Jump to content
Shipfriends

Aqua Blue (IMO 7429669)


Recommended Posts

 

IERAPETRA L Main Particulars / ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ Λ Βασικά Χαρακτηριστικά :

Name / Όνομα: Ierapetra L

Previous Known Names (year) / Προηγούμενα ονόματα (έτος): GREEN ARCH(1975-1982),OKUDOGO NO 8(1982-1991),KYDON(1991-1995),TALOS(1995-1999)

IMO Number: 74296693

LOA / Μέγιστο Μήκος: 137.00 m

Breadth / Πλάτος: 22.00 m

Gross tonnage / Μεικτό εκτόπισμα: 12891 tons

Year Build / ΄Ετος ναυπήγησης: 1975

Yard/Country /Ναυπηγείο/Χώρα: Kanda Zosensho K.K,JAPAN

Engines (Maker and Capacity) /Μηχανές (Μάρκα και Ισχύς): 2 x Pielstick 15668KW

Service Speed / Υπηρεσιακή Ταχύτητα: 17.5 Knots

Rebuild / Μεγάλες Ανακατασκευές: 1995

Operator/Διαχειριστής: ΑΝΕΚ Lines

Previous Owners / Προηγούμενοι πλοιοκτήτες: ANEK Lines

Current route / Παρούσα Δρομολόγηση:

________________________________________________________

(1975, ex-Green Arch, Okudogo No 8, Kύδων, Τάλως, Ιεράπετρα Λ, Kiara, Aqua Azzurro)

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η ΑΕΚ προτίθεται να ναυλώσει το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ για την μεταφορά των (μυριάδων :D ) οπαδών της στο Ηράκλειο για τον τελίκό της Τετάρτης με τον...μεθαυριανό Κυπελλούχο Ελλάδος. :P

Η αναχώρηση προβλέπεται για αύριο από Ραφήνα...για να αποφευχθεί το κακό συναπάντημα...με τους επιστήμονες. :D

ΥΓ1. Παραδόξως δεν βρήκα τόπικ για το πλοίο. :confused:
ΥΓ2. Επειδής η σχέση μου με τα αθλητικά δεν είναι και τόσο στενή, δεν ξέρω εάν έχει ήδη αναφερθεί η είδηση σε άλλο (αθλητικό) τόπικ.

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

Στις 5 τα ξημερώματα Τετάρτης θε ξεκινήσει....η ναυμαχία στο Πειραιά που ονειρευόντουσαν αποφεύχθηκε :mad:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πίστευα ότι με την επισκευή της ζημιάς το περασμένο φθινόπωρο θα είχε κάνει και την ετήσιά του παράλληλα.Παραταύτα γνωρίζει κανείς γιατί έχει διακόψει τα δρομολόγιά του εδώ και μια εβδομάδα τουλάχιστον και βρίσκεται στον νέο μόλο?

Link to comment
Share on other sites

Το Ιεραπετρα Λ εφυγε για Ραφηνα απο τη Δραπετσωνα λιγο πριν τις 1800 και εφτασε συμφωνα με το τσακιρικο ματι Ραφηνιωτη shipfriend περιπου στις 2200 στη Ραφηνα. Καλα κουραγια σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

εγινε μια μετακομισουλα;)

τα ποστια σχετικα με τα κατορθωματα των κιτρινομαυρων διποδων (ειμαι και ΑΕΚ παναθεμα με) πηγαν στα λοιπα ακτοπλοϊας, σε φρεσκο σπαρταριστο τοπικ.

απο οτι φαινεται η κουβεντα αυτη εχει μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Πως παει η επισκευη του ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ μετα την επιδρομη των τετραποδων (συγγνωμη διποδων) χουλιγκανς?Θα ειναι ετοιμο τη Δευτερα για να ξεκινησει?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ισχυει Παναγιωτη γιατι δεν ηταν εδω το πλοιο σημερα, πραγμα που σημαινει οτι χθες το βραδι εφυγε κατ΄ευθειαν για κατω κι οχι για δοκιμαστικο οπως υπεθεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επιτελους επιστρεφει.Αυριο πρωι εχει δρομολογιο στις 0900 απο Ροδο για Κω Καλυμνο Θεσσαλονικη.Λογικα αυτη την ωρα πρεπει να ειναι εν πλω απο κυπρο προς Ροδο.:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μισό σβησμένα και από τη δεξιά πλευρά, σβησμένο το Lines. Δε νομίζω ότι μια επισκευή ξεκινάει σβήνοντας τα σινιάλα της εταιρείας;) ?? Μήπως ξαναγυρίσει στη μαμά εταιρείας, που ουσιαστικά ανήκει το πλοίο??;)

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο είναι άσπρο σαν ψυγείο και από τις δύο πάντες. Το ότι αλλάζει σινιάλα επιτρέψτε μου να το θεωρώ δεδομένο. Στην δεξιά τσιμινιέρα υπήρχαν σκαλωσιές και υπήρχαν σημάδια ενός διακεκομένου ημικυκλίου. Με την ταχύτητα που πέρασα δεν μπόρεσα να καταλάβω αν είναι τα απομεινάρια του ήλιου της ΛΑΝΕ ή αν πάνε να ξαναγράψουν ΑΝΕΚ.

post-17-128326959769_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αλλάζει σινιάλα η LANE Lines??

Παίρνοντας χθες απέξω από το πλοίο, έκανα ρεπορτάζ:P !! Πήγα ρώτησα κάποιον από το πλήρωμα γιατί σβήνουν τα σινιάλα της εταιρείας??

Μου απάντησε ότι αλλάζουν τα σινιάλα της LANE:confused: !!

Δηλαδή στις μπάντες θα γίνουν μεγαλύτερα τα γράμματα και στη τσιμινιέρα θα αλλάξουν.:confused: Μου φάνηκε λίγο περίεργη η απάντηση του, και μου είπε ότι έτσι τους έχουν πει ότι θα κάνουν;)

Link to comment
Share on other sites

Μεσα επεσες Παναγια μου. Προκειται για το αγαπημενο μου θεμα, marketing exercise που περιλαμβανει προφανως και καινουριο corporate profile που θα εκφραστει μεσα απο τα καινουρια σινιαλα. Πολυ θα ηθελα πραγματικα να υπηρχε καποιος να μου αναλυσει πως και γιατι σκεφθηκαν ετσι. Τα καλα νεα ειναι πως το πλοιο δεν προκειται να βαφει μπλε. Το LANE Lines εχει ηδη γραφτει προς τα πρυμα με ασπρα γραμματα σε βαθυ μπλε φοντο.

Link to comment
Share on other sites

Νικ αυτο που ειδες πρεπει να ειναι η φορμα και οχι βαμμενο.

Ειναι ενα αυτοκολλητο που βαζεις και βαφεις ακριβως στα περιθωρια χωρις να τραβας ενα ενα το γραμμα. Πολυ μικρα παντως τα LANE SEA LINES πλεον και ελπιζω να μπει και τιποτα αλλο να καλυψει την παντα του βαποριου το οποιο ομως να μην ειναι διαφημηση κινητης τηλεφωνιας η τηλεορασεων παλι

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο που πέρασα από το περιφερειακό είδα ότι έχουν βάψει την αριστερή τσιμινιέρα μπλε σκούρα, με ένα άσπρο σχήμα που δε κατάλαβα αλήθεια τι είναι και από κάτω είναι κάτι σε χρώμα κίτρινο.

Καθώς και στην αριστερή μπάντα έχουν ξεκινήσει να γράφουν κάτι με πεζά πλαγιαστά (italics) γράμματα, μεγάλου μεγέθους, εάν είδα καλά είχαν γράψει “λα”

Link to comment
Share on other sites

Απο αριστερά το πλοιο είναι σχεδόν έτοιμο. Μπορώ να πω πως μου αρέσει γιατί είναι ο πρώτος βαθύτατος Ελληνικός χρωμματισμός που υπάρχει. Το λανε με μικρά και ενα καλιγραφικό λ στην τσιμινιέρα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...