλοο και το Aqua Blue που δεν εμφανίζεται πουθενά ενώ μόλις μεθαύριο υποτίθεται ότι θα ξεκινήσει δρομολόγια)

Το Ρέθυμνο Κυκλάδες που παρουσίασε στην έκθεση δεν θα γίνει πέρα από δυο δρομολόγια την εβδομάδα όπως κάθε χρόνο από το πλοίο από το Ηράκλειο!!

Στις Σποράδες παρουσίασε το δρομολόγιο στην έκθεση δεν φαίνεται κανένα πλοίο (οπότε δεν θα γίνει)

Στην άγονη από τη Σύρο είναι το Aqua Jewel (αλλά ακούγεται ότι θα πάει στις Αζόρες), οπότε πρέπει να βάλουν άλλο συμβατικό ή ταχύπλοο για να κάνει το καλοκαίρι το δρομολόγιο του

Στις άγονες στις Αζόρες πρέπει να στείλουν ένα συμβατικό (λένε για το Aqua Jewel) και ένα ταχύπλοο (Mega Jet). Εκτός εάν πείσουν τους Πορτογάλους να πάνε δυο ταχύπλοα όπως πέρυσι (Master Jet & Mega Jet)

Οπότε βλέπουμε πουθενά δεν εμφανίζεται το Super Jet, το Naxos Jet, το Paros Jet, το Mega Jet και το Aqua Blue από τα μέχρι στιγμής δρομολόγια στο σύστημα κρατήσεων

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και θα φέρουν το αδελφό των Champion γι’ αυτή τη δουλειά; 🧐

46 minutes ago, proud_ionian said:

ε, ολο και καποιο απο τα ντανιασμενα, θα εχει κανιβαλιστει πληρως και θα φευγει, οποτε θελουμε νεο stock, απο spare parts

Και θα φέρουν το αδελφό των Champion γι’ αυτή τη δουλειά; :D

 

Είναι ό,τι πρέπει και για Πάτμο, μιας και τα χαρακτηριστικά πλοίου που είχαν δηλωθεί αντιστοιχούσαν σε ChampionJet.

Link to comment
Share on other sites

To Yearbook της Incat για το 2018, αναφέρει πως η Seajets είναι ο μεγαλύτερος operator Incat πλοίων παγκοσμίως μια και έχουν στην κατοχή τους 8. Υπάρχει ένα δισέλιδο αφιερωμένο στην εταιρεία όπου αναφέρεται παρεπιπτόντως πως το Swift 1 θα μετασκευαστεί κανονικά, δε νομίζω όμως πως ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς σχετικά με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους έβαλε όλα σχεδόν τα πλοία της!!! Μόνο το Ift άφησε απέξω!!!😝  Στα συμβατικά απέφυγε να βάλει το έτος κατασκευής των πλοίων της!!! Ενώ ξανά πρόσθεσε το Highspeed Jet που το είχε αφαιρέσει περυσι!! Όσο για το Kalli P τα γράφαμε από τον Οκτώβριο για την Seajets

Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση που πρέπει να κάνουν στο στόλο τους είναι ότι το καταμαράν είναι ταχύπλοα, γιατί σκέτο καταμαράν δεν σημαίνει ότι είναι ταχύπλοο!! Όπως γράφουν στα δυο monohull ότι είναι ταχύπλοα!! Επίσης στο Kalli P γράφουν ότι είναι καταμαράν αντί για monohull.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...