Jump to content
Shipfriends

Κρήτη ΙΙ (ΙΜΟ 7814058)


Recommended Posts

  • Replies 596
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στα θέματα του ΣΑΣ, στην ενότητα της τρέχουσας δρομολογιακής περιόδου, αναφέρεται στο θεμα 30 η αντικατάσταση του Κρητη ΙΙ από το Κρητη Ι από 1.11.20 έως 31.10.21, δηλαδή ημερομηνιες της επομενης δρομολογιακης περιοδου, αρα σε λαθος θέση στα αιτήματα. 

Ωστόσο ακόμα κι αν δεν παίζει ρόλο αν δηλώθηκε από το....τυπογραφείο του ΥΕΝ στη σωστή ή λάθος ενότητα, φαίνεται πως το Κρητη ΙΙ παραμένει εκτός δρομολογίων δίνοντας μάλλον περισσότερο λάδι στη....φλόγα του διαλυτή και των πληροφοριών που διέρρευσε πρόσφατα ο Παντελής Φύσσας στο fb.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βλέποντας το Κρήτη Ι να φιγουράρει στα δρομολόγια της GNV για τα δρομολόγια του 2021, εξακολουθούμε να πιστεύουμε πως το Κρήτη ΙΙ θα πάει για κόψιμο φέτος το χειμώνα?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ το πιστεύουν. Για ποιον λόγο όμως δεν μπορώ να καταλάβω.Εγω προσωπικά ξέρω ότι το πλοίο θα παραμείνει όλη τη σεζόν στη γραμμή του Ηρακλείου. Ακόμα καλά κρατιέται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καμία προσωπική πληροφόρηση, ούτε για το ένα, ούτε για το άλλο. Απλώς μετράω τα κουκιά που λένε ότι με το Κρήτη Ι εκτός Ελλάδος, κάποιο πλοίο πρέπει να πηγαίνει Ηράκλειο. Και ο προφανής αντικαταστάτης είναι το Κρήτη ΙΙ όσον αφορά τα χαρακτηριστικά που θέλουν στη γραμμή. Μιλάμε φυσικά για την περίπτωση που η ίδια η ΑΝΕΚ είναι ακόμη σε θέση να πάρει αυτήν την απόφαση και δεν έχουμε καμιά εξαγορά/συγχώνευση. 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μπορεί να δρομολογήσει τον Βενιζέλος που καθεται, όντας ανακαινισμένος. Θεωρητικά πρώτο για σκραπ και βάση παλαιότητας θα έπρεπε να φύγει το Κρήτη. Συμφωνώ πάντως ότι είναι πιο πολυεργαλείο απ’οτι ο Μπενυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 months later...
1 hour ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Στο Κρήτη ΙΙ έχουν ξεκινήσει οι εργασίες της επισκευής του για την επιστροφή του στην ενεργό δράση.

Αυτό σημαίνει κάτι για το αδελφό του ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προς το παρόν έχουν ξεκινήσει οι εργασίες στο μηχανοστάσιο του Κρήτη ΙΙ. Σε αυτή τη φωτογραφία που έχει ανεβάσει ο Dimitris Kaplantzis στο Facebook βλέπουμε να κατεβάζουν το στρόφαλο μιας ηλεκτρομηχανής.

278575635_5080020082112275_1258758931877471462_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...