Jump to content
Shipfriends

Αχαιός (IMO 9411903)


Hastaroth

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 year later...

Ταξιδι Κερκυρα-Ηγουμενιτσα με το συγκεκριμενο και μπορω να πω οτι μου εκανε πολυ καλη εντυπωση .

Καλοταξιδο στα μποφωρακια και σε αριστη κατασταση μεσα-εξω.

Εσωτερικα ειναι οπως το περιγραφει ο Π100, δεν εχω να προσθεσω πολλα.

Οι χρονοι του καλοι, νομιζω καναμε σχεδον μιαμιση ωρα.

Το εξωτερικο ντεκ με τα καθισματα ειναι υπο περιορισμον μπρος-πισω με αλυσιδες, μην μπορωντας να πλησιασω πλωρες οπως και το πιο πανω ντεκ.

Πολυ ανετο στα σαλονια του, δεν υστερει καθολου σε σχεση με τα Παντοκρατωρ-Αγ.Θεοδωρα και Πλατυτερα.

Μου εκανε αισθηση η μπαρα που εχει μπροστα στο κυλικιο.

Συμπαθεστατες και οι τεσσερεις τσιμινιερες του..!

Γενικα, ομορφο καραβακι.:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Pantelis η φωτο που εχεις βαλει πριν την καθελκυση του πλοιου απο ποτε ειναι?

Αν δεν κανω λαθος περασε αρκετος καιρος μεχρι να ολοκληρωθει η κατασκευη του ΑΧΑΙΟΣ.Πρωτη φωτο του που εχω ειναι απο το Δεκεμβριο του 2005 αλλα παρολαυτα το θυμαμαι στην ιδια εξωτερικη κατασταση τουλαχιστον απο το καλοκαιρι του 2005.Η κατασκευη του ολοκληρωθηκε τον Ιουνιο του 2006 ενω λιγες μερες νωριτερα ειχε περασει και μια βολτιτσα απο του Βασιλειαδη για καθαρισμο.

Μου κανει εντυπωση παντως που αναφερεται σαν ετος κατασκευης το 2006 απο τι στιγμη που το πλοιο ηταν ουσιστικα σχεδον ετοιμο τουλαχιστον απο το 2005

Τελος ας το δουμε και σε δυο φωτο απο την Κερκυρα

Αυτα τα ελικοπηδαλια ειναι ιδια αν δεν κανω λαθος με αυτα που χρησιμοποιουν τα περισσοτερα αν οχι ολα τα αμφιπλωρα.

Εχω κανει και ενα ταξιδι με τον ΑΧΑΙΟ την περιοδο που ηταν στην Αιγινα.Μου ειχε αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις τοτε και με το εσωτερικο του και απο θεμα ταχυτητας

Ελπιζω να ειναι ακομα στα ιδια στανταρ και σημερα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε polmyt δυστυχώς λόγο πολλών φωτο (περιπου 25000) έχω πάρει ένα εξωτερικό δίσκο 500GB και ότι τελειώνει ( σε κατασκευή) το στέλνω εκεί. Έτσι έχω χάσει τις ημερομηνίες. Τώρα κάθε 50 φωτο βάζω ημερομηνία.

Τα έλικοπηδάλια αυτά(COUNTER-ROTATING) ή δυπλοέλικα τα φοράνε λίγα πλοία. Τα περισσότερα είναι με μία προπέλα σε κάθε ελικοπηδάλιο

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φωτο του που εχω ειναι απο το Δεκεμβριο του 2005 αλλα παρολαυτα το θυμαμαι στην ιδια εξωτερικη κατασταση τουλαχιστον απο το καλοκαιρι του 2005...

Μου κανει εντυπωση παντως που αναφερεται σαν ετος κατασκευης το 2006 απο τι στιγμη που το πλοιο ηταν ουσιστικα σχεδον ετοιμο τουλαχιστον απο το 2005

Ολόκληρος φώκος διακρίνεται στην φωτογραφία σου polmyt, πώς να μην πάνε πίσω τα σχέδια με καμμένη υπερκατασκευή;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Aναχώρηση του Αχαιός στις 19/03 και Δύση ηλίου απο την όμορφη Κέρκυρα. Για τους φίλους polmyt, Panagia Ekatontapiliani, enas chiotis, voyager, stratos, & posidon

post-3633-128326995275_thumb.jpg

post-3633-128326995278_thumb.jpg

post-3633-12832699528_thumb.jpg

post-3633-128326995281_thumb.jpg

post-3633-128326995283_thumb.jpg

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στη μεγάλη δεξαμενή του Βασιλειάδη το Αχαιός

Αν δεν κανω λαθος ηταν να ερθει για δεξαμενη το Μαιο?Προεκυψε κατι εκτακτο και μας ηρθε νωριτερα?

Link to comment
Share on other sites

Όπως μπορεί να δεις στο πρόγραμμα του ΟΛΠ, στην αρχή είχε ζητήσει να δεξαμενιστεί 01-04/03/10, μετά ζήτησε μετάθεση για το Μάιο και τώρα έκανε τράμπα τη σειρά του με το Άνω Χώρα ΙΙ. Δε πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για την επίσπευση του δεξαμενισμού του.

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε μερικές φωτογραφίες από το δεξαμενισμό του Αχαιός αλλά και του συστήματος των ελικοπηδαλιων του. Κατά το δεξαμενισμό όλα τα ελικοπηδαλια είχαν βγει. Το πλοίο αφού έπεσε από τη δεξαμενή έδεσε μπροστά από το Ναυπηγείο του Ατσαλακη.

post-54-128326996748_thumb.jpg

post-54-128326996749_thumb.jpg

post-54-128326996751_thumb.jpg

post-54-128326996752_thumb.jpg

post-54-128326996754_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο κάθε ελικοπηδάλιο στην εξωτερική πλευρά φέρει 5-φυλλη προπέλλα και στην εσωτερική 4-φυλλη;

Επιπλέον αν έλεγα ότι πάνω από το βολβό (στην τρίτη φωτό) διακρίνεται κυρτή επιφάνεια που δεν ακολουθεί την center line θα με στέλνατε στον οφθαλμίατρο;

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο (τέλος πάντων... :rolleyes:) στο ναυπηγείο Ατσαλάκη στο Πέραμα σε σημερινή φωτό.

Σημ. Καταπληκτική πραγματικά η περιγραφή του τι εστί "Αμφίδρομον" :D, από το κιόσκι του πλοίου στον Πειραιά. Δεν το είχα προσέξει !!!

post-929-128326997094_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στα ανοιχτά της Πρέβεζας αυτήν την ώρα το αμφίδρομο. Νωρίς το πρωί χθες (Παρασκευή) μεθόρμισε από το Πέραμα στην Καρβουνόσκαλα για να πάρει πετρέλαια και κατά τις 10.30 απέπλευσε για την Ηγουμενίτσα.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Μια πολυ καλη κατασταση εξακολουθει να βρισκεται ο ΑΧΑΙΟΣ οπως φαινεται και στις φωτογραφιες.(1,2,3)

Εξαιρεση ειναι ο καταπελτης ο οποιος εχει τις φθορες του,αν και αυτο ειναι απολυτα φυσικο.

Η αποψη των μονιμων της γραμμης ειναι η καλυτερη και για το εσωτερικο του πλοιου το οποιο ειναι ακομα σε αριστη κατασταση.Δουλευει στην κοινοπραξια οπως και τα υπολοια κλειστα πλοια της γραμμης

Και μια φωτο του πλοιου στην Ηγουμενιτσα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο πλοιοκτήτης είναι ο κ. Παπαΐωάννου. Έχει έξι πλοία, Το Άνω Χώρα ΙΙ στην Ηγουμενίτσα Κέρκυρα, τρία στο Ρίο Αντίρριο, ένα Αγια Μαρίνα-Στυρα και ένα στη Ιθάκη

Συγγνώμη που περάσανε ήδη 5 χρονια από τότε που το ανέφερες, αλλά μόλις τωρα είδα το μήνυμα ...

Θυμάσαι μήπως ποιο ήταν/είναι το πλοίο του στην Ιθάκη;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ο πλοιοκτήτης είναι ο κ. Παπαΐωάννου. Έχει έξι πλοία, Το Άνω Χώρα ΙΙ στην Ηγουμενίτσα Κέρκυρα, τρία στο Ρίο Αντίρριο, ένα Αγια Μαρίνα-Στυρα και ένα στη Ιθάκη

Όχι Παπαιοανου Παπαιοανιδις λέγετε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...