Jump to content
Shipfriends

Mega Express Four (IMO 9086590)


Recommended Posts

Στο πισω μερος που ηταν ανοιχτο γκαραζ θα γινει η reception,το υπολοιπο γκαραζ θα ειναι κανονικα ως ειχε.Αλουμινιο απο οτι γνωριζω γιατι αλλιως το βλεπω να πηγαινει σουζα....

Link to comment
Share on other sites

Παντως μεχρι στιγμης σιδερο εχουνε βαλει μονο. Αν το γυρισουνε αργοτερα σε αλουμινιο δεν το γνωριζω. Αν και μου φαινεται πολυ λογικο για λογους βαρους.

Δε θα ηθελα να ειμαι σ αυτους τους χωρους παντως σε κανενα προσαναποδα :D:P

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε ότι το πλοίο θα δουλέυει σχεδόν μόνο το bow visor στην Ιταλία_ Εκεί οι ντόκοι είναι αρκετά χαμηλά και δέν στρώνουν οι καταπέλτες λόφω μήκους

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πανω σε αυτο που βλεπετε στην παραπανω φωτογραφια, εχει προστεθει και ο κυλινδρικος πυργισκος. Δεν αντιλεγω οτι εχει κυτιοποιηθει το πλοιο, αλλα δε νομιζω οτι προηγουμενως ηταν και κανενα χαρμα οφθαλμων. Η συγκεκριμενη εταιρεια νομιζω εχει κανει γενικοτερα πολυ καλη δουλεια στα πλοια της.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα έκανε πρύμα ανοιχτά καταστρώματα θα ήταν όμορφα. Και να πεις ότι το κυλινδρικο πρύμα ειναι αίθριο πάει και έρχετε, αυτό όμως είναι σκάλες! Θεέ μου το κάνουν έκτρωμα για να βάλουν μία περιστροφική σκάλα!

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας το σχολιο σου Αποστολε ειπα,μα τι του εκαναν...?Ειδα ομως τις φωτο σου κ καταλαβα...Με απλα λογια ΑΙΣΧΟΣ!Λογικα Ιταλος ναυπηγος ΘΑ σχεδιασε το κομματι...Το πολυ design+stile βλαπτει...

Αν το ψηλωσουν κι αλλο κ βαλουν βατηρες γυρω γυρω,ειναι τελεια εξεδρα για βουτιες....κατευθειαν στην θαλασσα ομως:mad: :mad: !

Το εχω ταξιδεψει αρκετες φορες σαν ΄ΚΟΚΚΙΝΟ΄ κ ηταν κουκλι μεσα εξω.Κριμα..

Link to comment
Share on other sites

Κακοχαρακτηρίστε με, αλλά όπως το βλέπω δεν μου φαίνεται και πολύ χάλι.

Περιμένω βέβαια το τελικό αποτέλεσμα, αλλά "κρουαζιερίζει" λίγο με τη σκάλα αυτή στη πρύμη του.

Μένει να δούμε πως θα δείχνει το συνολικό αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά δε παίζει και τόσο ρόλο ο ναυπηγός στη προκειμένη περίπτωση.Αν η εταιρεία έχει τη φιλοσοφία ότι όλα τα πλοία της πρέπει να μοιάζουν και ότι πατάτα γίνεται στο ένα να γίνεται και στο άλλο μόνο η αισθητική του σχεδιαστή δε φταίει

Link to comment
Share on other sites

στις φωτο που εβαλα direct link παραπανω, φαινονται στο visor αρκετα βαθουλωματα στη λαμαρινα. επειδη οταν εφυγε απο εδω δεν ηταν ετσι, να υποθεσω οτι εφαγε καλα στον ΝΔ ειρηνικο;

δεν ειναι απλα βαθουλωματα. εχουν φανει οι νομεις ξεκαθαρα. τατραγωνιακια, τετραγωνιακια ειναι το visor. το explorer μετα τα aleutians θυμιζει.

Πανω σε αυτο που βλεπετε στην παραπανω φωτογραφια, εχει προστεθει και ο κυλινδρικος πυργισκος. Δεν αντιλεγω οτι εχει κυτιοποιηθει το πλοιο, αλλα δε νομιζω οτι προηγουμενως ηταν και κανενα χαρμα οφθαλμων.

προσωπικα μου αρεσε οπως ηταν. οφειλω να ομολογησω ομως οτι η μετασκευη εχει ακολουθησει τις γραμμες του πλοιου. ακομη και τα νεα παραθυρα ταιριαζουν με τα προηγουμενα. δε νομιζω οτι καποιος που βλεπει το βαπορι πρωτη φορα θα καταλαβαινει οτι προκειται για προσθηκη (οπως συμβαινει με καποια "αυθαιρετο";) ). μοναδικη παραφωνια η κυλινδρικη προσθηκη, που μου θυμιζει κατι ποτηρια που βαζουν στις τουρτες για να κοπουν ομοιομορφα.

post-13-128326962585_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικα Ιταλος ναυπηγος ΘΑ σχεδιασε το κομματι...Το πολυ design+stile βλαπτει...

Δεν είναι θέμα ναυπηγού αλλά αρχιτέκτονα.

Ο ναυπηγός εφαρμόζει τις απαιτήσεις των αρχιτεκτόνων :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι εργασιες προχωρανε καλα και η βασικη λαμαρινοδουλεια εχει σχεδον ολοκληρωθει.Επισης πισω απο τη γεφυρα προσθετουν ανεμοθωρακες.Στη παρακατω φωτο διακρινεται και η νεα πισινα.

post-76-12832696303_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα μπει εγώ μέσα είχαν ξυλώσει σχεδόν τα πάντα. Ξέρει κανείς σε τι κατάσταση είναι οι παλιοί εσωτερικοί του χώροι; Ξαναφτιάχτηκαν ή έχουν δουλειά ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σαν κάτι να πήραν τα αυτιά μου ότι το πλοίο άφησε την Ελλάδα για δεύτερη (και μάλλον οριστική) φορά. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;

Link to comment
Share on other sites

Nα το επιβεβαιωσω 100% δεν εχω τετοιες πληροφοριες,αλλα συμφωνα με το AISLIVE,αυτη την στιγμη ειναι ανοιχτα της Υδρας με κατευθυνση προς τα νοτια..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...