Jump to content
Shipfriends

Seajets


Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η Seajets είχε πάει να το ναυλώσει απο την ΑΝΕΝ αλλά τελικά για διάφορους λόγους δεν ευδοκίμησε , οπότε εχει απεμπλακεί εντελώς απο το πλοίο .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα μιλήσω και θα πω τη γνώμη μου χωρίς να εκφράζω κανέναν άλλο!!!(Με επιφύλαξη)

Λίγο πολύ ξέρουμε πως και τους Αίολους και το Αλεξάνδρα Λ αδυνατεί η ΑΝΕΝ να πληρώσει μέχρι και τις ντάνες και λίγο πολύ γνωρίζουμε ότι ΑΝΕΝ, Nel και SeaJets είναι συγκοινωνούντα δοχεία!!! Εκτός κι άν κάνω κάποιο λάθος τότε παρακαλώ ενημερώστε με !!

Edited by Takisg
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Champion Jet 2 αναμένεται να συνεχίσει δρομολόγια όλο το Νοέμβριο στη γραμμή Πειραιά Σύρο Μύκονο Νάξο Σαντορίνη με καθημερινά δρομολόγια εκτός Τρίτης.

 

12 minutes ago, basilis89 said:

Θέλει η seajet να μπει στα χωράφια της blue star?

Είναι το λεγόμενο "ο κόσμος το χει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι".

Πληροφορίες θέλουν την Seajets, δια στόματος του διευθυντή δρομολογίων και σχεδιασμού (:D) να δηλώνει σε αντίπαλη εταιρεία οτι "σκοπός μου είναι να σε πιέσω να φύγεις από την γραμμή, όχι να έχω κέρδος από την δρομολόγηση του πλοίου μου".

Εαν ισχύουν αυτά τα λεγόμενα, τότε δεν μου είναι περίεργο που θέλει να μπει "στα χωράφια" της blue star, αν και δεν είναι χωράφια κανενός.

Η Seajets με τον ένα ή τον άλλο τρόπο δείχνει οτι θέλει να κυριαρχήσει.

Η δική μου άποψη είναι πως η τιμολογιακή πολιτική της εν λόγω εταιρείας δεν είναι για να κυριαρχήσει. Ούτε η μοναδική επιλογή για ταχύπλοα.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Nikos_Chania said:

 

Η Seajets με τον ένα ή τον άλλο τρόπο δείχνει οτι θέλει να κυριαρχήσει.

Με στόλο που δεν τον λες και φρεσκαδούρα (νεότερο όλων το 20χρονο jewel) και με εποχιακή δραστηριοποίηση χωρίς παρουσια στη μεταφορά φορτηγών, δεν είμαι σίγουρος πως στοχεύει τόσο ψηλά. Κατά τη γνώμη μου το μέλλον της ακτοπλοΐας ειναι στα γρήγορα συμβατικά με συμπληρωματική μόνο παρουσια των ταχυπλοων. 

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου η blue star έχει και τα κακα της  -βλέπε τιμες- αλλά έχει και τα καλά της. Ξέρεις ότι πρωί απόγευμα έχει δρομολόγιο ο κόσμος να χαλάσει για παροναξια.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Takisg said:

Εγώ θα μιλήσω και θα πω τη γνώμη μου χωρίς να εκφράζω κανέναν άλλο!!!(Με επιφύλαξη)

Λίγο πολύ ξέρουμε πως και τους Αίολους και το Αλεξάνδρα Λ αδυνατεί η ΑΝΕΝ να πληρώσει μέχρι και τις ντάνες και λίγο πολύ γνωρίζουμε ότι ΑΝΕΝ, Nel και SeaJets είναι συγκοινωνούντα δοχεία!!! Εκτός κι άν κάνω κάποιο λάθος τότε παρακαλώ ενημερώστε με !!

 

2 hours ago, gtogias said:

"ΑΝΕΝ, Nel και SeaJets είναι συγκοινωνούντα δοχεία" Αν θέλετε, ενημερώστε μας πως προέκυψε αυτός ο συσχετισμός.

Ούτε εγω μπορώ να καταλάβω πως προκύπτει αυτό . Τουναντίον γνωρίζω ότι για την περίπτωση του Αλεξάνδρα οι δυο εταιρείες βρίσκονται σε διαμάχη . 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα δώσω μία εκτίμηση για την κατάσταση που επικρατεί στην Ελληνική Ακτοπλοΐα κι αυτή έχει να κάνει με την αναποφασιστικότητα της Άττικα στις γραμμές που ελέγχει μέσω της Hsw κι αυτό έχει δει ο Super Mario και η Seajets και με χειρουργική ακρίβεια χτυπά σε δρομολόγια κερδοφόρα όπως Σποράδες και πιστεύω ότι θα χτυπήσει και τον Σαρωνικό με τα μικρά που πήρε από την Golden star!!

Επίσης στοίχημα είναι που θα δουλέψουν κατά τη γνώμη μου Iris I & Cat I;

Edited by Takisg
Link to comment
Share on other sites

Το πάει με σύστημα 1-1 ο super Mario..με κάθε ένα αγορασμένο και δρομολογημένο ταχύπλοο, έχει αγοράσει και παροπλήσει κάπου γύρω από την Σαλαμίνα και το αδερφό του για ανταλλακτικά. 

Edited by Strofalos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
5 hours ago, Annivas said:

Και εδώ οι αποφάσεις της Αρχής εξέτασης προδικαστικών προσφυγών για την ακύρωση της ΚΙΑΡΑ Ν.Ε από Κασοκαρπαθία .

Apofasi-1790-2021.pdf 295.2 kB · 10 downloads

Και εδώ για την ενδοκυκλαδική σύνδεση των Ανατολικών Κυκλάδων

Apofasi-1807-2021.pdf 307.46 kB · 7 downloads

 

Πολλά όχι βλέπω στη Seajets, κάτι που δεν συμβαίνει συχνά. Συμβαίνει κάτι σε πολιτικό επίπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι συμβαίνει κάτι. Η αρχή εξέτασης προδικαστικων προσφυγων απέρριψε τις συμμετοχές της Κιαρα Ν.Ε., αλλά η μία εκ των τριών συμμετοχών στους διαγωνισμούς θα περάσει στην επόμενη φάση για την αποστράγγιση των οικονομικών προσφορών, μετά από παρέμβαση άνωθεν δυνάμεων!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Παρότι η επιτροπή του ΥΝΑΝΠ που εξετάζει τα δικαιολογητικά των συμμετεχόντων στον διαγωνισμό για τις άγονες γραμμές , είχε απορρίψει την ΚΙΑΡΑ Ν.Ε απο την άγονη των δυτικών Κυκλάδων στο εισηγητικό της προς τον Υπουργό πρακτικό , εν τούτοις ο ΥΝΑΝΠ που είναι κι ο τελικός υπογραφών κι έτσι πέρνει την μορφή της Υπουργικής Απόφασης , το απέρριψε και την πέρασε στην επόμενη φάση . Το γεγονός αυτό προδίδει ότι δεν έχει αλλάξει κάτι .

 Τα τρία όχι έχουν να κάνουν με αποφάσεις της αρχής εξέτασης προ δικαστικών προσφύγων στην οποία προσέφυγαν ανταγωνίστριες εταιρείες για να προσβάλουν Υπουργικές αποφάσεις και εν τελεί να δικαιωθούν .

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2, είπα κι εγώ. Ωραίο θα ήταν να μας ενημέρωνε το ΥΕΝ με ποιά λογική ενώ οι εισηγήσεις των ανεξαρτήτων αρχών είναι αρνητικές, η Υπουργάρα μας(που λέει και μια ψυχή:D) τους γράφει στα παλιά του τα παπούτσια και κάνει το δικό του. Τι είπα τώρα ε? Αν ήταν να έδινε ο κάθε Υπουργός λογαριασμό στους πολίτες για το τι κάνει, το κλείσαμε το μαγαζί. Μόνο που ειδικά όταν μιλάμε για επιδοτήσεις και δημόσιο χρήμα, αν είναι ΕΝΑ πράγμα που οφείλουν να κάνουν, είναι αυτό. Τι να περιμένει κανείς όμως, κι αυτό είναι ένα φαινόμενο διαφθοράς, αναφέρομαι στην αδιαφάνεια φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...