Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Εγω που ειμαι μυστηριος να πω οτι ξεχασαν να βαψουν το φουγαρο εσωτερικα (εκει που ειναι οι οχετοι) και φαινεται ακομα το κοκκινο?

Link to comment
Share on other sites

Ανυπομονούσα για τον πρώτο απόπλου αλλά φαίνεται ο καιρός δεν είχε τα ίδια κέφια. Με 93% υγρασία, 8 βαθμούς, ψιλόβροχο (σαν να σε φτύνουν ένα πράμα) και ομίχλη περπάτησα προς το Old Portsmouth λίγα λεπτά πριν την προγραμματισμένη αναχώρηση, 11,15. Στην αρχή κανένας τριγύρω και απολύτως φυσιολογικό αλλά μετά απο λίγο μαζευτήκαμε 5 "καμμένοι" :P μέσα στη βροχή και στην υγρασία να περιμένουμε πότε θα φανεί πίσω απο την ομίχλη. Τελικά μας έκανε τη χάρη με μια ώρα καθυστέρηση. :mad:

Προσωπικά μου άρεσε αρκετά με τα καινούργια του χρώματα αν και πιστεύω με περισσότερο φώς θα φαίνεται ακόμη καλύτερο. Στην φωτογραφία της τσιμινιέρας διακρίνεται καθαρά το κόκκινο χρώμα που έχει μείνει στο εσωτερικό της.

Καλά δρομολόγια να έχει στις νέες του γραμμές και περισσότερες φωτογραφίες σε πιο ηλιόλουστες μέρες. B)

post-1058-128326993715_thumb.jpg

post-1058-128326993718_thumb.jpg

post-1058-12832699372_thumb.jpg

post-1058-128326993722_thumb.jpg

post-1058-128326993724_thumb.jpg

Edited by thanosp
Link to comment
Share on other sites

Δεν μ αρεσει με την καμια:P Ειναι σαν να βαφεις μια Ferrari ασπρη κανοντας ομορφα σχεδιακια...:rolleyes:

ΥΓ.Εννοειται οτι ευχαριστουμε τον 'καμμενο' και την παρεα του:D

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ.Εννοειται οτι ευχαριστουμε τον 'καμμενο' και την παρεα του:D

Ton efxaristoume de tha pei tipota. Opoios exei paei Portsmouth me ton kairo pou mas lei o filos mas sto Megalo Nisi katalavainei. To provlima me afta ta ploia ine oti einai icons kai epomenos opoiadipote allagi stin emfanisi fainetai periergi sto mati.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

picture 250a.jpg

picture 247a.jpg

Dear shipfriends

I'm very pleased to now be a member of of such an excellent website.

For my first post, I thought you might be interested to see two photographs I took last Sunday of Cap Finistere departing from Portsmouth. She looks immaculate, but personally, I will miss seeing her as Superfast V during my summer visits to Patra. Red paint is still very visible inside the funnel casing. Long live Superfast V!

Best regards, John

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με την ανάσταση της gallery ας απολαύσουμε την πρώτη αναχώρηση σε καλύτερη ανάλυση, μιας και μεγαλύτερο το μέγεθος,μεγαλύτερη η απόλαυση σαν τον παγωτό χωνάκι. :D

Ξεπροβάλει μέσα απο την ομίχλη με την πανέμορφη πλώρη του πέρασε απο μπροστά μας σχεδόν αθόρυβο και μας άφησε με προορισμό το Santander.

Τα όμορφα φτερά αλλά με έντονη την παρουσία του κόκκινου ακόμη στα εσώψυχά του!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
....αξίζει να δούμε ένα ωραίο προεκλογικό ρεπορτάζ, στην εφημερίδα ΣΚΡΙΠ 8/8/1928 (σελ 3) με τίτλο «Η ΠΕΝΘΙΜΟΣ…ΥΠΟΔΟΧΗ ΤΟΥ κ. ΚΑΝΝΑΒΟΥ ΕΙΣ ΤΗΝ ΝΑΥΠΑΚΤΟΝ»..

Άντε Νηρεύ, τήν απώλεσες και εσύ την οξυδέρκεια και την παρατηρητικότητα. Αυτά γράφει μόνο το ΣΚΡΙΠ, ή μήπως κάτω αριστερά γράφει για την αναγκαστική προσθαλάσσωση πολωνικού αεροσκάφους, λόγω βλάβης, έξωθι του ακρωτηρίου Finistere και την διάσωσή τους από το Γερμανικό επιβατικό 'Σάμος" :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δεν μ αρεσει με την καμια:P Ειναι σαν να βαφεις μια Ferrari ασπρη κανοντας ομορφα σχεδιακια...:rolleyes:

Και δεν μ αρεσει μονο εμενα αλλα και στα παλια σινιαλα που προσπαθουν να κανουν ξανα την εμφανιση τους ;)Κοκκινο ηταν αλλο πλοιο παντως,πιο εντυπωσιακο :)

Link to comment
Share on other sites

Το καράβι το πέτυχα αρχές Σεπτέμβρη κοντά στο Dover, στο English Channel. Μια χαρά ήταν το άτιμο :P Κρίμα που δε μπόρεσα να τραβήξω καμιά φωτό :huh:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω, σίγουρα είδες το Cap Finistere και όχι τον Molière της Sea France? Γιατί λίγο δύσκολο να βρέθηκε προς τα μέρη του Dover το CF, εκτός και αν έχω χάσει επεισόδια..

Μερικές φωτογραφίες απο το εσωτερικό και το εξωτερικό του πλοίου στο δρομολόγιο Portsmouth - Santander

Edited by thanosp
Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο αυτο... Επειδη ετυχε να το κροσαρω και γω αρχες Σεπτεμβρη μου εκαναν εντυπωση τα τρεξιματα της πλωρης που πανω στο ασπρο γραφουν αμεσως... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

συμφωνα με τον gary andrews, τον φεβρουαριο 26 νεες καμπινες, (100 κρεββατια) εκ των οποιων οι 14, φιλικες σε τετραποδα. θα φτιαχτουν εκει που ειναι τα σινεμα (ειχε σινεμα στην αδριατικη; )

επισης εξωτερικα θα γινουν αλλαγες, για να μπορει να χρησιμοποιειται η πισινα το χειμωνα

Link to comment
Share on other sites

Εγω cinema δεν θυμαμαι πουθενα(και δεν ειχε).Εδω εχουμε γραψει ποσες φορες οτι τα V,VI ειχαν πολυ λιγοτερους κοινοχρηστους χωρους απο τα αλλα 2 κοκκινα...καλα καλα δεν μπορουσες να περπατησεις στους διαδρομους οταν ειχε κοσμο.Ο μονος χωρος ισως που να μπορουν να χτισουν επιπλεον καμπινες,ειναι ο δευτερος οροφος του μπαρ που βλεπει στο πανω γκαραζ(πρυμα).Αλλου δεν μπορω να σκεφτω :blink:

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

την τεταρτη που μας περασε, κατοικοι της ηρωων πολυτεχνειου και του αγιου διονυσιου, εκαναν καταγγελια στο ΚΛΠ, για "καπνισμο" του λιμενα απο το superfast V την ωρα της αναχωρησης. τα... οργανα του ΚΛ, ειπαν οτι σε επιτοπιο ελεγχο δεν εντοπισαν τπτ.

στο συγκεκριμενο δημοσιευμα, γινεται ενα σχολιακι οτι ολα τα πλοια της superfast βγαζουν υπερβολικο καπνο. την αληθεια την ξερετε. οταν μανουβραρουν και οταν πηγαινουν "κομμενα" ολα και οχι μονο τα κοκκινα, καπνιζουν περισσοτερο απο οτι οταν ταξιδευουν με ολο το δρομο. τωρα γιατι η ημερα και ο νομαρχης, τα βαζουν με τα κοκκινα και ειδικα με το SFV, δεν μπορω να το συλλαβω.

Ετοιμοι για καταγγελια ειναι

,απ οτι εμαθα η καπνιλα φτανει μεχρι το μπαλκονι του thanosp :D
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το ο βάπορας βρίσκεται στο Gdansk της Πολωνίας;(πάντα από το ΑΙS B) )

Μάλλον δεξαμενίζεται αλλά γιατί πήγε τόσο μακρυά;

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Νομικέ, όπως αναφέρθηκε λίγα ποστ πιο πάνω θα πήγε να κάνει πρόσθεση καμπίνων παράλληλα με την ετήσια. Είναι αλήθεια οτι έχω καιρό να το δώ να μου μαυρίζει την μπουγάδα και ανησύχησα αγαπητέ NHSOS XIOS :P

Κάποια νέα τώρα για τα δρομολόγιά του:

Αφήνει την γραμμή της Γαλλίας και μετακομίζει σε πιο ζεστά μέρη, προς Ισπανία μεριά. Πέρυσι πήγαινε μόνο στο Santander αλλά φέτος απο τέλος Μάρτη εγκαινιάζει την γραμμή Portsmouth - Bilbao για την Brittany Ferries. 2 εβδομαδιαία δρομολόγια προς το Bilbao κάθε Παρασκευή και Κυριακή ενώ θα διατηρήσει και το μοναδικό του δρομολόγιο προς Santander κάθε Τετάρτη. Ώρες εντελώς ακατάλληλες για φωτογράφιση, για μένα προσωπικά. :angry:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...