Jump to content
Shipfriends

Εισιτήρια (Έκδοση, Ακύρωση, Στοιχεία, Έλεγχος κλπ)


Recommended Posts

Αφού το έχεις ψάξει, δεν μπορώ να πω τίποτε. Όμως δεν είναι λίγο παράλογο η εταιρεία που ήδη πληρώθηκε να μπορεί να διπλοπουλάει την θέση και εσύ που πλήρωσες να μην έχεις κανένα δικαίωμα εάν δεν ταξιδέψεις εξ αρχής? Αυτό άραγε ισχύει ακόμα και εάν ειδοποιήσεις την εταιρεία ότι θα επιβιβασθείς σε ενδιάμεσο αεροδρόμιο/λιμάνι?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 534
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Συμφωνώ απόλυτα, δεν θα έπρεπε να χάνεις όλη τη διαδρομή. Όμως είναι ένα μέσο αύξησης των εισόδων διότι έτσι θα αναγκαστείς να αγοράσεις εισιτήριο μόνο για τη μια διαδρομή που στα αεροπλάνα είναι αστρονομικό συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Με την αγορά του εισιτηρίου π.χ. από ένα σημείο Α στο σημείο Γ μέσω του Β, είναι σαν να "υπογράφεις" ένα συμβόλαιο με τον μεταφορέα το οποίο λέει ότι με αυτό το εισιτήριο υποχρεώνετε ο μεταφορέας να σε πάει απο το σημείο Α στο σημείο Γ. Αν δεν παραβρεθείς εσύ στο σημείο Α την ώρα και την μέρα που αναγράφετε πάνω στο "συμβόλαιο" - εισιτήριο τότε ο επιβάτης επιπίπτει σε παραβίαση συμβολαίου (breach of contract) και το συμβόλαιο ακυρώνετε. Σε αυτή τη περίπτωση συμβαίνουν τα εξής: 1) ο μεταφορέας έχει το δικαίωμα να πουλήσει ξανά τη θέση σου απο το Α στο Β αν υπάρχει κάποιος σε waiting list και σε κάποιον άλλον τη θέση σου για το Β --> Γ ή σε ένα άτομο απο Α προς Γ μέσω Β. 2) Ο επιβάτης δεν έχει το δικαίωμα να παραβρεθεί στο σημείο στο Β για να συνεχίσει προς Γ. Χοντρική εξήγηση :D το ξέρω αλλά κάθε φορά που κλείνουμε εισιτήριο το κουτάκι με τα Terms and Conditions περιλαμβάνει και αυτό.

Να προσθέσω και την αντίθετη περίπτωση όπου ο μεταφορέας αδυνατεί να σε μεταφέρει και εκεί υπάρχει παραβίαση συμβολαίου από μέρους του μεταφορέα και υποχρεούτε να σε αποζημιώσει κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Στις αεροπορικές όλη αυτή η διαχείριση των non shows είναι πολύ εύκολη και πράγματι μπορεί να εκμεταλλεύονται άμεσα τις θέσεις που προκύπτουν. Στην ακτοπλοΐα όπως είπα και πιο πάνω, αυτό είναι πολύ πιο δύσκολο να γίνει, αφού τα non show γίνονται γνωστά αρκετή ώρα μετά τον απόπλου, δεν υπάρχει online σύνδεση με το κεντρικό σύστημα κρατήσεων, το "μη σκανάρισμα" δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν έχει γίνει επιβίβαση κλπ. Συνεπώς η χρήση αυτών των θέσεων γίνεται σε σπάνιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω,με τα εισητηρια super οικονομικης ,που εχουν καποιες εταιρειες, (εχουν και αριθμο)που ακριβως την βγαζεις; Γιατι τα προωθουν ως εισητηρια -λαχειο (κερδισες το λοττο ενα πραμα)!!!Ολο το βραδυ ορθιος? ή θα σκουπιζουμε το καταστρωμα (θα περασει και η ωρα).Τα παιρνεις τρεις μηνες πριν (αυτοι τα αρπαξανε )και μετα "κυριε ,εσεις ορθιος εξω;"Γιατι συμβαινει κι αυτο .Με το συγκεκριμενο σκεπτικο ,οτι δηλ εγω δεν μπορω να καταλαβω τη θεση αυτου που πληρωσε 1-5€(και πολυ σωστα ,πληρωσε περισσοτερα)τοτε κι αυτος να μεινει μεσα στην θεση του και να μη σουλατσαρει στο καταστρωμα καταλαμβανοντας ολες τις πλαστικες καρεκλες ,που λογικα ειναι η δικη μου θεση.Οπως επισης και τα παιδακια που δεν πληρωνουν εισητηριο ,συμφωνα παντα με το σκεπτικο αυτο ,να καθονται στις αγκαλιες ή ορθια και οχι στα παγκακια και στις πλαστικες καρεκλες του καταστρωματος.ΠΟΛΥ ΤΡΑΒΗΓΜΕΝΑ αυτα που γραφω ,αλλα καποια πραγματα τα παρατραβουν κι αυτοι.

Για να καταθεσω και την εμπειρια μου ,για Ιταλια εχω ταξιδεψει με ΑΝΕΚ ΚΑΙ ΜΙΝΟΑΝ παντα εισητηριο deck,ποτε δεν μου ειπαν "κυριε στο καταστρωμα "ισα ισα θα ελεγα οτι ειχαμε και πολυ καλη αντιμετωπιση.Νομιζω οτι πρεπει να υπαρχει ελαστικοτητα και απο τις δυο πλευρες.Και οσο για τα σαλονια και τα εστιατορια ,τα λεφτα σου μια χαρα τα παιρνουν ή μηπως πρεπει να πινω καφε μονο στο μπαρ του καταστρωματος ???

ααα , ρε Αγουδημε ,πηγες και μου διαλυθηκες ,τοσος κοσμος σε προτιμουσε:D..........παντα εξυπηρετουσες τους παντες και αυτο δεν αρεσε .........

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με όσα είπαν παραπάνω ο Orestis (με τα non show:rolleyes:) και ο Nick (με τον Χριστοφοράκο:D) είναι σαφές ότι οι εταιρείες έχουν νομικώς δίκαιο. Και το δέχομαι. Όμως προσωπικά δεν μπορώ να αντιληφθώ σε ποιά ηθική βάση στηρίζεται αυτός ο νόμος, πέρα από την στήριξη των εταιρειών. Και προσωπικά έχω την εντύπωση ότι είναι και ολίγον τι καταχρηστικός όρος. Εννοείται ότι δεν με ενδιαφέρουν οι Χιώτες που πάνε στη Τήνο:P, αλλά με ανδιαφέρει γενικότερα και γι' αυτό θα ήθελα να κάνω δύο σχόλια επιπλέον σε όσα ειπώθηκαν παραπάνω

Να προσθέσω και την αντίθετη περίπτωση όπου ο μεταφορέας αδυνατεί να σε μεταφέρει και εκεί υπάρχει παραβίαση συμβολαίου από μέρους του μεταφορέα και υποχρεούτε να σε αποζημιώσει κτλ κτλ.
Εδώ, αγαπητέ thanos, θα διαφωνήσω, δεν πρόκειται για αντίθετες καταστάσεις. Στην μεν πρώτη, πληρώνω ό,τι πρέπει και δεν βλάπτω κανέναν, ώστε να πρέπει να τον αποζημιώσω...στην δε δεύτερη, πληρώνω και με βλάπτει η εταιρεία και οφείλει να με αποζημιώσει.
Επί της ουσίας μια οργανωμένη εταιρεία, σε δρομολόγια με πρωτόκολλο, θα μπορούσε να απελευθερώνει τα εισιτήρια που δεν εμφανιστήκαν σε ένα λιμάνι, ώστε να προκύψουν ελεύθερες θέσεις στο επόμενο.
Orestis, άντε να δεχθώ ότι σε κατάσταση πρωτοκόλλου απελευθερώνεται μια θέση και δίνεται σε κάποιον που μπορεί να την έχει ανάγκη. ΟΚ, σε αυτήν την περίπτωση δέχομαι την κοινωνική διάσταση αυτού του μέτρου. Μέσα όμως στο καταχείμωνο που ταξιδεύουν τρεις κι ο κούκος και η εταιρεία δεν πούλησε την θέση σε άλλον επιβάτη που περιμένει στη λίστα αναμονής...σε αυτή την περίπτωση ποιά είναι η ηθική βάση ενός τέτοιου μέτρου?
Link to comment
Share on other sites

Για να καταθεσω και την εμπειρια μου ,για Ιταλια εχω ταξιδεψει με ΑΝΕΚ ΚΑΙ ΜΙΝΟΑΝ παντα εισητηριο deck,ποτε δεν μου ειπαν "κυριε στο καταστρωμα "ισα ισα θα ελεγα οτι ειχαμε και πολυ καλη αντιμετωπιση.

Στις πλόες κατηγορίας Α (π.χ. Πειραιάς – Ηράκλειο, Πειραιάς – Χανιά, Δωδεκάνησα, Ιταλία), δεν προβλέπεται κατηγορία ανοιχτού καταστρώματος, συνεπώς όλοι οι κάτοχοι των εισιτηρίων έχουν δικαίωμα να βρίσκονται στον εσωτερικό χώρο του πλοίου.

Μέσα όμως στο καταχείμωνο που ταξιδεύουν τρεις κι ο κούκος και η εταιρεία δεν πούλησε την θέση σε άλλον επιβάτη που περιμένει στη λίστα αναμονής...σε αυτή την περίπτωση ποιά είναι η ηθική βάση ενός τέτοιου μέτρου?

Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα στην ερώτηση σου, αφού το χειμώνα υπάρχουν άπλετες θέσεις, δεν μένει κανείς σε λίστα αναμονής. Άσε που το χειμώνα επειδή οι προαγορές των εισιτηρίων είναι ελάχιστες, τα ποσοστά των non show είναι πολύ μικρότερα σε σχέση με το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Orestis, άντε να δεχθώ ότι σε κατάσταση πρωτοκόλλου απελευθερώνεται μια θέση και δίνεται σε κάποιον που μπορεί να την έχει ανάγκη. ΟΚ, σε αυτήν την περίπτωση δέχομαι την κοινωνική διάσταση αυτού του μέτρου. Μέσα όμως στο καταχείμωνο που ταξιδεύουν τρεις κι ο κούκος και η εταιρεία δεν πούλησε την θέση σε άλλον επιβάτη που περιμένει στη λίστα αναμονής...σε αυτή την περίπτωση ποιά είναι η ηθική βάση ενός τέτοιου μέτρου?
Εννοώ ότι πχ τον χειμώνα που δεν θα πουληθεί η θέση μου σε κάποιον συνάνθρωπό μου που την έχει ανάγκη, γιατί να μην μπορώ να επιβιβασθώ σε κάποιο ενδιάμεσο λιμάνι/αεροδρόμιο? Υπάρχει κάποια λογική και ηθική βάση σε μια τέτοια περίπτωση?
Link to comment
Share on other sites

η strintzis ferries (δεν ξερω οι υπολοιπες), φετος στα εισητηρια, εκτος απο την συνολικη τιμη, αναφερει στο πλαι ποσο ειναι ο ναυλος και ποσο οι κρατησεις υπερ τριτων (οπως παλια).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα

Καθότι φέτος θα πραγματοποιήσω το πρώτο ταξίδι με το "Νήσος Μύκονος" με προορισμό την Ικαρία, ήθελα να ζητήσω τα φώτα σας γιατί έχω μπερδευτεί ελαφρώς με τα εισιτήρια-θέσεις του πλοίου..

Βασικά πήγα στο κεντρικό πρακτορείο στο Σύνταγμα και ζήτησα εισιτήρια για θέσεις αεροπορικού τύπου (το διευκρίνησα 3 φορές μάλιστα για να'μαστε σίγουροι), τα πήρα κι έφυγα και μετά πρόσεξα ότι στην κατηγορία θέσης έγραφαν το εξής: "ECON 879 E ΑΝΔ".

Επειδή μου βγήκε και πιο οικονομικό από τις τιμές που έγραφε στο site Hellenic Seaways, μου μπήκε η ιδέα ότι μάλλον έκαναν λάθος και μου έδωσαν εισιτήρια για κατάστρωμα και όχι αεροπορικές όπως ζήτησα. Ξαναπήγα λοιπόν στο πρακτορείο με τα εισιτήρια στο χέρι για αλλαγή, και είπαν ότι όντως είναι αριθμημένες (αεροπορικές δηλαδή) θέσεις, οικονομικού τύπου, οι οποίες είναι περιορισμένες..

Απλά έχω την αίσθηση ότι οι τύποι στο πρακτορείο απλά βαριόντουσαν να κάνουν την δουλειά τους και ήθελαν να με ξεπετάξουν, για αυτό λοιπόν ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς τι ακριβώς παίζει με τις θέσεις..

(να σημειώσω ότι από ότι είχα δει στο site της εταιρείας, οι οικονομικές θέσεις κοστίζουν σύνολο 77 ευρώ, ενώ οι αεροπορικές 87. Τα εισιτήρια που μου έδωσαν κοστίζουν 77 ευρώ και αρχικά νόμιζα πως υπήρχε κάποια έκπτωση στον ναύλο της επιστροφής τον οποίο δεν είχα υπολογίσει..)

Εάν μπορεί κανείς να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δες το εισητηριο σου,πρεπει να γραφει AEGEAN η CENTRAL η RAINBOW,αυτες ειναι οι οικονομικες αεροπορικες στο πλοιο.Αν δεν γραφει κατι απο αυτα μαλλον εισαι deck.(παντα στο εισητηριο γραφεται και το 'σαλονι' που εχεις θεση)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε debris νομίζω ότι απαντάς μόνος σου. Από τη στιγμή που δεν σου αναφέρει όνομα σαλονιού και πολύ περισσότερο από τη στιγμή που έχει πληρώσει ακριβώς την τιμή του καταστρώματος, σου έχουν βγάλει deck. Διαφωνώ σε αυτό που λες ότι βαριόντουσαν να κάνουν τη δουλειά τους. Άλλωστε ένα κλικ στο κομπιούτερ είναι το αριθμημένο, ένα κλικ είναι και το deck. Επειδή όμως όπως θα ξέρεις το πλοίο παίζει μπάλα μόνο του στη γραμμή, πολύ πιο πιθανό βρίσκω απλά να μην υπήρχαν διαθέσιμες αριθμημένες θέσεις, οπότε σου βγάλανε ένα deck και δεν μπήκαν στον κόπο να σε ενημερώσουν, φοβούμενοι προφανώς μήπως και αλλάξεις γνώμη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ και τους δυο για τις απαντήσεις!

Φίλε George θα διαφωνήσω κι εγώ μαζί σου. Όταν 2 ώρες πριν πάω στο πρακτορείο, τσεκάρω το site της HS και δείχνει διαθεσιμότητα σε αεροπορικές, μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να έχουν εξαντληθεί όλα στο διάστημα αυτό.

Επίσης, δεν μπορώ να χαρακτηρίσω διαφορετικά την συμπεριφορά τους, πέρα από το "βαριούνται να κάνουν την δουλειά τους" όταν τους επισημαίνω 3 φορές ότι θέλω θέσεις αεροπορικού τύπου και τελικά κόβουν εισιτήρια οικονομικής θέσης. Κι ακόμα όταν ξαναπάω στο πρακτορείο, για να με ξεπετάξουν επειδή υπήρχε ουρά, ρίχνουν μια βιαστική ματιά και μου πετάνε το παραμύθι περί "περιορισμένων οικονομικών θέσεων αεροπορικού τύπου".

Γι αυτό έκανα και το post εδώ, επειδή από όσα διάβασα φαίνεστε "έμπειροι" :P με το συγκεκριμένο πλοίο και ενδεχομένως γνωρίζετε την διαρρύθμισή του.

Γενικώς είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά των υπαλλήλων του πρακτορείου, και μιλάω πάντα για το κεντρικό στο Σύνταγμα, όπου παρεπιπτόντως και τις 2 φορές που πήγα ο περισσότερος κόσμος φώναζε επειδή είχαν γίνει λάθη στις κρατήσεις τους.

Τέσπα, σας ευχαριστώ όπως και να'χει :)

Link to comment
Share on other sites

η strintzis ferries (δεν ξερω οι υπολοιπες), φετος στα εισητηρια, εκτος απο την συνολικη τιμη, αναφερει στο πλαι ποσο ειναι ο ναυλος και ποσο οι κρατησεις υπερ τριτων (οπως παλια).

Σε κάποια αποκόμματα που έχω της Strintzis Ferries έχω δει ότι το ανέγραφε εδώ και 3 χρόνια!! Οι Μινωικές, η Superfast και η Blue Star Ferries το ανάγραφαν και αυτές εδώ και χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διάλογος σε κεντρικό γραφείο εταιρίας στον Πειραιά:

-Καλησπέρα, θέλω 3 εισιτήρια από το τάδε νησί με το τάδε πλοίο/ταχύπλοο.

-Μισό λεπτό παρακαλώ...Έχει μόνο Α' θέση/VIP διαθέσιμη.

-Καλώς ευχαριστώ.

Την ίδια στιγμή, έξω από τα γραφεία της εταιρίας, τηλέφωνο στο κεντρικό πράκτορα της εταιρίας στον νησί:

-Καλησπέρα, θέλω 3 εισιτήρια επιστροφή την Κυριακή.

-Βεβαίως. Πέστε μου έναν αριθμό κάρτας...

-Μισό λεπτό, γιατί το ένα είναι φοιτητικό.

-Δεν γίνεται, τα έχω ήδη κόψει.

-Μα πως τα έχεις ήδη κόψει (ρητορική η ερώτηση), σε τι όνομα;

-Αυτό είναι το λιγότερο.

-Ναι αλλά έτσι δεν θα μπορώ να περάσω τα μίλια στην κάρτα μου.

-Ε εντάξει και τι να κάνουμε;

Φυσικά καταλάβατε για ποια εταιρία μιλάμε αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να κάνει κάτι πέρα από το να τους να βάλει λίγο χέρι. Διότι έχουμε ξεφύγει πλέον από τη λογική του ψάχνω σε 15 διαφορετικά πρακτορεία μήπως βρω μια θέση (διότι ο κεντρικός έκοψε το μισό βαπόρι με ονόματα κουκουρούκου) κι έχουμε πάει στην άλλη άκρη όπου σου αφαιρούν και το δικαίωμα της οποιασδήποτε έκπτωσης ή προνομίου από την εταιρία δικαιούσαι. Η συγκεκριμένη εταιρία και το δικαίωμα της έκπτωσης σου παρέχει και αυτό της αναβάθμισης θέσης. Αλλά φυσικά όταν μπεις στο βαπόρι άντε να πείσεις τους λογιστές ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Στο δια ταύτα έκοψα με άλλη εταιρία της οποίας ο πράκτορας και την έκπτωση έκανε, και φθηνότερα ναύλα είχε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κ στα πλοια της ακτοπλοοιας γινεται σχεδον καθημερινα

Μου φαίνεται υπερβολική αυτή τη γενίκευση. Θεωρώ πως οι περιπτώσεις αυτές πρέπει να είναι ελάχιστες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το λιγότερο. Πολλές φορές οι επιβάτες της τελευταίας στιγμής που δεν έχουν προμηθευτεί εισιτήριο, χάνουν το πλοίο καθώς δεν τους επιτρέπεται η είσοδος και δεν προλαβαίνουν να πάνε μέχρι το κιόσκι και να επιστρέψουν εγκαίρως.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον γίνεται κατα κόρων το καλοκαίρι αφού οι εταιρείες τους έβαλαν bonus για την κοπή εισιτηρίων ειδικά των επιστροφών. Έχω τύχει πολλές φορές να είμαι παρόν σε τέτοια κατάσταση. (απλού εισιτηρίου όχι επιστροφής) Και μάλιστα έχει αρχίσει να γίνεται θέμα στα πρακτορεία η έκδοση των επιστροφών στα πλοία γιατί χάνουν συμαντικό μερίδιο απο τους ταξιδιώτες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...