Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Kalispera se olou sas - ine lipiro na apocheretas tetia plia - simera dakrizoun pali polla matia apo siginisi - foveros sinesthimatsnos - o kosmos tou doulepse sklira gia na diatirite se afti ti katastasi pou paradidete.

kalotaxido me ta nea siniala - kali tichi

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω μήνυμα είναι χαρακτηριστικό του τι σημαίνει και τι συνεπάγεται η (συνεχής...) απώλεια πλοίων σαν το V, τόσο για άτομα που τα ταξίδεψαν, όσο και για τους καραβόπληκτους που τα θαύμασαν στα ελληνικά νερά και θα αναπολήσουμε ονειρικούς κατάπλους σα τον παρακάτω. Όπως και το ξαδερφάκι του SF MOLIERE, πιστεύω θα το δω και στα ξένα, αν και ποτέ δε θα είναι πιο όμορφο απ΄ ότι με τα σινιάλα και τα φτερά του "μικρού" Παναγόπουλου.

http://www.facebook.com/photo.php?pid=698762&id=1044793554

Link to comment
Share on other sites

Ένα πραγματικό αρχοντοβάπορο.Αληθινό στολίδι της ακτοπλοίας μας,δυστυχώς έπεσε "θύμα" της οικονομικής κρίσης.Εμείς θα το θυμόμαστε, με τη βοήθεια του ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΚΤΟΠΛΟΙΑ και του αφιερώματος που είχαν κάνει πέρσι το Μάιο, τα παιδια στο πλοίο.Να χεις πάντα καλά ταξίδια SUPERFAST V......:(

http://www.ellinikiaktoploia.net/index.php/afieromata-afierwmata/20-superfast-v.html

Link to comment
Share on other sites

Η Διοίκηση της ATTICA A.E. ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ ανακοίνωσε την ολοκλήρωση της πώλησης του πλοίου RoPax Superfast V στην Bretagne Angleterre Irlande of Roscoff, France. Η παράδοση του πλοίου έλαβε χώρα σήμερα στη Σύρο.

υγ. καλά του ταξίδια

post-3195-128326989117_thumb.jpg

Edited by mavrios
Link to comment
Share on other sites

Το Superfast V το Σάββατο που πήγε στη Σύρο, ανέβηκε κατευθείαν στη δεξαμενή Βιολαντω Γουλανδρή για να γίνει ο απαραίτητος έλεγχος από τα άτομα της νέα πλοιοκτητρίας εταιρείας και την επόμενη ημέρα έπεσε από τη δεξαμενή για να δέσει στην εσωτερική προβλήτα του Νεωρίου. Ήδη έχει σβηστεί το όνομα του πλοίου και το λογότυπο της εταιρείας από τις μπαντες του πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

Άντε, ελπίζω να το αποθανατίσουμε κι εκεί που πάει σύντομα.

Μην στεναχωριέστε, θα φροντίζω να σας στέλνω καμια post-card όπως θα περνάει μπροστά απο το σπίτι μου..:P

το πλοιο θα ξεκινησει δρομολογια Χερβουργο-Portsmouth στις 22/3...

Ελπίζω να μείνει σε κάποια γραμμή ex-Portsmouth γιατί τους τελευταίους μήνες υπάρχει μια γενική ανακατάταξη βαποριών, με καινούργιες παρουσίες που μου ήταν άγνωστες.

Edited by thanosp
quotes
Link to comment
Share on other sites

Thanosp, θα χρειαστώ τα φώτα σου τότε για το λιμάνι εκεί και κερνάω καφέ Covent Garden ;)

Γνωρίζει κανείς που θα περαστούν τα νέα σινιάλα και χρώματα και θα γίνουν λοιπές εργασίες;

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι το πλοίο διανύει τις τελευταίες του ώρες στις ελληνικές θάλασσες μιας και αργά το βράδυ πήρε πετρέλαια και γύρω στις 23:30 αναχώρησε από τη Σύρο.

Καλά του ταξίδια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ σας και με την ευκαιρία της αποχώρησης του SUPERFAST V θα ήθελα να τιμήσω το εν λόγω πλοίο μιας κ που ήταν η αρχή της ναυτικής μου καριέρας σαν δόκιμος Πλοίαρχος με το παρακάτω βίντεο...

Παρακαλώ την κατανόηση σας μιας που δεν έχω κ τόσο μεγάλη εμπειρία στην παραγωγή αυτου!!!

Σας ευχαριστώ πολυ!!!

Superfast V λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειδα στο ΑΙεσε παει CHERBOURG,οποτε μαλλον εκει θα κανει την αλλαγη σινιαλων.

Σχετικα με την αποχωρηση του,ειναι σιγουρα κριμα που χανουμε(απο τον ελληνικο στολο)ενα τοσο καλο ferry αλλα για να μην στενοχωριεστε,εχουμε(ακομα) το VI:D

Περι του πλοιου τα εχουμε πει ολιγον

Εσωτερικα τωρα,δινει μια αισθηση καπως πιο περιορισμενου χωρου σε σχεση με τα XI,XII κι αυτο μαλλον οφειλεται στο οτι το κεντρικο σαλονι(που δεν βλεπεις πλωρη οπως στα αλλα κοκκινα)βρισκεται αναμεσα στα 2 deck που φιλοξενουν τις rescue boats.Αντιθετα αρκετα ευρυχωρο και ομορφο το σαλονι στην πρυμη που το βραδυ γινεται disco.
Όντως έτσι είναι φίλε NHSOS XIOS έχει λίγο πιο περιορισμένους χώρους σε σχέση με 11-12. Πλώρα από το κατάστημα αφορολογήτων ειδών έχει καμπίνες ενώ σε 11-12 είναι όλο κοινόχρηστοι χώροι.

Έχει μεν περισσότερα κρεβάτια αλλά χάνει το ωραίο πλωριό σαλόνι των 11-12

Πάντως είναι πανέμορφο βαπόρι κι αυτό ειδικά ταα πρυμνιά σαλόνια όλων των superfast είναι απίστευτα.

Να συμπηρωσω το τεραστιο self service με 2 ξεχωριστους χωρους για τους οδηγους,την ομορφη πισινα με το μπαρ στο τελευταιο deck και τα 2 ομορφα-καραβολατρικα μαλκονια πανω απο το πρυμνιο σαλονι(φωτο)

Τελος εμφανισιακα αυτο κ το αδερφακι του μ αρεσουν λιγοτερο απο ολα της σειρας,ακομα κ απο τα 7,8,9,10,λογω του ΄χτισιμου' που εχουν φαει για τις απειρες καμπινες.

Μας αποχαιρετισε ενα απο τα καλυτερα ferry ανα τον κοσμο,ας επλιζουμε οτι θα ερθουν πολυ καλυτερα του στο αμεσο μελλον.:)

post-709-128326989371_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμορφοι που είναι οι λευκοί κύκνοι…. Ένα SUPERFAST όμως ΟΧΙ .

Πολύ άσχημο το πρώτο συναίσθημα. Για εμένα ίσως ένα από τα πλοία που δεν του παν τα άσπρα τα μπλε νομίζω πως είναι λίγο καλύτερα, και ας μην μου αρέσει καθόλου από την άλλη που το Αιγαίο έχει γεμίσει μπλε καράβια και όχι λευκά. Ελπίζω το μάτι να το συνηθίσει στον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφοι που είναι οι λευκοί κύκνοι…. Ένα SUPERFAST όμως ΟΧΙ . Πολύ άσχημο το πρώτο συναίσθημα. Ελπίζω το μάτι να το συνηθίσει στον χρόνο.

Πράγματι άσχημο συναίσθημα που ξεκίνησε με τα ΙΙΙ & ΙV και φαντάζει αέναο με το συνεχές "ξεκλήρισμα" του στόλου που μας έκανε κάποτε να καμαρώνουμε περισσότερο από οποιονδήποτε στα διεθνή, για την ποιότητα κατασκεύης του, την πρωτοποριακή εμφάνιση και marketing που χρησιμοποίησε. Όσο χαζό κι αν ακούγεται κάθε φορά που φεύγει ένα SF αισθάνομαι μια ενόχληση-απογοήτευση, ήταν τα πλοία με τα οποία ανδρώθηκα, σα να μεγαλώναμε από τα 10 μου μαζί, κι υποστήριζα, όπως ο υπόλοιπος κόσμος κάνει με την ομάδα του. Πστεύω όμως ότι το V θα γίνει όμορφο όταν τελειώσουν οι εργασίες και μπουν τα νέα σινιάλα, όπως και το ξαδερφάκι, ο Μολιέρος.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το πρόγραμμα της Brittany, πρώτο ταξίδι για το πλοίο στις 23/03 προς Ισπανία μεριά, Santander! Ευτυχώς που έχει και βολικές ώρες αναχώρησης για να το χαζεύω με την ησυχία μου. :D

Link to comment
Share on other sites

O Σουηδος εχει μια πανεμορφη φωτο του βαποριου με τα νεα σινιαλα

Θα τολμησω να πω οτι μου αρεσει περισσοτερο ετσι παρα με χρωματα της Superfast

Link to comment
Share on other sites

Θα τολμησω να πω οτι μου αρεσει περισσοτερο ετσι παρα με χρωματα της Superfast

Θου Κύριε...

όντως το livery της Brittany Ferries είναι εξίσου ομορφο και σίγουρα του πάει πολύ. Είναι σίγουρο οτι το πλοίο εχει πέσει σε καλα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

By the way, μέσα σ'όλα εντύπωση προκαλεί η αλλαγή του λεγόμενου πρωτοκόλλου επιβατών. Η SUPERFAST έδεινε πρωτοκολλο 1,595 ενώ η BRITTANY FERRIES δίνει 790. Νομίζω κατι αντίστοιχο είχε συμβεί και με το Blue Star 1 οταν ταξίδευαν Σκωτία-Βέλγιο. Πόσο πιο ανθρώπινες θα ήταν οι συνθήκες ταξιδιού αν εφαρμόζαμε την ίδια κλίμακα και στο Αιγαίο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...