Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Το Andros Jet παραμένει δεμένο ακόμα στο λιμάνι της Σαντορίνης και εάν δεν έχει αποκατασταθεί το πρόβλημα, βλέπω το μεσημέρι να γίνεται ένας πανικός με τα αλλά πλοία στο λιμάνι της Σαντορίνης!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χθες το HORIZON πήγε στην Σαντορίνη 90(!!!) νταλίκες, το νησί έχει τεράστιο πρόβλημα με τα φορτηγά και πολλά πάνε Ηράκλειο πρώτα η Νάξο και με άλλο πλοίο φθάνουν Σαντορίνη.Περσυ ηταν το ΝΗΣΟΣ ΣΑΜΟΣ και ηταν καλύτερη κατάσταση, φέτος έβγαλε η Blue Star το ΧΙΟΣ και γίνεται το έλα να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, ποσο φορτηγό μπορει να φτάσει σ αυτο το νησί;

Προσωπικά δυσκολεύομαι να καταλαβω πως χωρανε ολοι. Και ιδιως οταν την περασμενη εβδομαδα, για να βγω απο το σουπερφερυ το 2 και να ανεβω τον αθηνιο με το αμαξι, εφαγα 15 λεπτα να διασχισω τον κοσμο στην προβλήτα και να βγω στις στροφες.

Link to comment
Share on other sites

Τα φορτηγά σε ένα παράλληλο σύμπαν θα έπρεπε να πηγαίνουν με roro σε δικό τους λιμάνι στην ανατολική πλευρά του νησιού. Μόνο έτσι θα λυνοταν το πρόβλημα που είναι όντως τεράστιο. 

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, basilis89 said:

Με ποιο πλοίο εκτός από τ delos Ή patmos?

Γιατι άλλο μεγάλο συμβατικό από Νάξο Σαντορίνη δεν εχει

Πάρα πολλά  πανε με το Blue Star ΝΑΞΟΣ και στην Νάξο βγαίνουν και μπαίνουν στο ΔΗΛΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Lord said:

Πάρα πολλά  πανε με το Blue Star ΝΑΞΟΣ και στην Νάξο βγαίνουν και μπαίνουν στο ΔΗΛΟΣ.

Προσωπικά -και έχω κατέβει πολλές φορές στο λιμάνι της Ναξου- δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Lord said:

Πάρα πολλά  πανε με το Blue Star ΝΑΞΟΣ και στην Νάξο βγαίνουν και μπαίνουν στο ΔΗΛΟΣ.

Δηλαδή μπαινουν στο Ναξος φορτηγα για Θήρα, μπαίνουν στο Δήλος φορτηγά για Νάξο, και οταν φτάνει το Νάξος τα αφήνει, αφήνει το Δήλος της Νάξου και παιρνει οσα αφησε το Ναξος;

Και γιατι δεν παιρνει εξ αρχης ολα της Θήρας το Δήλος και όλα της Νάξου το νάξος να τελειώνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αυτά που αναφέρει ο Lord είναι σωστά. Από αυτά που ακούω, κάπως έτσι μεταφέρονται τα φορτηγά, εξ ου και το παρατσούκλι "νταλικάδικο" που φέρει το Νάξος σε αυτή τη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Τα φορτηγα τα περνει το Paros κ τα παει στη παρο με το βραδυνο εξπρες κ το πρωι τα περνει το Δηλος απο κει που αδειαζει το μισο γκαραζ στη παρο κ σηκωνει τα παταρια..ετσι γινεται 7 χρονια τωρα!!!γι αυτο κ καθεται στη παρο 45λεπτα για να βγαλει ι.χ. κ καροτσες κ να παρει καροτσες

Edited by margaritis24
Link to comment
Share on other sites

Καλα μη τρελαθουμε κιολας.Που ειδατε τα φορτηγα βρε παιδια.Ολη η ιστορια με τα φορτηγα του Δηλος αφορα 2-3 φορτηγα;Γιατι χθες το Δηλος εβγαλε στη Σαντορινη 2 φορτηγα.Και μονο.Τα πολλα φορτηγα (εννοω καροτσες) περιπου το 70%πανε Σαντορινη κυριως με Πρεβελη και Κοραη μεσω Ιου.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, basilis89 said:

Προσωπικά -και έχω κατέβει πολλές φορές στο λιμάνι της Ναξου- δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. 

Τις τελευταίες περίπου 8 μέρες αυτό συμβαίνει.

10 hours ago, Nikos_Chania said:

Δηλαδή μπαινουν στο Ναξος φορτηγα για Θήρα, μπαίνουν στο Δήλος φορτηγά για Νάξο, και οταν φτάνει το Νάξος τα αφήνει, αφήνει το Δήλος της Νάξου και παιρνει οσα αφησε το Ναξος;

Και γιατι δεν παιρνει εξ αρχης ολα της Θήρας το Δήλος και όλα της Νάξου το νάξος να τελειώνουμε;

Και το ΔΗΛΟΣ παίρνει κάποιον αριθμό φορτηγων από τον Πειραιά για Σαντορίνη, τους δίνει όμως πολλά λιγα μέτρα στο γκαράζ γιατί προτεραιότητα είναι τα Ι.Χ. Οτι χωρος μενει στο γκαραζ του ΝΑΞΟΣ τα στελνουν εκει.Δεν νομιζω το ΔΗΛΟΣ να μεταφέρει τα φορτηγά της Νάξου, με το ομώνυμο πλοίο τα στέλνουν.

3 hours ago, ΝΟΜΙΚΟΣ said:

Καλα μη τρελαθουμε κιολας.Που ειδατε τα φορτηγα βρε παιδια.Ολη η ιστορια με τα φορτηγα του Δηλος αφορα 2-3 φορτηγα;Γιατι χθες το Δηλος εβγαλε στη Σαντορινη 2 φορτηγα.Και μονο.Τα πολλα φορτηγα (εννοω καροτσες) περιπου το 70%πανε Σαντορινη κυριως με Πρεβελη και Κοραη μεσω Ιου.

Καλα τωρας βγάζεις συμπέρασμα 15αυγουστο μετρώντας τι φορτηγα βγήκαν?Τι περιμενες τετοια μερα να εφερνε? Συνήθως από 15 και πάνω φέρνει λόγο κίνησης Ι.Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μεγάλη σκούπα το Olympus χθες το βράδυ από Σαντορίνη για Πειραιά, πολλά Φορτηγά δεκάδες Ι.Χ.

Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν λίγα λεπτά και καθώς παρατηρούσα από το μπαλκόνι μου , το  Blue Star Delos  να απομακρύνεται από την Σαντορίνη και την Οία , ένα στρατιωτικό ελικοφόρο αεροπλάνο έκανε διέλευση και ελιγμό πολύ χαμηλά  και κοντά στο πλοίο. Από το σημείο που ήμουν δεν κατάλαβα αν πέρασε από πάνω αλλά σίγουρα ήταν πολύ κοντά. Έμοιαζε με c130 αλλά ήταν πιο μικρό και πιο ευέλικτο. Οι κινήσεις του μου φάνηκαν σαν επίδειξη ισχύος .

Edited by Svo
Link to comment
Share on other sites

Και χθες ένα c130 έκανε άσκηση μέσα στη καλδέρα με χαμηλή διέλευση την ίδια ώρα.Ισως σήμερα να ήταν κάποιο Πήγασος και όχι Ηρακλής.Καλό όμως είναι τέτοια γεγονότα να μην αναφέρονται γιατί κάποιοι μπορεί να μας παρακολουθουν.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Svo said:

Πριν λίγα λεπτά και καθώς παρατηρούσα από το μπαλκόνι μου , το  Blue Star Delos  να απομακρύνεται από την Σαντορίνη και την Οία , ένα στρατιωτικό ελικοφόρο αεροπλάνο έκανε διέλευση και ελιγμό πολύ χαμηλά  και κοντά στο πλοίο. Από το σημείο που ήμουν δεν κατάλαβα αν πέρασε από πάνω αλλά σίγουρα ήταν πολύ κοντά. Έμοιαζε με c130 αλλά ήταν πιο μικρό και πιο ευέλικτο. Οι κινήσεις του μου φάνηκαν σαν επίδειξη ισχύος .

C27J ήταν 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
3 hours ago, Nick the Greek said:

Ασήμαντο συμβάν, εγώ μένω στην κίνηση. Δηλαδή χτές πήρε 2 ΙΧ από τη Σαντορίνη για Πειραιά? Φορτηγά μηδέν?

Εμενα μου κανει εντυπωση οτι ειχε μεσα ηδη 21 φορτηγα. Μου φαινεται μεγαλος αριθμος για τετοια εποχη προερχομενο απο κασοκαρπαθια αλλα μπορει να κανω και λαθος.

Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nick the Greek said:

Ασήμαντο συμβάν, εγώ μένω στην κίνηση. Δηλαδή χτές πήρε 2 ΙΧ από τη Σαντορίνη για Πειραιά? Φορτηγά μηδέν?

Καλά δεν ειναι απαραίτητο να πήρε μηδέν φορτηγά ή μόνο 2 ΙΧ, μπορεί από τα 21 φ/γ με τα οποια εφτασε, να κατέβασε τα 10 π.χ. και να φόρτωσε πάλι 10 για Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις είναι δυνατόν να κατέβασε τέτοια εποχή και με lockdown, στη Σαντορίνη 10 φορτηγά από Ρόδο και Κασοκαρπαθία.:blink: Μην το τραβάμε από τα μαλλιά;)

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Το 10 ήταν τυχαίος αριθμός προφανώς, δεν θα κάνουμε....αντιπολίτευση επ αυτού.

Στην τοποθέτησή μου έθιξα το γεγονός πως η αναχώρηση του πλοίου με τον ίδιο αριθμό φγ που έφτασε, δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν άφησε και δεν πήρε κανένα. Μπορεί ν αφησε 1 και να πήρε 1, να άφησε 4 και να πήρε 4, να άφησε 21 και να πηρε 21.

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός σιλοφόρων που πάνε φορτωμένα από Σητεία για Σαντορίνη, αδειάζουν κι επιστρέφουν. Αυτά είναι σχεδόν σε κάθε δρομολόγιο και είναι από 5 έως 8 κομμάτια. 

Οπότε  αν δεν έχει σταματήσει η οικοδομή στη Σαντορίνη τώρα στο lockdown , δικαιολογείται ένας τέτοιος αριθμός φορτηγών να διακινήθηκε μεταξύ της Σαντορίνης και των νησιών.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...