Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

...Χθες Κυριακή, ο Αίολος έφυγε από Ρέθυμνο, με 400 επιβάτες, 120ΙΧ και 4? φορτηγά, σύμφωνα με τους τοπικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς...
...Δελτίο 15-05-07

Αναχώρηση του Αίολος Κεντερης Ι στις 15:30 για Ρέθυμνο με 40-50 επιβάτες, 3 ΙΧ & 1 Mini Bus...

Παναγία μου, θες να μας πείς ότι ενώ οι Ρεθυμνιώτες λένε μόνο καλά λόγια για τον Αίολο, εδώ στον Πειραιά ακούγονται κακά (λόγια εννοώ)? :(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 532
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...Χθες Κυριακή, ο Αίολος έφυγε από Ρέθυμνο, με 400 επιβάτες, 120ΙΧ και 4? φορτηγά, σύμφωνα με τους τοπικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς...
...Δελτίο 15-05-07

Αναχώρηση του Αίολος Κεντερης Ι στις 15:30 για Ρέθυμνο με 40-50 επιβάτες, 3 ΙΧ & 1 Mini Bus...

Παναγία μου, θες να μας πείς ότι ενώ οι Ρεθυμνιώτες λένε μόνο καλά λόγια για τον Αίολο, εδώ στον Πειραιά ακούγονται κακά (λόγια εννοώ)? ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ έστω και από απόσταση με τα ΠΕΛΩΡΙΑ ματια μου και τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ αυτιά μου μπορώ να σας διαφωτίσω σημειώστε.

Επιβάτες 258, ΙΧ 45, moto 7, mini bus 1, αγροτικά 1 (δεν είδα αν ήταν Datsun ήταν θολή η ατμόσφαιρα)

Πολύ καλά για αρχή.

Ναι μόνο που από τα 256 εισιτήρια τα 160 περίπου ήταν free
Χθες Κυριακή, ο Αίολος έφυγε από Ρέθυμνο, με 400 επιβάτες, 120ΙΧ και 4? φορτηγά, σύμφωνα με τους τοπικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς.

Χθες ταξίδευε και το Πρέβελης από το Ρέθυμνο.

Αυτή τη κίνηση που ανέφερε sdiama ειπώθηκε σε κάποιο ραδιοφωνικό σταθμό (όνομα ξέρουμε??). Εάν σκεφτείς ότι περίπου 160 άτομα ήταν free που ανέφερε ο Stefanos, δε θα είχαν και ΙΧ μαζί τους το 3ημερο που κάθισαν στο Ρέθυμνο, ίσως να δικαιολογείται αυτή η αυξημένη κίνηση της Κυριακής.:(:eek:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ έστω και από απόσταση με τα ΠΕΛΩΡΙΑ ματια μου και τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ αυτιά μου μπορώ να σας διαφωτίσω σημειώστε.

Επιβάτες 258, ΙΧ 45, moto 7, mini bus 1, αγροτικά 1 (δεν είδα αν ήταν Datsun ήταν θολή η ατμόσφαιρα)

Πολύ καλά για αρχή.

Ναι μόνο που από τα 256 εισιτήρια τα 160 περίπου ήταν free
Χθες Κυριακή, ο Αίολος έφυγε από Ρέθυμνο, με 400 επιβάτες, 120ΙΧ και 4? φορτηγά, σύμφωνα με τους τοπικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς.

Χθες ταξίδευε και το Πρέβελης από το Ρέθυμνο.

Αυτή τη κίνηση που ανέφερε sdiama ειπώθηκε σε κάποιο ραδιοφωνικό σταθμό (όνομα ξέρουμε??). Εάν σκεφτείς ότι περίπου 160 άτομα ήταν free που ανέφερε ο Stefanos, δε θα είχαν και ΙΧ μαζί τους το 3ημερο που κάθισαν στο Ρέθυμνο, ίσως να δικαιολογείται αυτή η αυξημένη κίνηση της Κυριακής.:rolleyes::confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη κίνηση που ανέφερε sdiama ειπώθηκε σε κάποιο ραδιοφωνικό σταθμό (όνομα ξέρουμε??). Εάν σκεφτείς ότι περίπου 160 άτομα ήταν free που ανέφερε ο Stefanos, δε θα είχαν και ΙΧ μαζί τους το 3ημερο που κάθισαν στο Ρέθυμνο, ίσως να δικαιολογείται αυτή η αυξημένη κίνηση της Κυριακής.:mad::confused:

Κατόπιν των ανωτέρω και εξαιτίας και λοιπών μηνυμάτων που προσωπικώς έλαβα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα (:(), Δηλώνω υπευθύνως, κατηγορηματικώς και εν γνώσει των πιθανών συνεπειών, ότι το προηγούμενο post μου ήταν καθαρά προσωπική μου άποψη και εκτίμηση και ουδένα επιθυμούν να θίξουν ή να προσβάλλουν :eek:.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη κίνηση που ανέφερε sdiama ειπώθηκε σε κάποιο ραδιοφωνικό σταθμό (όνομα ξέρουμε??). Εάν σκεφτείς ότι περίπου 160 άτομα ήταν free που ανέφερε ο Stefanos, δε θα είχαν και ΙΧ μαζί τους το 3ημερο που κάθισαν στο Ρέθυμνο, ίσως να δικαιολογείται αυτή η αυξημένη κίνηση της Κυριακής.:rolleyes::confused:

Κατόπιν των ανωτέρω και εξαιτίας και λοιπών μηνυμάτων που προσωπικώς έλαβα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα (;)), Δηλώνω υπευθύνως, κατηγορηματικώς και εν γνώσει των πιθανών συνεπειών, ότι το προηγούμενο post μου ήταν καθαρά προσωπική μου άποψη και εκτίμηση και ουδένα επιθυμούν να θίξουν ή να προσβάλλουν :P.

Link to comment
Share on other sites

για τους ΝΕΛοφιλους (και εγω αναμεσα τους) φρεσκες φωτο απο Ρεθυμνο γιατι πιστευω οτι αυτο το πλοιο εχει το πιο ομορφο σκαρι απο καθε αλλο ταχυπλοο

καλο του ταξιδια

post-103-128326964514_thumb.jpg

post-103-128326964519_thumb.jpg

post-103-128326964522_thumb.jpg

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Ενας μιζερος και γεροπεριεργος shipfriend σαν και μενα θα ειχε την εξης απορια. Γιατι το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ ειναι με arial ενω το Ι ειναι με times new roman??? :(:D

Καλα μην βαρατε ετσι για πλακα ρωτησα

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη κίνηση που ανέφερε sdiama ειπώθηκε σε κάποιο ραδιοφωνικό σταθμό (όνομα ξέρουμε??).

Δυστυχώς όχι. Διότι, δεν το άκουσα, αλλά μου το είπαν. Ομως, μου το είπαν 3 διαφορετικά άτομα, άρα δεν έχω λόγο να πιστέψω σε κάτι το διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερικα ειναι ενα κλασσικο ταχυπλοο, οποτε δεν καταλαβαινω την εκπληξη του γνωστου σου. Σαφως το φινιρισμα δε συγκρινεται με τα ΗS οπου η διαφορα ειναι αισθητη, αλλα η φιλοσοφια ειναι ιδια. Επισης δεν βγαινεις εξω οπως συμβαινει το ιδιο και με ολα τα ταχυπλοα εκτος απο τα ΗS 1,4,5 που εχεις προσβαση και τα ΗS 2,3 που μονο οι της VIP μπορουν να βγουν εξω. Οσον αφορα την ταχυτητα του τα μεγιστα που επιανε ηταν 36 αντε 37 σε πολυ σπανιες περιπτωσεις ,κανονικα καπου στα 34-35 πηγαινε οποτε δεν εχουμε και καμια φοβερη ταχυτητα εκτος και αν το μπερδεψε με τον original Αιολο Κεντερη.

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοφασαρία, εχθές το βράδυ στο Ρέθυμνο, στο ξεφόρτωμα των οχημάτων μετά τον κατάπλου του πλοίου.

Πιο συγκεκριμένα, ένα από τα πρώτα ΙΧ αυτοκίνητα (αν όχι το πρώτο) που βγήκαν από τη δεξιά ράμπα, "βρήκε", με αποτέλεσμα να υπάρχει καθυστέρηση στο ξεφόρτωμα των υπολοίπων ΙΧ, γιατί ο ιδιοκτήτης του, ζητούσε ευθύνες από τον "κουμανταδόρο" και δεν κουνούσε το αυτοκίνητο από τη ράμπα, αν δεν ερχόταν το λιμενικό, για καταγραφή του ατυχήματος και της ζημιάς. Δεν είδα όλο το επεισόδιο, γιατί μετά έφυγα, λόγω της άφιξης συγγενή μου.

Πάντως από τη θέση που ήμουν δεν κατάλαβα αν το ΙΧ, βρήκε από κάτω ή στο πλάϊ. Το λέω αυτό, γιατί είχε ένα μεγάλο παρατεταμένο βούλιαγμα στο αριστερό του πλάι.

Αλήθεια! Τί γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? (αν και τώρα πάω off-topic)!

Link to comment
Share on other sites

Εάν στο ατύχημα που έγινε, ήταν μέλος του πληρώματος που έκανε κουμάντο στην εκφόρτωση του αυτοκίνητου, τότε η εταιρεία θα αποζημιώσει τον ιδιοκτήτη. Εάν όμως ο οδηγός δεν ακολούθησε τις οδηγίες από τα μέλη του πληρώματος, δε πρόκειται να πάρει τίποτα (Στις περισσότερες περιπτώσεις το δεύτερο συμβαίνει)!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Τήλεφώνημα για τοποθέτηση βόμβας έγινε στον Αίολο 1 με αποτέλεσμα το πλοίο να μην έχει φύγει ακόμα απο το Ρέθυμνο τουλάχισυον μέχρι πρίν απο λίγο

Link to comment
Share on other sites

αλοιμονο αν δεν σαρωνε και τετοια εποχη...Παντως τα δυσκολα θα αρχισουν πολυ πριν το χειμωνα,απο Σεπτεμβριο περιμενω οτι θα πεσει πολυ η κινηση του Ρεθυμνου γενικα οπως και στους περισσοτερους προορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι καλύτερα πηγαίνει ο Αίολος 2 στη παραναξία εκεί σχεδόν κάθε μέρα φεύγει με 100% πληρότητα όπως και τα blue star και τα highspeed και το speedrunner.Το Ρέθυμνο έχει χαλάσει κάπως ίσως φταίει και η πρωινή αναχώρηση τουλάχιστον Παρασκευή-Σαββατο καλύτερα να έφευγε απόγευμα

Βέβαια για μένα η καλύτερη εκμετάλευση αυτού του πλοίου θα ήταν να κάνει μέρα παραμέρα Ρεθυμνο τις μέρες που δε πάει το Ιεράπετρα και τις άλλες να κάνει ένα Πειραιά απευθείας Μυτιλήνη,η γραμμή εκεί θα το σήκωνε άνετα και ας υπάρχει και το Μύκονος

Link to comment
Share on other sites

O ΑΙΟΛΟΣ ΙΙ πιστεύω ότι παίρνει ο,τι περισσεύει. Για την ώρα οι επιβάτες είναι πολύ παραπάνω από τα βαπόρια, οπότε όλα γεμίζουν. Μόλις πέσει η κίνηση όμως? Φοβάμαι ότι το πρώτο που θα αρχίσει να αδειάζει θα είναι αυτό.

Αντιθέτως ο ΑΙΟΛΟΣ Ι έχει πιο καλές προοπτικές. Είναι και διαφορετική η γραμμή του Ρεύθμνου, έχει φοιτητές, φορτηγά που μπορούν να κρατήσουν αρκετά υπολογίσιμη κίνηση και μετά τον Αύγουστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να τον δούμε και να τρέχει λίγο, γιατί στατικός, μου θυμίζει τα παροπλοισμένα χρόνια...Εδώ στις 8 Αυγούστου λίγο εξω από το Ρέθυμνο με αρκετό ζουμ...

post-548-128326968107_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τί είναι αυτά που μας λές Παναγία μου, τελείωσαν οι ενθουσιασμοί και οι προγραμματισμοί? Και πως θα επιβιώσει το Ρέθεμνος χωρίς ΝΕΛ εννιά ολόκληρους μήνες, μέχρι να το ξαναθυμηθεί τον Ιούνιο :confused:?

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι λέγεται θα επιστρέψει το επόμενο καλοκαίρι στο Ρέθυμνο αλλά αυτή τη φορά με διαφιρετικές ώρες και δρομολόγια,το δρομολόγιο των 8.30 το πρώι δεν αποδείχτηκε σωστό (αχ!! Βήτα Διαχειρηστική)

Link to comment
Share on other sites

Τί είναι αυτά που μας λές Παναγία μου, τελείωσαν οι ενθουσιασμοί και οι προγραμματισμοί? Και πως θα επιβιώσει το Ρέθεμνος χωρίς ΝΕΛ εννιά ολόκληρους μήνες, μέχρι να το ξαναθυμηθεί τον Ιούνιο :confused:?

Οφου και θα μαχαιρωθώ, μ'ένα μακρέ μαχαίρι

μας πήραν απ'το Ρέθεμνος, τον Αίολο Κεντέρη

;):D:eek:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...