Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Νομιζω ημουν ξεκαθαρος σ αυτο. ΠΙΣΤΕΥΩ ειπα αρα ειναι δικη μου καθαρα αποψη αυτο για την αποζημιωση. Αν η αποψη μου ειναι ποινικα κολασιμη ας ερθουν να με συλλαβουν.

Εγω ουτε μες τη ΝΕΛ ειμαι για να ξερω που θα πανε ουτε καν εχω ακουσει οτι θα ξεκινησει καποιος απο τους 3 Αιολους.

Οπως δεν εχει δηλωθει ακομα γραμμη για τα Αφροδιτη και Αθηνα προφανως δεν εχει δηλωθει ακομα γραμμη και ενδιαφερον για τους Αιολους. Νομιζω το επομενο ΣΑΣ ειναι αρχες Μαιου. Εκει ισως λυθουν οι αποριες σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 532
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αρχική δημοσίευση από Neptune, 22/2/2006

Τη διαμαχη με την Pielstick ξεχαστε την. Εδω την εχουν ξεχασει ηδη στη Νεα ΝΕΛ.

Στην παραπάνω διατύπωση δεν βλέπω κανένα “ ΠΙΣΤΕΥΩ”…

Καλό θα ήταν να γράφουμε πράγματα που γνωρίζουμε και όχι πράγματα που υποθέτουμε. Αν πάλι γράφουμε πράγματα που υποθέτουμε θα ήταν καλό αυτό να γίνεται σαφές και όχι να παρουσιάζονται σαν γεγονότα. Το «ποινικά επιλήψιμο» είναι σαφές πως αναφέρεται στις περιπτώσεις εταιριών που αποκρύπτουν ή παραποιούν στοιχεία και όχι σε όσους αναπτύσσουν τις θεωρίες τους στο forum...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες και εμάς πότε ζητήθηκε η δρομολόγηση αυτών των πλοίων και σε ποιες γραμμές? Επίσης, αν δρομολογηθεί το Αίολος, σε ποια γραμμή θα το βάλουν?

Φιλε μου θα μπορουσα εγω αν δεν ηταν και το απορρητο στη μεση να σου πω ακριβως ποτε δηλωθηκαν τα ΑΘΗΝΑ και ΑΦΡΟΔΙΤΗ, για ποιες γραμμες, απο ποτε εως ποτε κλπ κλπ...

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ωστοσο (και ηταν το μονο που μπορουσα να κανω και ακομα ειναι το μονο που μπορω να πω) εχω ξαναπει μεσα στο φορουμ οτι ο,τι κι αν ζητηθηκε τοτε ΑΠΕΡΡΗΦΘΗ απο το ΣΑΣ για καποιους λογους...

Αν δεις λιγακι το θεμα της HELLENIC SEAWAYS θα δεις για τι πραγμα μιλαω..

Επισης...Οσο κι αν φαινεται αναληθες...μπορω να σου πω οτι κατα 80% ο ΑΙΟΛΟΣ θα ξεκινησει δρομολογια για φετος...Και οχι μονο ο Κεντερης αλλα και ο πρωτος ο..σκετος που λεω κι εγω...Για πια γραμμη και ποτε? Ακριβως οπως ειπε και ο Neptune θα δειξει το επομενο ΣΑΣ περι τις αρχες Μαιου οποτε λιγο υπομονη...

Γιατι να ξερεις πως κι εγω εχω καποιες πηγες απορρητες οπως και ο καθενας μας εδω μεσα...Μην οριεσαι λοιπον για καποια πραγματα...Και στο κατω κατω το ξαναπα καποια στιγμη και ισως και να παρεξηγηθηκα κιολας απο τα παιδια..Δεν ειμαστε μεσω ενημερωσης..τη γνωμη μας λεμε...Κι αν κανεις μαθει κατι που μπορει να ενδιαφερει...Μπορει και να το πει αλλα παντα χωρις αποκαλυψη των πηγων του αν αυτες ειναι απορρητες ή αφορουν τη δουλεια που μπορει να κανει....

Αλλωστε για αυτο το λογο υπαρχουν τα ψευδονυμα...Αλλιως θα ειχαμε ολοι τα ονοματεπωνυμα μας...

Σορρυ που ξεφευγω αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική δημοσίευση από ΡΟΜΙΛΝΤΑ

Φιλε μου θα μπορουσα εγω αν δεν ηταν και το απορρητο στη μεση να σου πω ακριβως ποτε δηλωθηκαν τα ΑΘΗΝΑ και ΑΦΡΟΔΙΤΗ, για ποιες γραμμες, απο ποτε εως ποτε κλπ κλπ...

Ποια είναι απόρρητα????? Τις αιτήσεις δρομολόγησης που αναφέρεις τις γνωρίζουμε όλοι αφού είναι δημοσιευμένες. Το ίδιο και οι απορρίψεις τους από τη ΣΑΣ. Συνεπώς αφού έχουν απορριφθεί, αλλά ο Neptune το θεωρεί δεδομένο πως θα δρομολογηθούν, ρωτάω από πού το συμπεραίνει και αν γνωρίζει σε ποιες γραμμές θα μπούν. Νομίζω πως είμαι πολύ σαφής.

Link to comment
Share on other sites

φίλε george σε βρίσκω αρκετά υπερβολικά :D

μπαίνω σε πάρα πολλά forum και εδώ απλά γίνετε μια συζήτηση. Δηλαδή θα ήταν περίεργο αν δεν υπήρχε μια αντιπαράθεση. Ουτέ έβρισε κανένας κάποιον, ούτε τπτ τέτοιο.... Για μένα όλα cool είναι και ας μην κάνουμε και την ζωή μας βαρετή παραθέτοντας στα post μας ξερές πληροφορίες. :)

Τέλος πάντων. Αν και όταν δρομολογηθούν, θα πηγαινούν με την κανονική τους ταχύτητα ή με μειωμένη?? Κάπου, κάποτε το είχα διαβάσει από ένα shipfriend αυτό αλλά δεν θυμάμε... Και με 30 ΜΑΩ να πηγαίνει και να έχει 25-30% ακριβότερο εισητήριο από το συμβατικό(και αυτό κάποιος το είχε πει) δεν είναι άσχημο και ειδικά για Κυκλάδες νομίζω ότι βολεύει.

Και μια μικρή παράθεση χαρακτηριστικών από το site της ΝΕΛ (για να ξέρουμε για πιο μιλάμε)

Αίολος Express

ΜΗΚΟΣ 112,2 μέτρα

ΤΑΧΥΤΗΤΑ 36 κόμβοι

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΙΒΑΤΩΝ 997

ΑΡΙΘΜΟΣ Ι.Χ. 210

ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ Ι.Χ. / ΦΓ. 124/16

Αίολος Express ΙΙ

ΜΗΚΟΣ 104μέτρα

ΤΑΧΥΤΗΤΑ 36κόμβοι

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΙΒΑΤΩΝ 777

ΑΡΙΘΜΟΣ Ι.Χ. 190

ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ Ι.Χ. / ΦΓ. 110/10

Link to comment
Share on other sites

Mερικές διορθώσεις,το AIOLOS EXPRESS εχει μηκος 119 μέτρα.

Και οι ταχυτητες τους δεν είναι αυτες που ανέφερες.

Το AIOLOS EXPRESS ταξιδευει περιπου στα 32.5 και το AIOLOS EXPRESS II περιπου στα 31.:)

Link to comment
Share on other sites

νιωθω ενοχες:)

σε δυο τοπικ ειπα κατι εκτος του αναμενομενου και προκαλεσα πολεμο.

η πληροφορια που εδωσα παραπανω ειναι απο αξιοπιστη πηγη, αλλα μεχρι εκει. τα διαδικαστικα δεν τα γνωριζω.

μου ειναι ομως δυσαρεστη και με στενοχωρει αυτη η ενταση. υπαρχει μια πολωση σε ΝΕΛικους και Seawayκους χωρις ορατο λογο.

το πως εφαρμοζονται οι διαδικασιες στην Ελλαδα ειναι γνωστο. παντου υπαρχουν παραθυρα. ας μην ειμαστε λοιπον απολυτοι. εδω θα ειμαστε και θα δουμε. αναλαμβανω την ευθυνη αυτου που ειπα. αν το σεπτεμβρη δεν εχει ταξιδεψει ο αιολος θα εχω αναμεταδοσει μια εσφαλμενη ειδηση. μεχρι εκει. αν ομως ταξιδεψει θα εχουν το θαρρος οσοι ειναι απολυτοι σημερα να το παραδεχθουν;

ΥΓ οσα ειπα χτες και προχτες στο θεμα χιος μυτιληνη ισχυουν και εδω. διαφαινεται μια ενταση "ποδοσφαιρικου τυπου"

Link to comment
Share on other sites

Mην αγχωνεσαι Proud...Η οποια "διαμαχη" ξεσπασε, ξεσπασε καθαρα γιατι βλεπω καποιους ανθρωους να ειναι απολυτοι και χωρις τη διαθεση να καταλαβουν οτι καποιοι απο δω μεσα δεν μπορουν να αποκαλυπτουν τις πηγες τους και τα γεγονοτα...

Τωρα αν καποιοι δεν το καταλαβαινουν αυτο...Δεν φταιμε εμεις...

Παντως αυτο που ειπες περι του ΑΙΟΛΟΥ του πρωτου τουλαχιστον το ξερω κι εγω και μαλιστα ανθρωπος απο Μυτιληνη (ας το επιβεβαιωσουν ή οχι αν θελουν και οι εκει shipfriends) μου ειπε οτι ηδη εχουν βγει καποια ταμπελακια που γαρφουν για τον ΑΙΟΛΟ και μαλιστα καποιες επιπλεον ανπιβεβαιωτες φημες τον θελουν να δρομολογειται και απο Λαυριο...

Υ.Γ (υστερογραφο,ουχι υδροπτερυγο οπως μου ειχε πει καποτε μια ξανθια..):

Δεν εντασομαι υπερ κανενος...Ουτε της ΝΕΛ ουτε της HSW...εντασσομαι υπερ της ακτοπλοιας και μονο...Αλλωστε γιαυτο θεωρω εαυτον ως shipfriend...Αλλιως θα ημουνα Firmfriend....ή οπως αλλιως θελετε...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημείο σου ζήτησε κάποιος να αποκαλύψεις τις "απόρρητες" πηγές σου? Εγώ το μόνο που είπα είναι να διατυπώνουμε με σαφήνεια όταν αναφερόμαστε σε κάτι που γνωρίζουμε ή σε κάτι που υποθέτουμε. Εγώ σε όλα μου τα post υποστηρίζω τα καινούρια πλοία είτε είναι μπλε είτε κόκκινα είτε άσπρα, γι αυτό θα χαρώ να δω και τους 3 Αίολους δρομολογημένους.

Φιλε μου θα μπορουσα εγω αν δεν ηταν και το απορρητο στη μεση να σου πω ακριβως ποτε δηλωθηκαν τα ΑΘΗΝΑ και ΑΦΡΟΔΙΤΗ, για ποιες γραμμες, απο ποτε εως ποτε κλπ κλπ...

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ωστοσο (και ηταν το μονο που μπορουσα να κανω και ακομα ειναι το μονο που μπορω να πω) εχω ξαναπει μεσα στο φορουμ οτι ο,τι κι αν ζητηθηκε τοτε ΑΠΕΡΡΗΦΘΗ απο το ΣΑΣ για καποιους λογους...

Όλες οι “απόρρητες” :):D πληροφορίες που αναφέρεις σχετικά με τις γραμμές, το διάστημα δρομολόγησης που δηλώθηκαν τα παραπάνω πλοία και τους λόγους απόρριψης, αναφέρονται στα αποτελέσματα της ΣΑΣ

http://egov.yen.gr/media/28927/sas221205.pdf

Link to comment
Share on other sites

Mερικές διορθώσεις,το AIOLOS EXPRESS εχει μηκος 119 μέτρα.

Και οι ταχυτητες τους δεν είναι αυτες που ανέφερες.

Το AIOLOS EXPRESS ταξιδευει περιπου στα 32.5 και το AIOLOS EXPRESS II περιπου στα 31.:)

Ξέρω έγω... Σίγουρος? Από το site της ΝΕΛ τα πήρα τα δεδομένα... Για την ταχύτητα λογικά τα 36 είναι το μέγιστο θεωρητικό και αυτά που αναναφέρεις η υπηρεσιακή...

Τώρα για τα μέτρα περίεργο μου φαίνετε να μπήκε λάθος!! :D Τελος παντων.

Να ρωτήσω κάτι. Όταν είχαν κάνει δρομολόγια τα δυο Αίολος παλιά, που είχαν κάνει? Και με τι διάρκεια (εννοώ από πότε μέχρι πότε)? Γιατί έλειπα εξωτερικό και κάπως έχω χάσει επεισόδια...

Υ.Γ. Την διαμάχη που στο καλό τι είδατε???? Coolαρετε... Άμα είναι αυτό διαμάχη....τελειώσαμε! :eek:

Link to comment
Share on other sites

Το μηκος του ΑΙΟΛΟΣ ΕΞΠΡΕΣ ειναι 119 μετρα σιγουρα Οταν λες παλια εννοεις την περιοδο που προτοδρομολογηθηκαν η αργοτερα?Παντως τα πρωτα χρονια το Αιολος εξ εκανε δρομολογια σε Συρο-Τηνο-Μυκονο,Ναξο Παρο,Κεα και Χιο Μυτιληνη απο Πειραια και Ραφηνα.Πριν σταματησει εκανε Παρο Ναξο Ευδηλο Καρλοβασι-Βαθυ

Το Αιολος2 ηταν μονιμως στο δρομολογιο Συρο Τηνο-Μυκονο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με τις παλιές του μηχανές ή με νέες? Προφανώς και δεν προλαβαίνουν να αλλάξουν κάτι..! Αν ισχύει αυτό..τότε τι να πεί κανείς. 200 ταχύπλοα έχει η Ραφήνα και ούτε αυτά γεμίζουν....τώρα να πηγαίνει και Άνδρο που κανείς δεν πληρώνει για ταχύπλοο και να φτάνει Μύκονο σε 3:45ώρες...μάλλον για καταστροφική δείχνει να έιναι αυτή η κίνηση!

Link to comment
Share on other sites

εχεις λαθος φιλε το αιολος με ταχυτητα 26 μιλ και εισιτηριο φτηνο με σκεψη για απογευμα απο ραφηνα και πρωι απο τα νησια ειναι ολα τα λεφτα και παρ.σαββ.κυρ.δευτ. τοπικο στην ανδρο 13.00 απο ραφηνα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το βράδυ στο Λαύριο είχε κάποια κνητικότητα στον Αίολο Εξπρές. Κατεβασμένος ο δεξιός καταπέλτης - φώτα στο γκαράζ - 4-5 ΙΧ μέσα και άτομα με φόρμες. Μάλλον, άρχισαν να τον ετοιμάζουν.

Ο άλλος σε...Εαρινή νάρκη και οδεύει και για την Θερινή!

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος σίγουρα θα προλάβει και την εαρινή.Μόνο το φιν που έχει χάσει θέλει κοντα στα 2 εκ δολάρια και μαζί με τις επισκευές που χρειάζονται οι μηχανές είναι απίθανο να διατεθεί ένα τέτοιο ποσό την δεδομένη στιγμή για το βαπόρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χα!! Να ένα ξεχασμένο πλοίο.Πληροφορίες μου λοιπόν αναφέρουν πως τον Σεπτέμβρη θα ξεκινήσει πρώτος από τα δύο μικρά για αλλαγή μηχανών στην Ιταλία και θα ακολουθήσει το πιό μικρό αδερφάκι άμα τη επιστροφή του μεγάλου. Βέβαια με τόσες εξελίξεις στην ακτοπλοία δεν αποκλείετε μία αλλαγή πλάνων αλλά προς το παρών αυτή είναι η σκέψη που υπάρχει.Ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Οι πληροφοριες που εχω και εγω αυτο ακριβως λενε μαλιστα ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο πως τα δυο πλοια θα αλλαξουν κι αυτα μηχανες και απο του χρονου προκειται να δρομολογηθουν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απ οτι εμαθα οι δυο Αιολοι που εχουν μεινει να καθονται δευτερο καλοκαιρι :P δε θα αλλαξουν μηχανες. Θα αλλαχτουν τα μπλοκ των μηχανων τους.

Μαλλον η Pielstick αλλαξε υλικο κατασκευης στα μπλοκ στα οποια υποφερανε τα βαπορια και σιγα σιγα μολις μπει ο χειμωνας θα αρχισει η δουλεια. Στοχος ειναι μεχρι το Πασχα (Βοηθεια Μας) να ειναι ετοιμα η τουλαχιστον να κοντευει η δρομολογηση τους παλι. Μακαρι τωρα που θα εχουν και καλυτερο προγραμματισμο να ειναι εντος χρονοδιαγραμματος και να τα ξαναδουμε εν πλω (οχι ρυμουλκουμενα) :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύντομα το Αίολος Εξπρές θα μας έρθει και αυτό στο Πειραιά!! Δια την αλλαγή των τριών Block της μηχανής, το τέταρτο είχε αλλαχθεί πριν το πάνε το πλοίο στο Λαύριο. Η ΝΕΛ και η SEMT PIELSTICK όρισαν ως ημερομηνία για να είναι έτοιμο το βαπόρι, το αργότερο στις 2 Μαΐου (σύμφωνα με τις πήγες μου)!! Εάν δε παραδοθεί εγκαίρως το πλοίο, θα υπάρχει οικονομική ρήτρα (αποζημίωση) για κάθε μέρα καθυστέρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...