Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 532
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

σημερα το ΤΧΠ παπορο εκανε (ακομα κανει) το ανεπαναληπτο δρομολογιο με την εγκριση του ΥΕΝ βεβαιως..ΛΑΥΡΙΟ ΚΕΑ ΚΥΘΝΟΣ ΣΥΡΟΣ ΤΗΝΟΣ ΑΝΔΡΟΣ ΤΗΝΟΣ ΣΥΡΟΣ ΠΑΡΟΣ ΝΑΞΟΣ ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟΣ ΣΙΚΙΝΟΣ ΙΟΣ ΘΗΡΑΣΙΑ ΘΗΡΑ ΑΝΑΦΗ με ωρα αφιξης συμφωνα με το προγραμμα (με τι ταχυτητα αραγε;:rolleyes:) 00:50, για την Ιστορια τωρα αναχωρει απο Ναξο.

Η πληρης εναρμονιση με ολους και με ολα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Άλαλα τα χείλη των ασεβών... Εγω θα προτεινα να επαιρναν μαζι τους την αλλη εβδομαδα το γενικο γραμματεα του ΥΕΝ, ετσι για να παρουν μια γευση απο τι εγκρινουν.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε παιδιά ...

Εσείς κουραστήκατε να το γράψετε αυτό τον σιδηρόδρομο.Για ρωτήστε και άλλους που το περιμένανε κι όλας...

Για την ιστορία έφτασε 02.45 Σαντορίνη, αναχώρησε 03.10 για Ανάφη...

Σήμερα έφυγε από Ανάφη 07.000 Πόσο ξεκουραστηκε το πλήρωμα????

Λιγώτερο από 2 ώρες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...και τι δεν λέει φίλε μου! Αλλά στην Ελλάδα ζούμε...Εδώ οι σφαίρες πάνε όπου θέλουνε και τα ταχύπλοα δουλεύουνε 24 ώρες/7 ημέρες και τώρα και στις άγωνες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα έλεγα εγώ μόλις το είδα όταν επέστρεψε από τη δεξαμενή

Μου κάνει εντύπωση ότι τα ύφαλα φαίνονται καθαρά αλλά δε φαίνονται να είναι βαμμένα:rolleyes: Λέτε να κάνανε οικονομία και να μην τα έβαψαν??
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Από σημερινό δελτίο τύπου του ΥΕΝ.

Πρωινές ώρες σήμερα, στο λιμένα Σύρου, κατά τη διάρκεια χειρισμών απόπλου του Ε/Γ – Ο/Γ πλοίου «ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ Ι» Ν.ΜΥΤ.37, παρουσιάστηκε αδυναμία άπαρσης της αριστερής άγκυρας, λόγω εμπλοκής της με συρματόσχοινο που ευρίσκετο στο βυθό.

Με συνδρομή επαγγελματία δύτη επετεύχθη η απεμπλοκή της και το πλοίο απέπλευσε περί ώρα 09:00 για τους λιμένες Πάρου – Σερίφου – Σίφνου – Κιμώλου – Μήλου, σύμφωνα με το εγκεκριμένο του δρομολόγιο, μεταφέροντας 32 επιβάτες, 01 Ι.Χ, 01 φορτηγό και 01 δίκυκλο

Τώρα θα μου πείτε κάθομαι και ασχολούμαι με μία άγκυρα που ενεπλάκη με ένα ...συρματόσχοινο στο βυθό ? :D Και για αυτό, αλλά περισσότερο για το δεύτερο μέρος του δελτίου όπου και αναφέρει την κίνηση του πλοίου. 32 επιβάτες, 1 Ι.Χ., 1 φορτηγό και 1 δίκυκλο ??? Απογοητευτική τουλάχιστον, δεν βρίσκετε ???

Link to comment
Share on other sites

Η κίνηση των ενδοκυκλαδικών αυτή είναι!Δηλαδή πόσοι θα μεταφερθούν από το ένα νησί στο άλλο?Προσωπικά τρεις φορές που έχω ταξιδέψει παλιότερα με το ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ Αύγουστο μήνα από Νάξο-Φολέγανδρο Φολέγανδρο-Σίκινο Σίκινο-Φολέγανδρο σε καμμία διαδρομή δεν είχε πάνω από 30 επιβάτες 1 αυτοκίνητο και το μηχανάκι μου...

Link to comment
Share on other sites

Η κίνηση των ενδοκυκλαδικών αυτή είναι!...

Δεν το αμφισβητώ καλέ μου φίλε. Και ούτε θέλω να υποννοήσω (προς θεού) ότι είναι κάποιο πρόβλημα του πλοίου. Αλλά όσο να 'ναι, το να φεύγει ένα πλοίο από την Σύρο γιά Πάρο - Σέριφο - Σίφνο - Κίμωλο - Μήλο (6 νησιά) με αυτά τα νούμερα που προανέφερα, δεν νομίζω ότι είναι και το καλύτερο που μπορεί μία εταιρεία να ελπίζει. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμπλοκή άγκυρας Ε/Γ-Ο/Γ «ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ Ι» στη Σύρο

Πηγη: ΥΕΝ

Πρωινές ώρες σήμερα, στο λιμένα Σύρου, κατά τη διάρκεια χειρισμών απόπλου του Ε/Γ - Ο/Γ πλοίου «ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ Ι» Ν.ΜΥΤ.37, παρουσιάστηκε αδυναμία άπαρσης της δεξιάς άγκυρας, λόγω εμπλοκής της σε άγνωστο αντικείμενο που ευρίσκετο στο βυθό.

Με συνδρομή επαγγελματία δύτη επετεύχθη η απεμπλοκή της και το πλοίο απέπλευσε περί ώρα 06:05 αντί της προγραμματισμένης 04:30, για τους λιμένες Τήνου Ανδρου, σύμφωνα με το εγκεκριμένο του δρομολόγιο, μεταφέροντας 18 επιβάτες, 03

Ι.Χ και 03 δίκυκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καθυστέρηση απόπλου Ε/Γ-Ο/Γ «ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ Ι» στη Μήλο

Πηγή: ΥΟΑΝ & ΥΠΠ

Πρωινές ώρες του Σαββάτου 26-12-09, η Λιμενική Αρχή Μήλου, ενημερώθηκε από τον Πλοίαρχο του Ε/Γ-Ο/Γ «ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ Ι» Ν.ΜΥΤ. 37, το οποίο επρόκειτο να εκτελέσει προγραμματισμένο δρομολόγιο την 07.00 προς Κίμωλο Φολέγανδρο Σίκινο Ίο Πάρο Νάξο Σύρο, για αδυναμία έπαρσης των δύο αγκυρών του πλοίου, λόγω εμπλοκής τους στο βυθό του λιμένα Μήλου.

Με τη συνδρομή ιδιώτη δύτη, οι άγκυρες απεμπλάκησαν και το πλοίο απέπλευσε την 09.50 με έξι (06) επιβάτες για τους επόμενους λιμένες προσέγγισης.

Link to comment
Share on other sites

Τραγική η κίνηση που έχουν οι Αίολοι.:( Βλέπω πως οι επιβάτες τους δεν ξεπερνάνε σε αριθμό τα δύο χέρια σε κάθε δρομολόγιο.Να έχεις πλοία εκατομυρίων και να εισπράτεις καμιά εκατοσταριά ευρώ σε κάθε διαδρομή...

Και με τις επιδοτήσεις πολύ πιθανόν μέσα να μπαίνουν.Τι να πρωτοπληρώσουν.Πετρέλαια, μισθούς, εισφορές,δάνεια?

Καλύτερα να πουληθούν μαζί με τον μεγάλο και να πάρουν κανένα δυο μικρά οικονομικά συμβατικά μπας και σωθεί λίγο η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Καλά λέμε να πουληθούν αλλά μέχρι και το ξαδελφάκι τους το Liamone δεν καταφεραν οι Γάλλοι να πουλήσουν και το έστειλαν πολυνησία, θα πουληθούν οι δικοί μας???????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Αίολος Κεντερης Ι έφτασε τη Πέμπτη στο Πειραιά για την ετήσια ακινησία του και έδεσε στο μωλο της ΔΕΗ. Βεβαία η ετήσια ακινησία ίσως να μη γίνει από τη ΝΕΛ αλλά από τους υποψηφίους ναυλωτές/αγοραστές του πλοίου!! Γιατί το πλοίο την εβδομάδα θα ξεκαθαρίσει εάν θα φύγει για την ναύλωση.

Link to comment
Share on other sites

Το Αίολος Κεντερης Ι έφτασε τη Πέμπτη στο Πειραιά για την ετήσια ακινησία του και έδεσε στο μωλο της ΔΕΗ. Βεβαία η ετήσια ακινησία ίσως να μη γίνει από τη ΝΕΛ αλλά από τους υποψηφίους ναυλωτές/αγοραστές του πλοίου!! Γιατί το πλοίο την εβδομάδα θα ξεκαθαρίσει εάν θα φύγει για την ναύλωση.
. Πάντως το πιθανότερο σενάριο που έχω ακούσει, και πιο πρόσφατο, αναφέρει πως το πλοίο μπορεί να ναυλωθεί στην SNCM, το έγραψε και η εφημερίδα.

Το αυτακι μου ακουσε οτι η ναυλωση ειναι κατα 99% σιγουρη.Αν δεν αλλαξει κατι δραμματικα λοιπον το πλοιο θα ναυλωθει στην SNCM με otion αγορας αμα τους αρεσει.

Το νεο ονομα του θα ειναι VILLE DE NICE αν και εχουν πεσει κανα δυο ονοματα ακομα στο τραπεζι.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

το πλοιο θα ναυλωθει στην SNCM με otion αγορας αμα τους αρεσει..
Και είναι πολύ πιθανό να το κρατήσουν, καθώς όπως λένε οι Κορσικανοί η SNCM χρειάζεται ένα ταχύπλοο, αλλά η κατανάλωση του Liamone είναι δυσβάστακτη. Ένα καλό ερώτημα είναι ...όσα μπορεί να πιάσει ο Κεντέρης? Το άρθρο λέει για το Liamone ότι θέλουν μεν να το πουλήσουν, ότι αξίζει 20-25 εκ , αλλά τους δίνουν μόνο 15 εκ.
Link to comment
Share on other sites

Οι υποψήφιοι ναυλωτές θέλουν να ναυλώσουν το πλοίο για 6 μήνες για να το δρομολογήσουν στη Ν. Γαλλία. Δε θυμάμαι σε καμιά άλλη ναύλωση να έχει αλλάξει το όνομα του πλοίου, να υποθέσω ότι για να αλλάξει το όνομα το έχουν σίγουρο ότι θα το αγοράσουν κιόλας??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...