Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 481
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ενας αλλος επισκεπτης του Νεου Μωλου ειναι και το σημαιας Βολιβιας, Europa I, που το καλοκαιρι κανει Ιταλια-Αλβανια. Οπως μου ειχαν πει χαρακτηριστικα κατι φιλοι μου που το ταξιδεψαν το καλοκαιρι του 2005, το πλοιο ειναι σε τραγικη κατασταση απο πολλες αποψεις. Χαρακτηριστικα μου ανεφεραν οτι υπηρχαν καποιες εξωτερικες τουαλετες οι οποιες καθαριζονταν(οχι φανατικα) απο το πληρωμα με λαστιχο(!) σαν αυτα που ποτιζουμε τους κηπους. Αξιοσημειωτο το γεγονος οτι το πλοιο εχει 3 καταπελτες στην πρυμη, 2 εξ' αυτων δευτεροπρυμα(εναν σε καθε μερια). Αριστουργημα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ενω το Πρεβελης ξαναπιασε δουλεια, νεοι κατοικοι του ΝΜΔ ειναι το car carrier Le Castellet της UECC οπως επισης και το ρο-ρο Captain Michalis το οποιο ειναι αδελφο του γνωστου Ai Giorgis(πρωην Giga I, Agios Spyridon K).

Link to comment
Share on other sites

ΑΙ-ΓΙΟΡΓΙΣ επι το ελληνικότερον και Giga I Agios Spiridon K δεν έχουν σχέση τόσο ώς πρός τον τύπο (ρο-ρο το 2ο pallet carrier τα Michalis & Ai Giorgis) αλλά και γιατί το Ai Giorgis απο τη στιγμή που αγοραστηκε απο Αχαική ετιαρεία δεν έχει μετανομαστεί.

Link to comment
Share on other sites

εχουν αντωνη. το giga I εχει μετονομαστει σα ΑΗ Γιωργης, ενω το πατρινο pallet carrier ειναι αγιος γεωργιος, ιδιοκτησιας της οικογενειας κοντοθοδωρου που εχει εργοστασια λιπασματων και καλλυντικων στη ΒΙ.ΠΕ. πατρων

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη, τα εμπλεξες λιγακι και φταιω εγω που τα εγραψα μπερδεμενα στο πρωτο μου ποστ:

Nafplio Nemos Ai Giorgis Captain Michalis

IMO 7011254 7411832 7110115 7226639

Year Built 1970 1975 1971 1973

GT 2180 915 2317 2317

Deadweight 1186 1714 1827 1458

Yard Schulte & Bruns(260) AC Le Havre(1219) Suerken(235) Meltem(24)

Country Germany France Germany Turkiye

LOA 78 86.68 80 80

Beam 12.8 13.3 12.8 12.8

Η παραπανω ειναι μια συγκριση των τεσσαρων παρομοιων combi-roro πλοιων που κυκλοφορουν στην Ελλαδα. Το τωρινο Ai Giorgis ειχε στο παρελθον τα ονοματα Κλειω, Giga 1, Αγιος Σπυριδων Κ και οπως φαινεται απο τα χαρακτηριστικα του αλλα και οπτικα, ειναι πλησιεστερα σαν αδελφι στο Captain Michalis(που ειναι τελικα αγορα προσφατη, μολις πριν ενα μηνα αγοραστηκε). Το εντυπωσιακο ειναι πως ολα εχουν χτιστει σε 3 διαφορετικες χωρες, δειγμα του ποσο επιτυχες ηταν το συγκεκριμενο design. Να και μια φωτογραφια του Captain Michalis:

post-22-128326965604_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δίκιο! Η αλήθεια είναι ότι έχω μείνει πίσω στην ενημέρωση και ότι το Ai GIorgis με μπέρδεψε με το Αgios Georgios.Αν και νομίζω ότι το Νέμο έχει διαφορετική όψη στην πρύμνη του. Tην επόμενη φορά θα προσπαθήσω να είναι πιο ενημερωμένος.Και μιας και μιλάμε για το συγκεκριμένο ρο-ρο, ανήλουν σε αυτή τη σειρά τα Υtong 1, Μαρίνα, Μακεδονία Ι,ΙΙ, Ρουμπίνι, Βeacon 1,2,3 κλπ? Μήπως έχουν αλλάξει όνομα σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

Εθιξες θεματακι που με ενδιαφερει μια και ειμαι fan αυτης της κλασσης πλοιων. Δωσε μου λιγο χρονο και θα επανελθω με πιο αναλυτικα στοιχεια για οσα τετοια πλοια γνωριζω, συμπεριλαμβανομενων και αυτων που ανεφερες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καμια 50αρια μετρα αριστερα απο το Νησος Χιος και προς το φαναρι της Δραπετσωνας, υπηρχε -τουλαχιστον μεχρι χθες το βραδι- ενα πλαγιοδετημενο, φορτωμενο μικρο φορτηγο πλοιο(δεν ειδα ονομα). Στην πλωρη του υπηρχε ενα πλωτο του Λιμενικου ενω απο στεριας η περιοχη ηταν αποκλεισμενη και ηταν σταθμευμενο ενα ημιφορτηγο οχημα του Λιμενικου με φαρους. Αυτο το σκηνικο ειναι εντελως περιεργο και αναρωτιεμαι προς τι αυτη η παρουσια. Γνωριζει κανεις κατι παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...